Renowacja roweru

H

hajer

Guest
Witam. Mam ostatnio trochę czasu i postanowiłem trochę podreperować i odnowić mój rower. Mam pytanie - na jakie części powinienem zwrócić szczególnie uwagę w czasie renowacji? Jakie części się najszybciej zużywają i co należałoby wymienić?
Pozdrawiam.
 

Safari

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2008
Posty
776
Punkty reakcji
1
a jaki masz ten rower , marka itp jakiś opis by się przydał i obecny jego stan
 
H

hajer

Guest
a jaki masz ten rower , marka itp jakiś opis by się przydał i obecny jego stan


Mam kilkuletni rower górski marki Kross, nie wiem jak się nazywa dokładnie ten model, w raczej dobrym stanie. Jak do tej pory nie wymieniałem żadnej części. Ale już rower nie jest pierwszej jakości więc może trzeba byłoby coś z nim zrobić?
 

Safari

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2008
Posty
776
Punkty reakcji
1
Ja na twoim miejscu zrobiłbym na nim kilka km i zobaczył czy wszystko gra , przerzutki , czy łańcuch nie zardzewiał , koła proste i opony nie zdarte , i oczywiście nasmarować zębatki przerzutek . Jeśli z tym będzie wszystko ok to można jeździć , aha sam mam Krossa już 3 lata i jak na razie spisuje się .A zapomniałem o zmianie klocków hamulcowych czy też tarcz , można się przez to nieźle wpakować :D
 

dlubacz

Nowicjusz
Dołączył
4 Maj 2009
Posty
120
Punkty reakcji
1
Wiek
32
Miasto
Wałbrzych
Rozkręć rower na części pierwsze i każdą z nich dokładnie wyczyść. W sklepie rowerowym cena ok. 80zł z regulacją i smarowaniem.

Najszybciej zużywają się klocki hamulcowe, dlatego po pięciu latach już raczej na pewno są do wymiany. Jeżeli nie chce Ci się rozkładać całego roweru na kawałki, to dokładnie wyczyść łańcuch i zębatki. Wyczyść łańcuch w odrdzewiaczu, a zębatki przesmaruj. Sprawdź, czy koła nie są "scentrowane", albo czy nie są podbite... Jeśli są podbite, to masz piasty do wymiany. Po pięciu latach nawet jeśli są tylko "scentrowane" to ja bym je wymienił. Opony raczej też już przeżyły swoje... jeżeli bieżnik jest nadal dobrze widoczny, to mogą zostać, jeśli jest już dosyć mocno zdarty wymień opon na nowe (obie opony) ;) . Wyciągnij linki od przerzutek i hamulców, i sprawdź czy nie są postrzępione, to samo zrób z ich pancerzykami. jeśli jest postrzępiony tylko na końcu możesz odciąć zestrzępiony kawałek i założyć zacisk. Jeśli masz amortyzator, to udaj się do sklepu na regulację bądź wymianę oleju. Sprawdź, czy między kierownicą a widelcem nie powstały luzy, Jeżeli masz tylny amortyzator to sprawdź, czy śruba na przegubie jest cała - często się niszczą, przy intensywnym użytkowaniu. Na koniec wyreguluj hamulce, przerzutki. Posmaruj części ruchome odpowiednim smarem, i dokręć wszystkie śrubki.

Jeżeli wymieniałeś opony, to starych nie wyrzucaj! Zakup ok. 60 wkrętów (ok. 15mm) i wkręć je w równych odstępach od wewnątrz opony, następnie zaklej to jakimś silikonem, a od zewnątrz wkręć nakrętki, aby kolce nie wypadły. Będziesz miał fajne opony do jazdy po lodzie i śniegu.
 

weranda

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2009
Posty
17
Punkty reakcji
0
moim zdaniem tak ogólnie akcesoria rowerowe odgrywaja ogromną rolę w rowerze. niektórzy myślą, nże jak kupią rower za 200 zł to wszystko będzie git. tak naprawdę porządny rower równa się porządna inwestycja...
 

Safari

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2008
Posty
776
Punkty reakcji
1
Kross raczej 200 zł nie kosztuje tylko trochę więcej , a tak z ciekawości się spytam o czym jest ta książka ?? bo tytuł spodobał mi się
 
H

hajer

Guest
Poczytałem trochę waszych wskazówek i zabrałem się do pracy. Wyczyściłem cały rower, nasmarowałem zębatki, łańcuch, ośki. Dokręciłem śrubki. Opon i klocków nie trzeba było wymieniać. I rower śmiga jak nowy ;)
 
H

Haan

Guest
Nie ma to jak stare, dobre górale;) Gdy ja odświeżałam swój po 3 latach nieużytkowania byłam przekonana, że trzeba będzie coś wymienić. A tu troszkę oleju, troszkę smaru, powietrza w opony i kokpitu do nabłyszczenia wystarczyło, by śmigał i wyglądał jak należy:)
 

Pablo.s

Nowicjusz
Dołączył
19 Lipiec 2009
Posty
141
Punkty reakcji
1
U mnie zawsze dużo dawała wymiana zębatek i łańcucha przy okazji. Ale to już w przypadku dużego przebiegu, przeważnie wystarczy wyczyścić nasmarować dobrym specyfikiem. A najlepiej dbać o te części regularnie, wtedy rowerem śmiga się jak nowym cały czas :)
 

Zbyszek50

Nowicjusz
Dołączył
23 Październik 2009
Posty
21
Punkty reakcji
0
Daj więcej danych co do Twojego sprzętu (tzn. roweru ;)bo tak w ciemno, nie znając typu oraz marki to ciężko będzie coś poradzić. Ewentualnie możesz zdać się na profesjonalne rady, mi bardzo pomogli w sklepie rower.com.pl dobra obsługa klienta, a wybór akcesoriów jest taki, że jak bedziesz miał w planach dokupić jakąś część to idę o zakład, żę ją tam znajdziesz. Sklep z prawdziwego zdarzenia! Powodzenia w tuningowaniu ;D
 
Do góry