Przykazania ( Modlitwa Do Obrazów )

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Czy więc wolno mi namalować obraz Szczepana apostoła? Czy wolno wystrugać Chrystusa frasobliwego ?
Czy nie?
Wolno namalowac Ci obraz i wystrugac figurke wolno.Ale nie czcij ich i nie holduj im.Nie koronuj i szat nie swiec im.Nie spiewj pisni do nich i przy niech jak ma to miejsce ,litanie i pielgrzymki ..
Postacie Cherubow w swiatyni czy bykow pod kadzia do obmywan wykomnane na polecenie Boga.Ale nie byly celem kultu.
Kiedy Izraelici zrobili z Arki fetysz majacy wlasnie moc i wartosc,wierzyli ze ona im przyniesie zwyciestwo(bez obecnosci Bozej i Jego blogoslawienstwa)co sie stalo?Arka nie pomogla a wrecz przeszla w rece wrogow.
 

vengo

Nowicjusz
Dołączył
28 Maj 2009
Posty
663
Punkty reakcji
0

jeżeli Łukasz wymalowałby kogokolwiek/cokolwiek z przeznaczeniem kultowo/bałwochwalczym, sprzeniewierzyłby się naukom Jezusa-dlaczego?-przeczytaj sam w Dz:19:24-30
. 24 Albowiem pewien człowiek imieniem Demetriusz, kujący w srebrze, zapewniał rzemieślnikom niemały zysk przez wyrabianie srebrnych świątyniek Artemidy; 25 zebrał ich oraz tych, którzy przy takich rzeczach pracowali, i rzekł: „Mężowie, dobrze że nasz dobrobyt zawdzięczamy temu interesowi. 26 Widzicie też i słyszycie, że nie tylko w Efezie, lecz niemalże w całym okręgu Azji ów Paweł przekonał spory tłum ludzi i skłonił ich do zmiany poglądu, mówiąc, iż ci, których rękami uczyniono, nie są bogami. 27 Ponadto grozi niebezpieczeństwo, że nie tylko to nasze zajęcie pogrąży się w niesławie, ale i świątynia wielkiej bogini Artemidy będzie poczytana za nic, a nawet zostanie niebawem obrócona wniwecz jej wspaniałość, którą wielbi cały okręg Azji oraz zamieszkana ziemia”. 28 Usłyszawszy to, wpadli w gniew i zaczęli wołać, mówiąc: „Wielka jest Artemida Efezjan!”
29 Miasto było więc pełne zamieszania; i jednomyślnie popędzili do teatru, wziąwszy przemocą Gajusa oraz Arystarcha — Macedończyków, towarzyszy podróży Pawła. 30 Paweł zaś chciał wejść między lud, lecz uczniowie mu nie pozwalali.
Absolutnie niemożliwe aby ktokolwiek z uczniow Jezusa sporządzał jakiekolwiek podobizny służące za kult.....Inna myśl,,,,,dlaczego Jezus głosił?/MÓGŁ siedzieć sobie wygodnie z kubkiem wina w atelier malarza,,skoro obrazy są niezbędną pomocą w wychwalaniu Boga...Potomność miałaby Jego autentyczną twarz...Ale Jezus 3/5roku głosił,uczył,utwierdzał uczniów,,,BEZ OBRAZOW,,,chociaż znał podobiznę samego Boga,mógł zlecić Łukaszowi (jeżeli był malarzem)---aby namalował GO---naprawdę nie daje ci to do myślenia?--
przecież te bożki to nie jedynie posągi,to może być cokolwiek,rzecz,przedmiot,człowiek który odciąga nas od Boga stajac sie naszym bożkiem
coż z tego jesli ktos bedzie wierzył w JHWH a jego bożkiem bedzie np. komputer
czyz taka osoba nie grzeszy czyniac sobie bozka z komputera mimo iz wierzy w JHWH ?
jesteś na najlepszej drodze do zrozumienia II przykazania Bożego. :book:
 

armusienka

Love
Dołączył
28 Październik 2008
Posty
4 511
Punkty reakcji
3
Miasto
XVI wiek ;)
jesteś na najlepszej drodze do zrozumienia II przykazania Bożego
dziękuję,przekładam przykazania na dzisiejsze czasy ;)
wtedy był okres czczenia Bogów,ludzie szukali kogos komu mogliby wierzyc
dzis mamy np . kult pieniadza ktory czesto staje sie wazniejszy nawet od rodziny,nie mówiac juz ze wazniejszy od Boga
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
mialem nie reagowac ale zareaguje
po 1. lukasz byl grekiem
po 2. czy poza legenda cos laczy autorstwo tego obrazka (nie majacego oczywiscie nic wspolnego z rzeczywistym wizerunkiem) z lukaszem?
gdzie mamy prawo i fakty tam winnismymity odlozycna bok
i zeby ukrocic nietrafne riposty, jezus czy maria byli zydami, wiec byli sniadego koloru skory - a nie idealnie jasnego
mowimy wiec tutaj o czczeniu wyobrazenia...
dziekuje za uwage
 
P

Pawian

Guest
mialem nie reagowac ale zareaguje
po 1. lukasz byl grekiem
po 2. czy poza legenda cos laczy autorstwo tego obrazka (nie majacego oczywiscie nic wspolnego z rzeczywistym wizerunkiem) z lukaszem?
Właśnie,jakie historyczne dowody przemawiają za tym,że autorem ikony jest ewangelista,św. Łukasz?To tylko legenda.Wymyślono ja we wiadomym celu,aby uzasadnić zakazaną w Biblii idolatrię.
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Właśnie,jakie historyczne dowody przemawiają za tym,że autorem ikony jest ewangelista,św. Łukasz?To tylko legenda.Wymyślono ja we wiadomym celu,aby uzasadnić zakazaną w Biblii idolatrię.
Dla mnie nie ma większego znaczenia autorstwo ani nawet kogo ma przedstawiać malunek.
Ważny jest fakt że od najdawniejszych czasów malowano obrazy religijne, w Farras to właśnie Polacy je odkryli.
Do wglądu
180px-StAnne-Faras-MNW-close.jpg
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Ale czy kronowano go tzn obraz i szly do niego pielgrzymki?A moze jakies szaty obok niego znaleziono?
Przecajo naprwde nie chodzi to ze malowano czy nie ale o oddawanie chwaly i czci.
Tlumaczenie ze obraz jest tylko symbolem tego do kogo sie modlisz nie usprawiedliwia.Bog zalazal bo znal nature ludzka i wiedzial ze czlowiek szybko przeniesie punkt ciezkosci z Boga na wizerunek.Moze jednostki zdaja sobie sprawe z tego.
To co sie dzieje wokol tzw swiatych obrazow Przecajo czy figur jednoznacznie wskazuje ze wizerunek sam wsobie jest swiety.
No i problem dalej poszedl.zapoczatkowal kult ludzi.Swietch....Wiec czy sluszne jest modlic sie do posrednika naprzod?
Oni maja byc wzorem zycia a nie posrednikami za zaslugi swoje bo to calal nauke biblijna stawia na glowie
No i jeszcze Przecajo czy wiesz ze najczesciej do obrazow pozowaly kurtyzany.....no niezle w porownaniu z tym ze obrazy przdstawiaja swiete dziewice od Marii zaczynajac.
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Nikt przy zdrowych zmysłach nie nadaje wizerunkom przymiotów Boga.
Jeżeli niektóre z wizerunków są bardziej znane od innych to cóż z tego? Od zarania dziejów niektóre miejsca na ziemi odbierane były bardziej mistycznie od pozostałych. Uważacie że pielgrzymki do miejsc kultu przynoszą szkodę? Moim zdaniem są nie do przecenienia >Gdzie dwóch się zbierze w imię Moje tam Ja będę miedzy nimi< Może właśnie dlatego można w takich miejscach spotkać się z bezpośrednim działaniem Boga.
 

vengo

Nowicjusz
Dołączył
28 Maj 2009
Posty
663
Punkty reakcji
0
Nikt przy zdrowych zmysłach nie nadaje wizerunkom przymiotów Boga.
Jeżeli niektóre z wizerunków są bardziej znane od innych to cóż z tego? Od zarania dziejów niektóre miejsca na ziemi odbierane były bardziej mistycznie od pozostałych. Uważacie że pielgrzymki do miejsc kultu przynoszą szkodę? Moim zdaniem są nie do przecenienia >Gdzie dwóch się zbierze w imię Moje tam Ja będę miedzy nimi< Może właśnie dlatego można w takich miejscach spotkać się z bezpośrednim działaniem Boga.
>>Nikt przy zdrowych zmysłach nie nadaje wizerunkom przymiotów Boga.<<-tak uważasz?A byłeś na Jasnej Górze?Kiedy odsłaniają obraz MB wszyscy wyznawcy KK padają na kolana i wpatrują się jak w żywą postać...

>>Jeżeli niektóre z wizerunków są bardziej znane od innych to cóż z tego?<< "Słoneczniki " Van Gogha też są znane,ale bez kultu,,,obraz=bóstwo,,,taką formę twórczą Biblia potępia.

>>Od zarania dziejów niektóre miejsca na ziemi odbierane były bardziej mistycznie od pozostałych. Uważacie że pielgrzymki do miejsc kultuprzynoszą szkodę? Moim zdaniem są nie do przecenienia <<
nie powinno być takich miejsc kultowych,ponieważ,wszystkie dzieła stwórcze są objawieniem Bożym,niedorzecznością byłoby przy każdym(...),mamy dziękować Bogu za to wszystko co dla nas stworzył,łącznie z człowiekiem- możemy-malować,rzeżbić,zachwycać się nimi---ALE NIE oddawać czci.

>>>Gdzie dwóch się zbierze w imię Moje tam Ja będę miedzy nimi< Może właśnie dlatego można w takich miejscach spotkać się z bezpośrednim działaniem Boga.<<

Bóg działa bezpośrednio przez SWOJE SŁOWO,jeżeli nie analizujemy GO i nie wprowadzamy w czyn w swoim życiu-to takie pielgrzymki mają formę wycieczek.
 

Jagiel

Nowicjusz
Dołączył
7 Lipiec 2008
Posty
1 690
Punkty reakcji
7
A byłeś na Jasnej Górze?Kiedy odsłaniają obraz MB wszyscy wyznawcy KK padają na kolana i wpatrują się jak w żywą postać...

Izraelici też patrzyli na węża na pustyni...


Wota jakie zostawiamy na Jasnej Górze nie są dla obrazu - przynajmniej nie słyszałem by ktoś zostawiał swoje kule, albo różaniec obrazowi/
 

vengo

Nowicjusz
Dołączył
28 Maj 2009
Posty
663
Punkty reakcji
0
Izraelici też patrzyli na węża na pustyni...


Wota jakie zostawiamy na Jasnej Górze nie są dla obrazu - przynajmniej nie słyszałem by ktoś zostawiał swoje kule, albo różaniec obrazowi/
ja mowię o kulcie o modlitwie do obrazu-jest to nie Biblijne....Jeżeli chodzi o podarunki>>>
Skarbiec jest przede wszystkim symbolem wiary pokoleń, które przez ponad sześć wieków składały dary Jasnogórskiej Pani.
mnie nie interesują wota-to ma wszystko zginąć,są bez wartości w oczach Boga.

>>Izraelici też patrzyli na węża na pustyni...<<
czy wiesz jak się to dla nich skończyło,kiedy zrobili z niego obiekt kultu?
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Wiesz co Vengo a mnie to nie interesuje co tam kto sobie myśli. Jest pewne że na Jasnej Górze cuda się zdarzają, sam miałem zaszczyt dostąpić tego niezrozumiałego dla człowieka zdarzenia.
Nie będę go opisywał ponieważ mogłoby to mieć ujemne skutki dla innych. Lecz jeżeli bardzo chcesz to opowiem na priv.
 

vengo

Nowicjusz
Dołączył
28 Maj 2009
Posty
663
Punkty reakcji
0
Wiesz co Vengo a mnie to nie interesuje co tam kto sobie myśli. Jest pewne że na Jasnej Górze cuda się zdarzają, sam miałem zaszczyt dostąpić tego niezrozumiałego dla człowieka zdarzenia.
Nie będę go opisywał ponieważ mogłoby to mieć ujemne skutki dla innych. Lecz jeżeli bardzo chcesz to opowiem na priv.

jak to koresponduje z w/w wypowiedzią?
Nikt przy zdrowych zmysłach nie nadaje wizerunkom przymiotów Boga.
cuda mialy ustać z chwilą śmierci ostatniego z apostołów Chrystusa-wszystko zostało ukończone,spisane,zamknięte/punto/
Mamy się na tym opierać...albo nie...
nie śmiem wkraczać w twoje życie prywatne,wierz w co chcesz,podaję stanowisko Biblii.
 

Kaleb

Nowicjusz
Dołączył
27 Czerwiec 2009
Posty
16
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Może i cuda na Jasnej Górze sie zdarzają ale nie zapominajmy że Szatan jest mistrzem kłamstwa i On chce zwieść wszystkich ludzi wszystkimi możliwymi sposobami a doświadczenie ma przeogromne.
 
P

Pawian

Guest
"cuda mialy ustać z chwilą śmierci ostatniego z apostołów Chrystusa..podaję stanowisko Biblii."
Proszę w takim razie podać werset,który o tym mówi,bo jakoś nie przypominam sobie..Z tego co wiem,miały ustać gdy nastanie doskonałość.1Kor 13:8-10 Bw „Miłość nigdy nie ustaje; bo jeśli są proroctwa, przeminą; jeśli języki, ustaną, jeśli wiedza, wniwecz się obróci.(9) Bo cząstkowa jest nasza wiedza i cząstkowe nasze prorokowanie;(10) lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie.”1Kor 13:8-10 WH „η αγαπη ουδεποτε πιπτει ειτε δε προφητειαι καταργηθησονται ειτε γλωσσαι παυσονται ειτε γνωσις καταργηθησεται(9) εκ μερους γαρ γινωσκομεν και εκ μερους προφητευομεν(10) οταν δε ελθη το τελειον το εκ μερους καταργηθησεται”
 
Do góry