Przepisy prawa a piractwo

J

J.B

Guest
Eh... Vito, onet to nie jest dobre zrodlo informacji. To raz, dwa, aby policja wkroczyla musi miec zgode rektora, a nawet jak jej nie ma to musi miec pewne podstawy, uprzejmy donos od studenta... dochodzenie i w koncu przeszukanie - tak jest najczesciej. To nie takie proste, ponadto, powszechnie wiadomo, ze tam sie sciaga i kopiuje ile sie da. Zadna nowosc, studenci sa zorganizowani i czesto sami prowadza proceder przestepczy. Policja nie interesuje sie kowalskim, ktory moze ma z kilka plyt na lewo, ale studenci, ktorzy maja tam terabajty danych to juz co innego.
 

blue12

czesc jestem michal
Dołączył
11 Grudzień 2006
Posty
585
Punkty reakcji
0
Ok, ale film, który pobieram z .torrent, dostaje go od osób udostępniającym ten film.
Czyli mam rozumieć, że pobieram sobie legalnie film kosztem innych? (w przypadku sieci .torrent)
 
J

J.B

Guest
Ok, ale film, który pobieram z .torrent, dostaje go od osób udostępniającym ten film.
Czyli mam rozumieć, że pobieram sobie legalnie film kosztem innych? (w przypadku sieci .torrent)

Kosztem innych? Oni ryzykują wpadką, ale taki już ich los w świetle obecnego prawa. Nie znam torrentów. Ale w ed2k jest lepiej, ponieważ podczas ściągania te same fragmenty są udostępnione, dzięki czemu utwór (zgodnie z polskim prawem) się rozpowszechnia, gdyż nie jest (jeszcze) utworem w ujęciu normatywnym, stanie się takim dopiero po całkowitym ściągnięciu - wtedy już udstępnianie można wyłączyć. Więc nie jest tak źle. A policja i tak szuka przede wszystkim handlarzy, prawdziwych piratów, jak ten koleś co miał 50 tys. płyt.
 
J

J.B

Guest
A peer2mail jest bezpieczne ?? :]

Nie znam tej technologii. A w jakim kontekscie chodzi Ci o bezpieczeństwo? Tak na prawdę, to żadna "technologia" nie jest w 100% bezpieczna. Dużo zależy od samego użytkownika, zwykłe P2P też może zaprowadzić przed sąd jeśli jest używane nieroztropnie i bez dodatkowych zabezpieczeń, typu dobry firewall oraz adresy pg.
 

luk17

Nowicjusz
Dołączył
11 Marzec 2007
Posty
74
Punkty reakcji
0
Miasto
Krakow
czesc moglbys napisac jak korzystac z torrenta w sposob bespieczny i wedlug prawa dozwolony
 

zaba1241

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2008
Posty
49
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
L
Ogólnie to program emule obsługujący sieć ed2k systematycznie sam pobiera liste IP które używają koncerny muzyczne, filmowe czy cokolwiek aby inwigilować ludzi i odrazu są one banowane przez twojego klienta aby nie miały możliwości połączenia się z twoim klientem. Nie wiem na ile jest to skuteczne ale napewno zwiększa bezpieczeństwo użytkowników tej sieci. Nie wiem czy dalej tak firmy starają się zwalczać piractwo, kiedyś się tym interesowałem, dużo czytałem i mniej więcej wiedziałem co się dzieje. Teraz staram się płyty muzyczne kupować z czystej zajawki kolekcjonowania więc problem ten troszke mniej mnie już dotyczy ale jakby mi mieli zrobić wjazd na chate jak Popek to wesoło by nie było.
 

misieek8

Nowicjusz
Dołączył
21 Luty 2007
Posty
5
Punkty reakcji
0
A co jeśli ktoś wymienia sie filmami przez poczte polska? Czy mozna to traktowac jako pozyczenie płytki koledze? Chciałem sie upewnić czy jest to legalne bo wiem ze sporo osób tak robi:) pozdrawiam
 
J

J.B

Guest
A co jeśli ktoś wymienia sie filmami przez poczte polska? Czy mozna to traktowac jako pozyczenie płytki koledze? Chciałem sie upewnić czy jest to legalne bo wiem ze sporo osób tak robi:) pozdrawiam

Dosyś osobliwe.... ale tak pod warunkeim, że ta osoba pozostaje w kręgu naszych znajomych itp. Jeśli będzie to osoba de facto nieznajoma, to takie działanie jest już nielegalne.

Beam Me Up, Scotty!
 

misieek8

Nowicjusz
Dołączył
21 Luty 2007
Posty
5
Punkty reakcji
0
Dosyś osobliwe.... ale tak pod warunkeim, że ta osoba pozostaje w kręgu naszych znajomych itp. Jeśli będzie to osoba de facto nieznajoma, to takie działanie jest już nielegalne.

Beam Me Up, Scotty!


No jeszcze zależy co znaczy słowo ,,znojomy". Bo przecież jakby nie było znajomych można też poznawać w sieci:D
 

311bastek311

Nowicjusz
Dołączył
3 Wrzesień 2006
Posty
592
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Śląsk
Jak pobiera sie z torrenta to i się udostępnia !!! Czasami trzeba znać jak działa dany program.Prawda jest taka, że piractwo u nas jest normalne.I jak się ma pecha to nikt z tobą nie będzie dyskutował co znaczy znajomy.To nie my interpretujemy przepisy tylko sądy !!!
 

hornus

Nowicjusz
Dołączył
24 Grudzień 2007
Posty
10
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
From Hell!!
Ja mam pytanie moze troche dziwne ale jest :p
Bo ja zajmuje sie montazem filmikow itp.

Pytanie brzmi czy jak przerobie jakis film powiedzmy 30 minutowy na 5 minutowy z wybranymi przezemnie scenami czy musze miec zgode od wlasciciela tego filmu i wrzucic na Youtube powiedzmy?

PS Dziekuje J.B za ten temat bardzo duzo sie z niego dowiedziałem bo jest bardzo przejzyscie napisany.
Jeszcze raz DZIEKI i Pozdrawiam.

Stay_SIC_M&*%#$%$^#$#'s :bag:

===============================================
EDITED!
===============================================​

CYTAT
Jeśli macie nielegalne programy, nie obronicie się.

Tu jestem odmiennego zdania. Nie będe się teraz rozpisywał, jak ktoś chce się jednak wiedzieć dlaczego to napiszę.

Chciałbym jeszcze zebys rozwinął ten temat albo go nie zauwazyłem wczesniej... :bag:
 

Weles

Nowicjusz
Dołączył
1 Wrzesień 2007
Posty
118
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Kielce
Pytanie brzmi czy jak przerobie jakis film powiedzmy 30 minutowy na 5 minutowy z wybranymi przezemnie scenami czy musze miec zgode od wlasciciela tego filmu i wrzucic na Youtube powiedzmy?

Właśnie ! Też jestem tego ciekaw, bo ostatnio dochodzę do wniosku, że ściąganie przez ludzi mp3 to głupota. Jeśli ściągniesz mp3 to jest to nielegalne, a po co się na to narażać, skoro na YouTube, czy Wrzuta.pl można z powodzeniem słuchać czego się tylko chce.

Także YouTube jest przepełniony teledyskami, mp3-ami, ostatnio pojawiają się filmy w kawałkach, nie mówiąc już serialach typu Kiepscy...

A co do piractwa to uważam to za debilizm i przytoczę mój post z innego forum :)
Kod:
Miałem taki głupi okres w życiu, że ściągałem gry i nie widziałem w tym nic złego. Ale oświeciło mnie pewnej nocy biggrin.gif Wstałem po prostu z łóżka spakowałem wszystkie nielegalne kopie(na drugi dzień KOSZ) pousuwałem wszystkie filmy i mp3. A potem najszybciej jak mogłem(jak zdobyłem kase) utrafiłem tanią okazje na Allegro i kupiłem Windowsa. Jestem czysty jak łza i bardzo dobrze się z tym czuje smile.gif

Ostatnio kupiłem sobie sagę Baldura. Wszyscy dookoła mówią, że to przestarzała gra itd. Ale ja to mam w :cenzura:e tongue.gif Nigdy w to nie grałem, teraz sobie kupiłem uczciwie i mam podnietę smile.gif Najnowsze GRY ?? Nie GRAM, bo mnie nie stać.

Nie będę nawet mówił jaką głupotą było ściąganie mp3. Ściągałem tego masę i przesłuchałem może 1/10, bo człowiek nawet nie jest w stanie wszystkiego przesłuchać. Teraz sobie kupuje na Allegro po 2 płytki na miesiac i mam większą frajdę niż z mp3. Teraz to poprostu SŁUCHAM tych płyt, przeżywam tą muzykę na nich. Teraz dopiero mogę powiedzieć, że słucham muzyki.

Także jestem uczciwym człowiekiem i zapraszam wszystkich chętnych z łomami. Mogą mi zrywać podłogi, a pirata nie znajdą smile.gif A ludzie, którzy się tłumaczą, że nie stać ich na oryginały to zwykli debile. Nie stać Cię ? To nie graj !!!

To "żem" się rozpisał tongue.gif

P.S Nie ma zamiaru usprawiedliwiać piractwa, ale w zasadzie to nie ma co do końca obwiniać ludzi za to, że piracą. Człowiek jest jak dziecko. On wie, że nie można wejść do sklepu i wynieść spodni, bo ktoś tego pilnuje i może go złapać. Ale wyobraźcie sobie, że stoi otwarty całą dobę sklep z drogimi ubraniami i nikt tego nie pilnuje. Jest tylko karteczka, że nie wolno brać tych dzinsów i nic więcej To przecież wiadomo, że ludzie tam będą chodzić i brać siatami te ciuchy, bo będą wiedzieli, że nikt im nic nie zrobi. I to samo, analogicznie to gier, muzyki. Torrenty,eMule, BearShare, fora wazerowe itd. To wszystko stoi otwarte i dostępne dla każdego od rana do nocy. I to nie jest tylko otwarte, ale w przypadku torrentów ludzię są aż namawiani na ściąganie. Więc niech i ktoś wytłumaczy jak to jest, że taka strona jak Torrenty.org jest powszechnie znana elegancko zrobiona i nikt się za to nie weźmi. Wszyscy ściągają, bo czują się bez karni... I tak to działa, że tylko ludzie uczciwi nie wezmą czegoś czego nie wolno, a przecież wiadomo powszechnie jak trudno znaleźć takie osoby.
 
J

J.B

Guest
Ja mam pytanie moze troche dziwne ale jest :p
Bo ja zajmuje sie montazem filmikow itp.

Pytanie brzmi czy jak przerobie jakis film powiedzmy 30 minutowy na 5 minutowy z wybranymi przezemnie scenami czy musze miec zgode od wlasciciela tego filmu i wrzucic na Youtube powiedzmy?

Tak, zgoda jest potrzebna, powstaje wtedy utwór zależny. Z prawnego punktu widzenia wiele takich montowanych filmów na YouTube jest de facto nielegalna, nie są usuwane ponieważ nikt nie zgłasza tego serwisowi, dopiero jak osoba która posiada prawa majątkowe do wykorzystanego utwory (scena z filmu) w Twoim montażu, serwis usunie taki film z serwera.

W praktyce nikt tego nie robi bo nie ma ku temau rozsądnych powodów, poza nadgorliwcami z ameryki, sytuacja zmienia się radykalnie jeśli taki zmontowany film ma być użyty w celach zarobkowych (np. reklama w TV). Wtedy oczywiście brak zgody pociągnie za sobą odpowiedzialność cywilną.

Właśnie ! Też jestem tego ciekaw, bo ostatnio dochodzę do wniosku, że ściąganie przez ludzi mp3 to głupota. Jeśli ściągniesz mp3 to jest to nielegalne, a po co się na to narażać, skoro na YouTube, czy Wrzuta.pl można z powodzeniem słuchać czego się tylko chce.

Także YouTube jest przepełniony teledyskami, mp3-ami, ostatnio pojawiają się filmy w kawałkach, nie mówiąc już serialach typu Kiepscy...

1) ściąganie mp3/filmów/książek nie jest nielegalne, mówiłem o tym wielokrotnie, patrz art. 23 ust. paipp

2) oglądanie teledysków na youtube czy wrzuta jest równoznaczne ze ściąganiem mp3, to jest to samo działanie, utwór jest pobierany na dysk (katalog cache) i "odgrywany", technicznie jest to to samo, tym bardziej, że taki utwór z youtube (tylko ścieżka dźwiękowa) można załadować do iPoda lub Creative mp3 Player lub telefonu komórkowego.

3) osobną kwestią jest jakość, to co jest na youtube czy wrzucie nie nadaje się do słuchania na sprzęcie domowym lub słuchawkach. Nie mniej, ściąganie nie jest nielegalne.

4) wiele materiałów audio-video na youtube jest umieszczeone z naruszeniem prawa, ale żeby taki utwór serwis usunął osoba prawna bądź fizyczna, która posioada prawa majątkowe do danego utworu musi zgłosić takie naruszenie do administratora serwisu, ponieważ ilość materiałów jest ogromna nie da się wszystkiego kontrolować, po usunięciu jednej wersji utworu, ktoś inny w innym kraju na lokalnym youtube może (i umieszcza) drugą wersję tego samego utworu. To jak walka z wiatrakami...

5) takie filmy w kawałkach też są bardzo często umieszczane nielegalnie... no i nie wszystkie seriale można obejrzeć, więc jak czegoś nie ma na rynku lub w TV to ludzie ściągają z sieci.

Chciałbym jeszcze zebys rozwinął ten temat albo go nie zauwazyłem wczesniej

To dość skomplikowana kwestia prawna i techniczna, jak będe miał więcej czasu to odpowiem i wyślę na PW.

Beam Me Up, Scotty!
 

Weles

Nowicjusz
Dołączył
1 Wrzesień 2007
Posty
118
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Kielce
Ad.1
Zapoznam się i wrócę z ewentualną dyskusją ;)

Ad.2
Po pierwsze to nigdy nie widziałem w swoim folderze "Cache" jakichkolwiek ścieżek muzycznych, a nawet jeżeli to regularnie czyszczę internetowe pliki. Po za tym skąd mam wiedzieć, który plik na YouTube jest legalnie, a który nie ?

Ad.3
Nie no ja nie mówię o robieniu balangi przy plikach wrzuty, ale tak dla siebie siedząc przed komputerem czemu nie. Zresztą nawet na kameralną imprezkę to bez przesady, że ta jakoś jest taka zła.
 
J

J.B

Guest
Ad.1
Zapoznam się i wrócę z ewentualną dyskusją ;)

W tym temacie napisałem co i jak i nie ma nad czym dyskutować. Podałem konkretne artykuły i ich interpretacje.

http://www.forumowisko.pl/index.php?showtopic=29297

Ad.2
Po pierwsze to nigdy nie widziałem w swoim folderze "Cache" jakichkolwiek ścieżek muzycznych, a nawet jeżeli to regularnie czyszczę internetowe pliki. Po za tym skąd mam wiedzieć, który plik na YouTube jest legalnie, a który nie ?

Nie wiedza z zakresu informatyki mnie specjalnie nie interesuje.

Ad.3
Nie no ja nie mówię o robieniu balangi przy plikach wrzuty, ale tak dla siebie siedząc przed komputerem czemu nie. Zresztą nawet na kameralną imprezkę to bez przesady, że ta jakoś jest taka zła.

To rozumiem doskonale :eek:k:

Beam Me Up, Scotty!
 

hornus

Nowicjusz
Dołączył
24 Grudzień 2007
Posty
10
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
From Hell!!
Ad.2
Po pierwsze to nigdy nie widziałem w swoim folderze "Cache" jakichkolwiek ścieżek muzycznych, a nawet jeżeli to regularnie czyszczę internetowe pliki. Po za tym skąd mam wiedzieć, który plik na YouTube jest legalnie, a który nie ?

Wybaczcie ze poza tematem, ale jest cos takiego jak temporary internet files i jak ogladamy słucham lub odwiedzamy jakas stronke to wiekszosc jak nie wszystkie pliki sa tam zapisywane. A kiedy juz [rzestaniemy odwiedzac dana stronke,ogladac badz słuchac cos to pliki są usówane bo są nie potrzebne.

Wiec to podchodzi pod piractwo bo bez twojej wiedzy sciagasz ten plik na HD :bag:
 
Do góry