Polskość i katolizcyzm.

Vesemirus

Christopheros
Dołączył
1 Marzec 2010
Posty
1 855
Punkty reakcji
38
Kościół nie budował państwowości - Kościół chronił polskość, naród. Jakoś nie widzę w "Sz'ma Jisrael" które Bóg mówił do żydów antynarodowościowych zapędów, wręcz odwrotnie :p
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
Kościół chronił polskość jak piszesz. Czyli dla realizacji słowa bożego ważny jest byt Państwa Polskiego

Możesz mi staremu tumanowi przybliżyć to co piszesz o " Sz`ma Jisrael'
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
Bzdura. Obrona jasnej gory to mit, to po pierwsze.

Po drugie, oficjalnie ponad 90% Polakow to katolicy. I tak zapewne bylo zawsze.
A wiec wsrod tej grupy znajdzie sie rodakow roznej masci. I takich ktorym na Polsce zalezy i takich ktorym na Polsce nie zalezy.
Przyklad Nasi obecni politycy - katolicy a Polske wielokrotnie juz sprzedali.
Przyklad - szlachta z czasow dawnych, czesto dbali tylko o swoje interesy i Polske rowniez sprzedawali.

Klamstwo.
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
opowiedz mi to tym inszym wyznaniu wiary

Szema Israel! Adonaj Elocheinu Adonaj Echad.
Weahawta et Adonaj elohejcha bekol nafszecha,
bekol lewawcha, bekol meodecha.
Wehaju hadwarim haelech aszer anochi
mecaucha hajom al lewawecha.
Weszinantam lebanejcha wedibarta
bam besziwtecha bebejtecha ublejtecha
baderech uwszachwecha uwkumecha.
Ukszartem leot al jadecha
wehaju letotafot bejn ejnecha.
Uchtawtam al mezuzot bejtcha uwszarejcha.


Słuchaj Izraelu! Adonaj jest Bogiem naszym Adonaj jedynie!
Będziesz tedy miłował Pana, Boga twego,
z całego serca, z całej duszy i z całej siły.
Niechaj słowa te, które Ja ci dziś nakazuję będą w Twoim sercu.
Będziesz je wpajał w twoich synów i będziesz o nich mówił,
przebywając w swoim domu, idąc drogą, kładąc się i wstając.
Przywiążesz je jako znak do swojej ręki
i będą jako przepaska między twoimi oczyma.
Wypiszesz je też na oddrzwiach twojego domu i na twoich bramach
I nieco szersze:
"Słuchaj, Izraelu! Wiekuisty jest naszym Bogiem, Wiekuisty jest jedyny! A będziesz miłował Wiekuistego, Boga twojego całym sercem twoim, i całą duszą twoją, i całą mocą twoją.I niechaj będą słowa te, które przekazuję ci dzisiaj na sercu twoim! I wpajaj je dzieciom twoim, i rozmawiaj o nich, przebywając w domu twoim, i idąc drogą, i kładąc się, i wstając. I przywiążesz je jako znak na rękę twoją, i niechaj będą jako przepaska między oczyma twoimi. I napiszesz je na odrzwiach domu twojego, i na bramach twoich! I stanie się, gdy słuchać będziecie przykazań moich, które przekazuję wam dzisiaj, abyście miłowali Wiekuistego, Boga waszego, i służyli Mu całym sercem waszym i całą duszą waszą. Dam wtedy deszcz ziemi waszej w czasie swoim, wczesny i późny; i będziesz zbierał zboże twoje, i wino twoje, i oliwę twoją. Dam też trawę na polu twoim dla bydła twego; i będziesz jadł, a nasycisz się. Strzeżcie się, aby nie dało uwieść się serce wasze, abyście nie odstąpili i nie służyli bogom innym i nie korzyli się im. Gdyż zapłonie gniew Wiekuistego na was i zamknie On niebo, i nie będzie deszczu, ziemia też nie wyda plonu swego; a zginiecie rychło z ziemi pięknej, którą Wiekuisty daje wam. I tak przyjmijcie te słowa moje do serca waszego, i do duszy waszej; i zawiążcie je jako znak na rękę waszą, i niechaj będą przepaską między oczyma twoimi. A nauczajcie ich synów waszych, mówiąc o nich, gdy siedzisz w domu twoim, i gdy idziesz drogą, i gdy kładziesz się, i gdy wstajesz. I napiszesz je na odrzwiach domu twego, i na bramach twoich: Aby pomnożyły się dni wasze, i synów waszych na ziemi, którą zaprzysiągł Wiekuisty ojcom waszym oddać im jak długo niebo nad ziemią. I oświadczył Wiekuisty Mojżeszowi, i rzekł: "Powiedz synom Izraela, a poleć im, aby zrobili sobie frędzle na krajach szat swoich, w pokoleniach swych, i niech dodadzą na frędzlach narożnych nić z błekitu. A niechaj to będzie dla was cicit, abyście spoglądając nań wspominali na wszystkie przykazania Wiekuistego, i spełniali je, a nie podążali za sercem waszym i za oczyma waszymi, za którymi się uganiacie. Abyście pamiętali i spełniali wszystkie przykazania moje, a byli świętymi Bogu waszemu. Jam Wiekuisty, Bóg wasz, którym wywiódł was z ziemi Egiptu, aby być wam Bogiem, Jam Wiekuisty, Bóg wasz!"
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ja to widzę ogromny nacisk na wierność Bogu a nie państwu. Poza tym miarodajne są zapisy także Nowego Testamentu
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
Brave 29 stycznia 2012 roku napisał:
wiesz, jakoś jako protestant nie dostrzegam, najmniejszego "bólu" z przegranej protestantów, o rząd dusz, w XVI wieku, najczęściej (chociaż są chlubne wyjątki) protestanci mieli nastawienie antypaństwow, nie propaństwowe, czego doskonałą emanacją byli bracia polscy, odmawiający obrony ojczyzny przed napaścią, zmierzch Jagiellonów i czas królów elekcyjnych, to były czasy z przerwami bardzo trudne
nie wiem, może w Polsce gdyby dominację zdobyli protestanci, stało by się tak jak w Danii, czy Norwegii, gdzie jeszcze przez 100 lat po przyjęciu protestantyzmu, katolicy ukrywali się po grotach i w lasach, a za bycie katolikiem groziła kara śmierci, Polska była krajem dużo bardziej tolerancyjnym, więc być może by się to nie stało...



Otwieram encyklopedie oraz słowniki, wszystkie jakie posiadam i czytam:
Arianie – wyznawcy arianizmu, kierunek w ideologii chrześcijańskiej, który zapoczątkował kapłan aleksandryjski Ariusz, około 256 – 336, podważającego dogmat Trójcy Świętej i zaprzeczającego boskiej naturze Chrystusa.

W XVI – XVII wieku Arianami nazywano „Braci Polskich”
Bracia Polscy – łacińska nazwa to Fratres Poloni, zwani też nurkami, nowochrzczeńcami (od „ponurzania” przy chrzcie dorosłych), zwani też arianami (błędnie łączono ich poglądy z doktryną Ariusza).
Zobacz też „socynianie” i „unitarianie” – ruch społeczny rozwijający się w Polsce XVI – XVII wiek.

Ariańskie szkoły – szkoły zakładane w 2 połowie XVI wieku przez Braci Polskich, w Małopolsce, na Wołyniu i na Litwie; wiele z nich osiągnęło wysoki poziom gimnazjów akademickich – Akademia Rakowska.
W XVII wieku uległy one stopniowej likwidacji i przejęciu przez Jezuitów – przez kontrreformację.

Bracia Polscy głosili unitarianizm i socynianizm:
„Unitarianizm” – odłam protestantyzmu, odrzucający dogmat Trójcy Świętej, kładący nacisk bardziej na doktrynę etyczną niż dogmatyczną, głoszący humanizację religii i tolerancję; rozpowszechniony w XVI wieku w Polsce, a od roku 1774 w Anglii.
„Socynianizm” –kierunek nadany ideologii Braci Polskich przez Fausta Socyna, uznający rozum ludzki za najwyższe kryterium prawdy.

Bracia Polscy przyczynili się do rozwoju języka polskiego, szkolnictwa oraz kultury.
Główne ośrodki – Raków i Pińczów.
W roku 1658 wygnani z kraju, wywarli wpływ na kształtowanie się racjonalizmu na zachodzie Europy.

Mikołaj Rej (jeden z nich) – pierwszy wybitny pisarz polski zwany ojcem literatury polskiej, zwolennik reformacji i programu egzekucji praw.

Widzę z powyższego tekstu, że wypędzeni z Polski „Bracia Polscy” to byli całkiem niezłe ziółka antypaństwowe.

Dodam jeszcze, że swój wizerunek do obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej użyczyła Barbara Radziwiłłówna, a obraz ten w roku 1671 zawisł w Ostrej Bramie. Odbyło się to tak:
Ostatni z Jagielonów, król Polski Zygmunt August pochował Barbarę Radziwiłłównę w wileńskiej katedrze i kazał namalować Madonnę bez dzieciątka o rysach bezdzietnej Barbary. DziŚ ten portret znamy jako Matkę Boską Ostrobramską.
(napisał MD)
 

Vesemirus

Christopheros
Dołączył
1 Marzec 2010
Posty
1 855
Punkty reakcji
38
Bóg zwraca się do Izraela, jako narodu. Jest jeszcze wiele więcej miejsc w którym Bóg mówi do grupy osób związanych wiara i narodowością.

CO do Kościoła - w kościelnych szkołach były zajęcia po polsku, Kościół fundował stypendia najbiedniejszym, Kościół był miejscem gdzie kazania, informacje czy odezwy do narodu były wygłaszane, to dzięki Kościołowi podczas Insurekcji Kościuszkowskiej można było przekazywać wezwanie dla chłopów (szlachta jakoś niechętnie informowała o tym). Mało? Przypomnij Sobie czasy komuny - Kościół jasno opowiadał się po jednej ze stron, a Jan Paweł II jest przez wielu historyków wymieniany obok Regana czy Tatcher jako siła napędzająca upadek komunizmu.
 

dorkfargog

Bywalec
Dołączył
14 Czerwiec 2011
Posty
869
Punkty reakcji
31
Wiek
32
Miasto
Pomorze Zachodnie
Myślę, że o ile nie można odmówić Kościołowi zasług jakimi się Polakom przysłużył (są oczywiście i czarne karty jak na przykład postawa papiestwa wobec powstania styczniowego), o tyle po upadku komunizmu, ciężko postawę hierarchii kościelnej ocenić jakoś szczególnie pozytywnie. Poza tym po śmierci Wojtyły Kościołowi w Polsce wyraźnie brakuje moralnego autorytetu.

Jan Paweł II jest przez wielu historyków wymieniany obok Regana czy Tatcher jako siła napędzająca upadek komunizmu.

Nie przesadzał bym z jego rolą w cały procesie. Nie ma żadnych realnych przesłanek ku temu, by twierdzić, że jak by nie było JPII komunizm upadł by później.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
Uważasz nój nieoceniony autorytecie, że jak ktoś kiedyś zrobił coś dobrego to może spocząć na laurach, może być wolnym od krytyki. Nawet najlepszy człowiek może zejść na psy i odwrotnie. Stan gotowości należy utrzymywać całe życie
 

Vesemirus

Christopheros
Dołączył
1 Marzec 2010
Posty
1 855
Punkty reakcji
38
Nawet najlepszy człowiek może zejść na psy
Nie wiem czy byłeś dobry, więc nie mnie oceniać.

Pokazuję tylko wycinek z historii aby udowodnić, że Kościół miał pozytywny wpływ na kształtowanie się Polski.

Teraz mamy Polskę wolną (w teorii) więc Kościół przestał działać w tym zakresie a skupił się na nauczaniu i działalności charytatywnej. A jako, że w polskiej tradycji zawsze był, jest i będzie stawiany na piedestale to wątpię czy kiedykolwiek zbitka Polak-katolik nie będzie miała racji bytu.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
nigdy nie byłem dobry, urodziłem się wrogiem kleru
 

Miłujący prawdę

Nowicjusz
Dołączył
5 Listopad 2008
Posty
429
Punkty reakcji
0
Glowny problem to, ze nie ma orginalu. To co mamay to setki kopi, kopi, kopi z ktoregos tam wieku (mowie o najstarszych kopiach) i kazda nieco inna albo nawet sporo. A na dodatek to " orginaly " tego co w NT byly pisane przez ludzi, ktorzy na oczy Jezusa nie widzieli i zaczeli spisywac to i owo od kilkudziesieciu lat po jego smierci do okolo stu lat (wg Jana). O cyrkach z ST juz nie bede wspominal ale tutaj mamy calkiem zaawansowane poznanie faktow historycznych z innych zrodel i archeologii. I okazuje sie ze to co w NT a prawda historyczna to calkiem odlegle swiaty i nieraz bez pokrycia.
pozdrawiam,
(2 Tymoteusza 3:16) "Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne do nauczania, do upominania, do prostowania, do karcenia w prawości,"
To Boga sprawa, by w czasie intensywnego gloszenia dobrej nowiny, na krótki czas przed Armagedonem, Biblia była dostepna w formie i treści jaką akceptuje Bóg. Malo tego ma ona być w rekach ludzi posłanych przez Stwórce.
I tak jest. Nie ma w niej sprzeczności ani rzeczy niezgodnych z prawdą historyczną.
Nauka błądzi.
Jan Paweł II jest przez wielu historyków wymieniany obok Regana czy Tatcher jako siła napędzająca upadek komunizmu.
Tak naprawdę chodziło o to by dobra nowina była głoszona po całej ziemi.
Po upadku komuny granice zostały otwarte tak na wschód jak i na zachód, religie będące w zakazie uzyskały wolność i możliwość rejestracji.
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
31 stycznia 2012 roku napisałem błędne zdanie drugie od końcu mojego postu:
"Ostatni z Jagielonów, król Polski Zygmunt August pochował Barbarę Radziwiłłównę w wileńskiej katedrze i kazał namalować Madonnę bez dzieciątka o rysach bezdzietnej Barbary.
DziŚ ten portret znamy jako Matkę Boską Ostrobramską."


Zdanie te powinno brzmieć:
Ostatni z Jagiellonów, król Polski Zygmunt August........
Słowo "Jagiellonów" oznaczające nowo powstałą dynastię powinienem napisać z dwoma literami L. Oczywiście jest to logiczne, ponieważ imię Jagiełło piszemy przez dwa Ł.
Przypomnę tylko, że Jagiełło był synem księcia Litwy Olgierda, a wnukiem Giedymina.
(napisał MD)
 

Le'a

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2011
Posty
220
Punkty reakcji
3
Gimer
Czy Kościoły świecą pustkami?
Może na Zachodzie, bo tam jest religia bardzo zróżnicowana, natomiast w Polsce zarówno prawosławie, protestantyzm (anglikanizm, luteranizm adwentyzm) jak i katolicyzm rzymski na wszystkich zaplanowanych mszach/spotkaniach Kościoły są pełne.
Piszę o dużych aglomeracjach, bo w mniejszych miejścowościach nie wszystkie wyznania mają Kościoły.

Vik123
Nie tylko chcrześcijaństwo w wersji katolickiej, jak piszesz, zostało narzucone siłą, bo jak wiesz każde zmiany przez grupę inicjującą narzucane są siłą. Weźmy strajki w latach '80, W większości we wspomnieniach zapisano jako solidaryzowanie się, ale było tak, że pracownicy zakładów byli zastraszani i nie oni wyłączali maszyny lecz ludzie z grupy inicjującej.
Podobnie z religiami, gdyby nie został zatrzymany muzułmanizm przez Francję, to pewnie Polska byłaby w większości lub w równi muzułmańska i katolicka.
A gdyby Batory nie podbił Inflanty, to pewnie były one w dalszym ciągu protestanckie, to on przywrócił kult katolicki, bowiem uznał prawo miecza, ale jak ktoś się uprze to, podciągnie jako walkę katolików przeciw protestantom.

Reformacja przyczyniła się do wielu wojen, ale też wpłynęła na Kościół, (co wspomniałeś o kontrefomacji).
Czy Polska protestancka uniknęłaby wojny z Szwedami?
Chyba nie, bo liczyły się względy gospodardze i polityczne, a wyznaniowe przy okazji, więc ja z dystansem podchodzę do podciągania wojen z przyczyn religijnych.
W Polsce Kościół pozostał/odrodził się, a papież troszkę w szeregach zrobił czystki.

Co do mitu Polaka katolika to nie chodzi o to, ze Polacy to nie katolicy. Wiekszosc Polakow jest powierzchownymi katolikami. To jest fakt. Mitem i szkodliwoscia tego mitu jest utozsamianie Polakow z katolicyzmem jakby byly to synonimy a tak nie jest. Szkodliwosc katolicyzmu lezy w jego dogmatach i ich propagowaniu kosztem dazenia do poznania prawdy. Druga wada to skupianie sie na winie i negowaniu waznosci zycia tutaj kosztem pozagrobowego i odgrywaniu roli posrednika miedzy wierzacym a bogiem. Reformacja wychodzila z zascinka. Bladzila ale po nowych drogach. Katolicyzm nigdy nigdzie nie szdl a jesli to sie cofal.

Tak, w pewnym sensie masz rację o powierzchowności, bo założony zakon NMP stanowił rodzaj bractwa polityczno-religijnego, to miała być partia królewska, co prawda szlachta udaremniła ten zamiar, ale w zamian powstaje nowy twór o celach religijnych.
Rzeczywiście Polska błądziła po nowych drogach, ja mam na myśli mistykę nowożytną, z której wyrosła szkoła hiszpańska, włoska, francuska, ale dorównywała Francji i Hiszpanii w rozwoju życia mistycznego, a Niemcy, Czechy i Węgry przewyższała.

Katolicyzm występuje w kręgach sfer wyższych i niższch, dlatego od dawna jest utożsamiany z polskością.
Szkodliwość dogmatów można rozpatrywać w skali całego katolicyzmu, ale to w Polsce powstał i szerzył się kult NSJ i maryjny, a później zapisanego jako dogmat.
Dogmat ma to do siebie, że jest postanowieniem niezmienialnym, nie podlega odwołaniu, może tylko być uaktualizowany.
 

vik123

Bywalec
Dołączył
11 Listopad 2011
Posty
1 186
Punkty reakcji
45
Miasto
Perth, WA
Mowilem o Polsce. W koloniach angielskich narzucano juz glownie nie katolickie wersje chrzescijanstwa. Co do dogmatow to jak najbardziej sa odwolywane. Np dogmat kosciola o geocentrycznej budowie wszechswiata.

pozdrawiam,

Brzmi jak z plakatu pierwszomajowego.

Sam sobie odpowiadasz:


Herbatniku drogi cytaty są potrzebne ale na temat i nie w ilości wywołującej zazdrość nawet u Miłującego.
Nic dodać.
Co racja to racja, lecz niektóre tłumaczenia zmieniają się lub powstają współcześnie nie wspominając o interpretacji.
Brzmi jak z plakatu pierwszomajowego.

Sam sobie odpowiadasz:


Herbatniku drogi cytaty są potrzebne ale na temat i nie w ilości wywołującej zazdrość nawet u Miłującego.
Nic dodać.
Co racja to racja, lecz niektóre tłumaczenia zmieniają się lub powstają współcześnie nie wspominając o interpretacji.

Niestety to nie z plakatu pierwszomajowego tylko fakt historyczny. Co do Kopernika to byl Niemcem, na studiach do niemieckiego zwiazku studentow sie zapisal i nawet nie wiadomo czy po polsku mowil. On tylko mieszkal i tworzyl w Polsce jak Veit Stoss znany jako Wit Stwosz.

pozdrawiam,
 

Le'a

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2011
Posty
220
Punkty reakcji
3
Co do dogmatow to jak najbardziej sa odwolywane. Np dogmat kosciola o geocentrycznej budowie wszechswiata.pozdrawiam,
Wg mojej wiedzy to nie jest odwołanie, tylko modyfikacja. Może uznasz, że się czepiam słówek...przepraszam, ale dla mnie jest to wielka różnica.

Znalazłam w sieci daty Dogmatów Kościoła Katolickiego oraz daty ich wprowadzenia i tak:
"1615 r. - Trybunał inkwizycyjny zabrania głoszenia teorii heliocentrycznej.

1633 r. - Trybunał inkwizycyjny skazuje 70-letniego Galileusza za to, iż głosił zasady heliocentryzmu nie potrafiąc ich udowodnić. Gdyby nie zawarta z Inkwizycją ugoda polegająca na publicznym wyrecytowaniu formuły odwołującej i przeklinającej swoje "błędy", zostałby skazany na stos. Galileusz do końca życia znajdował się pod nadzorem Inkwizycji.

1992 r. - Papież Jan Paweł II ogłasza, że potępianie Galileusza za głoszenie heliocentrycznego poglądu, iż Ziemia krąży wokół Słońca (a nie na odwrót), było błędem. Rehabilitacja Galileusza trwała 359 lat."

Nigdzie (ja nie znalazłam) nie jest zapisane, że dogmat został odwołany/skreślony, a jedynie zmodyfikowany, że było to błędem (JP II), a więc istnieje zapis o zakazie i zapis o błędzie.
 

vik123

Bywalec
Dołączył
11 Listopad 2011
Posty
1 186
Punkty reakcji
45
Miasto
Perth, WA
[quote name='le'a' timestamp='1328471844' post='2905712']
Wg mojej wiedzy to nie jest odwołanie, tylko modyfikacja. Może uznasz, że się czepiam słówek...przepraszam, ale dla mnie jest to wielka różnica.

Znalazłam w sieci daty Dogmatów Kościoła Katolickiego oraz daty ich wprowadzenia i tak:
"1615 r. - Trybunał inkwizycyjny zabrania głoszenia teorii heliocentrycznej.

1633 r. - Trybunał inkwizycyjny skazuje 70-letniego Galileusza za to, iż głosił zasady heliocentryzmu nie potrafiąc ich udowodnić. Gdyby nie zawarta z Inkwizycją ugoda polegająca na publicznym wyrecytowaniu formuły odwołującej i przeklinającej swoje "błędy", zostałby skazany na stos. Galileusz do końca życia znajdował się pod nadzorem Inkwizycji.

1992 r. - Papież Jan Paweł II ogłasza, że potępianie Galileusza za głoszenie heliocentrycznego poglądu, iż Ziemia krąży wokół Słońca (a nie na odwrót), było błędem. Rehabilitacja Galileusza trwała 359 lat."

Nigdzie (ja nie znalazłam) nie jest zapisane, że dogmat został odwołany/skreślony, a jedynie zmodyfikowany, że było to błędem (JP II), a więc istnieje zapis o zakazie i zapis o błędzie.
[/quote]

No pieknie. KRK nawet nie potrafi do dzis dogmatu uniewaznic ani nawet zmienic bo z tego co znalazlas wynika tylko, ze skazanie Galileusza bylo bledem. Ta druga czesc jest domyslna. Nie myslisz, ze opieranie sie na dogmatach to czarci wymysl??? Czlowiek powinien dazyc do poznania prawdy na ile tylko sie da. Ale wtedy KRK musialby sie zlikwidowac. Podobnie wiekszosc jesli nie wszystkie inne koscioly.

pozdrawiam,
 
Do góry