Polski Metal

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
35
Miasto
Mazury
Wojownik usłyszałeś gdzieś hasło stary black metal i go nie zrozumiałeś. W latach osiemdziesiątych oznaczało to tylko teksty satanistyczne nic poza tym, i tak np jakby bon jovi śpiewało o szatnie było by zwane black metalem.

Kolejnej sensacji się dowiaduję. Najpierw odcinasz Metal od jego korzeni, a teraz odbierasz black metalowi charakterystykę muzyczną ?
Black metal muzycznie charakteryzuje się mocno przesterowanymi, przechodzącymi w tremolo (kostkowanie tzw. "mucha") gitarami.
Oraz szybkie partie perkusji i skrzekliwy wokal.
Wczesny black metal ma większe wpływy speed metalu. Może w kawałku Kata "Ostatni Tabor" nie słychać tremolo i jest on bardziej zbliżony do speed/heavy, ale już "Noce Szatana" prawie w całości opierają się na tym rodzaju grania.
Co do "666" tu już mamy do czynienia z black/thrash metalem, duże wpływy black są np. w "Metal i piekło", "Morderca", "Czarne Zastępy", jednocześnie są one bardziej thrashowe, niż np. obydwa "Diabelskie Domy", czy "Masz mnie Wampirze", gdzie jeszcze w większym stopniu czuć speed/heavy.
Wytłumaczyłem czysto "mechanicznie" na chłopski rozum.

Co to pradzieje black metalu? wiesz ze taką muzykę i tego typu teksty running wild miał już wcześniej? Wiesz ze pierwszą płyta z tekstami satanistycznymi jaka wyszła jest debiut Coven? Venom jest uważany za praojców BM z powodu połączenia tekstów satanistycznych i brudnego brzmienia którego kat na początku nie posiadał.

Pisałem już, że Kat miał z początku większe wpływy speed metalu, niż Venom (który jednak też je miał).
Muzycznie wczesne dzieła Kata można prędzej porównać np. do Mercyful Fate. Czyli taki speed/black mocno okraszony heavy. Tylko muzycznie, bo wokal jest zupełnie inny.
Z tym, że Mercyful Fate grał trochę bardziej technicznie. Mam na myśli takie kompozycje, jak np. "Satan's Fall", które są mocno rozbudowane.

Pierwszy long play Imepratora został 2 lata później wydany na CD z 2 bonusami.
Kat na początku grał mieszaninę hard rocka i heavy metal (81-84) później wszedł w speed/power (86) żeby zatrzymać się na thrashu, jak większość polskich kapel na przykład Kreon. w poprzednim poście nie porównywałeś singla do jednego utworu tylko do całej twórczości grupy.

Co do Imperatora - zwracam honor.
Co do Kata - sam sobie zaprzeczasz. Najpierw piszesz, że jedynym wyznacznikiem black metalu są satanistyczne teksty, a teraz piszesz, że Kat (który miał teksty typowo satanistyczne) grał speed/power metal.
Speed/power grał między innymi Polski Magnus. Z zagranicznych mocno rozsławiony Helloween, i Exciter.
Co do Kreona, w przypadku tego zespołu było rzeczywiście tak, jak piszesz, ale co do Kata się nie zgodzę.
Kat miał trochę podobną drogę muzyczną, jak Sodom. Co nie znaczy, że taką samą.
Od heavy, przez speed/black, black/thrash, do thrashu.
Sodom różni się tu tym, że na początku grał black w klimatach typowych dla Venom i Bathory.

Pierwszy long play Imepratora został 2 lata później wydany na CD z 2 bonusami.

Faktycznie.

Demo Kreon jest do zdobycia ale nie jego wcześniejsze oblicza pod nazwami Test Fobii Kreon i samo Test Fobii. (ten sam zespól a nie to samo :p)

Właśnie Testu Fobii nigdy nie widziałem do kupienia, ale kilka razy widziałem Kreon - Thrash Demo Live.
Nawet teraz ktoś ma na sprzedaż - http://www.allegro.pl/item861592479_3_kasety_kat_bastard_666_kreon_trashdemo_live_rar.html

Mp3 lwów ognia wzięły się stąd ze osoba bliska zespołowi zrzuciła na mp3 kopie taśmy matki. Po za grupką kilku osób nikt nie ma zgrywki z tej taśmy (co za różnica zgrywka z taśmy na mp3 czy kasetę).

Acha. Szkoda, że nie zostało to wydane. Bardzo dobra kapela.

Metalmani 89 są dwie wersje i na tej kasetowej są całkowicie inne utwory .

Nie przeczę. Ja pisałem o wersji winylowej. Kasetowej jeszcze nie widziałem.

Napisałem i się powtórzę nie istniało demo "Tyrani Piekieł", sam utwór tyrani Piekieł został nagrany dla radia Olsztyn a później znalazł się na demie: Live in Decay.

Rzeczywiście, racja. Czyli wywiad z radia Olsztyn razem z "Tyranami Piekieł" nie został nagrany na taśmę.
Tylko został nagrany ten utwór wraz z dwoma innymi utworami na Live In Decay.

Ziny możesz znaleźć czasem na allegro a tak pozostają Ci tylko skany.

Trudno.

Co do winyli ja nie krytykuje tego nawet popieram bo sam zbieram, tylko prawda jest taka że żeby poznać polskie kapele 80/90 w dzisiejszych czasach po zastają tylko mp3. Bo większość dem które wtedy wychodził (mówię o oryginalnych taśmach dystrybuowanych przez zespoły) już nie istnieją albo są w posiadaniu ludzi którzy ich nie odsprzedadzą.

Ja jednak regularnie przetrzepuję Allegro i już nie jeden rarytas zgarnąłem, ale rzeczywiście są takie albumy i dema, które są nie do zdobycia.
 

Test Fobii

Nowicjusz
Dołączył
22 Grudzień 2009
Posty
15
Punkty reakcji
2
Pisałem o black metal w starym znaczeniu tego słowa które już nie jest aktualne od ponad 20 lat. Musisz nauczyć się to rozróżniać. Podobna sytuacja nastąpiła z power metalem gdzie teraz nazwa jest ta używana do określania kapelek z późnych lat dziewięćdziesiąty i dwutysięcznych grających swoja wizje muzyki oparta na Keepera Helloween (że tak powiem w skrócie) nie mających nic wspólnego z starym (dalej będącym w użyciu co powoduje zamieszanie w głowach młodych adeptów ciężkiej muzy) znaczeniem określającym kapele grające między thrashem a heavy często z lekkim dodatkiem speedu.
Helloween grało speed/power tylko na pierwszym albumie później poszło w soft(jak wtedy to określano.
Scarlet magnusa jest naprawdę speed/power metalowy jak ich troje death metalowe :)
Obecny Black wywodzi się z thrashu nigdy nie miał swych korzeni w speed.
Venom nie mógł mieć speedu w swych korzeniach bo ten gatunek narodził się w początkach lat 80 a Venom z końcem 70
Jeśli chodzi o Kata to jak określisz utwory z ballad mówię o tych które są nie spotykane poza ta płyta?
 

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
35
Miasto
Mazury
Pisałem o black metal w starym znaczeniu tego słowa które już nie jest aktualne od ponad 20 lat. Musisz nauczyć się to rozróżniać. Podobna sytuacja nastąpiła z power metalem gdzie teraz nazwa jest ta używana do określania kapelek z późnych lat dziewięćdziesiąty i dwutysięcznych grających swoja wizje muzyki oparta na Keepera Helloween (że tak powiem w skrócie) nie mających nic wspólnego z starym (dalej będącym w użyciu co powoduje zamieszanie w głowach młodych adeptów ciężkiej muzy) znaczeniem określającym kapele grające między thrashem a heavy często z lekkim dodatkiem speedu.
Helloween grało speed/power tylko na pierwszym albumie później poszło w soft(jak wtedy to określano.
Scarlet magnusa jest naprawdę speed/power metalowy jak ich troje death metalowe :)
Obecny Black wywodzi się z thrashu nigdy nie miał swych korzeni w speed.
Venom nie mógł mieć speedu w swych korzeniach bo ten gatunek narodził się w początkach lat 80 a Venom z końcem 70
Jeśli chodzi o Kata to jak określisz utwory z ballad mówię o tych które są nie spotykane poza ta płyta?

Przez takich, jak ty jest teraz w tym pomieszanie z poplątaniem, pełno dzieci XXI wieku wprowadza teraz jakieś sowje mody.
Black metal nie wywodzi się od thrashu. To Thrash wywodzi się od Blacku.
Black Metal był przed Thrash Metalem. Venom zadebiutował w 1981 roku. Nazwa zaczęła być oficjalnie używana w 1982.
Początki Thrashu to 1983 rok, debiut Slayera i Mety.
Wiele thrashowych kapel, zwłaszcza europejskich, a niemieckich w szczególności z początku grało black, albo thrash z większymi wpływami blacku, co do tekstów, to wiele z nich Szatanowało.
Słyszałeś może kiedyś Sodom, Kreatora, Destruction, Assassina, Exumera ?
Venom powstał pod koniec lat 70-tych, ale zadebiutował w 1981 roku. Wtedy już był speed metal.
Co do Kata, na ch.ój mi tu wyjeżdżasz z Balladami ? To już późniejszy album, jak pisałem o wczesnym Kacie.
1981-84 heavy
1985-86 speed/black
1986/87-93 thrash
późniejsze twory, od 1996 wzwyż już nie był zdyb thrashowe.

A wracając do black i thrash metalu, wielu młodym ludziom się z początku wydaję, że thrash był wcześniej.
Black metal w latach 80-tych był w podziemiu. Poza tymi bardziej znanymi kapelami, większość pozostałych jechała na demówkach. Również w Polsce było dużo takich zespołów.
A Thrash Metal ? W latach 80-tych, zwłaszcza w drugiej połowie lat 80-tych był boom na thrash metal, zespoły powstawały jak grzyby po deszczu.
Era thrash metalu skończyła się wraz z latami 80-tymi, w roku 1990, wówczas mało który zespół trzymał się tego klimatu.
Ale z kolei na początku lat 90-tych była druga fala black metalu i boom głównie na kapele głównie z Norwegii, wówczas ten gatunek zaczął wychodzić z podziemia.
Natomiast drugiej fali thrashu już nie było.
Radzę się dokładnie zapoznać z muzyką starych thrash metalowych kapel i przestudiować wczesny black metal.

A co do tego, jak dostępna jest muzyka starych Polskich kapel, to mam wrażenie, że po prostu nie chce ci się wydawać forsy na oryginały (bo może wolisz na wino, czy co) i ssiesz empech.uj.ki.
Na aukcji, do której podałem linka w poprzednim poście są już tylko dwie kasety - 666 i Bastard Kata.
Dlatego, że poprosiłem sprzedawcę o wystawienie osobno dema Kreona, bo 666 i Bastard Kata już mam, a na Thrash Demo Live Kreona mi bardzo zależy.
I właśnie to demo kupuję.
Jeśli ci podam linka do aukcji z osobno wystawioną kasetą Kreona to nie będzie miało sensu, bo już ją kupiłem i pokaże ci się pewnie tylko "aukcja przeniesiona do archiwum", ale jak chcesz, to jak będę już tą kasetę miał w domu, to zrobię zdjęcie i ci prześlę.
Udowodnię ci, że można znaleźć, załatwić, kupić i mieć oryginał. Wystarczy tylko trochę zapału do kolekcjonowania Metalu, którego najwyraźniej tobie brakuje.
 

Test Fobii

Nowicjusz
Dołączył
22 Grudzień 2009
Posty
15
Punkty reakcji
2
Wojownik taki z Ciebie znawca a nie wiesz ze na balladach kata są utwory sprzed 84 roku, Dziękowałem Ci za rozmowę w innym temacie iw tym też podziękuje. Nie kupuje już polskich kapel bo mi duble nie potrzebne "kochany". A wiele z tych mp3 to są rzeczy które sam wrzuciłem, żeby ludzie mogli się zapoznać z polską sceną i nie bredzić jak Ty. Jak chcesz mogę Ci opylić demo Open Fire "Lwy Ognia" z '88. Cena wywoławcza 666zł (Stan kasety średni, okładka kserówka.) ;)
 

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
35
Miasto
Mazury
Wojownik taki z Ciebie znawca a nie wiesz ze na balladach kata są utwory sprzed 84 roku, Dziękowałem Ci za rozmowę w innym temacie iw tym też podziękuje.

Nie wszystkie, są przecież utwory z 666 i z Oddechu, oraz z Bastard.

Nie kupuje już polskich kapel bo mi duble nie potrzebne "kochany". A wiele z tych mp3 to są rzeczy które sam wrzuciłem, żeby ludzie mogli się zapoznać z polską sceną i nie bredzić jak Ty. Jak chcesz mogę Ci opylić demo Open Fire "Lwy Ognia" z '88. Cena wywoławcza 666zł (Stan kasety średni, okładka kserówka.) ;)

Nie kupujesz, bo nie potrzebujesz dubli ? Że niby masz wszystko ?
Mam wrażenie, że z ciebie to w rzeczywistości jakiś empetrójkarz, co nie widział na oczy oryginalnej kasety, a całą swoją "wiedzę" pewnie zawdzięczasz internetowi.
To dowodzi ile bredni krąży po internecie.
Daruj sobie takie żarty, ja też powinienem podziękować już za rozmowę, nie ma sensu.
Najpierw piszesz o jednych kapelach, że ich muzyka jest dostępna nie tylko na winylach ale też na kasetach i CD, a potem o innych piszesz, że niby za ch.uja są nie do zdobycia, co do "Lwów Ognia" Open Fire zgodzę się, ale gadasz, że niby Kreona nie można nigdzie kupić, a ja właśnie kupuję na Allegro demo.
Kaseta z Polmarku, a nie jakaś zgrywka.
A Open Fire jest na jednej z trzech "Metalmanii 87" razem ze Stosem. Jest też na Metalmanii 89 na winylu.
Tak mówią empetrójkarze i torrenciarze, co wolą wina chlać po parkach, zamiast oryginały kupować.
Kiedyś też dostawało się po zębach za uważanie się za fana jakiejś kapeli nie posiadając żadnego oryginału tej kapeli.
Ciekawe, ile jest zespołów, których nosisz koszulkę/naszywkę, a jedyne ich nagrania, jakie posiadasz to pirackie mp3.
Pewnie sporo.
Bo "za cholerę tego nie da się dostać i to jedyny sposób na poznanie tego".
Ku.rwa, znam nawet ludzi, co kupowali demówki bezpośrednio od zespołów, kombinowali i mieli.
Za komuny to pewnie w ogóle byś przepadł, a wtedy byli pasjonaci, co potrafili różne nagrania wygrzebać, mimo ciężkiej sytuacji.
 

Spryciara

Nowicjusz
Dołączył
26 Grudzień 2009
Posty
15
Punkty reakcji
0
Wiek
29
A ja tu nie wymienię za dużo, ale polskiego metalu słucham i lubię.
Furia, Krzyk,Massemord,Infernal War,Witchmaster..;)
 

spokoelo

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2009
Posty
11
Punkty reakcji
0
Dla mnie pierwsze miejsce w Polsce i na świecie zajmuje Behemoth. Lubię stare oraz nowe albumy. Oprócz Behemotha słucham Infernal War, Azarath, trochę Vader ;)
 

detnuah

Nowicjusz
Dołączył
23 Styczeń 2011
Posty
23
Punkty reakcji
0
Wiek
28
Mnie jest obojętne, z jakiego kraju pochodzi zespół, czy to Polska, czy USA, czy Niemcy, czy Włochy.
Jednak piosenki w języku polskim nie przemawiają do mnie :p
(chyba wolę nie rozumieć, o czym słucham)
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
W ostatnim czasie katuję album SCHH-1 zespołu Hammer. Kawałek dobrego heavy metalu :D

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=z4BcprSarPU[/youtube]
 

Berial

Nowicjusz
Dołączył
4 Październik 2011
Posty
7
Punkty reakcji
0
Co jak co, ale z rodzimej sceny metalowej możemy być dumni. Pomijając już Behemotha, Vadera nasze zespoły nie odstają zbytnio od reszty świata. Szkoda tylko, że ta muzyka nie jest promowana w należyty sposób.
 

misiektygrysek

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2008
Posty
236
Punkty reakcji
8
Wiek
41
Co jak co, ale z rodzimej sceny metalowej możemy być dumni. Pomijając już Behemotha, Vadera nasze zespoły nie odstają zbytnio od reszty świata. Szkoda tylko, że ta muzyka nie jest promowana w należyty sposób.

I nie będzie nigdy promowana bo odstaje od guścików...Niestety taka jest prawda,że większość szarych zjadaczy chleba woli dance,pop i ten przejedzony hip-hop,którego osobiście nie mogę strawić..
A jeśli chodzi o polskie kapele to na pewno Shade,Lux Occulta,Hermh,North,Altair i na pewno wiele wiele innych,których tu nie wymieniłem.
 

forAiur

Nowicjusz
Dołączył
20 Październik 2011
Posty
51
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Warszawa
Mnie osobiscie nigdy nie przeszkadzalo to czego ktos slucha. Gorzej, jezeli mimowolnie ja tez musze tego sluchac, np dzieki sasiadom...
 

flowersociety

Nowicjusz
Dołączył
31 Październik 2011
Posty
4
Punkty reakcji
0
Wiek
28
szczerz przyznam że miłuję zespoł heavy metalowe anglojęzyczne, acz żeby nie odbiegać naddto od tematu to z polskiej sceny muszę wymienić dwie dla mnie wiele znaczące nazwy, które padały już TUTAJ, mianowicie:
HUNTER i FRONTSIDE
tak, zespoły dla mnie wielkie, sr Wielkie!!!
 
L

lol2xdlol

Guest
Lubię sobie czasami posłuchać polskich zespołów. Słucham sporo Hunter'a. ^^ Uwielbiam ten zespół. Warto też posłuchać zespołu nol. Czasami puszczę sobie również Vader'a. To tyle z polskich zespołów. Lubię (lecz rzadko) czasem posłuchać Turbo. Behemotha, raczej nie lubię. Nie słucham ani trochę.
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Nie wiem czy ktoś z was obserwuje losy kapeli Kreon Test Fobii, ale może zainteresuje was fakt, że zespół wydał reedycję 2 swoich albumów i być może wkrótce ukaże się kolejna ich nowa płyta. Reaktywacja zespołu pełną gębą :D
 

bartekt

Made in China
Dołączył
2 Kwiecień 2007
Posty
1 288
Punkty reakcji
5
Wiek
28
Miasto
*********
Ja nie wiem czy ktoś zna Blindead, ale ich ostatnia płyta jest co najmniej wybitna. Wspaniała atmosfera.
 
Do góry