Piractwo

handsomeman

Nowicjusz
Dołączył
6 Październik 2008
Posty
191
Punkty reakcji
0
Mam pytanie o to jakie macie zapatrywanie na problem piractwa w sieci? Dla mnie jest to popełnianie przestępstwa za które grożą duże sankcje, a czy może uważacie że to jest dobre?
 

m1rv

Nowicjusz
Dołączył
22 Grudzień 2008
Posty
30
Punkty reakcji
0
Wiek
28
Miasto
Okolice KrK :)
Ja się przyznam... U nas na wsi chodzili Ci cali od sprawdzania oprogramowania komputerowego, i co? Mialem oryg windowsa, offica ale co z tego w szawce znalezli ok 80 pirackich płyt musielismy zaplacic za piractwo 1900zl! Szok normalnie teraz juz wiem że jest to złe :]
 

Marcjan

Nowicjusz
Dołączył
26 Grudzień 2007
Posty
166
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Ja ściągam tylko w celach edukacyjnych. Sprawdzam grę, czy mi pójdzie, później jak się w nią gra, a jak mi się znudzi to kasuję. Tak samo z filmami. Ściągam oglądam i decyduję czy warto kupić. A, że jeszcze nic mi się nie spodobało to inna sprawa... ;P
 

m1rv

Nowicjusz
Dołączył
22 Grudzień 2008
Posty
30
Punkty reakcji
0
Wiek
28
Miasto
Okolice KrK :)
Też tak próbowałem :p Tylko że nagrywałem i usuwałem z dysku :D Byłem pewny że szafek nie sprawdza :)
 

Superiorr

failure is not an option
Dołączył
20 Październik 2008
Posty
2 159
Punkty reakcji
30
Wiek
39
Miasto
Poznań
Ja się przyznam... U nas na wsi chodzili Ci cali od sprawdzania oprogramowania komputerowego, i co? Mialem oryg windowsa, offica ale co z tego w szawce znalezli ok 80 pirackich płyt musielismy zaplacic za piractwo 1900zl! Szok normalnie teraz juz wiem że jest to złe :]

Ładna ścima, czyżby ktoś się nudził w prokuraturze albo na komendzie?

Policja nigdy nie chodziła po domach i nie robiła kontroli bo nie ma takich uprawnień. Zresztą rzecznik policji się wypoowiadał na ten temat i dementował pogłoski mówiące o kotroli policji.

Co do pytanie w temacie, najpierw trzeba by zdefiniować czym jest piractwo, dopiero potem odpowiedziec na to pytanie. Generalnie temat trudny i skomplikowany. Teraz nie chce mi się wszystkiego pisać. Czekam na autora wątku, niech napisze nam swoje uzasadnienie, dlaczego sądzi że "piractwo" jest złe, i czym ono jest.

J.B
 

Bardock247

Killer Insektów
Dołączył
25 Czerwiec 2008
Posty
4 238
Punkty reakcji
86
Miasto
nie znam
Piractwo jest złe, bo 'okradamy' wirtualnie autorów z kasy, ale ja jestem niegrzecznym chłopcem i mam kilkanaście piratów na płytach.
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Też tak próbowałem :p Tylko że nagrywałem i usuwałem z dysku :D Byłem pewny że szafek nie sprawdza :)

1. Nie ściemniaj, nie siej paniki, nie pisz głupot. Nie mam zamiaru więcej pisać, J.B napisał ci wystarczająco.
2. No to wykazałeś się nieznajomością prawa nagrywajac np. filmy czy muzykę na płyty. Filmy i muzyka o ile się nie mylę mogą "leżeć" na dysku 24h od ściągnięcia, później trzeba usunąć.

Edit: odnośnie 2- a jednak ja też wykazalem się nieznajomością prawa :p
 

handsomeman

Nowicjusz
Dołączył
6 Październik 2008
Posty
191
Punkty reakcji
0
@m1rv No i właśnie o to chodzi – a teraz jak się zachowujesz? Masz nadal piraty czy czegoś to Cie nauczyło?? Czy może w ogóle się nie przejmujesz i totalna olewka tego? Ja bym się przejął, a biorąc pod uwagę to że teraz chodzą znowu to chyba trzeba trochę uważać?
 

szpaner1000

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2007
Posty
445
Punkty reakcji
0
Miasto
Jak to ze Śląska?
Nie zawsze piractwo jest złe. Ja na przykład gdybym nie ściągnął jakiegoś filmu z neta to i tak bym nie kupił go w sklepie za kilkadziesiąt złotych bo szkoda pieniędzy. Czyli w moim przypadku teoretycznie nie jest to okradanie bo nikt nie traci.
 

Superiorr

failure is not an option
Dołączył
20 Październik 2008
Posty
2 159
Punkty reakcji
30
Wiek
39
Miasto
Poznań
2. No to wykazałeś się nieznajomością prawa nagrywajac np. filmy czy muzykę na płyty. Filmy i muzyka o ile się nie mylę mogą "leżeć" na dysku 24h od ściągnięcia, później trzeba usunąć.

Niestety master6x6, ale Ty też nie grzeszysz wiedzą. Patrz co napisałem tutaj: http://www.forumowisko.pl/index.php?showtopic=29297.

Filmy, muzyka, książki mogą leżeć ściągniete na dysk w nieskończoność zgodnie z art. 23 ust. paipp. Nie wolno ich rozpowszechniać.

@m1rv No i właśnie o to chodzi – a teraz jak się zachowujesz? Masz nadal piraty czy czegoś to Cie nauczyło?? Czy może w ogóle się nie przejmujesz i totalna olewka tego? Ja bym się przejął, a biorąc pod uwagę to że teraz chodzą znowu to chyba trzeba trochę uważać?

Marna prowokacja. Jak już pisałem nikt nie chodzi, chyba że przebierańcy. Policja nie chodzi po domach (nigdy tego nie robiła). Nikt nie ma prawa nachodzić domowników i organizować przeszukania. Takie może wykonać jedynie policja w przypadku gdy dana osoba jest podejrzana o dokonywanie (lub dokonanie) przestępstwa, na które policja zebrała dowody, zgodę na przeszukanie wyraża prokurator wystawiając nakaz rewizji, w uzasadnionych przypadkach zgodnie z art. 220 kpk policja może dokonać rewizji bez nakazu (lub nakaz wystawiony wstecz) wtedy gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że dowody przestępstwa zostaną zniszczone (po to powstał ten przepis).

J.B
 

maharet1092

Nowicjusz
Dołączył
10 Grudzień 2007
Posty
1 814
Punkty reakcji
2
Wiek
38
Miasto
Głogów
Nie zawsze piractwo jest złe. Ja na przykład gdybym nie ściągnął jakiegoś filmu z neta to i tak bym nie kupił go w sklepie za kilkadziesiąt złotych bo szkoda pieniędzy. Czyli w moim przypadku teoretycznie nie jest to okradanie bo nikt nie traci.

No właśnie.Jak nie ściągnę,to i tak nie kupię.
Ale jak jakiś ściągnięty film mi się bardzo spodoba to może pojdę do kina na kolejny tego reżysera bądź z tym aktorem.
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Niestety master6x6, ale Ty też nie grzeszysz wiedzą. Patrz co napisałem tutaj: http://www.forumowisko.pl/index.php?showtopic=29297.

Filmy, muzyka, książki mogą leżeć ściągniete na dysk w nieskończoność zgodnie z art. 23 ust. paipp. Nie wolno ich rozpowszechniać.


No to wydawalo mi się :p Po napisaniu tego posta czytałem ten temat ;)
A jak jest z filami i muzyka sciagana ale na płytach? Bo wydaje mi się, że są nielegalne.
 

Sunray

Bywalec
Dołączył
30 Lipiec 2008
Posty
3 574
Punkty reakcji
60
Wiek
34
Miasto
pomorskie
Piractwo jest generalnie złe i ciężko z tym walczyć... choć doskonale rozumiem motywy ludzi ściągających pliki.

Ale nie zgadzam się z tekstami, że (jakiś) wydawca traci miliony, bo tylko mały % z jego kopii filmu/gry itd krążących po świecie jest legalny.
W większości przypadków pirat i tak by filmu nie obejrzał w kinie, a gry/programu nie kupił...
Po prostu ciekawość, jak coś, chociażby średnio nas interesujące, jest na wyciągnięcie ręki (a to oferują np. programy typu P2P), to czemu tego nie zobaczyć, skoro to nic nie kosztuje, a ryzyko nikłe..?
 

Ugo

Nowicjusz
Dołączył
24 Wrzesień 2008
Posty
93
Punkty reakcji
0
Mój kumpel napisał skrypt, taki do reklamowania czegoś. Oczywiście spiracili...

Skrypt okazał się dobry, ludzie się uzależnili od niego a kumpel wypuścił nowszą wersję z poprawionymi błędami bezpieczeństwa i nowymi funkcjonalnościami heh tyle, że zakodowany systemem, na który nie ma dekodera przynajmniej darmowego dzisiaj :)

Heh odkodowanie jednego pliku żeby go znullować kosztuje chyba 10 dolców i nie ma gwarancji, że będzie prawidłowo odkodowany, plików jest sporo i koszt odkodowania jest większy niż koszt zakupu legala.

A zatem kumpel zarobił dużo kasy na piractwie, bez piracenia prawdopodobnie dalej miałby może kilku klientów. Duża analogia to pewnego giganta prawda :D

Narzekają na piractwo tylko tacy co mają słaby soft lub filmy, muze itd. bo oni i tak nie sprzedadzą.


Kolejna rzecz to ściągając z neta nic nikomu się nie kradnie bo niby komu? Jeśli ktoś Ci da kluczyki od auta na parkingu bo mu się znudziło to kradniesz to auto? Nie!

Jeśli kupiłem film i udostępniam go w sieci to ktoś ściąga ode mnie za moje pieniądze a nie wytwórni.

Kolejna rzecz pożyczanie też jest zabronione a taki zakaz jest sprzeczny z dobrymi obyczajami społecznymi i wolnością osobistą, gdzieś tak czytałem
 

Indyhomer

Nowicjusz
Dołączył
24 Grudzień 2008
Posty
74
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Mam pytanie o to jakie macie zapatrywanie na problem piractwa w sieci?

Hmm....jak dla mnie to to nie jest żaden problem. Jest to po prostu korzystanie z uroków sieci. Na pewno dla tych którzy na tym tracą czyli artystów jest to problem, ale on raczej wynika z tego, że po co płacic 50 dych za jakąś płytę skoro można ją miec w 10 min. z neta, poza tym za neta też płacimy więc aż tak na krzywy ryj nie ściągamy :p generalnie, może i jest to jakiś tam problem, ale nie widzę sensu walki z nim, bo tego nie da się wygrac. I śmieszy mnie jak pokazuja "wielkie" akcje jak to walec rozjdzie X setek płyt skoro i tak w czasie gdy oni je rozjada conajmniej drugie tyle jest nagranych, więc piractwo było, jest i jeszcze dłuuuugo będzie i żadne kary tego nie zmienią, zreszta jakie kary ??? nie znam jeszcze nikogo kto by za piractwo poniósł jaką kare.
:papa:
 

Ursus91

Animożerca
Dołączył
19 Grudzień 2008
Posty
1 094
Punkty reakcji
66
Miasto
Średniowiecze
Co do piractwa. Złe czy dobre? Sami musimy sobie na to odpowiedzieć. Jednak jeśli spojrzeć na to z innej strony Ci prawdziwi piraci to Ci którzy udostępniają materiały w sieci. Sam z doświadczenia wiem, że pirat nie daje tej satysfakcji co oryginał, nie ma tej radości, więc większość osób, które ściągają z internetu, jak zbiorą trochę grosza kupią grę na której im zależy bądź płytę zespołu, który lubią. Dlatego śmieszne jest dla mnie stwierdzenie, że piractwo jest zagrożeniem dla firm... Przecież i tak ludzie kupią ich produkty.

Dlatego sądzę, że to nie jest jakieś wielki zło wobec świata. Kradzież milionów...

Jednak dobrem bym tego nie nazwał, bo co w tym dobrego? No chyba, że spojrzeć w sposób, że jest w jakimś sensie dobre dla nas. Mamy za darmo gry itp.

To tyle z mojej strony ;)
 

Indyhomer

Nowicjusz
Dołączył
24 Grudzień 2008
Posty
74
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Wiesz, zło to jakieś na pewno jest, i poniekąd kradzież też ale jakby spojrzeć na to z innej strony czyli od naszej, to mając do wyboru kupić grę za 150 - 200 zł czy ściągnąć ją za darmo z Internetu to wybór jest jasny i oczywisty.
 
Do góry