Państwowa służba zdrowia może być efektywna

rws

Nowicjusz
Dołączył
28 Październik 2010
Posty
278
Punkty reakcji
27
Patrząc przez pryzmat Polski wielu ludzi ma wypaczone pojęcie o państwowej służbie zdrowia. Nic dziwnego gdyż w Polsce przede wszystkim panuje złodziejstwo, korupcja i marnotrastwo publicznych pieniedzy na zbyt wysokie pensje dla lekarzy. Nie znaczy to jednak ze w innych krajach państwowa służba zdrowia jest nieefektywna jak w Polsce. Akurat w bardzo wielu krajach działa zaskakująco dobrze. Przykladem może być chociażby Francja, która ma najlepsza opiekę zdrowotną na świecie (według WHO). Kolejny przyklad Wielka Brytania - 18 miejsce w światowym rankingu zdrowia. Kolejny przyklad Kanada - 30 miejsce.

A Stany? Prywatna służba zdrowia i...37 miejsce w rankingu. Śmiertelność noworodków wyższa niż w Salwadorze. Do tego jest cholernie droga np. za przyszycie palca płaci sie kilkanaście tyś dolarów (jeśli nie jesteś ubezpieczony) a firmy ubezpieczeniowe robią WSZYSTKO, żeby kosztów nie pokryć - bo tak działa właśnie prywatna firma - maksymalizuje zyski a nie martwi sie o czyjeś zdrowie.

Nikt mnie nie przekona do tego, że państwowa służba zdrowia jest z natury nieefektywna. To ze jest nieefektywna w Polsce to zasługa zwykłej mafii lekarskiej i powszechnego "sk....syństwa". Większość pieniedzy z NFZ idzie na pensje lekarzy, którzy zarabiają w Polsce ZBYT DUZO. Tak moi mili, zbyt dużo. I to jest głowna przyczyna tego ze nie działa. To nie jest normalna sytuacja ze lekarz strajkuje jak w Iławie odchodząc od łóżek pacjenta, tylko dlatego ze zarabia...10 tyś.

To jest fakt jeśli nie wierzycie to sprawdzcie, wiekszość naszej kasy idzie na pensje dla często średniawych lekarzy a nie np. na sprzęt. Nie lepiej olać zachłannych polskich szarlatanów i zatrudnić np. Ukraińców? Nikt mi nie powie ze za 10 tyś nie da się przezyć. Trzeba liczyć sily na zamiary i lekarz nie powinien zarabiać wiecej, a jak sie nie podoba to wypad.

Jako ciekawostkę podam też Kubę, która pomimo blokady ekonomicznej i komunizmu, jest tuż za USA, ma świetnych lekarzy i nawet...pomaga krajom III świata.

PS: Fakt iż większość pieniedzy NFZ idzie na pensje lekarzy jest FAKTEM, nie wymyśliłem sobie tego, jak nie wierzycie sprawdzcie.
 
S

serwor

Guest
Moja sipstra miesiac temu lezala w szpitalu w Berlinie,oczywiscie panstwowa sluzba zdrowia,lub spoleczna jak kto lubi.
POdczas pobytu byla w dwu osobowym pokoju ,telewizor ze sluchawkami,internet WIFI,pokoj praktycznie wygladakl jak w hotelu,nic bialego wszystko w naturalnych kolorach.
Jedzenie,dla lezacych dowozili ,kto mogl chodzic stol szwecki,do wyboru do koloru.
No i wszystko oczywiscie w ramach skladki ,panstwowej.
Pisze panstwowej bo w niemczech sa rozne ubezpieczenia ,ale dla rodziny ubezpieczenie panstwowe jest najtansze.
I najlepsze.
 

rws

Nowicjusz
Dołączył
28 Październik 2010
Posty
278
Punkty reakcji
27
Moja sipstra miesiac temu lezala w szpitalu w Berlinie,oczywiscie panstwowa sluzba zdrowia,lub spoleczna jak kto lubi.
POdczas pobytu byla w dwu osobowym pokoju ,telewizor ze sluchawkami,internet WIFI,pokoj praktycznie wygladakl jak w hotelu,nic bialego wszystko w naturalnych kolorach.
Jedzenie,dla lezacych dowozili ,kto mogl chodzic sytol szwcki,do wyboru do koloru.
No i wszystko oczywiscie w ramach skladki ,panstwowej.
Pisze panstwowej bo w niemczech sa rozne ubezpieczenia ,ale dla rodziny ubezpieczenie panstwowe jest najtansze.
I najlepsze.

Dokladnie zapomniałem o Niemczech - 25 miejsce czyli też nieźle (w porównaniu z USA, jak i w ogóle)
 

Poleczka

Nowicjusz
Dołączył
5 Listopad 2010
Posty
22
Punkty reakcji
0
O służbie zdrowia można by gadać w nieskończoność, lecz zdarza się, że nasi lekrze są naprawdę wybitni. Z tego co słyszałam Polscy kardiolodzy są jednymi z lepszych
 

sonic hedgehog

Nowicjusz
Dołączył
30 Wrzesień 2010
Posty
304
Punkty reakcji
9
Wiek
35
Miasto
Poznań
Lekarze zarabiają zbyt dużo? A w Twojej przykładnej Francji, UK, Niemczech, jak ma się wysokość pensji lekarza do średniej krajowej? Straszne bzdury wypisujesz.
To, że pieniądze z NFZ idą w większości na pensje lekarzy dowodzi jedynie nieudolności tworu, jakim jest NFZ. Obniżenie im pensji skutkowałoby tym, że sprowadzalibyście lekarzy z Chin czy Białorusi, bo polscy lekarze by wyjechali, włącznie ze mną zaraz po studiach.

Ach, i podaj źródło, z którego czerpiesz informacje nt. rankingu systemów zdrowotnych danych państw.
 
S

serwor

Guest
Ach, i podaj źródło, z którego czerpiesz informacje nt. rankingu systemów zdrowotnych danych państw.
Prawdopodobnie ONZ.
A co do zarobkow lekarzy ,oni jako nieliczni podaja zawsze pensje zasadnicze i placza ze malo zarabiaja.
No i ta korupcja.
Pamietam pare lat temu jak dawalem lapowe znanemu profesorowi w Warszawie ,wzial i nawet nie wywiazal sie z umowy.
Ale co widze w TV pare dni pozniej?
Profesorek od lapowy mowi jaka to ciezka i bezinteresowna praca,powololanie.
A pare dni wczesniej wyciagnal odemnie rownowartosci 3 krajowych pensji.
 

sonic hedgehog

Nowicjusz
Dołączył
30 Wrzesień 2010
Posty
304
Punkty reakcji
9
Wiek
35
Miasto
Poznań
Więc przypadek jednego profesora umożliwia Ci generalizowanie całej grupy lekarzy? Co za myślenie. Zarobki lekarzy są bardzo różne, włączając w to wynagordzenie za dyżury i inną działalność. Doświadczony lekarz specjalista rzeczywiście najczęsciej nie narzeka na brak pieniędzy, ale największy problem mają osoby po studiach w trakcie specjalizacji, które muszą naprawdę się napracować, by wiązać koniec z końcem. I to między innymi dla nich całe środowisko lekarskie walczy o wyższe pensje. Niestety ludzie podsycani własną zawiścią patrzą przez pryzmat starszych doktorów, którzy dorobili się już czegoś w życiu, zapominając o młodych lekarzach. To bardzo krzywdzące.

Chcę Ci również uświadomić, że pod względem moralnym wcale nie jesteś lepszy od tego profesora, gdyż Ty dałeś tę łapówkę, a on ją wziął. Także uważam, że zbytnio nie powinieneś się tym chwalić.
 
S

serwor

Guest
Jaki jeden profesorek,lapowy dawalem nie tylko jemu,jak czlowiek ma ciezko chorego w rodzinie to robi to co musi.
W sluzbie zdrowia tylko salowe nie biora.
Zdarzaly sie sytuacje ze lekarz[z tytulem naukowym] od wejscia mowil ze to bedzie kosztowac.
Lekarze to najbardziej skorumpowana czesc spoleczenstwa.
Szczerze mowiac trudno trafic na takiego ktory nie chce koperty.
Czym lepszy szpital tym oczywiscie wyzsze wymagania.
No i to zalezy tez od wojewodztwa,wiem na przyklad z praktyki ze koperta w Warszawie musi byc duzo ciezsza niz w Lublinie,ale to zalezy od zamoznosci pacjentow,w Lublinie ludzie mniej zarabiaja.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Jaki jeden profesorek,lapowy dawalem nie tylko jemu,jak czlowiek ma ciezko chorego w rodzinie to robi to co musi.
ja miałem i żaden lekarz nie wziął ode mnie pieniedzy sam z własnej woli dałem flaszkę koniaku po udanym zabiegu i kwiaty pani doktor która nic nie wzieła za konsultacje nawet typowo komercyjny lekarz raczej z ociaganiem wziął pełną stawkę za konsultacje
W sluzbie zdrowia tylko salowe nie biora.
i czeka się wtedy na kaczkę do usranej śmierci ...
Zdarzaly sie sytuacje ze lekarz[z tytulem naukowym] od wejscia mowil ze to bedzie kosztowac.
a co w tym dziwnego ? specjalistyczna opieka medyczna jest bardzo droga
Lekarze to najbardziej skorumpowana czesc spoleczenstwa.
proszę o jakieś dane poparte badaniami a nie chciejstwem serwora
Szczerze mowiac trudno trafic na takiego ktory nie chce koperty.
z własnego doswiadczenia powiem że tak nie jest
Czym lepszy szpital tym oczywiscie wyzsze wymagania.
jak coś jest lepsze to i wyzsze wymagania co w tym dziwnego?
No i to zalezy tez od wojewodztwa,wiem na przyklad z praktyki ze koperta w Warszawie musi byc duzo ciezsza niz w Lublinie,ale to zalezy od zamoznosci pacjentow,w Lublinie ludzie mniej zarabiaja.
z kazdą grupą zawodową tak jest więc nie widzę związku akurat z tą
 
S

serwor

Guest
ja miałem i żaden lekarz nie wziął ode mnie pieniedzy sam z własnej woli dałem flaszkę koniaku po udanym zabiegu i kwiaty pani doktor która nic nie wzieła za konsultacje nawet typowo komercyjny lekarz raczej z ociaganiem wziął pełną stawkę za konsultacje
i czeka się wtedy na kaczkę do usranej śmierci ...

a co w tym dziwnego ? specjalistyczna opieka medyczna jest bardzo droga

proszę o jakieś dane poparte badaniami a nie chciejstwem serwora

z własnego doswiadczenia powiem że tak nie jest

jak coś jest lepsze to i wyzsze wymagania co w tym dziwnego?

z kazdą grupą zawodową tak jest więc nie widzę związku akurat z tą
A wiec podsumujmy twoj post,lekarze twoim zdaniem, nie biora ,salowe owszem.
Chcesz dane dotyczace lapowek?!
Coz ,obawiam sie ze tutaj bedzie problem,nikt sie nie przyzna do brania,pan doktor G zostal zlapany na goracym uczynku ale okazalo sie ze jest niewinny.
Sory reszty twojego postu nie zrozumialem ,nie wiem o co ci chodzi,zdaje sie ze ty tez.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
A wiec podsumujmy twoj post,lekarze twoim zdaniem, nie biora ,salowe owszem.
w tym socetatystycznym łapuwkarskim kraju zniszczonym przez PRL bierze każdy kto ma okazję to jest wpisane w mentalność lat kolesiowstwa ... dał ci ktoś mozliwość do nażekania to nazekasz mi nie ... może dlatego że nie nazekam mamy inne doświadczenia ... oba zapewne prawdziwe tyle że ja nie neguje że biorą a ty negujesz że nie biorą ..
Chcesz dane dotyczace lapowek?!
Coz ,obawiam sie ze tutaj bedzie problem,nikt sie nie przyzna do brania,pan doktor G zostal zlapany na goracym uczynku ale okazalo sie ze jest niewinny.
ja mam na ich poparcie dowody ty tylko chcesz je mieć ... to na tobie ciąży obowiązek udowodnienia stawianej tezy
Sory reszty twojego postu nie zrozumialem ,nie wiem o co ci chodzi,zdaje sie ze ty tez.
chodzi mi o to że wiesz że dzwoni tylko nie wiesz w którym kościele ;)
 
S

serwor

Guest
Smieszny jestes ,mam ci dac dane z ilosci lapowek?
Bez jaj.
Zyje dluzej na tym swiecie od ciebie i wiesz mi wiem dokladnie gdzie dzwonia.

POwiedzmy ze pisze na podstawie osobistych przezyc,nie na informacjom z innych zrodel?

Sluzbe zdrowia znam z doswiadczenia zyciowego.
Nie zycze ci abys i ty ja poznal.
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Mam doświadczenia podobne do Serwora ale nie chcę uogólniać. Najlepszym kopertobiorcą był pewien ginekolog który mimo że stałem obok zadał pytanie pacjentce: Kiedy wreszcie zjawi się ktoś z rodziny? Wtedy odkryłem swoją wartość w jego oczach - śmieć na którego nie warto zwracać uwagi.

Jedak płacze nad własnymi zarobkami i zawiść w stosunku do innych będą zawsze, chyba że nagle zaczniemy wszyscy zarabiać ponadprzeciętnie.
 

Madah

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2010
Posty
109
Punkty reakcji
8
Struktura własności szpitala nie ma większego znaczenia na wyniki /odwrotnie niżą próbuje nam wmówić Pani Minister Kopacz/,a najważniejsze jest właściwe zarządzanie,a dyrektor jednostki powinien być na kontrakcie,który oprócz uprawnień nałoży obowiązki /łącznie z finansowymi/, Wzmiankowana wcześniej Francja ma trochę firm państwowych, a o jej wynikach świadczy li tylko umiejętne kierowanie i właściwy nadzór właścicielski.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Mam doświadczenia podobne do Serwora ale nie chcę uogólniać. Najlepszym kopertobiorcą był pewien ginekolog który mimo że stałem obok zadał pytanie pacjentce: Kiedy wreszcie zjawi się ktoś z rodziny? Wtedy odkryłem swoją wartość w jego oczach - śmieć na którego nie warto zwracać uwagi.
ale ja nie neguje jedynie zwracam uwagę żeby nie uogólniać .... ja miałem szczęście i tyle ze nie trafiłem na łapowkarzy lekarzy natomiast na łapówkarzy urzedników dość często zapewne serwor na takich nie trafił i powie że takich nie ma ... cóż ... w tym wypadku on ma szczęście !!

Jedak płacze nad własnymi zarobkami i zawiść w stosunku do innych będą zawsze, chyba że nagle zaczniemy wszyscy zarabiać ponadprzeciętnie.
dokładnie !!
Zyje dluzej na tym swiecie od ciebie i wiesz mi wiem dokladnie gdzie dzwonia.
serwor za mną 20 lat pracy a za tobą ??
 

imawoman

Bywalec
Dołączył
3 Wrzesień 2008
Posty
1 757
Punkty reakcji
139
Prawda jest taka, że nauczyliśmy lekarzy tego, że dostają łapówki. Np. kobiety w ciąży chodzą na prywatne wizyty i robią prywatne badania - gdyby policzyć kasę, którą w tym czasie wydają, to byłoby utrzymanie dziecka na pierwszy rok życia... Ja korzystam tylko i wyłącznie z wizyt "na książeczkę" i nie narzekam. Podobnie moja rodzina, nawet w poważnych przypadkach. Nie ma problemu ze skierowaniami czy zabiegami.
Schody zaczynają się, kiedy trzeba iść do dentysty. Tam już godziny przyjęć i kolejki są nie do przeskoczenia dla osób pracujących, więc niestety pozostają tylko wizyty prywatne. Zresztą, nawet "państwowa" wizyta u dentysty kończy się dopłacaniem, więc lepiej od razu wybrać się na wizytę prywatną.

Jeśli już jesteśmy przy tematyce lekarskiej, to lekarzem, który mnie totalnie irytuje, takim niechlubnym jak dla mnie wyjątkiem, jest pani doktor w moim zakładzie pracy. Badań nie robimy żadnych, a zaśwaidczenia są wydawane na podstawie głębokiego spojrzenia w oczy pracownikowi... A z tego, co sie orientuję, kasa za takie przystawienie pieczątki jest całkiem niezła...
 

assimo

Nowicjusz
Dołączył
10 Listopad 2010
Posty
5
Punkty reakcji
0
Nie zgodzę się z twierdzeniem, że państwowa służba zdrowia jest lepsza od prywatnej.
Od każdej wypłaty i tak mamy potrącenie na NFZ, a widzimy w jakim stanie są publiczne szpitale...
Poza tym, w polityce liberalnej mamy konkurencję, więc ceny spadają i ubezpieczenia byłyby o wiele tańsze niż potrącenie na NFZ...

trochę więcej na ten temat pisałem na moim blogu - http://assimo.blog.onet.pl/ :)
 
S

serwor

Guest
Mam wiecej niz 20 lat pracy.
Assimo piszemy tutaj ogolnie o panstwowej,spolecznej sluzbie zdrowia,nie o Polskiej.
U nas sluzba zdrowia jest pelna wypaczen na dodatek specjalnie dolowana aby w przyszlosci ja sprywatyzowac.
No i jeszcze jedno ,na zachodzie europy do skladek na sluzbe zdrowia doklada sie pracodawca u nas wszystko przerzucono na pracownika i takie sa skutki.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Mam wiecej niz 20 lat pracy.
spodziewałem sie po tak steranym życiem socjaliście :]
.
U nas sluzba zdrowia jest pelna wypaczen na dodatek specjalnie dolowana aby w przyszlosci ja sprywatyzowac.
wtedy na co byś nażekał ?? n to ze za starych dobrych czasów mozna było dać łapówkę a po prywatyzacji łapówka byłaby zwykłą zapłatą ;)
nie przyszło ci do głowy że najbardziej prywatyzacji boją się nieuczciwi lekarze bo to oni czerpią z tego socjalnego bagna najwiecej profitów ??
No i jeszcze jedno ,na zachodzie europy do skladek na sluzbe zdrowia doklada sie pracodawca u nas wszystko przerzucono na pracownika i takie sa skutki.
prosze podać dane : wysokość składki pracownik pracodawca i stosunek zarobków do tej składki wtedy zaczniemy rozmawiac poważnie ...
 
Do góry