dybciu

Bywalec
Dołączył
5 Marzec 2021
Posty
44
Punkty reakcji
37
Pomyślałem, że założę ten wątek żeby dzielić się wzajemnie informacjami o oszustwach internetowych. Warto zwiększać świadomość społeczną żeby utrudniać życie oszustom. Jeżeli macie jakieś przypadki, o których chcecie opowiedzieć piszcie tu!

Na dobry początek ostatnio natknąłem się na ciekawy film omawiający nowe oszustwo na OLX wykorzystujące nową funkcjonalność przesyłek OLX:

 

dybciu

Bywalec
Dołączył
5 Marzec 2021
Posty
44
Punkty reakcji
37
Pojawił się również film o wyłudzeniach na Facebook:

Wrzucajcie coś od siebie:) dzielmy się wiedzą.
 

inkaa77

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2021
Posty
9
Punkty reakcji
1
Pojawił się również film o wyłudzeniach na Facebook:

Wrzucajcie coś od siebie:) dzielmy się wiedzą.
sprzedaje antyki i czzasto w necie sprzedajemy. uwaga na wyłudzenia typu ze kurier inpost przyjedzie po towar i wpłata na konto bedzie, to samo z płatnoscia olx i blikiem. teraz tak kase chca wyłudzac
 

Matek1

Nowicjusz
Dołączył
25 Czerwiec 2021
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam! Niedawno mieliśmy u siebie w firmie wzłamane konto reklamowe. Problem rozwiązaliśmy, jednak teraz rozważamy czy warto dla wszystkich pracowników zakupić Macbooki? Czy to jest bardziej bezpieczny sprzęt w pracy z bardzo czułą informacją o klientach?
 

Stalowy

Bywalec
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
1 333
Punkty reakcji
79
Wiek
40
Miasto
Tajemnicze miejsce...
No, oszustwa w sieci to teraz są powszechne.
Ludziom się nie chce uczciwie pracować, a wolą innych oszukiwać i za nic zabierać pieniądze.
To też jest często wina samych ludzi, którzy dają się oszukiwać, bo są naiwni i łatwowierni. Oszust zawsze będzie oszustem i taka mentalność się w nim nie zmieni. Ale ludzie muszą myśleć i muszą uważać w sieci.
Jak ktos da okazję złodziejowi, to złodziej to zawsze wykorzysta, a potem będzie się śmiał, że "złapał frajera".
Bo ludzie wykorzystywani i oszukiwani mają w środowisku przestępczym i złodziejskim opinię: frajera. Tak się nazywa ludzi naiwnych, którzy sami dają się wrabiać.
A trzeba pokazać oszustowi, że "ja się nie dam" i wtedy nie będzie takiej, nieprzyjemnej opinii u oszustów.

Np. ja mogę podać własny przykład, jak miałem kontakt z dziewczyną z Rosji, która gdzieś tam była na jakimś portalu. I jej chodziło tylko o pieniądze, by mnie wykorzystać i wyciągnąć ode mnie jakieś pieniądze.
Ściemniała i kłamała, że: "bardzo chce mnie poznać, ze kocha mnie najbardziej na świecie, że chce samolotem przylecieć do Polski", a ja od razu wiedziałem, że to było zbyt proste i podejrzane, żeby było prawdziwe.
Wymyślała jakieś rzeczy, żebym jej wysłał pieniądze, w jakiejś kwocie, a jak jej napisałem, że "niestety, ale z tego nic nie będzie, ponieważ ja mam mało pieniedzy, a poza tym ja głupi i naiwny nie jestem", to od razu przestała się odzywać.
I takich sytuacji miałem już kilka z kobietami z zagranicy. Gdybym wysłał jej pieniądze, to też przestałaby się odzywać, a wtedy już bym nie odzyskał pieniędzy.

Ale te oszustwa internetowe są różne i złodzieje wymyślają przeróżne rzeczy, by tylko oszukać i okraść naiwnych.
Żądza pieniądza jest silniejsza od rozumu, od wartości.
Jak raz to wejdzie do głowy, to już będzie siedziało w kimś, bo jest to pokusa.
 

jolly78

Nowicjusz
Dołączył
3 Lipiec 2014
Posty
252
Punkty reakcji
5
Podobno tez dzwonią podając się za infolinię banku i ostrzegają, że zrobiono duży przelew z danego konta i żeby go anulować trzeba podać swoje dane
 

Stalowy

Bywalec
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
1 333
Punkty reakcji
79
Wiek
40
Miasto
Tajemnicze miejsce...
Złodziej, oszust bazuje na okazji. Jeżeli naiwni ludzie dadzą mu okazję i stworzą okazję, to on okradnie i oszuka.
Złodziej, jak nie ma możliwości to nie ukradnie niczego. Trzeba mu taką możliwość stworzyć.
Niestety, dość często jest tak, że sami ludzie, przez nieuwagę dają się oszukiwać. Wystarczy wspomnieć o ludziach starszych, którzy dość często dawali się wykorzystywać oszustom, metodą na tzw. "wnuczka". No ale to już niekoniecznie w sieci.
Bardziej telefonicznie.
Chociaż, pomysłowość przestępców i złodziei też jest coraz wyższa. Czasami ludzie nie są winni, a niektórzy złodzieje potrafią się włamać na konto bankowe i przesłać sobie na własne konto bankowe.
Jednak są już takie zabezpieczenia bankowe, na kontach i na pocztach e-mail, że nie jest już tak łatwo oszustom się włamać i ukraść nie swoje pieniądze.
Teraz, oszust, złodziej musi się mocno o to postarać, a to nie zawsze się uda.
Najczęściej, oszuści oszukują przez nieuwagę i naiwność ludzi, którzy stwarzają możliwość oszustom i złodziejom.

To tak jak są mieszkania ( np. w latach 90 - tych w Polsce i na początku lat 2000 było popularne włamywanie się do domów i mieszkań przez włamywaczy wyspecjalizowanych, którzy się na tym naprawdę znali i wiedzieli, jak się dobrze włamywać ), no i do takich mieszkań potrafili się dostać włamywacze - złodzieje. Okradali wszystko, co miało wartość rynkową. I to najczęściej mieszkania i domy dobrze uposazone, żeby było co ukraść i wynieść.
I nawet bardzo dobre zabezpieczenia i alarmy w mieszkaniach i w domach, niewiele pomagały. Byle jaki złodziej, bez wiedzy nie dałby rady się włamać do mieszkania lub do domu i coś ukraść.
To tylko profesjonalni włamywacze.
 

Retrojan

Nowicjusz
Dołączył
9 Wrzesień 2018
Posty
71
Punkty reakcji
4
Temat dosyć dobry i na czasie, tylko czy dotrze do tych najbardziej zagrożonych, pokrzywdzonych i władnych? Ogólnie problem leży w polskim prawie. Niemal zawsze ofiara jest bardziej pokrzywdzona od sprawcy.
Gdyby taka seniorka, wyciągnęła bagnet zza pleców i "wydrylowała " gościowi bebechy, a policja przyjeżdżając, sporządzając protokół uznała-czy aby na pewno dobrze wydrylowano....
Gdyby taki wnusio, w ochronie babci założył worek gościowi na czerep....policja przyjeżdża i sprawdza-Czy węzeł był dobry...
Uwierzcie, że wszelkie metody oszustw w Polsce ,by zniknęły. Każdy potencjalny sprawca MA czuć zagrożenie! Prawo ma być tego "strażnikiem" Dlaczego policja ma być obciążana dodatkowymi zadaniami???
Nie ukrywam, że śmieszą mnie również jacyś "łowcy pedofilów". Przepraszam, ale dzisiejsze nastolatki wyglądają znacznie starzej. Ponadto. Czy takowa nastolatka nie powinna mieć na smartfonie wyłącznie kontaktów z rodzicami, rodzeństwem itp. Rozumiem Kuba i Korea. (jako kraje inwigilizacji W Polsce wolność młodych sprowadza się do kłopotów.
Co do oszustw w sieci (dalej) Policja, sądy i prokuratura, powinni na udowodnione fakty przestępstw patrzyć przez palce! Oszustwa. zniknęłyby raz na zawsze.
 

Retrojan

Nowicjusz
Dołączył
9 Wrzesień 2018
Posty
71
Punkty reakcji
4
Do Pana K. nie wiem, kto i dlaczego zajmuje się jakimś profilowaniem... Po prosu ,widząc 3-4 nastolatki na przystanku, które nie prowadzą konwersacji, a siedzą w sieci, to co. Policja szuka kówniary, która poszła w tany, a rodzice? Zajęci smartfonami, serialami itd. Oczywiście, że w wielu krajach są zbiorowe mogiły takowych nastolatek. Przyczyna leży w wychowaniu i poglądach. Za moich lat, dziecko które się nudziło ,miało od razu mnóstwo zajęć- Rodzic pytał- nudzisz się, to zaraz znajdę zajęcie! Dziś "tatusio" cieszy się z tego jak wygląda nastoletnia córcia. Sztyl od łopaty, to jedyne lekarstwo na takich rodziców!!!Inne oszustwa są "kopią" idiotycznych przepisów w Polsce. Dlaczego? Bo nie wiadoma na kogo się trafi. Najczęściej, to nie jest wioskowy Rysiek. Dlatego przestępstwa w sieci i naturze popełniają ludzie zdolni oraz wykształceni. Kolonia karna i długa odsiadka oraz lincz j/w napisałem wyleczy problem.
 

chrumcio

Nowicjusz
Dołączył
26 Kwiecień 2017
Posty
51
Punkty reakcji
10
Oszustwa w sieci występują na różne sposoby, ale to ludzie po części sami sobie są winni.
1. Nie czytają regulaminów dokładnie
2. Wszędzie na pałę klikają "Udostępnij na FB by móc czytać dalej"
3. Wszędzie gdzie to możliwe podają swoje prawdziwe dane
Naprawdę, czasem warto odpalić aplikację zwaną MÓZG i pomyśleć dwa razy nim coś się zrobi.
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 419
Punkty reakcji
105
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Oszustwa w sieci występują na różne sposoby, ale to ludzie po części sami sobie są winni.
1. Nie czytają regulaminów dokładnie
2. Wszędzie na pałę klikają "Udostępnij na FB by móc czytać dalej"
3. Wszędzie gdzie to możliwe podają swoje prawdziwe dane
Naprawdę, czasem warto odpalić aplikację zwaną MÓZG i pomyśleć dwa razy nim coś się zrobi.
Szczególnie dotyczy to osób
Które dają swoje zdjęcia by każdy
Je oglądał a oczywiste jest dla
Każdego że nie daje się zdjęć albo
Tylko prywatny charakter i takie
Osoby dają sobie jako avatar swoje
Zdjęcie a to jest szczególnym
Absurdem i patologią.
 

chrumcio

Nowicjusz
Dołączył
26 Kwiecień 2017
Posty
51
Punkty reakcji
10
@pan k bez urazy, ale możesz pisać normalnie, bo aktualnie to mi się nie chce czytać twoich postów. Jest to męczące.
 

dybciu

Bywalec
Dołączył
5 Marzec 2021
Posty
44
Punkty reakcji
37
Dostałeś SMS, że zostałeś skierowany na kwarantannę z powodu zakażenia COVID-19 w Twojej okolicy? Nie daj się oszukać! Pojawiło się kolejne oszustwo polegające na wyłudzeniu danych poprzez wiadomość sms z nieznanym linkiem. Pod żadnym pozorem nie klikaj w link! W tym filmie pokażę Ci na co zwracać uwagę w takim SMS i jak odróżnić go od prawdziwej wiadomości otrzymanej z sanepidu.

 
Do góry