dybciu

Nowicjusz
Dołączył
5 Marzec 2021
Posty
25
Punkty reakcji
27
Pomyślałem, że założę ten wątek żeby dzielić się wzajemnie informacjami o oszustwach internetowych. Warto zwiększać świadomość społeczną żeby utrudniać życie oszustom. Jeżeli macie jakieś przypadki, o których chcecie opowiedzieć piszcie tu!

Na dobry początek ostatnio natknąłem się na ciekawy film omawiający nowe oszustwo na OLX wykorzystujące nową funkcjonalność przesyłek OLX:

 

dybciu

Nowicjusz
Dołączył
5 Marzec 2021
Posty
25
Punkty reakcji
27
Pojawił się również film o wyłudzeniach na Facebook:

Wrzucajcie coś od siebie:) dzielmy się wiedzą.
 

inkaa77

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2021
Posty
9
Punkty reakcji
1
Pojawił się również film o wyłudzeniach na Facebook:

Wrzucajcie coś od siebie:) dzielmy się wiedzą.
sprzedaje antyki i czzasto w necie sprzedajemy. uwaga na wyłudzenia typu ze kurier inpost przyjedzie po towar i wpłata na konto bedzie, to samo z płatnoscia olx i blikiem. teraz tak kase chca wyłudzac
 

Matek1

Nowicjusz
Dołączył
25 Czerwiec 2021
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam! Niedawno mieliśmy u siebie w firmie wzłamane konto reklamowe. Problem rozwiązaliśmy, jednak teraz rozważamy czy warto dla wszystkich pracowników zakupić Macbooki? Czy to jest bardziej bezpieczny sprzęt w pracy z bardzo czułą informacją o klientach?
 

Stalowy

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
154
Punkty reakcji
7
Wiek
37
Miasto
Tajemnicze miejsce...
No, oszustwa w sieci to teraz są powszechne.
Ludziom się nie chce uczciwie pracować, a wolą innych oszukiwać i za nic zabierać pieniądze.
To też jest często wina samych ludzi, którzy dają się oszukiwać, bo są naiwni i łatwowierni. Oszust zawsze będzie oszustem i taka mentalność się w nim nie zmieni. Ale ludzie muszą myśleć i muszą uważać w sieci.
Jak ktos da okazję złodziejowi, to złodziej to zawsze wykorzysta, a potem będzie się śmiał, że "złapał frajera".
Bo ludzie wykorzystywani i oszukiwani mają w środowisku przestępczym i złodziejskim opinię: frajera. Tak się nazywa ludzi naiwnych, którzy sami dają się wrabiać.
A trzeba pokazać oszustowi, że "ja się nie dam" i wtedy nie będzie takiej, nieprzyjemnej opinii u oszustów.

Np. ja mogę podać własny przykład, jak miałem kontakt z dziewczyną z Rosji, która gdzieś tam była na jakimś portalu. I jej chodziło tylko o pieniądze, by mnie wykorzystać i wyciągnąć ode mnie jakieś pieniądze.
Ściemniała i kłamała, że: "bardzo chce mnie poznać, ze kocha mnie najbardziej na świecie, że chce samolotem przylecieć do Polski", a ja od razu wiedziałem, że to było zbyt proste i podejrzane, żeby było prawdziwe.
Wymyślała jakieś rzeczy, żebym jej wysłał pieniądze, w jakiejś kwocie, a jak jej napisałem, że "niestety, ale z tego nic nie będzie, ponieważ ja mam mało pieniedzy, a poza tym ja głupi i naiwny nie jestem", to od razu przestała się odzywać.
I takich sytuacji miałem już kilka z kobietami z zagranicy. Gdybym wysłał jej pieniądze, to też przestałaby się odzywać, a wtedy już bym nie odzyskał pieniędzy.

Ale te oszustwa internetowe są różne i złodzieje wymyślają przeróżne rzeczy, by tylko oszukać i okraść naiwnych.
Żądza pieniądza jest silniejsza od rozumu, od wartości.
Jak raz to wejdzie do głowy, to już będzie siedziało w kimś, bo jest to pokusa.
 

jolly78

Nowicjusz
Dołączył
3 Lipiec 2014
Posty
253
Punkty reakcji
4
Podobno tez dzwonią podając się za infolinię banku i ostrzegają, że zrobiono duży przelew z danego konta i żeby go anulować trzeba podać swoje dane
 

Stalowy

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
154
Punkty reakcji
7
Wiek
37
Miasto
Tajemnicze miejsce...
Złodziej, oszust bazuje na okazji. Jeżeli naiwni ludzie dadzą mu okazję i stworzą okazję, to on okradnie i oszuka.
Złodziej, jak nie ma możliwości to nie ukradnie niczego. Trzeba mu taką możliwość stworzyć.
Niestety, dość często jest tak, że sami ludzie, przez nieuwagę dają się oszukiwać. Wystarczy wspomnieć o ludziach starszych, którzy dość często dawali się wykorzystywać oszustom, metodą na tzw. "wnuczka". No ale to już niekoniecznie w sieci.
Bardziej telefonicznie.
Chociaż, pomysłowość przestępców i złodziei też jest coraz wyższa. Czasami ludzie nie są winni, a niektórzy złodzieje potrafią się włamać na konto bankowe i przesłać sobie na własne konto bankowe.
Jednak są już takie zabezpieczenia bankowe, na kontach i na pocztach e-mail, że nie jest już tak łatwo oszustom się włamać i ukraść nie swoje pieniądze.
Teraz, oszust, złodziej musi się mocno o to postarać, a to nie zawsze się uda.
Najczęściej, oszuści oszukują przez nieuwagę i naiwność ludzi, którzy stwarzają możliwość oszustom i złodziejom.

To tak jak są mieszkania ( np. w latach 90 - tych w Polsce i na początku lat 2000 było popularne włamywanie się do domów i mieszkań przez włamywaczy wyspecjalizowanych, którzy się na tym naprawdę znali i wiedzieli, jak się dobrze włamywać ), no i do takich mieszkań potrafili się dostać włamywacze - złodzieje. Okradali wszystko, co miało wartość rynkową. I to najczęściej mieszkania i domy dobrze uposazone, żeby było co ukraść i wynieść.
I nawet bardzo dobre zabezpieczenia i alarmy w mieszkaniach i w domach, niewiele pomagały. Byle jaki złodziej, bez wiedzy nie dałby rady się włamać do mieszkania lub do domu i coś ukraść.
To tylko profesjonalni włamywacze.
 

Retrojan

Nowicjusz
Dołączył
9 Wrzesień 2018
Posty
35
Punkty reakcji
1
Temat dosyć dobry i na czasie, tylko czy dotrze do tych najbardziej zagrożonych, pokrzywdzonych i władnych? Ogólnie problem leży w polskim prawie. Niemal zawsze ofiara jest bardziej pokrzywdzona od sprawcy.
Gdyby taka seniorka, wyciągnęła bagnet zza pleców i "wydrylowała " gościowi bebechy, a policja przyjeżdżając, sporządzając protokół uznała-czy aby na pewno dobrze wydrylowano....
Gdyby taki wnusio, w ochronie babci założył worek gościowi na czerep....policja przyjeżdża i sprawdza-Czy węzeł był dobry...
Uwierzcie, że wszelkie metody oszustw w Polsce ,by zniknęły. Każdy potencjalny sprawca MA czuć zagrożenie! Prawo ma być tego "strażnikiem" Dlaczego policja ma być obciążana dodatkowymi zadaniami???
Nie ukrywam, że śmieszą mnie również jacyś "łowcy pedofilów". Przepraszam, ale dzisiejsze nastolatki wyglądają znacznie starzej. Ponadto. Czy takowa nastolatka nie powinna mieć na smartfonie wyłącznie kontaktów z rodzicami, rodzeństwem itp. Rozumiem Kuba i Korea. (jako kraje inwigilizacji W Polsce wolność młodych sprowadza się do kłopotów.
Co do oszustw w sieci (dalej) Policja, sądy i prokuratura, powinni na udowodnione fakty przestępstw patrzyć przez palce! Oszustwa. zniknęłyby raz na zawsze.
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
2 616
Punkty reakcji
65
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Nie ukrywam, że śmieszą mnie również jacyś "łowcy pedofilów
Te osoby a szczególnie "
Child Guard Unit Poland
robią to sposób zawodowy
I specjalne osoby organizują prowokacje i
Praca tej organizacji jest bardziej
wiarygodna niż
Łowcy pedofilów który występuje na
Polsacie bo zachowuje się jak
Celebryta i zachowania jak mentalny
Homo albo nim jest.
Tworzą profil dziecka które wygląda
Jak dziecko i żaden normalny
Facet nie będzie zabawiał sie
Dzieckiem i nadawał wiadomości
Pornograficzne i nie będzie chciał
Zdjęć i filmów bo widać dziecko i
Potwierdzone jest to wyglądem i
Ubraniem .
Oprócz jawnego zdjęcia dostaje
Kilka razy informację o wieku.
Nagrodę wizytę mundurach tych
Osób i test czy wie co zrobił.
Najlepsze że te osoby wiedzą
Co robią .
 
Do góry