Odpowiedzi

tomoe

Nowicjusz
Dołączył
15 Luty 2006
Posty
60
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
Poznań
Oryginale...?
Kiedy pierwsi chrześcijanie spisywali Pisma Greckie (Nowy testament), to wtedy dostępna była już Septuaginta - Pisma Hebrajskie (Stary Testament) przetłumaczone na język grecki.
Tłumacze z hebrajskiego na grecki nie mogli dokonywać zmian w tekście. Tak więc, tam gdzie było w Pismach Hebrajskich Imię Boże w formie tetragramu JHWH, tam umieszczali tetragram w tłumaczeniu na język grecki.

Kiedy więc chrześcijanie cytowali z Septuaginty, to cytowali z tetragramem. Tak więc Imię Boże wystepowało w Nowym Testamencie.
Przykład:
Rzymian 10:13 -
- "Gdyż „każdy, kto wzywa imienia Jehowy (Pana w innych przekładach), będzie wybawiony"."
Apostoł Paweł cytuje tu słowa z księgi Joela, co zdaje się uznaje przekład Biblii Warszawskiej.

Joela 2:32 -
- "I stanie się, że każdy, kto wzywa imienia Jehowy, ujdzie cało; bo ci, którzy przeżyją, znajdą się na górze Syjon i w Jerozolimie — jak powiedział Jehowa — i wśród ocalałych, których Jehowa wzywa”.
Ponieważ w Septuagincie jest tetragram JHWH, więc musiał byc on użyty także w Liście do Rzymian.

Poza tym nie mamy już oryginałów ani Septuaginty, ani Nowego Testamentu.
Ale ponieważ w zwyczaju Jezusa i apostołów było uzywanie Imienia Bożego, więc Świadkowie Jehowy w swoim przekładzie Biblii też Go używają.

Przepraszam, ale czy możesz mi wyjaśnić jak to sie ma do tego co napisałam wcześniej?

I naszło mnie ostatnio jeszcze jedna wątpliwość.
Skoro większość ludzi wg. Was ma żyć raju na ziemi, to dlaczego Pan Jezus każe gromadzić sobie skarby w Niebie?
(np. Mt 6:19-20)
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
SORRRRY :))


Przepraszam wkleiło mi się kilka razy nie wiem jak to się stało :( Jeszcze raz przepraszam nie mam doswiadczenie na forum :) a teraz do żeczy i kwestii użycia cytatu z Joela w pzredmiotowym liscie do Rzymian.

Szanowny Panie Jansenie


(13)PANIE - odpowiedział Ananiasz - słyszałem z wielu stron, jak dużo złego wyrządził ten człowiek świętym Twoim w Jerozolimie. (14) I ma on także władzę od arcykapłanów więzić tutaj wszystkich, którzy wzywają TWEGO IMIENIA. (15) Idź - odpowiedział mu PAN - bo wybrałem sobie tego człowieka za narzędzie. On zaniesie IMIE MOJE do pogan i królów, i do synów Izraela. (16) I pokażę mu, jak wiele będzie musiał wycierpieć dla MEGO IMIENIA. (Dzieje Apost. 9:13-16)

kolejny:

(13) przyszedł, przystąpił do mnie i powiedział: Szawle, bracie, przejrzyj! W tejże chwili spojrzałem na niego, (14) on zaś powiedział: Bóg naszych ojców wybrał cię, abyś poznał Jego wolę i ujrzał Sprawiedliwego i Jego własny głos usłyszał. (15) Bo wobec wszystkich ludzi będziesz świadczył o tym, co widziałeś i słyszałeś. (16) Dlaczego teraz zwlekasz? Ochrzcij się i obmyj z twoich grzechów, wzywając JEGO IMIENIA! (17) A gdy wróciłem do Jerozolimy i modliłem się w świątyni, wpadłem w zachwycenie. (18) Ujrzałem Go: Spiesz się i szybko opuść Jerozolimę - powiedział do mnie - gdyż nie przyjmą twego świadectwa o Mnie. (19) A ja odpowiedziałem: Panie, oni wiedzą, że zamykałem w więzieniach tych, którzy wierzą w CIEBIE, i biczowałem w synagogach...(Dzieje Apost. 22:13-19)

Panie Jansen, przecież Biblia naucza a Paweł potwierdza że ukazał mu sie SAM JEZUS więc po analizie kontextu tego fragmentu niech Pan Jansen odpowie jakiego imienia wzywali Apostołowie i za jakie imie mieli ciepieć. Za Jakie IMIE mieli być prześladowani przez Żydów i innych ludzi co sam stwoierdza w ewangeliach?

(13) Ale i niektórzy wędrowni egzorcyści żydowscy próbowali wzywać imienia PANA JEZUSA nad opętanymi przez złego ducha. Zaklinam was przez PANA JEZUSA, którego głosi Paweł - mówili. (14) Czyniło to siedmiu synów niejakiego Skewasa, arcykapłana żydowskiego. (15) Zły duch odpowiedział im: Znam Jezusa i wiem o Pawle, a wy coście za jedni? (Dzieje Apost. 19:10-16)

Werset z Joela którym Pan Jansen się usprawiedliwia jest przytoczony przez Pawła jako symbol wybawienia ale jak wiemy tylko w IMIENIU JEZUS ono się dokonuje. I takie IMIĘ miano głosić Światu.

Licuje to z : (1) Paweł, z woli Bożej powołany na apostoła JEZUSA CHRYSTUSA, i Sostenes, brat, (2) do Kościoła Bożego w Koryncie, do tych, którzy zostali uświęceni w JEZUSIE CHRYSTUSIE i powołani do świętości wespół ze wszystkimi, którzy na każdym miejscu wzywają IMIENIA PANA naszego JEZUSA CHRYSTUSA, ich i naszego PANA. (1 list do Koryntian 1:1-2)

oraz:

(19) i czym przemożny ogrom Jego(Boga) mocy względem nas wierzących - na podstawie działania Jego(Boga) potęgi i siły. (20) Wykazał On je, gdy wskrzesił Go(Jezusa) z martwych i posadził po swojej prawicy na wyżynach niebieskich, (21) ponad wszelką Zwierzchnością i Władzą, i Mocą, i Panowaniem, i ponad WSZELKIM INNYM IMIENIEM wzywanym nie tylko w tym wieku, ale i w przyszłym. (List do Efezjan 1:19-21)

i nakoniec:

(21) Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. (22) Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu MEGO IMIENIA. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony. (Ew. Mateusza 10:19-22)

Jakiego Imienia wzywano jak wykazałem ? Czy nie IMIENIA JEZUS ? Przeciez za to ich przesladowano a ne za wzywanie imienia Jahwe. Zacznij rozumieć brachu JANSENIE i nie zatwardziaj serca swego w imię ludzkich nauk i interpretacji, które to wielokrotnie okazywały sie błędne jak sam wiesz.
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
Z wszystkimi wersetami podanymi przez pana Kaznodzieyę się zgadzam. (oprócz wyjasnieniem Joela)
Sens tych wersetów wynika z logicznej prawdy zanotowanej w
Filipian 2:9-11 -
9 Dlatego też Bóg wyniósł go na wyższe stanowisko i życzliwie dał mu imię, które przewyższa wszelkie inne imię,
10 żeby w imię Jezusa zgięło się wszelkie kolano tych w niebie i tych na ziemi, i tych pod ziemią
11 i żeby wszelki język otwarcie uznał, że Jezus Chrystus jest Panem ku chwale Boga, Ojca.

To Bóg dał taką pozycję Jezusowi, aby imię Jezusa było rozgłaszane. Ale miało byc rozgłaszane, jak mówi werset 11, ku chwale Boga.
Bóg więc nadal jest ważniejszą i większą osobistością.
Samo imię Jezus (Jehoszua) znaczy - "Jehowa jest zbawieniem"
To co uczynił Jezus, to kim jest i to jakie ma imię - to wszystko ku chwale Jehowy, jego Ojca

Niezaleznie od tego księga Joela cytowana przez Pawła zawiera imię Ojca, a nie imię Syna.
Księga Joela była także wcześniej cytowana przez Piotra.
Pozwolę sobie przytoczyć dłuższy fragment.
Dzieje 2:14-28 -
14 Wstał jednak Piotr wraz z jedenastoma, podniósł głos i tak do nich przemówił: „Mężowie judejscy i wszyscy mieszkańcy Jeruzalem, niech wam to będzie wiadome i nadstawcie ucha na moje wypowiedzi.
15 Ci ludzie wcale nie są pijani, jak przypuszczacie, jest bowiem trzecia godzina dnia.
16 Wprost przeciwnie, właśnie to zostało powiedziane przez proroka Joela [Joela 2:28-31]:
17 ‚ „A w dniach ostatnich — mówi Bóg, wyleję mego ducha na wszelkie ciało i wasi synowie oraz wasze córki będą prorokować i wasi młodzieńcy będą mieć wizje, a waszym starcom śnić się będą sny;
18 i nawet na moich niewolników oraz na moje niewolnice wyleję w owych dniach mego ducha i będą prorokować.
19 I dam prorocze cuda na niebie w górze oraz znaki na ziemi nisko — krew i ogień, i dymny opar;
20 słońce zamieni się w ciemność, a księżyc w krew, zanim nadejdzie wielki i wspaniały dzień Jehowy.
21 A każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony” ’.
22 „Mężowie izraelscy, słuchajcie tych słów: Jezusa Nazarejczyka, męża publicznie ukazanego wam przez Boga potężnymi dziełami i proroczymi cudami, i znakami, których pośród was Bóg przez niego dokonywał, jak to sami wiecie,
23 tego męża, wydanego według postanowionego zamiaru oraz Bożej znajomości rzeczy przyszłych, przytwierdziliście do pala i zgładziliście ręką czynicieli bezprawia.
24 Ale Bóg go wskrzesił, rozwiązawszy boleści śmierci, ponieważ było niemożliwe, żeby go dalej zatrzymywała.
25 Dawid bowiem mówi o nim [Psalm 16:8-10]: ‚Wciąż miałem Jehowę przed oczami, gdyż jest on po mojej prawicy, aby mną nic nie wstrząsnęło.
26 Dlatego serce moje się rozweseliło, a język mój wielce się rozradował. Ponadto nawet moje ciało zamieszka w nadziei,
27 gdyż nie pozostawisz mojej duszy w Hadesie ani nie pozwolisz, żeby twój lojalny ujrzał skażenie.
28 Dałeś mi poznać drogi życia, oblicze twoje napełni mnie weselem’.
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
Skoro większość ludzi wg. Was ma żyć raju na ziemi, to dlaczego Pan Jezus każe gromadzić sobie skarby w Niebie?(np. Mt 6:19-20)
Chodziło o wyrabianie sobie dobrego imienia u Boga, a Bóg jest w niebie.
Przyszedł mi na myśl taki fragment Biblii:
Malachiasza 3:16 -
-"Wtedy bojący się Jehowy rozmawiali między sobą, każdy ze swym towarzyszem, a Jehowa uważał i słuchał. I zaczęto przed nim spisywać księgę pamięci dla bojących się Jehowy i dla myślących o jego imieniu."

Gdy Jezus mówił o skarbach w niebie, to przeciwstawił je skarbom na ziemii.
A więc na ziemi gromadzimy skarby materialne, które nie są trwałe. Natomiast w niebie - u Boga w pamięci - gromadzimy skarby duchowe.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Cieszę sie że jak jesteśmy zgodni w wielu kwestiach choć ubolewam że nie widzi Pan tego co ja w słowach Pawłowych odnosnie paralleli z Joela co ja oraz inni. Natomiast Prosze mi powiedzieć na podstawie zacytowamych przezemnie fragmentów bibllijnych : Jak Świadkowie Jehowy wzywają imienia Jezus?
 

badacz

Nowicjusz
Dołączył
28 Luty 2006
Posty
4
Punkty reakcji
0
Czy ktos mi wreszcie odpowie ?

Już chyba po raz trzeci zadaję to pytanie ponieważ nie moge doczekac się odpowiedzi od SJ.

Dlaczego w kontekście wersetu z dziejów Apostolskich 1:8 Wasza nazwa brzmi Świadkowie Jehowy ,a nie Świadkowie Jezusa ?

Oto ten werset :

" 8 ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie MOIMI świadkami* w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi. (dz.ap. 1:8)
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
Czy ktos mi wreszcie odpowie ?
Dlaczego w kontekście wersetu z dziejów Apostolskich 1:8 Wasza nazwa brzmi Świadkowie Jehowy ,a nie Świadkowie Jezusa ?
Oto ten werset :
" 8 ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie MOIMI świadkami* w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi. (dz.ap. 1:8)
Bo bierzemy pod uwagę kontekst całej Biblii.
Na przykład:
Objawienie 1:5 -
-" i od Jezusa Chrystusa. „Świadka Wiernego”, „Pierworodnego z umarłych” i „Władcy królów ziemi”. Temu, który nas miłuje i który własną krwią uwolnił nas od naszych grzechów".
Pytanie.
Czyim Świadkiem Wiernym był Jezus?
Czy nie swojego Ojca - Boga Jehowy?
A co robił będąc na ziemi?
Jana 17:6-8 -
6 „Ujawniłem twoje imię ludziom, których mi dałeś ze świata. Twoimi byli i dałeś ich mnie, a oni zachowali twoje słowo.
7 Teraz poznali, że wszystko, co mi dałeś, jest od ciebie;
8 ponieważ wypowiedzi, które ty mi dałeś, ja dałem im, a oni je przyjęli i naprawdę poznali, że wyszedłem jako twój przedstawiciel, i uwierzyli, żeś ty mnie posłał."

To prawda, że świadczymy też o Jezusie. O tym na przykład, że oddał życie za nas, że jest już Królem w niebie, i że ma - daną mu od Boga - władzę nad ziemią.

Ale przede wszystkim jesteśmy Świadkami Jehowy, w czym bierzemy przykład z Jezusa.
On sam zresztą powiedział, kto jest ważniejszy.
Jana 17:3 -
-"To znaczy życie wieczne; ich poznawanie ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz tego, któregoś posłał, Jezusa Chrystusa."

Poza tym.
Szatan w ogrodzie Eden zarzucił kłamstwo Bogu - nie Jezusowi.
Tam też zakwestionował słuszność panowania Bożego.
Rodzaju 3:1-5 -
1 A wąż był najostrożniejszy ze wszystkich dzikich zwierząt polnych, które uczynił Jehowa Bóg. Odezwał się więc do niewiasty: „Czy Bóg rzeczywiście powiedział, iż nie z każdego drzewa ogrodu wolno wam jeść?”
2 Na to niewiasta rzekła do węża: „Z owocu drzew ogrodu jeść możemy.”
3 Ale jeśli chodzi o jedzenie z owocu drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: ‚Nie wolno wam z niego jeść ani nie wolno wam się go dotknąć, żebyście nie umarli’”.
4 Wtedy wąż rzekł do niewiasty: „Z całą pewnością nie umrzecie.
5 Gdyż Bóg wie, że w tym samym dniu, w którym z niego zjecie, wasze oczy na pewno się otworzą i na pewno staniecie się podobni do Boga, będziecie znali dobro i zło”.

A za czasów Hioba?
Szatan zakwestionował lojalność ludzi wobez Boga - nie Jezusa.
Hioba 1:9-11 -
9 Szatan odpowiedział na to Jehowie, mówiąc: „Czyż za nic Hiob boi się Boga?
10 Czy ty sam nie posadziłeś żywopłotu wokół niego i wokół jego domu, i wokół wszystkiego, co ma dookoła? Pracy jego rąk pobłogosławiłeś, a jego dobytek mnoży się na ziemi.
11 Ale dla odmiany wyciągnij, proszę, swą rękę i dotknij wszystkiego, co ma, i zobacz, czy nie będzie cię przeklinał prosto w twarz”.

Dlatego zadaniem Jezusa było uświęcenie zhańbionego przez Szatana imienia Jehowy i usprawiedliwienie zakwestionowanego przez Szatana zwierzchnictwa Bożegio.
A my bierzemy z niego przykład.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Bardzo rozsądnie Panie Jansen mamy żyć dla chwału Bożej i to nie podlega dyskusji. Niemniej nie zmienia to faktu, że w zacytowanym przez BADACZA fragmencie tak kontekst jak i sami Apostołowie wskazuja na Jezusa Chryustusa "Jego to świadkami mieli być Apostołowie", "o nim świadczyć" gdyż wydając świadectwo o Jego Smeirci i zmartwychwstaniu wydawali jedniocześnie świadectwo o Ojcu.

Podsumowując: Nic nie stoi na przeszkaodzie aby SJ traktowali to dosłownie i wzieli "ostanie - najświeższe" a nie wcześniejsze słowa Biblijne zgodnie z objawieniem danym od Boga ludziom, objawieniem czasów ostatnich i świadczyli o JCH i tym co się wydażyło. Aby stali się Świadkami Jezusa Chrytusa gdyż tak należy rozumiec słowa z Dziejów Apostolskich w istocie. Jezus w wersecie przez Pana Jansena zacytowanym o objawieniu Ojca:

"Ja objawiłem im Twoje imię" należy rozumieć iż Jezus świadczy o Ojcu a naszym zadaniem jest świadczyć o Jezusie Chrystusie. Zauważmy że jest tu pewna kolejność, pewien pożadek jak w rodzinie. Bóg głową Chrystusa, Chrystus głową mężczyzny, mężczyzna głową rodziny. Widzi Pan to Panie Jansen?

Przecież gdy świadczymy o JCH świadczymy tez o Ojcu. Czyż nie? Bo gdy odwrotnie zachodzi pewne niebezpieczeństwo, pomijamy jakby zaszczytną rolę JCH w obecnych czasach. Czy komuś na tym zależy? Pamiętajmy, iż JCH był i jest pośrenikiem naszym nie tylko w formie suchej regółki na koniec modlitwy.

Do rozważenia z modlitwą ...:)

Pozdrawiam Wszytkich Barci w Panu
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
To, co napisałem wyżej jest proste, jasne i logiczne. Nie widze powodu rozwodzić się na ten temat dłużej, a tym bardziej wdawać się w filozofoczną papkę.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Panie Jansen :) ubawiłem sie:) Przecież z takiej papki pseudofilozoficznej właśnie słyną Świadkowie Jehowy. Każdy werset potrafią dorobić do swojej ideologii. Świadczą o tym zmiany światła i doktryn na przełomie lat. Żaden znający pisma chrześcijanin nie pójdzie na to. Wasi potencjalni uczniowie i kandydaci do chrztu to zawyczaj złowienim ludzie nie znający Biblli w wystarczajacym stopniu. Tacy ludzi którzy dali sobie jak Pan i Ja włączyć program Strażnicy.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98

Typowa zmiana tematu jak u SJ. Ale myśle ze mimo to warto coś znowu wyprostować gdyż cechą, na którą często wskazują publikacje Towarzystwa Strażnica jest to, że Świadkowie Jehowy byli i są prześladowani, a w niektórych krajach zabijani. To oczywiście prawda. Być może największe prześladowanie Świadków w XX wieku było wywołane przez nazistowskie władze w Niemczech, gdy ponad 2 000 Świadków zesłano do obozów koncentracyjnych, z których 203 osoby zabito, a ponad 600 osób zmarło w więzieniu z powodu chorób, niedożywienia i z innych powodów (Rocznik Świadków Jehowy na rok 1974, s. 212; „Działalność świadków Jehowy w Niemczech w czasach nowożytnych”, s. 65).

Jednakże Świadkowie Jehowy nie są jedyną prześladowaną grupą. Totalitarne państwa często prześladowały wszelkie grupy chrześcijańskie. W byłym Związku Radzieckim działalność prawie wszystkich grup chrześcijan była zakazana i były one prześladowane, w pewnych okresach tysiące chrześcijan zabijano w czasie kampanii zmierzających do wykorzenienia wszelkiej religii. 27 stycznia 1996 roku Władimir Naumow, przewodniczący Rosyjskiej Komisji Pamięci Ofiar Represji Politycznych ujawnił, że państwo prześladowało pół miliona księży, z których 200 000 zostało zamordowanych w erze Stalina. To tysiące razy więcej niż liczba Świadków zabitych przez nazistów.

Nie tylko totalitarne kraje komunistyczne, ale i muzułmańskie prześladują chrześcijan i zakazują ich działalności. Tam, gdzie totalitarne rządy zakazują działalności Świadków lub ją ograniczają, również działalność innych chrześcijańskich grup jest zabroniona lub ograniczona, choć w publikacjach Towarzystwa Strażnica nie można o tym przeczytać. W rzeczywistości, więcej chrześcijan zmarło za swą wiarę w XX wieku niż łącznie w ciągu wcześniejszych dziewiętnastu wieków! Fakt ten został udokumentowany w książce „In the Lion’s Den” (W Jaskini Lwa, Nashville, Tenessee, Broadman & Holman Publishers, 1997 rok), której autorką jest Nina Shea, pani dyrektor oddziału Puebla Program w organizacji Freedom House. Prześladowanie Świadków Jehowy w XX wieku nie jest czymś unikalnym i wyjątkowym. Obecnie prześladowanie Świadków jest rzadkie i wyjątkowe, jak przyznano w Strażnicy z 1 grudnia 1998 roku, na stronie 8.


Pozdrawiam
 

Domin

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2005
Posty
332
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
Sosnowiec - Dzielnica Cudów:)
Witaj Jamsen! :) Mam pytanko:
Gdyby spożywanie krwi było śmiertelnym grzechem, dlaczego mężowie Saula nie zostali straceni spożywając mięso razem z krwią? (1 Sam. 14:31-35)
I drugie:
Na jakiej podstawie Towarzystwo używa wyrażeń 'podtrzymanie życia' bądź 'przyjmowanie' w odniesieniu do transfuzji krwi jeśli powyższe słowa nie występują w Piśmie Świętym?

Jamsen dlaczego nie chcesz już polemizować? Przcież sam założyłeś ten temat żeby udzielać odpowiedzi na nasze pytania! Obraziłeś się czy co? przeciez nie wierzę żeby ŚJ stracił cierpliwość w nawracaniu niewiernych?!
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
Gdyby spożywanie krwi było śmiertelnym grzechem, dlaczego mężowie Saula nie zostali straceni spożywając mięso razem z krwią? (1 Sam. 14:31-35)
Ale ten fragment również podaje, że jednak popełnili grzech.
Bóg osądzając ich wziął wszystkie okoliczności pod uwagę.
Wygląda na to, że Bóg ten - bądź co bądź - grzech przebaczył

Na jakiej podstawie Towarzystwo używa wyrażeń 'podtrzymanie życia' bądź 'przyjmowanie' w odniesieniu do transfuzji krwi jeśli powyższe słowa nie występują w Piśmie Świętym?
Tego pytania szczerze mówiąc, nie rozumiem...
Aczkolwiek jak zrozumiem po dodatkowym wyjasnieniou, to chętnie odpowiem.

Jamsen dlaczego nie chcesz już polemizować?
Ograniczam się do rozmowy z rozsądnymi ludźmi, z którymi nie trzeba będzie się słownie przepychać.
 

Domin

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2005
Posty
332
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
Sosnowiec - Dzielnica Cudów:)
Na jakiej podstawie Towarzystwo używa wyrażeń 'podtrzymanie życia' bądź 'przyjmowanie' w odniesieniu do transfuzji krwi jeśli powyższe słowa nie występują w Piśmie Świętym?
Chodziło mi o to, że gdzies ostatnio przeczytałem :
Prawdziwie znaczącym rozwojem Towarzystwa Strażnica jest decyzja zezwalająca Świadkom Jehowy na korzystanie z nowej substancji przenoszącej tlen która jest uzyskiwana z krwi cielęcej. Jest tak pomimo rzekomego biblijnego zakazu przechowywania/używania krwi zwierzęcej. Świadkowie Jehowy nie mogą przechowywać swojej własnej krwi ani nawet używać głównych produktów krwi takich jak płytki krwi które są często potrzebne przy chemioterapii.
Swego czasy Świadkowie Jehowy zabraniali używania wszelkich składników krwi. Strażnica stopniowo zezwalała na użycie każdego ze składników. Wpierw globulin, potem frakcji odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi, następnie protein osocza, a w końcu także i hemoglobiny.
Towarzystwo Strażnica wciąż utrzymuje, że Świadkowie Jehowy "powtrzymują się od krwi". Jednak, skoro zezwalają na użycie wszystkich (100%) komponentów krwi, to wielu może się zapytać: " Co jest faktycznie zabronione? " Zezwolone składniki krwi są przetworzone z gromadzonej i przechowywanej krwi. Świadkowie Jehowy mogą korzystać ze składników krwi dostarczanych przez inne osoby, lecz im samym nie wolno przekazywać krwi dla innych! Czy taka polityka postępowania jest etyczna i zgodna z podstawowymi zasadami chrześcijańskimi?
 
Do góry