Obowiązek noszenia odblasków dla pieszych?

Czy popierasz pomysł obowiązkowego noszenia odblasków przez pieszych poruszających się po zmroku po

  • Tak

    Votes: 18 62,1%
  • Nie

    Votes: 9 31,0%
  • Nie mam zdania na ten temat

    Votes: 2 6,9%

  • Total voters
    29

muspat

Nowicjusz
Dołączył
16 Październik 2013
Posty
20
Punkty reakcji
1
Jestem jaknajbradziej ZA, dlatego że nie raz na drogach w terenie niezabudowanym i nieoświetlonym w nocy gdzie możemy jechac 90km/h czasami zdażają się niebespieczne sytuacje z pieszymi a już nie mówię o rowerzystach bez oświetleń.
 

vik123

Bywalec
Dołączył
11 Listopad 2011
Posty
1 186
Punkty reakcji
45
Miasto
Perth, WA
Ideowo jestem za ale obawiam sie, ze idioci beda to w zycie wcielali i sam typ wdzianka moze byc niewypalem

pozdrawiam,
 
W

wiki9969

Guest
Tu chyba nie chodzi o wygodę kierowców, tak jak pisze Thyme, a bardziej o bezpieczeństwo na drodze. Osoba idąca ulicą wieczorem (szczególnie zimą) jest tak naprawdę niewidoczna dla kierowców. Tak więc jako piesza jestem za odblaskami.
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
wiki9969 napisał:
Tak więc jako piesza jestem za odblaskami.
Nikt nie zabrania Ci noszenia ich. Jednak żaden nakaz mnie nie przekona do tego, bym miał je nosić niczym żydowską opaskę w getcie.
 

ForeverYoung

Bywalec
Dołączył
4 Grudzień 2012
Posty
1 695
Punkty reakcji
139
Wiek
30
Mi to obojętne.
Jak ktoś czuje się bezpieczniej z opaską na łapie , czy kamizelce ,to niech ją nosi. Ale przecież to nie gwarancja tego ,że się nic nie stanie i akurat nie trafi na zalanego kierowcę , który akurat się "źle poczuje" i zjedzie na pobocze w osobę z jaskrawą kamizelką :]

Jak ktoś będzie miał umrzeć , to umrze, czy to w wypadku czy inaczej.
Śmierć jest nieunikniona.

Nie , nie oznacza to ,że ma tylko na to czekać i stwarzać do tego sytuacje.

Zresztą zobaczymy , może będą jakieś porównania , gdy już to wprowadzą i okaże się ile osób uniknęło śmierci , wypadku.
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
To ja sobie pozwolę na porównanie. To, czy kierowca kogoś potrąci zależy w głównej mierze od niego. To on ma widzieć gdzie jedzie, to on ma widzieć, co lub kto jest przed nim i to on ma omijać wszelkie przeszkody na swojej drodze. Oczywiście nie mówię tu o wyjątkowych sytuacjach, gdy pieszy idzie pijany środkiem jezdni. Chociaż wtedy kierowca również powinien go zauważyć.

Natomiast gdy chodzi o palenie papierosów, no to cóż. To palący pali papierosa - więc może damy ludziom niepalącym nakaz by nie zbliżali się do palącego zamiast piętnować nałóg? Bo to przecież jest ich wina, że ktoś pali.

Co jest bardziej śmiertelne, tak swoją drogą? Papierosy, czy samochody? Rocznie, od palenia papierosów umiera około 440 000 ludzi. Ilu ludzi ginie w wypadkach samochodowych (przy czym warto zaznaczyć, że nie giną tylko ci, którzy siedzą w samochodzie)? - 1 200 000.

Jak widać samochody są bardziej niebezpieczne niż papierosy. Ale to palaczy się atakuje, bo przecież dym tak śmierdzi, nie zaś kierowców, którzy to przeważnie są kretynami. Mój sprzeciw wobec odblasków jest wyrażony z dwóch powodów: osobistej, nadzwyczajnej niechęci wobec tego środka transportu oraz z racji tego, że to piesi będą tutaj mieli obowiązek a nie kierowcy, którzy to jednak są sprawcami całego zamieszania. Nie mam zamiaru czuć się jak napiętnowany człowiek spacerując nocą, bo kierowcom się spieszy i nie patrzą debile gdzie jadą.
 

ForeverYoung

Bywalec
Dołączył
4 Grudzień 2012
Posty
1 695
Punkty reakcji
139
Wiek
30
Thyme napisał:
gdy pieszy idzie pijany środkiem jezdni. Chociaż wtedy kierowca również powinien go zauważyć.
Chyba głównie wtedy powinien go zauważyć. Chyba ,że ma zeza rozbieżnego , wtedy może być problem.

Z resztą muszę się zgodzić.
 

ronee

Nowicjusz
Dołączył
4 Listopad 2013
Posty
20
Punkty reakcji
0
Wloocibor napisał:
- Zmiana wprowadza obowiązek noszenia odblasków dla wszystkich pieszych poruszających się poza miastem, ale za brak odblasków nie przewiduje kar. Nie chcemy w ten sposób wyciągać od nikogo pieniędzy, ale zależy nam na promocji bezpiecznego zachowania. Zamiast karania lepsze będzie przypominanie ludziom o tym obowiązku – uważa poseł Aleksandrzak.
Lou_Cash_2013 napisał:
Kolejne martwa ustawa...Przecież to ludzie sami zadecydują czy i co będą nosić
No właśnie, ludzie sami decydują.
Ale pomysł świetny, nawet nie tyle dla kierowców,
które w tym temacie częściej się wypowiadają, jak dla bezpieczeństwa pieszych.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Pewno byłyby wprowadzone kursy na prawo do chodzenia i egzaminy oraz obowiązkowe, okresowe, płatne badabnia lekarskie. Refundowane przez NFZ?
 

songostylizator

Nowicjusz
Dołączył
14 Luty 2013
Posty
41
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Warszawa
A ja mam tylko pytanie...Czy odblaski będą musiały być określonej firmy? Nie żebym podejrzewał polityków o lobbing...
 
M

MacaN

Guest
ForeverYoung napisał:
Chyba głównie wtedy powinien go zauważyć. Chyba ,że ma zeza rozbieżnego , wtedy może być problem.

Z resztą muszę się zgodzić.
Wyobraź sobie sytuację, w której podczas szarówki wyjeżdżasz zza zakrętu z prędkością dozwoloną 70 km/h i na środku ulicy, za tym zakrętem idzie sobie pijany gościu, a z drugiej strony jedzie samochód :) Rozjedziesz go jak żabę i zez nie ma tutaj nic do rzeczy.

Oczywiście odblaski zapewnią ochronę ludziom je noszącym. Ja, chodząc po zmierzchu ulicą staram się włączać lampkę w telefonie i trzymać go w ręce tak, by lampka raz świeciła do przodu, raz do tyłu. To nawet lepsze od odblasku, więc powinna tutaj być jakaś dowolność.
 

Amber

zjadłabym coś..
Dołączył
16 Czerwiec 2009
Posty
942
Punkty reakcji
419
9macan5 napisał:
Wyobraź sobie sytuację, w której podczas szarówki wyjeżdżasz zza zakrętu z prędkością dozwoloną 70 km/h i na środku ulicy, za tym zakrętem idzie sobie pijany gościu, a z drugiej strony jedzie samochód Rozjedziesz go jak żabę i zez nie ma tutaj nic do rzeczy.
Masz rację. Miałam raz podobną sytuację. Z tym, że to było za zakrętem na drodze za miastem i z obu stron jest las. W życiu nie spodziewałabym się tam człowieka po nocy. Ledwo odbiłam w lewo i zdążyłam wrócić na swój pas żeby nie doszło do zderzenia z samochodem z przeciwka.

Odblaski to bardzo dobry pomysł. Może nie koniecznie cała kamizelka ale jakieś naszywki na torbę czy kurtkę. Najlepiej to się nie szwendać złą stroną drogi.. Sama nie rozumiałam tego dopóki nie zostałam kierowcą. Teraz jeśli już muszę gdzieś chodzić gdzie nie ma chodnika to idę poboczem. Ale mam zamiar zaopatrzyć się w jakiś odblask.
 

ForeverYoung

Bywalec
Dołączył
4 Grudzień 2012
Posty
1 695
Punkty reakcji
139
Wiek
30
9macan5 napisał:
Rozjedziesz go jak żabę i zez nie ma tutaj nic do rzeczy.
Ja żartowałam z tym zezem , po prostu przypomniała mi się pewna sytuacja.



9macan5 napisał:
Ja, chodząc po zmierzchu ulicą staram się włączać lampkę w telefonie i trzymać go w ręce tak, by lampka raz świeciła do przodu, raz do tyłu. To nawet lepsze od odblasku, więc powinna tutaj być jakaś dowolność.
Tablecie 000XX1 chroń mnie! :emonitator:
 

skeett

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2013
Posty
194
Punkty reakcji
23
Wiek
33
Spoko, niech zrobią 39 mln kamizelek czy czegoś tam i rozdadzą każdemu, wtedy będzie ok.
 

ForeverYoung

Bywalec
Dołączył
4 Grudzień 2012
Posty
1 695
Punkty reakcji
139
Wiek
30
Gressil napisał:
Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie.
Szczerze mówiąc , to nawet przez chwilę nie pomyślałam ,że jest to głupie. Po prostu to trochę zabawne.

Jeżeli ktoś czuje się z tym bezpiecznie , to może nawet kask z wyposażeniem latarki założyć.
Chyba się nie pogniewa, jak się uśmiechnę , w sumie nawet nie zauważy.
 

Primawera

Bywalec
Dołączył
23 Grudzień 2013
Posty
809
Punkty reakcji
121
Jeżeli obowiązek noszenia odblasków przez pieszych, uratuje przed śmiercią chociaż 5 osób, to warto zrealizować ten plan. Wiadomo, że nie zlikwiduje to problemu całkowicie, ale od czegoś warto zacząć. Jestem kierowcą i doskonale wiem, że w nocy widzenie jest znacznie ograniczone. Pieszy jest praktycznie niewidoczny, a będący dodatkowo pod wpływem alkoholu stwarza odromne niebezpieczeństwo. Skoro dzieci są objete takim obowiazkiem, to nie widzę powodów aby go rozszerzyć również na dorosłych, dla dobra ich pieszych i kierowców.
 
Y

Yellow Jester

Guest
Primawera napisał:
Jeżeli obowiązek noszenia odblasków przez pieszych, uratuje przed śmiercią chociaż 5 osób, to warto zrealizować ten plan. Wiadomo, że nie zlikwiduje to problemu całkowicie, ale od czegoś warto zacząć.
Przed śmiercią jeszcze nikt nikogo nie uchronił, więc odblaski też sprawy nie załatwią. :buuu:
 

Primawera

Bywalec
Dołączył
23 Grudzień 2013
Posty
809
Punkty reakcji
121
Yellow Jester napisał:
Przed śmiercią jeszcze nikt nikogo nie uchronił,
Gdybysmy tak podchodzili do problemu, to zakaz prowadzenia samochodu przez pijanych kierowców - tez by znaczenia nie miał. :buuu:
 
Do góry