Matura 2010/2011

misiakras

Sex to religia.
Dołączył
25 Grudzień 2008
Posty
1 211
Punkty reakcji
0
Miasto
hp.
dla mnie chyba ta matma bd nalatwiejsza z calej tej matury.
wiec; matma r, polak p, francuski r, chemia r, i moze fizyka chociaz tego jeszcze pewna nie jestem:p
 

MałaMi17

Nowicjusz
Dołączył
3 Kwiecień 2007
Posty
1 383
Punkty reakcji
0
Wiek
17
j.polski --> R
j.angielski --> P
matematyka --> P
biologia --> R (?)

w ogóle nie orientuję się, jakie zmiany obejmą 'nasze' matury. można wziąć jeden dodatkowy przedmiot na podstawie, taakk ? najbardziej przeraża mnie ta moja biologia, bo czuję, że ostatnie dwa lata praktycznie zajmowaliśmy się zapełnianiem zeszytów. obawiam się, że sam rozszerzony polski, który i tak muszę realizować na własną rękę, mi nie wystarczy. obiło mi się o uszy, że uczniowie, których program nauczania obejmował biologię na poziomie rozszerzonym zazwyczaj za bardzo kombinują na podstawie i trochę się boję, że mogę przefilozofować, dlatego bardziej skłaniam się ku rozszerzeniu. w ogóle świadomość, że jeszcze trochę i matura boli niesamowicie.

co do dyskusji na temat obowiązkowej matury z matmy... sama nie jestem entuzjastką pisania matematyki na egzaminie dojrzałości, ale nie da się ukryć, że ten przedmiot to podstawa, tak samo jak i język polski. nie każdy rodzi się humanistą, dlatego dla wielu krzywdzącym jest fakt, iż polski jest obowiązkowy. więc, coby nieco wyrównać szanse doszła nam na maturze 'królowa nauk'. wystarczy trochę wysilić szare komórki, a przełomowe trzydzieści procent na pewno się znajdzie.
 

Nookie

Nowicjusz
Dołączył
17 Czerwiec 2006
Posty
3 117
Punkty reakcji
9
Polski - P
Angielski - P
Matematyka - P
Fizyka - P

-> potem Informatyka

A co do matury z matematyki to w sumie mi to obojętnie bo i tak musiałbym ją zdawać, jeżeli chcę iść na ten kierunek.
 

Balbinka_89

Nowicjusz
Dołączył
27 Czerwiec 2009
Posty
62
Punkty reakcji
0
Jestem za obowiązkowym egzaminem jedynie z języka obcego - na każdych studiach są bowiem lektoraty.

Reszta powinna pozostać do wyboru zainteresowanego. Każdy dobierałby sobie egzaminy do studiów, które planuje podjąć.

Dlaczego tak?
Po co osobom wybierającym się na politechnikę matura z polskiego, a tym wybierającym się na kierunki humanistyczne - matma?
Tym bardziej, że nowa matura oceniana wg klucza tak naprawdę niczego nie sprawdza [zwłaszcza ta z polskiego].

Argument, iż obowiązkowa matura z matmy jest po to, aby nauczyć się logicznego myślenia jest wg mnie absurdalny. Przecież od samej zerówki każdy z nas wałkuje matmę, więc teoretycznie w klasie maturalnej wszyscy powinni tę umiejętność posiadać. Nie widzę konieczności sprawdzenia tego na maturze. Wystarczą sprawdziany i kartkówki przeprowadzana przez naszych nauczycieli w szkołach. Jeśli jednak ktoś w ciągu tylu lat nie potrafił nauczyć się matmy, to w szkole średniej lub klasie maturalnej już wiele nie nadrobi.
Każdy z nas ma bowiem inne predyspozycje - są humaniści i umysły ścisłe. Dlatego też przedmioty maturalne powinno się właśnie do owych predyspozycji dobierać.
 

Neger

Nowicjusz
Dołączył
26 Marzec 2009
Posty
187
Punkty reakcji
4
Wiek
32
Polski - P
Angielski - P
Matematyka - P
Fizyka - P

-> potem Informatyka

Nie bedzie ciezko z podstawowa matma na informatyke sie dostac? A zwlaszcza potem utrzymac na niej?

Jestem za obowiązkowym egzaminem jedynie z języka obcego - na każdych studiach są bowiem lektoraty.

Reszta powinna pozostać do wyboru zainteresowanego. Każdy dobierałby sobie egzaminy do studiów, które planuje podjąć.

Dlaczego tak?
Po co osobom wybierającym się na politechnikę matura z polskiego, a tym wybierającym się na kierunki humanistyczne - matma?
Tym bardziej, że nowa matura oceniana wg klucza tak naprawdę niczego nie sprawdza [zwłaszcza ta z polskiego].

Argument, iż obowiązkowa matura z matmy jest po to, aby nauczyć się logicznego myślenia jest wg mnie absurdalny. Przecież od samej zerówki każdy z nas wałkuje matmę, więc teoretycznie w klasie maturalnej wszyscy powinni tę umiejętność posiadać. Nie widzę konieczności sprawdzenia tego na maturze. Wystarczą sprawdziany i kartkówki przeprowadzana przez naszych nauczycieli w szkołach. Jeśli jednak ktoś w ciągu tylu lat nie potrafił nauczyć się matmy, to w szkole średniej lub klasie maturalnej już wiele nie nadrobi.
Każdy z nas ma bowiem inne predyspozycje - są humaniści i umysły ścisłe. Dlatego też przedmioty maturalne powinno się właśnie do owych predyspozycji dobierać.

Co do obowiazkowego tylko jezyka obcego zgodze sie. Fajnie by bylo.
Osobom na politechnike polski potrzebny zeby umieli jako tako komunikowac sie i pisac rozne rzeczy, aczkolwiek tak jak napisalas matura w tej formie w jakiej jest nie sprwadza tego za bardzo(wiem wiem, jest praca pisemna, ale w niej o co innego chodzi). Potrzebny jest rozniez po to zeby umieli czytac ze zrozumieniem, to tez jest zawarte w maturze ale przez to jak ulozony jest klucz nijak to sprawdza nasz poziom.
Humanistom matma potrzebna, zeby umieli jako tako logicznie myslec. Matura z matematyki owszem sprawdza to, ale sprawdza rowniez duzo innych rzeczy. Moim zdaniem dla sprawdzenia logicznego myslenia powinien byc organizowana matura z logiki a nie z matematyki.

Przecież od samej zerówki każdy z nas wałkuje matmę, więc teoretycznie w klasie maturalnej wszyscy powinni tę umiejętność posiadać.

Teoria od praktyki duzo sie rozni. Mysle ze sprawdzenie logicznego myslenia powinno byc, bo jest to bardzo wazne, ale nie w formie obowiazkowej matury z matematyki.
 

Amand@

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2008
Posty
411
Punkty reakcji
3
Wiek
32
Polski-R
Matma-P
Angielski-P
Biologia-R
 

Aim

Nowicjusz
Dołączył
20 Lipiec 2009
Posty
22
Punkty reakcji
0
Wiek
33
polski - r
angielski - r
matma - p
wos/historia - p

Co do obowiązkowej matury z matmy, to trochę się jej obawiam, ale przecież nie może być jakaś bardzo trudna bo masakrycznie dużo osób by nie zdało, a to pierwszy rocznik "próbny", pewnie KEN chce na początek zobaczyć jak to wyjdzie. 91' - rocznik królików doświadczalnych kurcze.. :bag:

Ale ja wierzę, że dam radę. :eek:k:
W końcu to tylko matma.. już trochę się jej uczymy.
 

Wiola :-]

Czekoladoholiczka xD
Dołączył
27 Wrzesień 2007
Posty
2 677
Punkty reakcji
6
Wiek
32
Miasto
Tychy / Kraków
ja właśnie przez tą matmę obowiązkową nie wiem czy muszę coś oprócz obowiązkowych przedmiotów zdawać na ekonomię...

planuję zdać polski na podstawie, matme na rozszerzeniu, z angielskim nie wiem właśnie...
no i jeśli musiałabym jeszcze jakiś przedmiot wybrać to chyba WOS bo będę na świeżo, zaczyna mi się w tym roku...
 

ikusia18

Nowicjusz
Dołączył
25 Luty 2009
Posty
199
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
tu i tam gdzie sie da ...
polski P
angielski P/R(jeszcze nie wiem )
matma;/ P
biologia P


Obowiązkowa matma to totalna głupota ponieważ jeśli ktoś planuje zdawać matmę to będzie zdawał a innych ten przedmiot może uwalić ;/
 

motylek99

naćpana marzeniami.
Dołączył
13 Lipiec 2006
Posty
4 203
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Ja zdaję maturę w 2011r.
biologia-r
chemia-r
fizyka... jeszcze nie wiem, planuję wybrać się na medycynę, a na niektórych uczelniach nie wymagają już fizyki. niektóre podobno mają brać pod uwagę matmę więc wtedy p/r. to zależy od uczelni ;)
polski-p
angielski-p

czy obowiązkowa matura z matmy ma sens? ja osobiście wolałabym zdawać wszystkie przedmioty ścisłe niż polski xD . Są humaniści, są i umsyły ścisłe.
Dla mnie obojętne.
 

Nat.

Nowicjusz
Dołączył
9 Październik 2006
Posty
4 641
Punkty reakcji
1
Wiek
17
jak u Martynki, matura w 2011.
powiem tak.. sama nie wiem co będę zdawała, bo nie wiem na co się wybiorę na studia.
pewna jestem tak:
polski P
angielski R (ustny na podstawie)
biologia R
no i w sumie to chyba jeszcze chemia R.

reszty nie mam pojęcia.
matma P/R ?!
fizyka?! P/R ?!
ale to zależy, no. zależy od tego gdzie i na co się w końcu zdecyduję.
 

szinajs7

"imprezowic"
Dołączył
25 Styczeń 2009
Posty
940
Punkty reakcji
0
ja bym bardzo chciała w 2011 zdawać takie przedmioty :

Polski P
Angielski P
Biologia R
Chemia R
Matma P
 

4east

Nowicjusz
Dołączył
17 Lipiec 2009
Posty
9
Punkty reakcji
0
Ee tam matma
Matma chca postraszyc a pewnie dadza prosta jak nie wiem
juz jedna probna byla z tej mamty i nie bylo tak strasznie grunto to podejsc do tego na luzie
A co do mojej maturki to sie zastanaiwm jeszcze ale penie bedzie to tak
Polski P
Matma P
Chemia P
J.angielski P
Biologia R
(ale duzo tych podstaw :))
Ale to jeszcze nie pewne wszystko zawsze moze sie zmienic i zawsze moge sobie utrudnic zycie.
 

szinajs7

"imprezowic"
Dołączył
25 Styczeń 2009
Posty
940
Punkty reakcji
0
W tym roku będzie matma na 100 łatwa, ale od rocznika 2011, czyli w tym i ja już matma będzie na pewno nie taka łatwa jak się wydaje.
 

Neger

Nowicjusz
Dołączył
26 Marzec 2009
Posty
187
Punkty reakcji
4
Wiek
32
W tym roku będzie matma na 100 łatwa, ale od rocznika 2011, czyli w tym i ja już matma będzie na pewno nie taka łatwa jak się wydaje.

Biorac pod uwage zakres materialu z roku na rok matura z matmy jest latwiejsza. A jaka bedzie to nikt tego nie wie, zwlaszcza ze dla ejdnych latwe jest to dla drugich tamto. jednak osobiscie przypuszczam ze na rozszerzeniu moga troche podniesc poziom. A za rak wydaje mi sie ze moze byc latwiejsza, do kolejnej jakiejs reformy, w ktorej roku raz bedzie trudniejsza. Ale to tylko moje przypuszczenia, nic na pewno.
 

4east

Nowicjusz
Dołączył
17 Lipiec 2009
Posty
9
Punkty reakcji
0
mi sie wydaje ze podstawa bedzi ebanalna ale rozszerzenie wlasnie bedzie b.trudne
Ale to sie zobaczy pozyjemy zobaczymy co los przyniesie
 

Nat.

Nowicjusz
Dołączył
9 Październik 2006
Posty
4 641
Punkty reakcji
1
Wiek
17
nie ma co przypuszczać. co ma być to bedzie. trzeba się przygotować, ot co.
 

LQ2009

Nowicjusz
Dołączył
31 Styczeń 2009
Posty
165
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
****
Ja też zdaję w przyszłym roku maturke :D

matma-P (po kiego grzyba ona jest w ogóle???!)
polski-P
anglik-R ( z tego co ostatnio czytałem to i tak trzeba będzie najpierw zdawać na tym samym poziomie co matme i polski,a dopiero później rozszerzenie ciekawe czy to coś da...?)
wos-R
hist-R

Chciałbym straaaaaaaaaaaaaaaaaasznie iść na UJ na Stosunki międzynarodowe,a jak sie nie uda tam to prawo na urz :D
 
Do góry