Ksiądz Jacek Międlar - nowa twarz narodowców.

M

MacaN

Guest
Tak jak napisałem, po tym co usłyszałem na marszu niepodległości wcale się nie dziwię, że zakazano mu wystąpień publicznych. Facet odrzucał mnie swoją gadką. Jak tylko go usłyszałem to zawinąłem się z błoni stadionu do akademika.

Natomiast co do polityki, ja jestem tutaj innego zdania. Kościół ma być miejscem, w którym może się skryć wierny. Niezależnie od tego, jakie ma poglądy polityczne. Polityka nie może występować w kościołach, to kolejna rzecz, która mnie od nich odrzuca jak cholera.

Ale prędzej, czy później zmieni się front. Do kościołów chodzi coraz mniej młodych ludzi. Na wsiach wypełnione są tylko starymi babciami, które nie maja siły śpiewać. Nawet podczas świąt miejscowych jest jak na lekarstwo. W końcu KK zmieni swoje poglądy, bo będzie musiał przetrwać. Jak je zmieni? Trend, dobry trend wytycza papież Franciszek. Kościół będzie zdecydowanie mniej stanowczy i surowy. Bardziej ludzki. Jesli tak się nie stanie, to w ciągu 10-20 lat straci dobre 20-30% swoich wyznawców, którzy będą wąchać kwiatki od spodu z racji wieku. ( na wsiach na zachodzie 90 % wyznawców, zobaczycie, że kościoły będą niebawem poopuszczane i zamykane, a nastąpi to nagle i lawinowo. Nikt nie będzie robił mszy dla 1-2 osób, a czasami 0. )
 
K

kate2

Guest
MacaN napisał:
W końcu KK zmieni swoje poglądy, bo będzie musiał przetrwać.
Celem Kościoła ma nie być przetrwanie ale głoszenie nauki Chrystusa. Kościół bez tego nie jest żadną wartością i schronieniem. Tam gdzie mydlił objawione Mu prawdy i ich nie strzegł tam przestał istnieć. Kościół który mysli kategoriami świata i niczym się od niego nie różni nie jest nikomu potrzebny. No chyba tylko tym którzy nawykli do obchodzenia obyczajów i tradycji.



MacaN napisał:
Trend, dobry trend wytycza papież Franciszek.
Czyli przyjmowanie imigrantów bez limitu jest ok? To dlaczego jesteś przeciwny wpuszczaniu ich do Polski? Zresztą do Europy też....z tego co pamiętam.

Myślenie przeciwników Kościoła jest takie: Im bardziej Papież i Kościół idą w wytyczonym przez świat kierunku tym bardziej są klepani po plecach. Jednak nie o to w tym wszystkim chodzi.
 
M

MacaN

Guest
kate2 napisał:
Czyli przyjmowanie imigrantów bez limitu jest ok? To dlaczego jesteś przeciwny wpuszczaniu ich do Polski? Zresztą do Europy też....z tego co pamiętam. Myślenie przeciwników Kościoła jest takie: Im bardziej Papież i Kościół idą w wytyczonym przez świat kierunku tym bardziej są klepani po plecach. Jednak nie o to w tym wszystkim chodzi.
Wydaje mi się, czy podważasz autorytet i słuszność decyzji najważniejszej osoby w całym Kościele Katolickim, spadkobiercy samego Św. Piotra?

Przyjmowanie migrantów w taki sposób, w jaki zrobił to Franciszek popieram. Jeśli ktoś chce, może sobie wziąć imigranta na garb, po ówczesnym sprawdzeniu go przez służby. Jednak niech to zrobi dobrowolnie. Niech weźmie go do własnego mieszkania, pod swój dach.



kate2 napisał:
Celem Kościoła ma nie być przetrwanie ale głoszenie nauki Chrystusa.
Ta? A kiedy to Chrystus powiedział, że w kraju ma rządzić PiS? Mieszanie polityki z nauka Chrystusa ma ze sobą tyle wspólnego, co zeżarcie kebaba i popicie go mlekiem.
 
K

kate2

Guest
MacaN napisał:
Wydaje mi się, czy podważasz autorytet i słuszność decyzji najważniejszej osoby w całym Kościele Katolickim, spadkobiercy samego Św. Piotra?
jak zwykle standardowe pytanie :przewraca: Mnie osobiste wypowiedzi i decyzje papieża (czyli nie nauczanie ex katedra i oficjalna nauka Kościoła) nie obowiązują do wdrażania w życie. Papież może mieć własne, indywidualne zdanie , może coś sugerować, zachęcać ale to wszystko. Mnie obowiązuje rozważenie ewentualnie tego w granicach mojego sumienia i możliwości jakie mam.
MacaN napisał:
Ta? A kiedy to Chrystus powiedział, że w kraju ma rządzić PiS? Mieszanie polityki z nauka Chrystusa ma ze sobą tyle wspólnego, co zeżarcie kebaba i popicie go mlekiem.

...że co??? A czy ja coś takiego napisałam? Wczytaj się raz jeszcze.
kate2 napisał:
Celem Kościoła ma nie być przetrwanie ale głoszenie nauki Chrystusa. Kościół bez tego nie jest żadną wartością i schronieniem. Tam gdzie mydlił objawione Mu prawdy i ich nie strzegł tam przestał istnieć. Kościół który mysli kategoriami świata i niczym się od niego nie różni nie jest nikomu potrzebny.
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 443
Punkty reakcji
106
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Dziwne jest to że utrudniają mu życie. Dzięki niemu młodzi przychodzą do Kościoła .
Powinni się cieszyć że młodzi chcą wierzyć i normalne dla nich jest to że integralną częścią Polskości jest
Chrześcijaństwo i powinni to wspierać.
Powinno być dla nich oczywiste że Narodowy Radykalizm jest integralną częścią Chrześcijaństwa.
Skończą jest Europie Zachodniej tam Biskupi nie popierają wiernych i środowisk broniących wartości Chrześcijańskich a zyskali za to ataki nagich i agresywnych feministek np
1 milion osób protestowało prowadzeniu ślubów gejowskich i nie dostali wsparcia od żadnego Biskupa i Papieża a Front Narody ignorują a powinni wspierać i pozwalać organizować spotkania salach które nalezą do Kościoła i potępić
partie UMP a dziś nazywającą się Republikanami za zdradę wartości Chrześcijańskich i tworzenie bloków wyborczych Socjalistami .
Irlandii środowiska broniące tradycyjne rodziny nie dostały żadnego wsparcia finansowego i poparcia od Biskupów i Papieża .
Nasi Biskupi postanowili postanowili porzucić obronę wartości Chrześcijańskich.
Zamiast wykorzystać szansę która pozwala zachować wiarę wśród młodych to ignorują to.
Hiszpanii zamiast sposób fanatyczny popierać Generała Franco to wierzyli że po jego śmierci nastąpi
koniec jego ideologii.
Wybierali Biskupów którzy mieli obojętny stosunek to jego rządu i Papież to popierał.
Ojciec tego Papieża był ważnym Chadekiem i przejął jego poglądy.
Zamiast popierać jego rządu to zachowali obojętny stosunek a po jego śmierci nie protestowali
gdy Bolszewicy wybielali swoje czyny.
2 RP Biskupi popierali środowiska Narodowe i było normalne że organizują dla tych organizacji mszę
i święcą ich sztandary i ignorowali krytykę wrogów a dzisiaj dla Gazety Wyborczej potępiają osoby które
chcą bronić wartości Chrześcijańskie.
Te środowisko stoją na Staży wartości Chrześcijańskich i 2 RP było to oczywiste.
Większość partii ma pozytywny stosunek do Chrześcijaństwa .
By utrzymać to powinni aktywnie je popierać a szczególnie Ruch Narodowy którzy przyszłości zastąpi
PIS i Partie JKM .
Istnieją powodu jednej osoby a po ich śmierci lub końcu kariery te partie przestaną istnieć.
Więcej ludzi przyciąga Marsz Niepodległości niż pochody 1 majowe .
Zabraniają mu występów strzelają sobie w stopę i ignorują poglądy społeczne.
Ten kapłan powinien zmienić sobie Zakon i najlepiej wstąpić do tego samego Zakonu do Rydzyk .

MacaN napisał:
Tak jak napisałem, po tym co usłyszałem na marszu niepodległości wcale się nie dziwię, że zakazano mu wystąpień publicznych. Facet odrzucał mnie swoją gadką. Jak tylko go usłyszałem to zawinąłem się z błoni stadionu do akademika.

Natomiast co do polityki, ja jestem tutaj innego zdania. Kościół ma być miejscem, w którym może się skryć wierny. Niezależnie od tego, jakie ma poglądy polityczne. Polityka nie może występować w kościołach, to kolejna rzecz, która mnie od nich odrzuca jak cholera.

Ale prędzej, czy później zmieni się front. Do kościołów chodzi coraz mniej młodych ludzi. Na wsiach wypełnione są tylko starymi babciami, które nie maja siły śpiewać. Nawet podczas świąt miejscowych jest jak na lekarstwo. W końcu KK zmieni swoje poglądy, bo będzie musiał przetrwać. Jak je zmieni? Trend, dobry trend wytycza papież Franciszek. Kościół będzie zdecydowanie mniej stanowczy i surowy. Bardziej ludzki. Jesli tak się nie stanie, to w ciągu 10-20 lat straci dobre 20-30% swoich wyznawców, którzy będą wąchać kwiatki od spodu z racji wieku. ( na wsiach na zachodzie 90 % wyznawców, zobaczycie, że kościoły będą niebawem poopuszczane i zamykane, a nastąpi to nagle i lawinowo. Nikt nie będzie robił mszy dla 1-2 osób, a czasami 0. )
Papież Franciszek stworzył Kościół obojętny na obronę wartości Chrześcijańskich i prymitywny pozbawiony sensu ekumenizm z każda religiom.
Ignorowania zbrodni Islamskich .
Na Bliskim Wschodzie Papież powinien ogłosić wyprawę militarną która obroni Chrześcijan tam mieszkający przed Państwem
Islamskim.
Ignorowano ich los i zostawiono na rzeż a państwa Chrześcijańskie i Zakony które powstały do obrony Chrześcijan
pokonały by to państwo a po zwycięstwie te Zakony zostają w tym regionie i powracają do dawnych siedzib lub nowych i
pilnują losu swoich braci. Wcześniej Księdza zbierają pieniądza na to i ochotników .
Uznano za świętych mieszkańców Włoskiego miasta i zostali zamordowani przez Turków za odmowę porzucenia Chrześcijaństwa.
Obraz który upamiętnia to wydarzenie nie podkreśla że zrobili to Turcy a powinien przypominać ten fakt i ten sposób ocenzurowano
ofiarę tych ludzi.
 
M

MacaN

Guest
pan k napisał:
Papież Franciszek stworzył Kościół obojętny na obronę wartości Chrześcijańskich i prymitywny pozbawiony sensu ekumenizm z każda religiom. Ignorowania zbrodni Islamskich . Na Bliskim Wschodzie Papież powinien ogłosić wyprawę militarną która obroni Chrześcijan tam mieszkający przed Państwem Islamskim. Ignorowano ich los i zostawiono na rzeż a państwa Chrześcijańskie i Zakony które powstały do obrony Chrześcijan pokonały by to państwo a po zwycięstwie te Zakony zostają w tym regionie i powracają do dawnych siedzib lub nowych i pilnują losu swoich braci. Wcześniej Księdza zbierają pieniądza na to i ochotników . Uznano za świętych mieszkańców Włoskiego miasta i zostali zamordowani przez Turków za odmowę porzucenia Chrześcijaństwa. Obraz który upamiętnia to wydarzenie nie podkreśla że zrobili to Turcy a powinien przypominać ten fakt i ten sposób ocenzurowano ofiarę tych ludzi.
Nie rozśmieszaj mnie, Panie K, bo pomyślę, że jesteś mądrzejszy od samej głowy Kościoła Katolickiego. Armia chrześcijańska, też mi coś... To już było, a kościół niejednokrotnie przepraszał za zbrodnie, jakich dokonała. Pomysł przywrócenia jej jest po pierwsze głupi, a po drugie nierealny, lata, w których słowo Watykanu znaczyło więcej, niz słowa wszystkich królów Europy razem wziętych na szczęście już dawno za nami.
 

Jimmy James

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2015
Posty
143
Punkty reakcji
8
Ot kolejny ksiądz, który niewiele ma wspólnego z nauką chrześcijaństwa. Szkoda mi czasu na słuchanie takich typków w sutannach
 

greggxx

Stały bywalec
Dołączył
1 Marzec 2011
Posty
580
Punkty reakcji
153
Myślę, że temu młodemu księdzu przydałaby się jakaś prawdziwa szkoła życia na jakieś placówce misyjnej gdzieś w Afryce. Nauczyłby się pokory, wyważonej retoryki, po prostu konkretne doświadczenia by go ukształtowały w określonym kierunku. Przestałby cedzić tanim populizmem, a skoncentrowałby się na konkretach ogarniając nieco szczerzej problem.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
mógłby pojechać do Nigerii, idealne miejsce dla niego
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
greggxx napisał:
Myślę, że temu młodemu księdzu przydałaby się jakaś prawdziwa szkoła życia na jakieś placówce misyjnej gdzieś w Afryce.
Ale on ma pracować tutaj, z miejscową ludnością i dlatego powinien trafiać do tych z którymi się identyfikuje.

Nigdy nie słyszałem /czytałem nic co wyszło by z jego ust, czy mógłby mnie ktoś oświecić w czym jest tak odrażający dla publiki?
Dla człowieka który wychowywał się za komuny sam fakt opluwania kogoś przez organa powiązane z władzą, jest pewną nobilitacją.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
poważnie tak myślisz, to w takim razie KOD to prawdziwa demokracja, bo władza go opluwa
 
K

kate2

Guest
greggxx napisał:
Przestałby cedzić tanim populizmem, a skoncentrowałby się na konkretach ogarniając nieco szczerzej problem
Myślę, że nie miałby z tym problemu. Mimo, iż nie podzielam Jego retoryki która w moim przekonaniu nosi znamiona samozachwytu który napędza jego aktywność w duchu narodowca to uważam, że ma charyzmę, charakter i odwagę w przeciwieństwie do niektórych kapłanów z pluszowym krzyżem na plecach.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
na tą chwilę został całkowicie zablokowany przez swoje władze, jak coś jeszcze powie to go wyrzucą i będzie mógł głosić swoje teorie jako świecki
 
K

kate2

Guest
Z tego, co obserwuję to widzę, że władza Kościoła w sprawie ks. Międlara rozprawia się z Nim szybciej niż z ks. Lemańskim (gdzie najpierw próbowano się z Nim dogadać po dobroci) i ks. Natankiem. Niech czynią co uważają za stosowne. Ja jednak uważam, że kastruje się dziś kapłanów z ich męskiego i walecznego pierwiastka przydzielając im rolę w kółkach różańcowych, pielgrzymkach, scholach i ewentualnie jeszcze rolę rezydentów, gdy za bardzo podskakują. Nie mają ,,jaj'' dzisiejsi kapłani w moim odczuciu. Żaden dla mnie nie jest motywacją ukierunkowującą mnie na Boga. Wręcz przeciwnie.
Tych, którzy mają potencjał (którym można skutecznie pokierować) linczuje się publicznie.

Nikt z osobistości duchowieństwa nie przywiódłby mnie dziś do Kościoła gdybym była niewierzącą.
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 443
Punkty reakcji
106
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Nie wiadomo czemu ma zakaz występowania publicznego.
Na jego kazania przychodziły tłumy ludzi i większość stanowili młodzi ludzie a powinno im zależeć
na przyciąganiu wiernych a szczególnie młodych.
Jego plusem jest to że rozumie że Islam stanowi zagrożenie dla Europy .
Tygodnik Powszechny jawnie promował antypolonizm Grossa i za to nie zabrano im prawa do
nazywania się gazetą Katolicką a jeśli to możliwe to rozwiązać tą gazetę .
Prócz elementów antypolonizmu nie bronili symboli własnej religii a ks Boniecki nie uznaje
Nergala za satanistę i krytykował Biskupów za list którym nazywali go Satanistą.
Nie protestowali gdy Nergal znieważył Biblie i tak że nie protestowali gdy przedstawienia
sponsorowane przez państwo jawnie znieważały Chrześcijaństwo .
Współpracują Gazetą Wyborczą która wyznaje antypolonizm i nienawiść do Chrześcijaństwa.
Szykanują kapłana który kocha swój kraj .
Zamiast pozwolić mu głosić kazania które przyciągają
wiernych i wysyłają listy przeprosinami bo Michnikowi nie podoba się
msza na które była organizacja która uznaje od początku swego istnienia
Wartości Chrześcijańskie za integralną część Polskości.
Wierni powinni wysyłać list protestacyjny i zbierać podpisy by mógł głosić kazania .
 

Jimmy James

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2015
Posty
143
Punkty reakcji
8
pan k napisał:
ego plusem jest to że rozumie że Islam stanowi zagrożenie dla Europy .
Każdy fanatyzm religijny, również katolicki


pan k napisał:
Wartości Chrześcijańskie za integralną część Polskości.
To ja mało polski jestem


pan k napisał:
Współpracują Gazetą Wyborczą która wyznaje antypolonizm i nienawiść do Chrześcijaństwa.
he?
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 443
Punkty reakcji
106
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Jimmy James napisał:
ego plusem jest to że rozumie że Islam stanowi zagrożenie dla Europy .
Każdy fanatyzm religijny, również katolicki


pan k napisał:
Wartości Chrześcijańskie za integralną część Polskości.
To ja mało polski jestem


pan k napisał:
Współpracują Gazetą Wyborczą która wyznaje antypolonizm i nienawiść do Chrześcijaństwa.
he?
TVN i Gazeta Wyborcza zrobiły ustawkę medialną .
Wynajęli Grupę Feministek które wyszły podczas czytania listu Biskupów a jedna z nich zachowywała się przed wyjściem
bardzo wulgarnie i agresywnie.
Zachwyt nad sztuką nowoczesną i fanatyczna jej obrona . Nieważne że znieważa uczucia innych.
Próba wmówienia że zbrodnia Jedwabnym odpowiadaj Polacy i nieważne fakty że zrobiły to specjalne Niemieckie
Szwadrony Śmierci które pod karą spalenia wioski wymusiły na mieszkańcach wygnanie Żydów.
Pogrom Kielecki typowa zbrodnia komunistyczna też wmawiają Polską winę a klasykiem
jest opluwanie Żołnierzy Wyklętych .
Jego ojciec był Bolszewikiem który chciał zabrać Polskie Kresy i dać je Sowietom a Brat mordercą i przed karą ukrywa się
w Szwecji.
Dziwnym trafem zamachy w Europie zrobiły organizację Islamskie i większość organizacji terrorystycznych ma charakter Islamski.
Napastują kobiety nie zasłonięte .
Ich pojawienie zwiększyło liczbę gwałtów i molestowań kobiet w Europie Zachodniej a
szczególnie w Niemczech i Szwecji .
Szczególnie udowodniła to Kolonia że stanowią zagrożenia dla Europy.
Dziwne jest to że utrudniają mu głoszenie kazań bo teraz trzeba bronić kraju przed zalewem Islamu .
Jego kazania zachęcały do tego i reprezentuje większość społeczeństwa które po
wydarzeniach w Kolonii , licznych zamachach terrorystycznych a szczególnie Paryżu i Brukseli chce bronić
kraju przed Islamem .
 

greggxx

Stały bywalec
Dołączył
1 Marzec 2011
Posty
580
Punkty reakcji
153
przecajo napisał:
Ale on ma pracować tutaj, z miejscową ludnością i dlatego powinien trafiać do tych z którymi się identyfikuje. Nigdy nie słyszałem /czytałem nic co wyszło by z jego ust, czy mógłby mnie ktoś oświecić w czym jest tak odrażający dla publiki?
Zdobyte doświadczenie poza granicami naszego kraju mógłby wykorzystać w ewangelizacji tutejszej, miejscowej ludności. Nic nie stoi temu na przeszkodzie. "Odrażający" to zbyt mocne słowo, zważywszy na to, co mówi i do kogo, jego retoryka jest miejscami mało roztropna. Jakiś czas temu przesłuchałem kilka jego kazań z czystej ciekawości i nawet ja - osoba niewierząca - jestem w stanie w części przyznać mu rację, bo fundamentalizm islamski jest niestety faktem czy się komuś podoba czy nie. Już nie mówię o fanatykach z IS czy terrorystach, co jest oczywiste, ale również życie w tzw. normalnych krajach arabskich, muzułmańskich jak np. Arabia Saudyjska nie należy do komfortowych, tudzież swobodnych. Rozumiem obawy. Zaś w innej części kompletnie do mnie nie przemawia. Wiem, że ksiądz, wiem, że po części jest zobligowany do głoszenia, do korzystania z różnych metod by trafić do wiernych itd, niemniej rzucanie hasłami typu: "bezkompromisowy narodowo-katolicki radykalizm" i mimo, iż stara się owe hasło okrasić pobudkami wynikającymi z miłosierdzia - nie brzmi zachęcająco. Nie każdy rozumie to pojęcia tak, jakby on sobie tego życzył. Nie wiem nawet czy on sam rozumie do końca pojęcie "radykalizmu chrześcijańskiego". Dla mnie ów radykalizm to całkowite wdrożenie w życie Kazania na Górze z Ew. Mateusza. Wątpię by ONR-owcy mieli je wyklepane na blachę. Do tego dochodzi środowisko, w którym się obraca, niejednoznaczne. Natomiast zagadnienia czysto teologiczne, które również porusza rzecz jasna w swych homiliach, uważam w sumie za neutralne. Co prawda, mógłby je wykorzystać w nieco innym kontekście, ale mniejsza o to. Młody jest.


kate2 napisał:
Nikt z osobistości duchowieństwa nie przywiódłby mnie dziś do Kościoła gdybym była niewierzącą.
Kościół Katolicki jest kościołem powszechnym już z samej nazwy, z definicji powinien być otwarty na pewien rodzaj różnorodności, zaś jego członkowie mogą mieć swoje poglądy, o ile oczywiście mieszczą się w granicach ewangelicznych standardów, które są mimo wszystko dość pojemne, a więc z natury rzeczy mogą się w nim ścierać różne nurty, radykalne, mniej radykalne, łagodne, mogą być księża z misją, którzy angażują się w różne projekty, księża którzy zajmują się konkretną działalnością charytatywną, pomoc chorym, wykluczonym etc. jak zmarły ostatnio ks. Kaczkowski. Pracują z młodzieżą jak również zmarły ostatnio o. Jan Góra, zapewne nie jedyny, który w tej materii działał, dając im jakieś sensowne spojrzenie na życie, które nie zawsze musi mieć swój finał na odwyku, są tacy którzy nawet śpiewają, rapują, wydają płyty, jak i tacy, którzy chodzą podobnie jak ks. Międlar na Marsze Niepodległości, biorą aktywny udział w życiu publicznym. Co niektórzy może z różnym skutkiem, ale to już inna para kaloszy. Według mnie ksiądz jest od trzech rzeczy, a mianowicie głoszenia Ewangelii (z tym, że głoszenia, a nie nawracania, to dość istotna różnica), udzielania sakramentów (w tym odprawiania mszy) oraz od posługi wiernym i ogólnie tym, którzy tego potrzebują. Wszystko inne to nadużycia.


pan k napisał:
msza na które była organizacja która uznaje od początku swego istnienia Wartości Chrześcijańskie za integralną część Polskości.
Wartości chrześcijańskie są gdzieś od połowy pierwszego tysiąclecia integralną częścią całej Europy, nie tylko Polski, która przyjęła je w 966 roku. Natomiast owe wartości, o których wspominasz nie mogą być zawłaszczane przez wąską grupę ludzi, która na domiar złego stara się je wykorzystać w retoryce (również nierzadko w działaniach) nacjonalistyczno-radykalnej. Co zresztą nigdy nie było dobrą kombinacją.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
wartości ? przyjęcie chrztu to była decyzja polityczna, nie miała nic wspólnego z jakąś nagłą miłością do Chrystusa, Jakby było to zgodne z interesem Mieszka i Polan to przyjęliby i buddyzm
 

greggxx

Stały bywalec
Dołączył
1 Marzec 2011
Posty
580
Punkty reakcji
153
Według mnie jest kwestią kompletnie drugorzędną dywagacja nad tym, co kierowało wówczas Mieszkiem. Faktem jest, że decyzja została podjęta, a jej skutki odcisnęły mniej lub bardziej pozytywne piętno na naszej historii w ostatnim tysiącleciu. Przyjęcie przez Mieszka - to prawda, głównie ze względów politycznych - chrztu, było jednoznaczne z przyjęciem na ziemie polskie określonego systemu wartości, który miały realny wpływ na kształt naszego społeczeństwa, styl życia, akty prawne itd. bez względu na to jaką osobistą więź przejawiali ludzie wierzący z Jezusem. Ów akt miał z praktycznego punktu widzenia przede wszystkim charakter cywilizacyjny, dopiero w dalszej konsekwencji religijny. Dlatego nasza kultura jest kulturą europejską, w której skład wchodzą wyżej wymienione wartości, a nie dalekowschodnią czy arabską. Nawet nasza Konstytucja uwzględnia to w preambule.
 
Do góry