Kolęda 2012 - co sądzisz o tym zwyczaju ?

Le'a

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2011
Posty
220
Punkty reakcji
3
No tak...tu przedstawiasz ważność sakramentu poprzez objawienia jakie doznali wybrańcy na Ziemi.
Ja tego nie kwestionuję.
Tylko powiedz dlaczego wcześniej nie było przekazu o sakramencie?
Dlaczego następują ciągłe zmiany ad. sakramentu?
Tak własnymi słowami.
Rys hist. bardzo oględnie napisałam by postawić właśnie te pytania.
 

Tiwaz

Nowicjusz
Dołączył
11 Marzec 2007
Posty
650
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Kielce
[quote name='le'a' timestamp='1327271578' post='2898193']
No tak...tu przedstawiasz ważność sakramentu poprzez objawienia jakie doznali wybrańcy na Ziemi.
Ja tego nie kwestionuję.
Tylko powiedz dlaczego wcześniej nie było przekazu o sakramencie?
Dlaczego następują ciągłe zmiany ad. sakramentu?
Tak własnymi słowami.
Rys hist. bardzo oględnie napisałam by postawić właśnie te pytania.
[/quote]
Wiesz naprawdę nie interesowałem sie tym tak bardzo, mnie wydaje się że od początku był, ale tak jak mówie nie czytałem za dużo jak to przebiegało dokładnie. Teraz jednak mamy dokładnie mamy wszystko opisane wszystko i precezyjnie nauke Kościoła nt spowiedzi, grzechu ciężkiego w Katechiźmie Kościoła Katolickiego.

Tzn zmiany zależy o jakie Ci chodzi? Że raz do roku to jest to minimum, ja np się spowiadam czasami co tydzień, max to miesiąc, a czasem to jest parę dni. Nie ma tu jakiś orgraniczeń. Skonkretyzuj swoje pytanie bo nie wiem o jakie zmiany Ci chodzi.
 

Gimer

Nowicjusz
Dołączył
31 Styczeń 2010
Posty
144
Punkty reakcji
5
Miasto
Opolskie
tiwaz/"

Komu odpuścicie grzechy, temu bedą odpuszczone, a komu zatrzymacie bedą zatrzymane

Sam poruszyłeś temat nieścisłości w przekazach ewangelistów miedzy Mt 9. 5-6 a J 20,22-23) . To w takim razie który przekaz jest ważniejszy.

czuje że jak upadne w grzechy ciężki jest mi ze sobą źle ..........


I tutaj mamy punkt wspólny obydwoje mamy wyostrzone sumienie . Też się nie najlepiej
czuje jak coś zrobię niezgodnego z własnym sumieniem.

Poza tym są cuda eucharystyczne które potwierdzają obecność Pana Jezusa w Eucharystii np Sokółka czy Lanciano.

Lanciano.Nie bandę pisać bo nie znam tematu. Ale cud w Sokółce jest na miarę zatwardziałego słuchacza Radia Maryja . Samo to ze informacje są bardzo wybiorcze świadczy o chęci zatuszowania prawdy . Nie zastanowiłeś się czemu nie zostały przeprowadzone wiarygodne badania naukowe. Wycofanie się prof. Sobaniec-Łotowskiej z przeprowadzonego badania daje dużo do myślenia.Sprytna styczka by ściągnąć wiernych przed ołtarz .
Tiwaz . Ja nikogo nie chcę przekonywać do swoich poglądów , Tylko wyrażam pogląd w temacie omawianym
 

Le'a

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2011
Posty
220
Punkty reakcji
3
Chyba odbiegliśmy od tematu, jesli jest o sakramentach, to tam przenieśmy rozmowę i na jutro.
Dobrej nocki. :)
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Ale offtop. Oczywiście Gimer namieszał. Napisał, że do II wieku nie było kapłaństwa. II wiek to niemal początek, Chrześcijańśtwo powstało w I, ale i w I istniała instytucja apostołów, proroków, i diakonów. Nie wiem kiedy powstała instytucja prezbitera, ale też dosyć wcześnie. Jednak to, że nie było instytucji prezbitera, nie oznacza, że wszystcy byli równi. Oczywiście te osoby, chodziły po domach odwiedzając chrzęscijan, a nawet było to powszechne, że zatrzymywali się u nich, i to wynika z samej Ewangelii. Kolęda nie jest więc niczym nowym. Raczej problem może być ile zostało z dawnych czasów. Ideałem było by, aby ksiądz nic nie posiadał i zamieszkiwał i jadał u parafian, przenosząc się od jednego do drugiego, nie biorąc ani grosza.Byłoby to jednak ciężko wyobrażalne, w naszzych czasach, kiedy do hierarchów, też przylgneło wiele złych nawyków. Ja się cieszę, że idziemy w dobrym kierunku, odchodzimy od modelu plebana, którego pozycje i autorytet, potwierdza stan majątku. Kościół rewolucji nie lubi i bardzo dobrze, a ewolucja jest.
Presja na dawanie koperty? Skąd kto wie ile kto dał? Wypada dać na Kościół jeśli się do niego należy, skoro nie ma obowiązkowych składek (i bardzo dobrze), natomiast nikt nie będzie kogoś rozliczał, jeżeli ten, nie ma pieniędzy, potrzebuje na podstawowe potrzeby. Natomiast jak ktoś daje pustą kopertę, a za tydzień jedzie w Alpy na narty, może być na językach. Co w tym dziwnego? Ludzie lubią obgadywać innych, a jak ktoś się tego boi to już jego problem.
 

Le'a

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2011
Posty
220
Punkty reakcji
3
No tak, ale to tyczyło sakramentu pokuty, a nie kolędy, dlatego przerwałam dyskusję nietematyczną, natomiast co do kolędowania to zgoda Lobo.
No właśnie, jest tak czasami, że bogaty udaje biednego, dlatego moim zdaniem ofiara winna być taka na ile ktoś czuje potrzebę i mozliwości dania, a wkładanie do koperty pieniędzy jest nonsensem.
 

ptak123a

Nowicjusz
Dołączył
22 Październik 2011
Posty
1 071
Punkty reakcji
8
Poza tym są cuda eucharystyczne które potwierdzają obecność Pana Jezusa w Eucharystii np Sokółka czy Lanciano.
przestańcie z tym cudem .Zwykłe bakterie zabarwiły chlebek .Podobnie jak Nil na czerwono zabarwiły sinice (jedna z plag Pana Boga )
 

Majordomus

Departament ds. kontroli używania mózgów
Dołączył
27 Wrzesień 2008
Posty
1 281
Punkty reakcji
11
Wiek
34
Miasto
Łódź
Celowo piszę bóg z małej litery w odniesieniu do boga stworzonego przez ludzi . Bóg jako podmiot a nie siła sprawcza nadrzędna. Boga jako podmiotu zawsze można poprawić chodź by przez zwołanie soboru . Takiego boga lansuje chrześcijaństwo . Wystarczyło zmienić drugie przykazanie z dekalogu i bóg to zatwierdził bo tak się spodobało hierarchii kościelnej.

B Z D U R A

Sakrament spowiedzi o jakim myślisz . O tym który został wprowadzony przez mnichów Irlandzkich i zatwierdzony przez sobór Luterański IV w 1215r. Czu o tym sakramencie spowiedzi o którym pisze w Biblii Mt 9. 5-6 . gdzie wyraźnie jest powiedziane kto to mógł robić . Jeśli wysłodziłeś jakąś krzywdę bliźniemu to powinieneś wyrównać jego szkodę tak by ci wybaczył . I to jest spowiedź serca. Anie iść do spowiedzi i złożyć jakiś datek na rzecz kościoła albo innej osoby trzeciej i uważać że już jest wszystko w porządku. Pokrzywdzony dalej jest pokrzywdzonym i gdzie tutaj jest podejście chrześcijańskie.

Sobór Luterański - Brave, widzisz to? :D :D Albo ktoś się przeklawiaturzył, albo ktoś nie wie, co to Lateran.
Spowiedź uszna to bardzo piękny zwyczaj. Kształtuje poprawnie sumienie. I nie koliduje z zadośćuczynieniem Bogu i bliźniemu.

" kto odprawi Msze Świeta " Do drugiego wieku nie było kapłaństwa i wszyscy byli równi w wierze . Tak więc każdy mógł odprawić msze.

Oh, naprawdę? Dobre dobre!

Ten kto odprawiał msze ten udzielał komunii

Kurka wodna, nie domyśliłabym się.

Jezus pierwotnie wprowadził komunię pod dwoma postaciami chleba i wina . symbolami jego umęczonego ciała i krwi . Ten kto to zmienił postaciowość komunii miał na uwadze uszczuplenie kasy parafialnej na zakup chleba i wina .

No coś Ty. Kupca Weneckiego Szekspira nie czytałeś?
 

Tiwaz

Nowicjusz
Dołączył
11 Marzec 2007
Posty
650
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Kielce
przestańcie z tym cudem .Zwykłe bakterie zabarwiły chlebek .Podobnie jak Nil na czerwono zabarwiły sinice (jedna z plag Pana Boga )
Czytaj uważnie:

Sokółka: wierni zobaczyli Cząstkę Ciała Pańskiego

W kaplicy w kościele Św. Antoniego w Sokółce (Podlaskie) w niedzielę uroczyście umieszczono do publicznej adoracji relikwiarz z Cząstką Ciała Pańskiego.

12 października 2008 r. podczas udzielania Komunii ks. wikariusz Jacek Ingielewicz, podniósł z posadzki lekko ubrudzoną konsekrowaną hostię, którą wskazała mu kobieta oczekująca na Eucharystię. Zgodnie z ustalonymi przepisami liturgicznymi, hostię umieszczono w wypełnionym wodą vasculum, w którym miała się rozpuścić. Naczynie zamknięto w sejfie w zakrystii. Po tygodniu w naczyniu na zanurzonym Komunikancie znaleziono plamę sprawiającą wrażenie krwi. Komunikant poddano specjalistycznym badaniom. Specjaliści patomorfolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku uznali, że materiał jest cząstką mięśnia sercowego w agonii. Wydarzenia te nazwano wówczas „cudem” w Sokółce.

W niedzielnych uroczystościach w Sokółce wzięły udział tłumy wiernych w tym liczne pielgrzymki. Nabożeństwu przewodniczył metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.

Z kaplicy na plebanii, najpierw na ołtarz przed kościołem, a potem do Kaplicy Matki Bożej Różańcowej w kościele przeniesiono do adoracji przez wiernych kustowię, czyli rodzaj relikwiarza z Cząstką Ciała Pańskiego: białą tkaniną (korporałem), na którym widać krwawą półkolistą plamę o wymiarach około 1,5 cm na 1,5 cm oraz monstrancję z Najświętszym Sakramentem gdzie będą się znajdować na stałe. Kustowia stoi za pancerną szybą.

Metropolita mówił w homilii, że zdarzało się w historii, iż „substancja ciała Chrystusa lub jego krwi stawała się dostępna zmysłom człowieka”. – Tak też stało się w Sokółce – powiedział. Wyjaśnił, że badania przeprowadzone przez patomorfologów „potwierdzają empirycznie to, co przyjmujemy wiarą ewangeliczną”. – Doświadczenie wiary dopuszcza doświadczenie przyrodnicze, ale do niego się nie sprowadza (…) Tak więc to co w wydarzeniu w Sokółce było ciałem Chrystusa jest nim i teraz, tyle że w inny sposób – mówił.

Metropolita powiedział też, że Bóg daje wiernym znaki, czyni cuda zwykle po to, by umocnić wiarę lub ją przywrócić. – To co się wydarzyło w Sokółce wiążemy z wiarą. Ma na być tak mocna, by to co niemożliwe stawało się możliwe. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego – podkreślił abp Ozorowski i dodał, że wszędzie gdzie sprawowana jest najświętsza ofiara dokonuje się cud eucharystyczny „to jednak w Sokółce został od zdwojony, a cud wiary został umocniony cudem empirycznym”.

Wydarzenia z 2009 roku w Sokółce badała w 2010 r. komisja kościelna i uznała, że w sprawie tych zjawisk eucharystycznych „nie było ingerencji osób trzecich”, co znaczy, że nie są mistyfikacją. Akta sprawy są w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie i w Watykanie.

Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Białymstoku ks. dr Andrzej Dębski powiedział PAP, że kwestia uznania cudu eucharystycznego w Sokółce leży w gestii Watykanu. Dodał, że nie należy się spodziewać szybkich decyzji w tej sprawie. Kościół będzie obserwować czy będzie się rozwijał kult w tym miejscu, czy będą miały miejsce niewytłumaczalne zjawiska takie jak np. uzdrowienia czy nawrócenia – wyjaśnił.

Dwa najbardziej znane tego rodzaju zdarzenia jak to w Sokółce, które stały się obiektem kultu, to przede wszystkim cud eucharystyczny z VIII wieku z Lanciano we Włoszech, gdzie hostia zamieniła się w okrągły fragment serca ludzkiego. Badania potwierdziły, że to tkanka ludzka. To także wydarzenie z 1263 roku z włoskiej Bolseny, gdzie na fragment korporału (białego płótna) z hostii kapała krew ludzka. Badania lekarskie potwierdziły, że była to rzeczywiście krew.
 

Tiwaz

Nowicjusz
Dołączył
11 Marzec 2007
Posty
650
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Kielce
Ptaku kup sobie hostie niekonsekrowaną zanurz w wodzie i zobacz czy będzie czerwona :D
 

ptak123a

Nowicjusz
Dołączył
22 Październik 2011
Posty
1 071
Punkty reakcji
8


Ptaku kup sobie hostie niekonsekrowaną zanurz w wodzie i zobacz czy będzie czerwona :D
plus odpowiednie bakterie ,moze nawet przez panią prof. wyhodowane .
  • Lubię to
 

Vesemirus

Christopheros
Dołączył
1 Marzec 2010
Posty
1 855
Punkty reakcji
38
Wracając do zwyczaju - wiele zależy od tego kto taka kolędę przeprowadza, u mnie na osiedlu ksiądz był w mieszkaniu 3,5 min i zdążył oblukać cały pokój i wszystkie bibeloty podczas rozmowy, ale zdarzają się też miłe wspomnienia jak młody wikary przyszedł i przeglądał nasze mecze z piłki nożnej na papierze w które graliśmy na religii i pokazywał błędy naszej (mojej i brata) strategii :p Rodzice chcieli się zapaść pod ziemię, a my umawialiśmy się z księdzem na mecz na następnych zajęciach (szkoda, że tylko rok nas uczył :/ ).
Kolęda ma jeszcze jeden wymiar - wymiar katechumenatu (lub neokatechumenatu) - łódzcy zakonnicy chodzą po akademikach z kolędą, gdzie 30 osób zbite w jednym pokoju dyskutuje o Bogu popijając piwo :p Niezły klimacik.
 

Gimer

Nowicjusz
Dołączył
31 Styczeń 2010
Posty
144
Punkty reakcji
5
Miasto
Opolskie
Majordomus


Widzę że oprócz umysłu analitycznego masz jeszcze marzenia

Oh, naprawdę? Dobre dobre!

Widzę że wiedza analityczna poszła w las .

Sobór Luterański

Jeśli kogoś obraziłem to zwracam honor . Sobór Laterański IV

Kurka wodna, nie domyśliłabym się.

Widzisz logiczne rozumowanie. A jednak


No coś Ty. Kupca Weneckiego Szekspira nie czytałeś?


Jakoś nie przetrawiłem. Streszczenie tak . Wolałem literaturę faktu i dokumenty z kościołem w roli głównej. Chociaż postacie pierwszoplanowe wiele się nie różnią .
 

Majordomus

Departament ds. kontroli używania mózgów
Dołączył
27 Wrzesień 2008
Posty
1 281
Punkty reakcji
11
Wiek
34
Miasto
Łódź
Jak ktoś mi strzela takimi głupotami to wybacz, Gimer. Nie da się tego skomentować. Pozostaje mi polecić Ci jakoś dobry podręcznik do historii/filozofii.teologii. Bywaj i śnij dalej.

Gimbusie, na streszczeniach nie jedź, bo za dwa pokolenia nie będzie się miało do kogokolwiek mądrego z literatury odezwać... Współczuję. Poza tym - Szekspir to genisz.
 

Gimer

Nowicjusz
Dołączył
31 Styczeń 2010
Posty
144
Punkty reakcji
5
Miasto
Opolskie
Majordomus


Nie da się tego skomentować.

Nie szkodzi zawsze byłem oportunistą . Nie lubię chórku gdzie wszyscy śpiewają jednym tonem, jedynym słusznym.

Współczuję. Poza tym - Szekspir to genisz.

Niema czego i tak mnie się nie dotyczy mam umysł o podejściu technicznym i zawsze się pytam dlaczego. "Szekspir to genisz"
Nie każdy jest humanistą .
Jak dla siebie to szukałem innych geniuszy.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
ok, dziękuję za zakończenie offtopu, miło by było gdybyście go nie ponowili
 

Guardian_Fox

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Jestem człowiekiem religinym, ale nie jestem katolikiem. Czytam i analizuję Pismo Święte każdego dnia. Ksiądza nie przyjmuję; karteczkę w dzwiach mi zostawiają, ale nikt nigdy nie przychodzi nawet.

Chciałbym coś napisać na temat zachowania ministrantów. Dzisiaj w moim bloku mieszkalnym pielgrzymował młody ksiądz z dwoma ministrantami, których zachowanie pozostawia wiele do życzenia... Mam w mieszkaniu okno w kiblu, które wychodzi na korytarz, no i dzisiaj jeden z ministrantów wrzucił nam przez to okno do mieszkania jakiś worek woliowy. Zauważyła to moja mama i mi o tym powiedziała. Wyszedłem z mieszkania z tym workiem i pytam gościa czy to on to wrzucił. On na to wystraszony: "tak", i wyciągnął rękę by zabrać worek, a ja mówię: "nie, zawołaj mi tu swojego księdza", który był w mieszkaniu obok i akurat wyszedł, no to ja do niego "czy to pana ministrant?" a on że tak. No to mu powiedziałem o tym zachowaniu. A ksiądz nawet słowem się nie odezwał i wyszedł z nimi z bramy.

Nie jestem człowiekiem nerwowym ni mściwym, ale pomyślałem później, że mogłem zadzwonić na Staż Miejską, to zarobione "kolędy" poszłyby im na zapłacenie grzywny.
Chamstwo i brak kultury. - I to w imię Boga?
(Wrocław/ os. Kleczków)
Pozdrawiam
 

Gimer

Nowicjusz
Dołączył
31 Styczeń 2010
Posty
144
Punkty reakcji
5
Miasto
Opolskie
Guardian_Fox

...... których zachowanie pozostawia wiele do życzenia..........

Co tak nerwowo. Chłopakom się nudziło czekając na księdza to pewnie sobie czas urozmaicali zabawą . Może wygłup może celowo jak w tym wieku . Ważne ze nie padły epitety i się przyznali. Wyluzuj i z uśmiechem coś takiego na drugi raz przyjmij .
 

Tiwaz

Nowicjusz
Dołączył
11 Marzec 2007
Posty
650
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Kielce
A ksiądz nawet słowem się nie odezwał i wyszedł z nimi z bramy.

Nie jestem człowiekiem nerwowym ni mściwym, ale pomyślałem później, że mogłem zadzwonić na Staż Miejską, to zarobione "kolędy" poszłyby im na zapłacenie grzywny.
Chamstwo i brak kultury. - I to w imię Boga?
(Wrocław/ os. Kleczków)
Pozdrawiam
Wczoraj ksiądz dr Natanek mówił o tym że gdybyście znali Kościół w wymiarze ludzkim to byście wszyscy z niego uciekli. Natomiast zostaje wymiar Boży i dlatego wielu ludzi trwa nadal przy Kościele.
 
Do góry