Jakie studia?

1994nieznajoma

Nowicjusz
Dołączył
22 Luty 2013
Posty
43
Punkty reakcji
1
Witam.Interesuję się detektywistyką,kryminalistyką..Moje przypuszczalne wyniki na maturze to matematyka(40-50%),polski (60-70%),historia(50-60%),niemiecki(70-80%)wszystko na poziomie podstawowym.Na jakie kierunki mogę się dostać,co polecacie?
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
na prawo raczej na pewno się nie dostaniesz, a to jedyny kierunek, który teraz wpadł mi do głowy. Przejrzyj oferty szkół wyższych, które Cię interesują. Coś na pewno znajdziesz dla siebie. Progi punktowe też powinny być gdzieś w internecie ;)
 
S

Spamerski

Guest
Przede wszystkim bezpieczeństwo wewnętrzne, ewentualnie narodowe (ale tutaj nacisk kładzie się na aspekty międzynarodowego bezpieczeństwa), a poza tym administracja lub politologia, o ile na danej uczelni prowadzona jest w ramach tych kierunków specjalność bezpieczeństwo wewnętrzne (publiczne) itp. Tak na dobrą sprawę możesz też iść na socjologię (zachowania ludzi, którzy łamią prawo) lub psychologię (bardziej aspekt motywacji) i skoncentrować się na interesujących Cię zagadnieniach, a we własnym zakresie uzupełniać to, czego nie ma na tych kierunkach, a więc przede wszystkim kwestie prawne, czyli prawo karne, postępowanie karne (chodzi głównie o kwestię dowodów) i postępowanie administracyjne.
 

1994nieznajoma

Nowicjusz
Dołączył
22 Luty 2013
Posty
43
Punkty reakcji
1
Brzmi ciekawie,ale po politologii i socjologii jest bardzo trudno znalezć pracę,jeżeli w ogóle można znalezć..Zatem warto studiować te kierunki?
 
S

Spamerski

Guest
Brzmi ciekawie,ale po politologii i socjologii jest bardzo trudno znalezć pracę,jeżeli w ogóle można znalezć..Zatem warto studiować te kierunki?

Generalnie po większości kierunkach jest trudno znaleźć pracę. Wydaje się, że w Twoim przypadku najlepiej byłoby zdobyć licencję detektywa lub pracować w agencji detektywistycznej bez licencji (jako np. sekretarka), no i sobie zaocznie studiować któryś w wymienionych tutaj kierunków. Nawet na studiach prawniczych mało praktycznych rzeczy z tego zakresu się dowiesz, a będziesz musiała uczyć się też innych gałęzi prawa, jak np. cywilnego, przedmiotów historycznych, czy prawa rzymskiego. A może staraj się dostać do policji? A potem przejść do usług detektywistycznych? Do wyboru, do koloru. Studiów jako takich nastawionych wyłącznie na usługi detektywistycznych nie ma.
 

1994nieznajoma

Nowicjusz
Dołączył
22 Luty 2013
Posty
43
Punkty reakcji
1
Może zrezygnuję z zawodu detektywa i poszukam czegoś innego.Do policji jest się bardzo trudno dostać,więc nie mam szans.A poza tym nie chcę studiować zaocznie.Myślalam też o kierunku:finanse i rachunkowość,ale boję się o matematykę,która nie jest moją mocną stroną.A Ty pracujesz,studiujesz?jeżeli mogę spytać
 
S

Spamerski

Guest
Jeśli mogę coś poradzić - nie rezygnuj, o ile naprawdę Cię to interesuje. No nie wiem, wydaje mi się, że dostać się do policji wcale nie jest tak trudno. Chcesz iść na finanse? To przygotuj się chociażby na czytanie tego: http://isap.sejm.gov...=WDU20091571240 i tego: http://isap.sejm.gov...=WDU19971370926 Chcesz w tym siedzieć? :) Kobieta detektyw może być ciekawą opcję, zwłaszcza, że czasami do niektórych środowisk kobiecie będzie łatwiej przeniknąć. Jeśli chodzi o mnie, nie ma sensu, żebym o sobie pisał, no może napiszę tylko tyle, że nie jestem ani detektywem, ani policjantem, co nie znaczy, że nie wiem mniej więcej jak wygląda praca w tych zawodach.

Pytanie zasadnicze: co Cię skłoniło do bycia detektywem? :)
 

1994nieznajoma

Nowicjusz
Dołączył
22 Luty 2013
Posty
43
Punkty reakcji
1
Spytałam,bo może Twój zawód by mi się spodobał,a drugi powód to czysta ciekawość :)Zaczęło się od tego,że oglądałam dużo programów telewizyjnych jak "Detektywi","W11" itp. A potem czytałam(czytam) książki A.Christie i sama próbowałam wytypować mordercę.Teraz nie oglądam żadnych filmów czy programów o tej tematyce,gdyż spojrzę na aktorów i wiem kto jest winowajcą.Poza tym podobają się metody śledztwa,poszukiwanie śladów,podejrzanych,śledzenie,a przede wszystkim wymierzanie sprawiedliwości.Sprawiedliwość,a przynajmniej zmniejszenie przestępczości jest bardzo potrzebne Polsce.Praca detektywa to logiczne zagadki,których rozwiązanie sprawia wiele radości,pozwala na poznanie człowieka,jego myśli,zamiarów.
Gdybym została detektywem,robiłabym to,co lubię.Poza tym rozwiązuję drobne sprawy w domu,w szkole i to zawsze z pozytywnym wynikiem.Myślę,że nadaję się do tej pracy.Takie umiejętności nie zawsze są przydatne,bo zdarza się,że widzę takie rzeczy,których bym wolała nie widzieć,nie zauważyć.Np. kilka dni temu miałam urodziny,rodzina przygotowała mi niespodziankę w postaci przyjęcia,ale jak to ja, nie mogłabym udawać,że nie widzę co się "święci",wszędzie widziałam wskazówki.Może po prostu naoglądałam się za dużo filmów i tak jakoś mi to zostało :)W WSB z Poznaniu jest taka specjalność jak:psychopedagogika z detektywistyką,ale ta uczelnia jest prywatna,więc odpada.
 
S

Spamerski

Guest
Rozumiem. Z takimi wynikami na dzienne prawo i psychologię raczej się nie dostaniesz, pozostaje więc to, co zostało wymienione. Od biedy faktycznie możesz studiować pedagogikę, chociażby na specjalności resocjalizacja. Moim zdaniem nie rezygnuj z tego na rzecz np. finansów, ponieważ lepiej studiować to, co Cię interesuje, a kierunki humanistyczne, społeczne czy ekonomiczne raczej pracy nie zapewnią.
 

1994nieznajoma

Nowicjusz
Dołączył
22 Luty 2013
Posty
43
Punkty reakcji
1
Na prawo w Toruniu wymagane są przedmioty na poziomie podstawowym,a próg wynosi 62.Zatem próg przekroczę,ale czy to wystarczy.Aby dostać się na socjologię na UAM trzeba odbyć rozmowę z danej literatury,co mi się nie podoba.
 
S

Spamerski

Guest
Naprawdę? Jeśli próg jest tak niski, to staraj się iść na prawo. Jeśli chodzi o socjologię, to rozmową kwalifikacyjną raczej się nie przejmuj, pewnie wiele osób właśnie zrezygnuje z powodu tej rozmowy, a być może to będzie jedynie formalność (sprawdź tylko, czy na pewno dotyczy to studiów I stopnia, bo przeważnie rozmowy są przeprowadzane w przypadku studiów II stopnia, aby sprawdzić czy absolwenci innych kierunków mają opanowane podstawy socjologii). Pewnie zapytają Cię podczas tej rozmowy o podstawowe definicje, jak np. grupa społeczna, stratyfikacja itp., no i dlaczego ten kierunek.
 

1994nieznajoma

Nowicjusz
Dołączył
22 Luty 2013
Posty
43
Punkty reakcji
1
Taki próg znalazłam w internecie. Jeżeli chodzi o socjologię to znalazłam kilka wersji,więc już sama nie wiem.
 

Gakusen

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2013
Posty
14
Punkty reakcji
1
Osobiście odradzam studiowanie socjologii. Mam znajomych po tym kierunku, którzy obecnie mają bardzo duże problemy ze znalezieniem pracy... Przejrzyj różne kierunki, poczytaj dokładnie, co oferują szkoły wyższe i spróbuj znaleźć coś dla siebie... Wybierz coś, co w miarę Ciebie interesuje, żebyś potem nie żałować wyboru. Zwróć uwagę na to, co może być interesujące, jak wygląda rekrutacja i sytuacja na rynku pracy.
 

1994nieznajoma

Nowicjusz
Dołączył
22 Luty 2013
Posty
43
Punkty reakcji
1
Na obecną chwilę biorę pod uwagę:prawo,administrację,bezpieczeństwo wewnętrzne,wojskoznawstwo,socjologię,finanse i rachunkowość,może dziennikarstwo albo dietetykę.Chyba coś wybiorę :)
 

anetadobrowiak

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2013
Posty
36
Punkty reakcji
0
masz mega szeroki zainteresowania:) jakie uczelnie bierzesz pod uwagę? Coś możesz polecić? jesli chodzi o kierunki humanistyczne słyszałam że akademia humanistyczno-ekonomiczna w łodzi jest całkiem fajna. a co do prawa i administracji to już uniwerki.
 
Do góry