Jakie studia wybrać?

Dystrybutor17

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2013
Posty
3
Punkty reakcji
0
Witam! W przyszłości chciałbym iść na jakąś polibude pod kierunek techniczny (budownictwo, informatyka - jeszcze nie jestem zdecydowany). Aktualnie jestem w I technikum jako Technik Budownictwa. Myślę, że to dobry kierunek pod względem zawodowym i jeśli zdecydowałbym się na budownictwo to zawsze będę umieć troszkę więcej. Jest tylko jeden problem. Otóż w szkole panuje po prostu śmieszny poziom. Mój nauczyciel od fizyki przed lekcją piszę nam notatke na tablicy i nawet jej nie omówi, tylko na koniec przejrzy zeszyty i nastawia 4 i 5. Z matematyki nauczyciel odchodzi i nie mam zielonego pojęcia kogo nam dadzą za rok.
Reszta przedmiotów jakoś jeszcze ujdzie bo zawsze mogę się sam douczyć, a w tym problem że tych dwóch przedmiotów nie da się "nauczyć", je muszę zrozumieć a nauczyciel taki chętny do tłumaczenia nie jest. Na mature planuje wybrać rozszerzoną matmę i fizyke bo w końcu na polibude te przedmioty są najbardziej brane pod uwagę. Bo nawet jeśli jakimś cudem nauczę się i zdam obydwie matury i dostanę się na studia to pewnie od razu obleję sesje z tych przedmiotów.

Więc ostanio rozmyślałem nad przepisaniem się do LO o profilu matematyczno-fizycznym o bardzo wysokim poziomie (zdawalnośc matur w tym liceum wynosi ponad 90%). Jednak nie jestem pewny co do moich możliwości, i nie wiem czy nawet jeśli się przepiszę to czy dam sobie radę bo w gimnazjum było mną łatwo manipulować (z czego oczywiście dumny nie jestem) i często zlwewałem naukę, chodzenie do szkoły, oraz najczęściej całe lekcę gadałem. Dopiero w średniej szkole wydoroślałem i doszedłem do wniosku, że z takim podejściem moje życie jest przegrane, i mam nadzieję że na zmiany nie jest za późno.

Więc mam kilka pytań odnośnie tego co wyżej napisałem:

-Opłaca się przepisywać do LO, czy lepiej zostać w technikum? Bo zawsze mam jakiś zawód w razie czego.
-Jeśli miabym się przepisać to do I kl, czy do II? Bo słyszałem, że przez 1 rok we wszystkich szkołach jest ten sam program nauczania. Matmę jako tako rozumiem, a starałbym się jeszcze to w wakacje nadrobić, a fizyka to w większości była teoretyczna i z nią nie będę miał większych problemów.
-W progamie na mat-fizie jest tak ciężko? Bo nie mam nikogo ze znajomych na tym profilu - jakoś wszyscy poszli na humana albo do techników.

Bo w sumie nawet jeśli nie zdałbym matury lub nie dał rady na studiach to zawszę można zrobić jakieś kursy, studium lub nawet technikum dla dorosłych. Od razu mówię, że korki odpadają ponieważ w rodzinie nie ma aż tyle kasy żeby za nie płacić, a w okolicy nauczyciele strasznie się cenią. Sam starałbym się nadrobić wszystko w wakację i przerobić wszystkie tematy z tej strony:
www.matematykam.pl, a w szkole uczęszczałbym na wszyskie możliwe zajęcia dodatkowe i uczył się domu systematycznie.


Dopiszę jeszcze, że kółka w mojej szkole istnieją tylko dla maturzystów, jedynie polonistka wyraziła chęc do otworzenia takiego koło i może jeszcze namówię moją nauczycielke od PP które ma też wykształcenie matematyczne. Ale kółko raz w tygodniu raczej niewiele mi da tym bardziej, że zawsze mogą przyjśc inni uczniowie z całkiem innymi pytaniami.

Więc lepiej dać sobie spokój z LO i zostać gdzie jestem i postarać sie samemu douczać czy lepiej iść do tego LO?
Bo jak oglądałem rozszerzone matury z fizyki to widziałem tam tylko "czarną magię" :)
 

fifkow

Nowicjusz
Dołączył
8 Maj 2013
Posty
4
Punkty reakcji
0
Witam, jestem tegorocznym maturzystą i dość intensywnie rozmyślam nad kierunkiem studiów. zdaję rozszerzoną matematykę, fizykę, angielski, hiszpański, chcialem iść na informatykę na PW (ew.UW), ale nie jestem pewny czy poradzę sobie z takim trudnym kierunkiem. Dość mocno zainteresowany jestem kierunkiem Technologia Energii Odnawialnej na SGGW( ciekawie sie zapowiada, związany z fizyką, którą lubię i z którą chciałbym poniekąd wiązać przyszłość). Nie wiem jednak jak to jest z tym kierunkiem. Wydaje się przyszłościowy, wiadomo udział energii odnawialnej rośnie i rosnąć będzie, specjalistów niby potrzeba, unia pakuje w to pieniądze, ale słyszałem też ze do 2007 to ma się zmienić i juz będzie przesyt. Stąd moje pytanie, może ktoś ma do czynienia z tym kierunkiem, studiował, bądź zna kogoś kto studiuje na czymś podobnym, jak to wygląda? A może ktoś będzie w stanie pomóc mi dobrać jakiś ciekawy, przyszłościowy kierunek bazujący na fizyce i matmie( nie chce stricte naukowej FIZYKI czy MATEMATYKI bo to mnie nie ciągnie, pracą naukową pewnie się nie zajmę a wykładowcą również nie chciałbym być).
Myślę poważnie nad logistyką, która nie ma jednak fizyki, ale z drugiej strony- bardzo polecany kierunek.
Pozdrawiam :)
 

wasp0

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2013
Posty
2
Punkty reakcji
0
Witam. Mam jeszcze rok do matury, ale zastanawiam się już teraz, jaki kierunek wybrać.
Jestem w klasie humanistycznej. Interesuję się wieloma dziedzinami.
Najbardziej interesują mnie kierunki:
Prawo
- którą uczelnię wybrać? Uniwersytet im A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, czy Uniwersytet Wrocławski?
Psychologia
- To samo pytanie
Filologia włoska/ szwedzka/ rosyjska/ + klasyczna
- gdzie najlepiej?
- Którą filologię jeśli już?
 

fifkow

Nowicjusz
Dołączył
8 Maj 2013
Posty
4
Punkty reakcji
0
Jeśli o prawo chodzi to UJ zdecydowanie, mam tam znajomych i jest ponoć dość ciężko no ale wiadomo, prawo na UJ, nie jeden o tym marzy, chociaż kumpel, który wygrał indeks na prawo na UJ, chce zrezygnować, więc przemyśl czy dasz radę i atakuj :)
 

fifkow

Nowicjusz
Dołączył
8 Maj 2013
Posty
4
Punkty reakcji
0
może powie mi ktoś chociaż czy ciężko dostać się na WAT na studia cywilne, kierunek informatyka bądź elektronika i telekomunikacja? zdaję na rozszerzoną matmę, fizykę, angielski i hiszpański.
 

fifkow

Nowicjusz
Dołączył
8 Maj 2013
Posty
4
Punkty reakcji
0
Mówisz o WAT'cie? Jak oceniasz poziom? czy ciężko było na początku czy ogarniałeś większość już przed studiami?
 

MartynkaWawa

Nowicjusz
Dołączył
22 Maj 2013
Posty
27
Punkty reakcji
0
Jakby ktoś szukał informacji na temat studiów na Viadrinie służę pomocą! Zwłaszcza jeżeli chodzi o kulturoznastwo i Intercultural Communicaton Studies!
 

anetadobrowiak

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2013
Posty
36
Punkty reakcji
0
Ja poszukuję informacji o studiach na kierunku Politologia w AHE w łodzi. Ktoś coś wie? Na stronie mają fajny opis. A jak jest na prawdę?
 

1994nieznajoma

Nowicjusz
Dołączył
22 Luty 2013
Posty
43
Punkty reakcji
1
proangel3 napisał:
Witam, a co sądzicie o kierunku ekonomiczno-prawnym? Zdawałam rozszerzony polski, angielski, postawe wosu
Zdecydowanie odradzam,bo jest to mieszany kierunek.Nie bedziesz po nim ani prawnikiem ani ekonomista.Jezeli chcesz koniecznie studiowac ten kierunek,to proponuje Bialystok.Na pewno nie Poznan,bo to nowy kierunek na UAMie,wiec poziom bedzie bardzo niski,a perspektywy pracy tez nie sa zadawalajace.
 
Dołączył
29 Czerwiec 2013
Posty
2
Punkty reakcji
0
1994nieznajoma napisał:
Witam, a co sądzicie o kierunku ekonomiczno-prawnym? Zdawałam rozszerzony polski, angielski, postawe wosu
Zdecydowanie odradzam,bo jest to mieszany kierunek.Nie bedziesz po nim ani prawnikiem ani ekonomista.Jezeli chcesz koniecznie studiowac ten kierunek,to proponuje Bialystok.Na pewno nie Poznan,bo to nowy kierunek na UAMie,wiec poziom bedzie bardzo niski,a perspektywy pracy tez nie sa zadawalajace.
Jestem właśnie z Białegostoku :) ale niby jest napisane ze po tym zawodzie mozna pracowac w urzedach i m.in w NIK itp. jak i przedsiębiorstwach.
A moze wiecie jakie kierunki się "oplaca studiowac" rzecz jasna dla humanistki. Wiem, że najbardziej ceni sie technikow, ale.. :)
 

anetadobrowiak

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2013
Posty
36
Punkty reakcji
0
proangel3 napisał:
Witam, a co sądzicie o kierunku ekonomiczno-prawnym? Zdawałam rozszerzony polski, angielski, postawe wosu
Zdecydowanie odradzam,bo jest to mieszany kierunek.Nie bedziesz po nim ani prawnikiem ani ekonomista.Jezeli chcesz koniecznie studiowac ten kierunek,to proponuje Bialystok.Na pewno nie Poznan,bo to nowy kierunek na UAMie,wiec poziom bedzie bardzo niski,a perspektywy pracy tez nie sa zadawalajace.
Jestem właśnie z Białegostoku :) ale niby jest napisane ze po tym zawodzie mozna pracowac w urzedach i m.in w NIK itp. jak i przedsiębiorstwach.
A moze wiecie jakie kierunki się "oplaca studiowac" rzecz jasna dla humanistki. Wiem, że najbardziej ceni sie technikow, ale.. :)



Może zobacz kierunki związane z biznesem, np. zarządzanie? Myślę, że filologie od razu można skreślić, chyba, że planujesz karierę naukową i jesteś pewna, że przebijesz konkurencję...
 

Cichy_mareczek

Nowicjusz
Dołączył
10 Lipiec 2013
Posty
8
Punkty reakcji
0
anetadobrowiak napisał:
Witam, a co sądzicie o kierunku ekonomiczno-prawnym? Zdawałam rozszerzony polski, angielski, postawe wosu
Zdecydowanie odradzam,bo jest to mieszany kierunek.Nie bedziesz po nim ani prawnikiem ani ekonomista.Jezeli chcesz koniecznie studiowac ten kierunek,to proponuje Bialystok.Na pewno nie Poznan,bo to nowy kierunek na UAMie,wiec poziom bedzie bardzo niski,a perspektywy pracy tez nie sa zadawalajace.
Jestem właśnie z Białegostoku :) ale niby jest napisane ze po tym zawodzie mozna pracowac w urzedach i m.in w NIK itp. jak i przedsiębiorstwach.
A moze wiecie jakie kierunki się "oplaca studiowac" rzecz jasna dla humanistki. Wiem, że najbardziej ceni sie technikow, ale.. :)



Może zobacz kierunki związane z biznesem, np. zarządzanie? Myślę, że filologie od razu można skreślić, chyba, że planujesz karierę naukową i jesteś pewna, że przebijesz konkurencję...



No po zarządzaniu to też ciężko cokolwiek osiągnąć...
 

sayto

Nowicjusz
Dołączył
20 Luty 2011
Posty
70
Punkty reakcji
6
Wiek
50
Miasto
Warszawa
Ja wam powiem tak od serca i kto chce niech wierzy, a kto nie chce niech nie wierzy, jasna sprawa. Obecnie opłaca się studiować jedynie kierunki techniczne i nic poza tym. Humanistów i różnej maści ekonomistów jest na rynku pracy full i szansa na jakiekolwiek zajęcie po takich studiach jest naprawdę znikoma. A wierzcie mi, że dla samego papierka studiować się nie opłaca bo to tylko stracony czas. Kierunki ścisłe, techniczne, z zakresu IT, na to jest zapotrzebowanie bo takich speców jest mało. Co jeśli jesteś humanistą? Radzę się zastanowić głeboko nad tym jak lepiej spożytkować te 3-5 lat poświęcone na ewentualne studia bo można spożytkować ten czas o wiele lepiej (pomyśleć nad własną firmą, tudzież wyjazdem za granicę) niż kisić się na jakimś zarządzaniu, politologii czy ekonomii (no chyba, że na prestiżowej uczelni typu SGH czy UE) bo poza papierkiem nic więcej na tym raczej nie zyskacie - zwłaszcza jeśli jesteście z małego miasta gdzie perspektywy zatrudneinia są bardzo niskie w nietypowych (innych niż urzędnicze czy sklepowe) zawodach
 

marika8

Nowicjusz
Dołączył
19 Maj 2011
Posty
67
Punkty reakcji
3
Nie wiem czy można studiować BHP, ale to jest ponoć bardzo przyszłościowe. Na pewno można to skończyć w szkole policealnej, nie wiem czy jest taki kierunek na studiach?
 

anetadobrowiak

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2013
Posty
36
Punkty reakcji
0
marika8 napisał:
Nie wiem czy można studiować BHP, ale to jest ponoć bardzo przyszłościowe. Na pewno można to skończyć w szkole policealnej, nie wiem czy jest taki kierunek na studiach?
Z tego wiem, to na BHP wystarczą jakieś kursy, albo podyplomówka. chyba nie trzeba mieć studiów.
 

inherentny

Geniu Loci
Dołączył
19 Grudzień 2012
Posty
270
Punkty reakcji
13
Miasto
kraków
sayto napisał:
Ja wam powiem tak od serca i kto chce niech wierzy, a kto nie chce niech nie wierzy, jasna sprawa. Obecnie opłaca się studiować jedynie kierunki techniczne i nic poza tym. Humanistów i różnej maści ekonomistów jest na rynku pracy full i szansa na jakiekolwiek zajęcie po takich studiach jest naprawdę znikoma. A wierzcie mi, że dla samego papierka studiować się nie opłaca bo to tylko stracony czas. Kierunki ścisłe, techniczne, z zakresu IT, na to jest zapotrzebowanie bo takich speców jest mało. Co jeśli jesteś humanistą? Radzę się zastanowić głeboko nad tym jak lepiej spożytkować te 3-5 lat poświęcone na ewentualne studia bo można spożytkować ten czas o wiele lepiej (pomyśleć nad własną firmą, tudzież wyjazdem za granicę) niż kisić się na jakimś zarządzaniu, politologii czy ekonomii (no chyba, że na prestiżowej uczelni typu SGH czy UE) bo poza papierkiem nic więcej na tym raczej nie zyskacie - zwłaszcza jeśli jesteście z małego miasta gdzie perspektywy zatrudneinia są bardzo niskie w nietypowych (innych niż urzędnicze czy sklepowe) zawodach
A medycyna i kierynki biologiczne?
 

agnetaP

Nowicjusz
Dołączył
16 Maj 2013
Posty
8
Punkty reakcji
0
studia wybrać najlepiej zgodnie z naszymi zainteresowaniami. choć trochę. żeby potem nie było że zmuszamy się do robienia czegoś co nam zupełnie nie leży. ja w sumie wybrałam dobrze, bo ekonomię i w sumie jestem zadowolona. mam do siebie jednak pretensje że za mało robiłam w trakcie studiów by zyskać doświadczenie. m.in. przeszedł mi koło nosa niedawno zakończony konkurs Accenture, w kórym można było wygrac i Iphony i wyjazd do Mediolanu..chciałabym żeby powtórzyli coś takiego!
 

anetadobrowiak

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2013
Posty
36
Punkty reakcji
0
nie zawsze zainteresowania są dobrą podpowiedzią. mnie interesuje rysunek. wiem, że doskonale rysuję i maluję, ale na ASP bym nie poszła. wybrałam Pielęgniarstwo w Łodzi, bo przynajmniej będę miała po tym pracę. tzn oczywiście nie są to studia które mnie nie interesują, ponieważ kocham co robię, ale rozumiecie... studiować rysunku bym nie umiała.
 
R

Righteousness

Guest
Witam.
Od września zaczynam ostatnią klasę technikum ekonomicznego. Jak na razie jestem pewien, że nie zamierzam kontynuować tego na studiach.
Do matury (już w maju) przygotowuję się z fizyki, biologii, historii, od września zaczynam z przedmiotów obowiązkowych.
Planowałem iść na medycynę (Poznań), ale nie jestem pewien, czy to jest akurat zawód, który bym chciał wykonywać.
Szukam czegoś, co będzie sprawiało mi radość. Nie chcę się męczyć.
Moją pasją są książki i gitara. Trenuję też skok w dal.
I teraz pytanie do was - jakie znacie ciekawe kierunki studiów, które jesteście w stanie zaproponować? I co muszę zdawać na maturze, żeby się na nie dostać?
 
Do góry