Jakie OFE?

L

libelule

Guest
zbyt często zmieniać rzeczywiście się nie opłaca, najlepiej wybrać jeden dobry fundusz i inwestować tam pieniądze. Każdy fundusz ma okresy strat i nie można do tematu podchodzić zbyt emocjonalnie, bo najczęściej jak spadają, to spadają wszystkie naraz. Sekret w tym żeby fundusz zyskał jak najwięcej a jak najmniej stracił. Tu jest strona z wynikami funduszy: http://centrumofe.com/ . W ciągu 3 lat (2007-2010) najmniej straciły: 1. Generali, 2. Amplico, 3. Allianz.
 
D

Dorka123

Guest
z tym kombinowaniem to faktycznie jest opcja tylko dla tych, co się na tym znają, podobno można tak dorobić 200-300 zł do emerytury, ja się w to bawić nie zamierzam, bo ani się nie znam, ani nie mam czasu na śledzenie funduszy ;)
Celuję raczej w to najlepsze i trzymam kciuki, żeby na szczycie zostało :p
 
L

libelule

Guest
najlepsze jak najlepsze - tak jak napisałaś, nie zawsze są na szczycie ;) ale wg mnie co jest w nich naprawdę dobre to to, że są stabilni, bez większych wzlotów i upadków, plus - rzeczywiście często są na górze.
 
D

Dorka123

Guest
no i to właśnie rozumiem pod pojęciem najlepsze :p no to teraz się przyznawać, kto ma OFE w Generali?
 
L

libelule

Guest
ja na razie mam gdzie indziej, ale dowiaduję się, porównuję rankingi i zastanawiam się nad zmianą, m.in. na nich, jeszcze zobaczę. Ogółem wychodzę z takiego założenia: godna emerytura = dobry OFE + samodzielne oszczędzanie/inwestowanie/odkładanie.
 
D

Dorka123

Guest
na inwestowaniu trzeba się znać, a oszczędzać i odkładać trzeba mieć z czego, wielu na to nie stać po prostu, bo ile można odłożyć ze średniej pensji, mając rodzinę, rachunki do opłacenia itd... A OFE jest przynajmniej obowiązkowe, więc zawsze coś z tego będzie, od nas zależy tylko to, komu powierzymy nasze pieniądze i ile dany fundusz dla nas zarobi, dlatego, jeśli ktoś ma większe oczekiwania niż minimum powinien raczej celować w te pewniejsze fundusze...
 
L

libelule

Guest
racja, nie każdego na to niestety stać, tymbardziej ważne jest dobre OFE. Tutaj mam link do najnowszego rankingu Wyborczej: http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,8869884,Ranking_funduszy_emerytalnych_GW__ING_wyprzedzil_Polsat.html?as=2&startsz=x
W pierwszej piątce widzę sami starzy dobrzy znajomi, stabilnie stoją :)
 

Jerzy Ciesielski

Nowicjusz
Dołączył
3 Listopad 2010
Posty
45
Punkty reakcji
2
Różne są rankingi i nie wszystkim można ufać. Do tego trzeba mieć też świadomość, że wyniki z trzech ostatnich lat czy to przedstawiające wartości bezwzględne na jednego czlonka czy względne nie powinny być brane pod uwagę. Oceniając wyniki trzeba skupić się na danych z dłuższego okresu.

A tak w ogóle jeśli ktoś chce skorzystać z oferty ing to zapraszam na moja strone.
 
Z

zypek84

Guest
Jeszcze nie ma pewnej reformy emerytalnej. Zanosi się, że dalej będą gadali o zmianach. Zresztą poczytajcie:
http://szukajeksperta.com/blogs/view/474/emerytury_z_ofe_po_raz_kolejny
Ciekawy jestem jak długo jeszcze będzie trwała ta dyskusja. Idą wybory, wypadałoby jakieś dobre ustawy zatwierdzić ;-)
 

jaka29

Nowicjusz
Dołączył
11 Marzec 2008
Posty
1 128
Punkty reakcji
2
Jak wasz wybór... niebawem kolejne losowanie. Ja należałam do ING ale teraz mam zamiar iść w ślady męża i wybrać fundusz Generali. z tego co wiem, ma dobre notowania.
a wiem, że warto jest zmieniać fundusz a nie tkwić w jednym i tym samym.
 

kahuna210970

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2010
Posty
131
Punkty reakcji
2
Wiek
53
Miasto
Warmia i Mazury
Dlaczego ING OFE

Jest najlepszym funduszem wg najnowszego rankingu OFE Gazety Wyborczej opublikowanego
4 lipca 2011r. Fundusze oceniane były według 4 kryteriów:

  • forma (jak radzą sobie w ostatnich 12 miesiącach)
  • kondycja (stabilność wyników wg zestawień KNF)
  • rzeczywiste zyski (jak pomnażają pieniądze Klientów)
  • efektywność (średnie wyniki z ostatnich pięciu lat)
"Zwycięzca może być tylko jeden. Najlepszym funduszem emerytalnym na półmetku tego roku okazał się ING,
który wygrał w 2 z 4 punktowanych kategorii. (...) To był rok ING" - napisała Gazeta Wyborcza.

tabela_gazeta.jpg




Wysokość Twojej przyszłej emerytury z OFE w dużym stopniu zależy od skuteczności, z jaką fundusz inwestuje
Twoje pieniądze. Podstawową miarą oceny efektywności inwestowania są stopy zwrotu, które obrazują wzrost
wartości jednostek rozrachunkowych, inną miarą jest hipotetyczna wartość konta emerytalnego.
Fundusze, które znajdują się stale w czołówce rankingów dają większą szansę na dobrą emeryturę.

m8869894.jpg
 

modliszka23

specjalista
Dołączył
22 Kwiecień 2010
Posty
1 167
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
tam gdzie moje miejsce
No właśnie a nawiązując do Generali, to możesz troszkę rozszeżyć swoją wypowiedz i napisać dlaczego zdecydowałeś się właśnie na OFE u tego ubezpieczyciela ?
W sumie ja nie jestem do końca zadowolona z tego co teraz mam, moje "stare" OFE nie wypada dobrze w tych wszystkich zestawieniach, więc tak myśle całkiem poważnie o zmianie.
 
D

Dorka123

Guest
ja mam generali, nie śledzę zbyt często rankingów, ale widzę, że w tych dłuższych zestawieniach wypadają dobrze, zazwyczaj pierwsza trójka, na te krótko terminowe rankingi w ogóle nie patrzę, bo to bez sensu, za bardzo się wahają.
 

gratkana29

Nowicjusz
Dołączył
12 Marzec 2012
Posty
92
Punkty reakcji
1
Najbardziej wiarygodne są wyniki z kilku ostatnich okresów, jeśli stopa zwrotu jest stabilna, to warto na taki fundusz zwrócić uwagę.
 

edek2405

Nowicjusz
Dołączył
28 Maj 2012
Posty
48
Punkty reakcji
2
a co z doświadczeniem danego OFE? To chyba też ma znaczenie..
 

gratkana29

Nowicjusz
Dołączył
12 Marzec 2012
Posty
92
Punkty reakcji
1
Zgodzę się, doświadczenie także powinno być brane pod uwagę. Lepiej wybrać ten fundusz, który jest na rynku dłużej, niż te 3-4 lata.
 
Do góry