Jak oceniać rząd PiS?

Czolgista12

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2018
Posty
186
Punkty reakcji
1
serwor napisał:
Tak ,ciekawości jak myślicie kiedy Polska wejdzie do strefy euro? Patrząc na to jak to długo to trwa już czy nastąpi to kiedyś? Z krajów europy środkowej to zostały już tylko Czechy, Węgry i Polska. Bułgarii, Chorwacji oraz Rumunii nie liczę bo są to nadal jednak najbiedniejsze kraje UE.
A po co Polska ma wstępować do strefy bankrutów?
Fajnie być takim bankrutem gdzie najniższa krajowa to 1500 euro a srednia krajowa to 3200 euro. Dziwne czemu miliony polaków tam wyjeżdza i jest im dobrze.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Czolgista12 napisał:
Fajnie być takim bankrutem gdzie najniższa krajowa to 1500 euro a srednia krajowa to 3200 euro. Dziwne czemu miliony polaków tam wyjeżdza i jest im dobrze.
Stuknij się w łeb, w takim Berlinie mało kto zarabia 2000 euro na rękę.
 

Czolgista12

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2018
Posty
186
Punkty reakcji
1
pan k napisał:
nie sponsorowanie aborcji Afryce i nie znanych powodów cała Europa ma rozwiązywać ich problemy i ponosić skutki płodzenia przez te grupy nadmiarze dzieci a inne ludy jak żyją w nędzy nie płodzą nadmiarze dzieci i posiadają dwójkę lub trójkę bo tyle mogą sobie pozwolić.
O ile monologi panaK zwykle olewam, to tutaj zaprotestuję - nie z nieznanych powodów, tylko z bardzo dobrze znanych, choć Polska do tego łapy nie przyłożyła i to nie my mamy moralny obowiązek pomagać Afryce.

Przestudiuj sobie historię kolonii krajów Europejskich w Afryce, to zrozumiesz, że te powody są jednak znane.


pan k napisał:
5 Wschodnia część kraju powinna stać się wielką strefą wolnego handlu.
A zachodnia nie, bo po co. Zachodniej dopierdzielimy takie podatki, żeby nawet płacili za oddychanie i sranie ( tak, wiem, że już płacimy ).


pan k napisał:
3 Zakaz promowanie tęczowych pomysłów a szczególnie zmiany płci która nie istnieje a prawo nie powinno jej uznawać a osoby które chcą ją zmienić powinny trafiać na przymusowe leczenie.
Ty powinieneś trafić na przymusową naukę języka polskiego.
Aborcja którą sponsoruje UE dla Afryki niczym nie pomoże i jedynie pomoże anulowanie długów i zielona rewolucja .
Przez wiele za pomocą substancji chemicznych pozbywano się komarów ale ekolodzy jako wielbiciele komarów
doprowadzili do porzucenia metod chemicznych i ten sposób sprowadzili Malarie i odpowiadają za miliony ofiar .
Jedynie gwarantuje zyski firmą które to wykonują i powoduje zanik szacunku dla życia.
Powoduje zanik odpowiedzialności i zwiększa ilość zarażonych HIV i podobnymi chorobami.
Robią prezent dla producentów produkujący lek na HIV.
Wschodnia część kraju ma idealne położenie jako połączenie Zachodu i Wschodu.
Dlatego mieszkańcy Ukrainy , Białorusi , Rosji , Państw Bałtyckich , Mołdawii i Kaukazu powinni mieć
prawo do kupienia wizy handlowej która gwarantuje swobodny transport towarów i bez ograniczeń
przebywanie na Wschodnich terenach.
To wytworzy dodatkowy wzrost gospodarczy i firmy tych państw muszą korzystać Polskich firm transportowych
bo wiza pozwala na przekraczanie tylko Wschodu Kraju.
Obecnie Wschodnia część kraju stała się wspólną graniczą Unii i to skutecznie niszczy handel tym regionie.
Czolgista12 napisał:
Nigdy to nie nastąpi. UE sama upada bo jest klasyczną Oligarchią.
Nie koniecznie upada jedne kraje wychodzą z UE drugie kraje do niej kandydują i wchodzą , pewnie za 10-15 lat kraje środkowej europy będą się powoli stawały krajami starej UE i płatnikami dla krajów biedniejszych . Myślę , że kraje rejonu bałkan typu Serbia , będą wchodziły do UE , Grecja i Portugalia pewnie nadal zostaną słabymi gospodarkami na które trzeba będzie płacić. Generalnie Polska od około 2028 roku stanie się już płatnikiem netto i będzie wykładać pieniądze na biedne kraje UE lub nowe kraje UE.

Polska dużo skorzystała na byciu w UE pod kątem rozwoju infrastruktury oraz gospodarki. Pamiętam czasy przed 2004 rokiem i generalnie podczas pobytu w UE bardzo rozwinęła się w Polsce gospodarka pod kątem przemysłowym mam na myśli eksport za granice oraz import . UE daje bardzo duże ułatwienia jak chce się wysłać towar bo np. do Rosji to jest bardzo dużo odpraw celnych , trzeba spełniać wymogi tamtego prawa itp. to samo inne kraje z poza UE . A np. eksport do Niemiec , Włoch , Francji i innych dużych gospodarek jest bardzo prosty , generalnie wymiana handlowa odbywa się praktycznie jak na terenie Polski ,do tego każdy kraj UE ma zbliżone prawo . W Polsce sprzeda się coś np. 1000 zł a w Niemczech np. ten sam towar lub usługę sprzeda się już po mniej więcej cenie rynkowej Niemieckiej np. 1500 euro , eksporty za granice dają często kila razy większe zyski niż na handel na terenie Polski. Wchodzi też generalnie rozwój infrastruktury drogowej , kolejowej , użytku publicznego.

Przed wejściem do UE , niższy był poziom życia i zamożność ludzi w Polsce , nie mówię , że UE jest idealną instytucją , ale moim zdaniem dużo trudniej byłoby o rozwój gospodarki w Polsce.

A co do waluty PLN to w obecnej sytuacji działa to tak , że gdy złoty jest słabszy to bardziej zarabia się na eksporcie , ale mniej się importuje , na tym polega zabezpieczanie w kwestii kursów walut. A w przypadku euro i jego wprowadzenia to już inaczej z racji na brak różnic kursowych jest wzrost napływu kapitału zagranicznego oraz niższe stopy procentowe co powoduje niższe koszty brania kredytów , ale jeżeli nie jest to jakoś nadzorowane to przy nie odpowiednim zadłużaniu się może doprowadzić do krachu jak w Grecji. Ale głównie to wynika z nie odpowiedzialnej polityki tamtego kraju.
Ale samo w sobie przejście z PLN na EUR , nic nie zmienia dla przeciętnego człowieka. Zamiast pensji 3000 zł będzie 700 euro a zamiast rachunku za mieszkanie 500 zł będzie np.115 euro itp.
Generalnie inne kraje europy środkowej , specjalnie na tym nie straciły , ale nie wiadomo jak nie zyskały również. W biednych rejonach gdzie była bieda , bieda jest nadal , a bardziej zamożne regiony tych krajów nadal są bogate.
Z tego co wiem to gdyby Grecja nie była w strefie euro , to podczas swojej recesji miałaby jeszcze większa recesje totalna katastrofa gospodarcza by była , gdyż nie podlegaliby instrumentom pomocowym EBC.
Polska żaden sposób nie skorzystała na tym i powodowały zadłużenie Polskich miast .
Przyczyniły się też do wzrostu korupcji i nepotyzmu .

1 Drogi przepłacona za nie i sposób sztuczny zwiększano koszty budowy np
Ekrany chroniące przez hałasem i wielu przypadkach stoją miejscach pustych .
Zbudowano je by sposób sztuczny zwiększyć koszty.
Za tyle pieniędzy powinny wytrzymać zimę i lato a nie wytrzymują zmian pogodowych.
2 Zbudowano Parki wodne - które są studnią bez dna.
3 Lokalne lotniska - które nie miały żadnego sensu ekonomicznego.
4 Patologiczna propaganda na temat tej organizacji i debilne materiały
wielbiące tą organizację .
Te lotniska powstały by wysępić pieniądze od UE i tworzą poważne straty .
5 Za Polskie pieniądze Lidl i Kaufland zyskał specjalne warunki finansowe od Niemiec.
Fundusz gospodarczy miał służyć całej Europie a obecnie służy do tego by markety Niemieckie
miały dotowaną żywność i ekspansje a Polskie władze jeszcze dawały im specjalne ulgi kosztem Polskich firm .
Kaufland dostał 100 mln euro pożyczki z EBOR na rozwój w Polsce a Polski handel zanika i tego symbolem jest bankructwo
Piotra i Pawła ta sieć Polskich marketów zbankrutowała bo nie była wstanie wytrzymać dotowanie obcych sieci .
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaufland-pozyczka-ebor-100-mln-zl,92,0,2287708.html
UE powinna dyscyplinarnie wyrzucić Grecję , Hiszpanie i Portugalię za
oszustwa finansowe a nie spłacać ich długi.
Wynagradza oszustów i skutecznie ochłodziła wzrost Europy.
Czolgista12 napisał:
Nigdy to nie nastąpi. UE sama upada bo jest klasyczną Oligarchią.
Nie koniecznie upada jedne kraje wychodzą z UE drugie kraje do niej kandydują i wchodzą , pewnie za 10-15 lat kraje środkowej europy będą się powoli stawały krajami starej UE i płatnikami dla krajów biedniejszych . Myślę , że kraje rejonu bałkan typu Serbia , będą wchodziły do UE , Grecja i Portugalia pewnie nadal zostaną słabymi gospodarkami na które trzeba będzie płacić. Generalnie Polska od około 2028 roku stanie się już płatnikiem netto i będzie wykładać pieniądze na biedne kraje UE lub nowe kraje UE.

Polska dużo skorzystała na byciu w UE pod kątem rozwoju infrastruktury oraz gospodarki. Pamiętam czasy przed 2004 rokiem i generalnie podczas pobytu w UE bardzo rozwinęła się w Polsce gospodarka pod kątem przemysłowym mam na myśli eksport za granice oraz import . UE daje bardzo duże ułatwienia jak chce się wysłać towar bo np. do Rosji to jest bardzo dużo odpraw celnych , trzeba spełniać wymogi tamtego prawa itp. to samo inne kraje z poza UE . A np. eksport do Niemiec , Włoch , Francji i innych dużych gospodarek jest bardzo prosty , generalnie wymiana handlowa odbywa się praktycznie jak na terenie Polski ,do tego każdy kraj UE ma zbliżone prawo . W Polsce sprzeda się coś np. 1000 zł a w Niemczech np. ten sam towar lub usługę sprzeda się już po mniej więcej cenie rynkowej Niemieckiej np. 1500 euro , eksporty za granice dają często kila razy większe zyski niż na handel na terenie Polski. Wchodzi też generalnie rozwój infrastruktury drogowej , kolejowej , użytku publicznego.

Przed wejściem do UE , niższy był poziom życia i zamożność ludzi w Polsce , nie mówię , że UE jest idealną instytucją , ale moim zdaniem dużo trudniej byłoby o rozwój gospodarki w Polsce.

A co do waluty PLN to w obecnej sytuacji działa to tak , że gdy złoty jest słabszy to bardziej zarabia się na eksporcie , ale mniej się importuje , na tym polega zabezpieczanie w kwestii kursów walut. A w przypadku euro i jego wprowadzenia to już inaczej z racji na brak różnic kursowych jest wzrost napływu kapitału zagranicznego oraz niższe stopy procentowe co powoduje niższe koszty brania kredytów , ale jeżeli nie jest to jakoś nadzorowane to przy nie odpowiednim zadłużaniu się może doprowadzić do krachu jak w Grecji. Ale głównie to wynika z nie odpowiedzialnej polityki tamtego kraju.
Ale samo w sobie przejście z PLN na EUR , nic nie zmienia dla przeciętnego człowieka. Zamiast pensji 3000 zł będzie 700 euro a zamiast rachunku za mieszkanie 500 zł będzie np.115 euro itp.
Generalnie inne kraje europy środkowej , specjalnie na tym nie straciły , ale nie wiadomo jak nie zyskały również. W biednych rejonach gdzie była bieda , bieda jest nadal , a bardziej zamożne regiony tych krajów nadal są bogate.
Z tego co wiem to gdyby Grecja nie była w strefie euro , to podczas swojej recesji miałaby jeszcze większa recesje totalna katastrofa gospodarcza by była , gdyż nie podlegaliby instrumentom pomocowym EBC.
Koszty Przewodzenia UE.
Na przewodzenie UE wydano 430 mln zł i brak skutków tego przewodzenia a kierowanie tą organizacją spowodowało patologiczne i absurdalne wydatki
które nie miały żadnego sensu.
14 opancerzonych limuzyn o wartości 5 mln 69 tys. 960 zł , filmik promujące Polską prezydencję i wydano na niego 600 tys. zł a efekt
żaden i filmik nie ma żadnego sensu i nie wiadomo o czy jest , 24 tys. euro - za kolorowe strzałki promujące obecność UE , 12500 drewnianych zabawek przeznaczono prawie milion złotych a dokładnie 991,380 tys i problemy prawne wykorzystanie wzoru na tych zabawkach , 7,2 mln złotych hotel dla gości.
To kierowanie przez kilka miesięcy UE nic nie dało i jedynie zmarnowano nie potrzebnie pieniądze.

Koszt budowy dróg jest na średnim poziomie w UE , ani nie byly mega drogie ani mega tanie. W koszt budowy dróg wchodzą koszty inżynieryjne,mostowe, gleba itp.
Przed wejściem nie było prawie wcale autostrad I dróg ekspresowych. Teraz jest ich z 3600 km praktycznie tyle co Wlk. Brytani .
Akurat aqua parki ,oczyszczalnie ścieków I inne obiekty użytku publicznego są przydatne i nie można tego nazwać stratą kasy. Bardziej estetyczne I zadbane miasta są idzie to w kierunki Niemieckie. Kiedyś dużo brzydsze I brudniejsze były polskie miasta.

Zmniejszyła się korupcja w Polsce, UE zwraca uwage na transparentność.
Też zdarząją się sporadycznie nie trafione iwestycje w Polsce, ale na całym świecie takie się zdarzają I jest to wina polskich władz a nie UE.

UE daje dofinansowania bez zwrotne porzyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, firmy na tym zyskują też na dofinansowaniach .
Bardzo dużo jest programów z UE.

Markety zachodnie były w Polsce przed wejściem do UE też, dla przeciętnego człowieka lepiej płacić 3 zł za jogurt w biedronce niż 6 zł w lokalnym sklepie.

Przykład z życia w dużym sklepie odzieżowym zagraniczny sklep cena 5 zł za skarpetki, w lokalnym sklepie po 17 zl, więc dziwisz się czemu te sklepy są słabsze.
glowonog napisał:
Fajnie być takim bankrutem gdzie najniższa krajowa to 1500 euro a srednia krajowa to 3200 euro. Dziwne czemu miliony polaków tam wyjeżdza i jest im dobrze.
Stuknij się w łeb, w takim Berlinie mało kto zarabia 2000 euro na rękę.
Skąd wiesz ile kto zarabia? Ile osób zarabia tam poniżej 2000 euro konkretnie?

Poza z wielu krajów tam ludzie jadą jakby było tam tak źle to by ludzie uciekali z europy zachodniej. A napływ ludzi atm jest cały czas dużo.


Poza tym nadal nikt nie dał żadnych konkretnych argumentów, co do mojego pytania.
A co do Piotra I Pawła to był drogii i nie wytrzymał konkurencji. Biedronka I inne discounty są tańsze.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Czolgista12 napisał:
Skąd wiesz ile kto zarabia? Ile osób zarabia tam poniżej 2000 euro konkretnie?
Wiem, bo mam znajomych w Berlinie. Poniżej 2 koła zarabia prawie każdy. Nie ważne, Niemiec, czy Polak. Mówimy o zwykłej pracy, nie o informatykach np.
 
S

serwor

Guest
Czolgista12 napisał:
Fajnie być takim bankrutem gdzie najniższa krajowa to 1500 euro a srednia krajowa to 3200 euro. Dziwne czemu miliony polaków tam wyjeżdza i jest im dobrze.
Kilka najbogatszych państw żyje kosztem innych? A Grecja, Włochy, Hiszpania, Portugalia?
Na Słowacji , Litwie ludzie żałują że mają teraz euro.



Czolgista12 napisał:
Skąd wiesz ile kto zarabia? Ile osób zarabia tam poniżej 2000 euro konkretnie?
Mało wiesz o UE. Połowa mojej najbliższej rodziny mieszka właśnie w Berlinie , pracują w międzynarodowej olbrzymiej firmie za stawkę trochę większą niż minimalna.
Około 12-14 euro za godzine. Berlin w większości to jeszcze wschodnia część kraju, w zachodniej można zarabiać z 2-3 euro więcej.
Tyle samo zarabiają niemcy. Na dodatek przerwy śniadaniowe są bezpłatne. Aha oczywiście to płace brutto, od tego odejmujesz podatki i składki na ubezpieczenie.
Mieszkanie w miarę białej dzielnicy to około 700 euro. Jesli cię nie stać możesz dostać mieszkanie komunalne z sąsiadami cyganami, rumunami, imigrantami.

Aha oczywiscie stanowisko pracy robotnicze chociaż w białym fartuchu i przy mikroskopie [carl zeiss]
 

Czolgista12

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2018
Posty
186
Punkty reakcji
1
serwor napisał:
Fajnie być takim bankrutem gdzie najniższa krajowa to 1500 euro a srednia krajowa to 3200 euro. Dziwne czemu miliony polaków tam wyjeżdza i jest im dobrze.
Kilka najbogatszych państw żyje kosztem innych? A Grecja, Włochy, Hiszpania, Portugalia?
Na Słowacji , Litwie ludzie żałują że mają teraz euro.


Czolgista12 napisał:
Skąd wiesz ile kto zarabia? Ile osób zarabia tam poniżej 2000 euro konkretnie?
Mało wiesz o UE. Połowa mojej najbliższej rodziny mieszka właśnie w Berlinie , pracują w międzynarodowej olbrzymiej firmie za stawkę trochę większą niż minimalna.
Około 12-14 euro za godzine. Berlin w większości to jeszcze wschodnia część kraju, w zachodniej można zarabiać z 2-3 euro więcej.
Tyle samo zarabiają niemcy. Na dodatek przerwy śniadaniowe są bezpłatne. Aha oczywiście to płace brutto, od tego odejmujesz podatki i składki na ubezpieczenie.
Mieszkanie w miarę białej dzielnicy to około 700 euro. Jesli cię nie stać możesz dostać mieszkanie komunalne z sąsiadami cyganami, rumunami, imigrantami.

Aha oczywiscie stanowisko pracy robotnicze chociaż w białym fartuchu i przy mikroskopie [carl zeiss]
Ja znam kilka osób z Belgii oraz Niemiec, opowiadali mi,że mieli po 2000 euro inna osoba miała 2500 euro na mc. Też kiedyś rozmawiałem z osobą co miała 1700 euro na mc, ale I tak mu się dobrze, żyło w Niemczech. W Polsce wynajem mieszkania to często 1200 zl przy pensji typu 1600-1800 zl nie przeżyjesz. W Niemczech jest tańsze życie niż w Polsce w stosunku do wydatków I łatwiej zaoszczędzić większe sumy.
Przykładowo 700 euro przy pensji 2000 euro a 1200 zl przy pensji 2000 zl.



Chleb w poslce kosztuje 4-5 zł a w niemczech np. 1,5 euro przy zarobkach np. 2000 euro .

W Polska ma nie dobór mieszkań komunalnych a jak dostaniesz to też możesz mieć sąsiadów patologie.
Też europa zachodnia nie jest doskonała, ale jednak lepiej się żyje niż u nas,społeczeństwo mają zamożniejsze. Polska trochę goni europe zachodnia tez dzieki UE bo ma kasę na rozwój przed wejściem do UE było bardzo mało inwestycji w Polsce.

Niby Grecja Portugalia, włochy, Hiszpania miały problemy gospodarcze, ale polska dopiero się zrównała z Grecją i Portugalią a włochy dogonimy dopiero za 10 lat a Hiszpanie jeszcze duzej...
Powyższe kraje wpadły w recesje ponieważ były tanie kredyty przyszedł kryzys gospodarczy i zrójnował te gospodarki. Gdyby były większe utrudnienia w zadłużaniu się i kontrola to nie byłoby recesji...
Słowacja,Litwa,Estonia,Łotwa mają wysokie wzrosty gospodarcze i ogólnie niskie bezrobocie i mają euro. A ceny oraz pensje mają zbliżone do polskich. Nie zaszkodziło im to zbytnio.

Mając euro trzeba bardziej rygorystycznie kontrolować swoje zadłużenie, bo przy pln jak jest recesja dodrukowuje się pieniądze owszem wartość pln spada a to troche redukuje skutki recesji do tego recesja zwiększa eksport co redukuje skutki recesji. W przypadku euro trzeba kontrolować poziom zadłużenia by mieć kase na skutki recesji i rynek kredytowy też musi mieć zabezpieczenia. Przy dobrym zarządzaniu krajem euro nie powinno zrobić nic złego np. Polsce.
glowonog napisał:
Skąd wiesz ile kto zarabia? Ile osób zarabia tam poniżej 2000 euro konkretnie?
Wiem, bo mam znajomych w Berlinie. Poniżej 2 koła zarabia prawie każdy. Nie ważne, Niemiec, czy Polak. Mówimy o zwykłej pracy, nie o informatykach np.
Tak , ale takich przykładów można znaleźć pełno - ja w Polsce będę znał ludzi co mają po 3000-4000 zł a mój kolega x takich co mają najniższą krajową. Rozmawiałem oraz widziałem oferty pracy za np. 2500 euro netto. Wszystko zależy od rodzaju pracy, firmy itp. Tak samo jest w Polsce i w Niemczech , Francji i innych krajach...
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Czolgista12 napisał:
W Polsce wynajem mieszkania to często 1200 zl przy pensji typu 1600-1800 zl nie przeżyjesz. W Niemczech jest tańsze życie niż w Polsce w stosunku do wydatków I łatwiej zaoszczędzić większe sumy. Przykładowo 700 euro przy pensji 2000 euro a 1200 zl przy pensji 2000 zl.
No fajnie, ale w takiej Warszawie, czy Wrocławiu ludzie nie pracują za 2000 zł, tak pracują nieliczni, większość widzi 3 z przodu. Ja podchodzę pod 4 i uważam, że to nie jest dużo, przeciętny robotnik na budowie ma 4-4,5 na rękę. Widzisz teraz różnicę?
 
S

serwor

Guest
Czolgista12 napisał:
Chleb w poslce kosztuje 4-5 zł a w niemczech np. 1,5 euro przy zarobkach np. 2000 euro .
No wiesz a ja codziennie chleb kupuje za 2.30 krojony na miejscu.
No i nie porównuj ten Niemiecki chleb za 1.5 do Polskiego, to inna liga.
Tureckie pieczywo OK, ale niemieckie z Lidla?!

Co do mieszkań w Polsce ogromna większość ludzi ma własne domu albo co najmniej mieszkania i płaci wtedy 250-550 zł przeciętnie w zależności czy to spóldzielnia czy Wspólnota..


Czolgista12 napisał:
Tak , ale takich przykładów można znaleźć pełno - ja w Polsce będę znał ludzi co mają po 3000-4000 zł a mój kolega x takich co mają najniższą krajową. Rozmawiałem oraz widziałem oferty pracy za np. 2500 euro netto. Wszystko zależy od rodzaju pracy, firmy itp. Tak samo jest w Polsce i w Niemczech , Francji i innych krajach...
Wiesz a ja widziałem reklamy Amber-Gold.

Masz dobry zawód, jesteś dobrym fachowcem to wszedzie będziesz dobrze zarabiał.
No i ja pisze o pracy w normie godzin bez nadgodzin. Narobić sie i zarobić to każdy głupek potrafi. Ale co to za życie ciągle w pracy.
 

Czolgista12

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2018
Posty
186
Punkty reakcji
1
glowonog napisał:
W Polsce wynajem mieszkania to często 1200 zl przy pensji typu 1600-1800 zl nie przeżyjesz. W Niemczech jest tańsze życie niż w Polsce w stosunku do wydatków I łatwiej zaoszczędzić większe sumy. Przykładowo 700 euro przy pensji 2000 euro a 1200 zl przy pensji 2000 zl.
No fajnie, ale w takiej Warszawie, czy Wrocławiu ludzie nie pracują za 2000 zł, tak pracują nieliczni, większość widzi 3 z przodu. Ja podchodzę pod 4 i uważam, że to nie jest dużo, przeciętny robotnik na budowie ma 4-4,5 na rękę. Widzisz teraz różnicę?
Dużo ludzi niestety mniej zarabia niż 4000 zł , generalnie średnia krajowa netto w Polsce to 3200 zł netto. Ja osobiście mam w granicach średniej krajowej (u mnie część kasy to podstawa i premia), a mam dopiero 2 lata doświadczenia,więc pewnie w przyszłości w granicach 5000 zl,myślę realne bo część osób w mojej firmie może mieć z 6000 zł. Według mnie tak od 4000 zł netto w góre już nie opłaca się emigracja zarobkowa bo licząc koszty życia to wychodzi już podobnie.
Ogólnie tak jak pisałem wcześniej różnice rozwojowe i zarobkowe się zmniejszają w Polsce , ale myślę, że przez następne 10 lat nadal będzie popularna emigracja zarobkowa. Myślę,że jak Polska będzie miała powiedzmy 90% PKB UE,zarobki około 1000 euro przy podobnej relacji kosztów kosztów jak teraz.
Ale nie uważam też, że w Europie zachodniej jest syf, bardziej zmniejszają się różnice zarobkowe i rozwojowe między Polską a europą zachodnią.
serwor napisał:
Chleb w poslce kosztuje 4-5 zł a w niemczech np. 1,5 euro przy zarobkach np. 2000 euro .
No wiesz a ja codziennie chleb kupuje za 2.30 krojony na miejscu.
No i nie porównuj ten Niemiecki chleb za 1.5 do Polskiego, to inna liga.
Tureckie pieczywo OK, ale niemieckie z Lidla?!

Co do mieszkań w Polsce ogromna większość ludzi ma własne domu albo co najmniej mieszkania i płaci wtedy 250-550 zł przeciętnie w zależności czy to spóldzielnia czy Wspólnota..
Czolgista12 napisał:
Tak , ale takich przykładów można znaleźć pełno - ja w Polsce będę znał ludzi co mają po 3000-4000 zł a mój kolega x takich co mają najniższą krajową. Rozmawiałem oraz widziałem oferty pracy za np. 2500 euro netto. Wszystko zależy od rodzaju pracy, firmy itp. Tak samo jest w Polsce i w Niemczech , Francji i innych krajach...
Wiesz a ja widziałem reklamy Amber-Gold.

Masz dobry zawód, jesteś dobrym fachowcem to wszedzie będziesz dobrze zarabiał.
No i ja pisze o pracy w normie godzin bez nadgodzin. Narobić sie i zarobić to każdy głupek potrafi. Ale co to za życie ciągle w pracy.
Akurat w Polsce i w Niemczech oraz każdym innym kraju UE jest wolny rynek i są różne rodzaje chlebów i wiesz kwestia co kto lubi... , ale np. jedna moja znajoma z Belgii pracuje w łańcuchu dostaw i zarabia 2000 euro netto, opowiadała mi, że koszty życia przy wynajmie to od 600 euro w góre , a jedzenie to 300 euro. Dla osoby bez dzieci idzie , więcej zaoszczędzić niż w Polsce. Inna osoba była spedytorem w Niemczech i miała 2500 euro netto. Racja w Polsce stawia się na własną nie ruchomość a w Niemczech, Francji i innych krajach są tańsze koszty wynajmu w stosunku do zarobków i więcej się wynajmuje bo mieszkania tam są drogie.

Wiadomo, że wszystko zależy od umiejętności i oczywiście firmy bo czasem dwie te same firmy z branży a zarobki różne. To jest oczywiste co mówisz.
Ale mimo wszystko uważam, że emigracja do krajów typu Niemcy , Francja, Belgia, Holandia, kraje skandynawskie jeszcze się opłaca .
Hiszpania, Włochy mimo problemów gospodarczych są bogatsze od Polski, ale do tych krajów nie opłaca się emigracja bo powoli to tam się robią zarobki na poziomie 1000-1300 euro i wyższe ceny czyli już nie dużo lepiej niż w pl.
 

Retrojan

Nowicjusz
Dołączył
9 Wrzesień 2018
Posty
71
Punkty reakcji
4
glowonog napisał:
Kelner i kierowca nie jest pracownikiem służb. To nie policjant, ani żołnierz.
.No...przecież napisałem,że wiele zawodów należy do tzw.usług na rzecz ludności,a inne to faktycznie służba.Tylko jak również doczytałeś,w większości służb obowiązują przywileje! Tak?Co więcej.Za pracą w wszelkich służbach idą wszelkie inne "zasady" oraz postanowienia.Natomiast ta pozostała grupa nie posiada niemal żadnego wsparcia,co nie jest zupełnie przypadkowym działaniem.Nawet,a może szczególnie górnictwo.Zauważ,że protesty budżetówki dotykają i obciążają większość społeczeństwa,Z szacunku dla ich pracy nie powiedziałbym -zmień pracę,wiedząc,że każdy jest potrzebny.Natomiast totalnym idiotyzmem jest próba/propozycja np.podniesienia wieku emerytalnego ...komu?Wiesz...w rzeczywistości aktualny rząd ma gdzieś polskie społeczeństwo,chociażby własnie przez wprowadzenie daniny solidarnościowej z cyklu"plus"Nie wiem jak inni uważają,ale jak wspomniałem wcześniej jest to świadome zadłużanie społeczeństwa,a nawet wywieranie nacisku na inne ugrupowania,bowiem już teraz każde kolejne ugrupowanie podtrzymuje "plusowe" programy przez ich rozszerzenie.Nie wiem,czy rozszerzenie nie będzie polegało np.na celowym zapładnianiu babć...Po prostu.Wielu obywateli Polski może czuć się szczęśliwymi,mogąc dotować utrzymanie czyichś dzieci.To tak jakbym nagle adoptował sobie dzieci.To JEST typowy socjal.Lecz jak widać,w wyścigu po władzę sięga się po idiotyczne rozwiązania.A muszę przyznać,że w gminach,kandydaci naprawdę szaleją na potęgę w propozycjach "plusowych" programów.
Zastanawiam się czy nie byłoby lepiej aby przeciwnicy ekipy rządzącej nie określali swoich programów czymś typu"gold" lub "platinum".Co byłoby bardziej czytelne i wymowne.No bo trzeba przyznać,że nie wszystko z dodatkiem "plus" jest ok.Natomiast "gold"-jak najbardziej.
Ale, wracając do tematu.Otóż wszyscy mają świadomość tego,że po przemianach ustrojowych w Polsce.Po zniszczeniu całego systemu pozostało pierdzielna dziura.Aktualnie dla większości młodych osób,szczególnie kobiet po prostu pracy brak.Przecież nie po to wkuwano i opłacano,za ciężką kasę wiedzę,której nikt nie chce kupić.Do większości oferowanych prac nie potrzeba specjalnych kwalifikacji.A nie każda kobieta chce i godzi się być podnóżkiem szefa za 2.5tyś brutto.Zatem faktem jest to,że wolną niszą do wykorzystania była turystyka,a że w turystyce można najwięcej zarobić w weekendy(zresztą pisałem o przedsiębiorstwie rozrywkowym itp)to jest to czymś możliwym do zaakceptowania.Zaś społeczeństwo powinno korzystać z turystyki,zasilając budżet.Przecież nie kupujesz w markecie 2 bochenków chleba więcej lub 2 kilogramów ziemniaków,bo masz moralne wyrzuty sumienia,że bez celu chodziłeś z koszykiem po sklepie.Ogólnie jak również napisałem.Istnieje wiele zawodów,w tym urzędy,którym chyba kasa śmierdzi,a może właśnie szanują swój wolny czas.Również ciekawym faktem,że wiele osiedlowych sklepów,przed zakazem było otwartych (chyba ateiści)a po wprowadzeniu ustawy (katolicy)A może najprawdopodobniej cenią sobie wolny czas w gronie rodzinnym.Przecież ustawa umożliwia zarobienie kasy na drogi ZUS!Nawet swego czasu w kurortach nadmorskich(nie wiem jak teraz)były godziny wolne od handlu w tygodniu od 13.00 do 15.00,może właśnie dlatego,aby prywatne kioski mogły zarobić na turystach.Ogólnie całość problemu sprowadza się do wspólnego mianownika,którym były wszelkie przywileje z tytułu wykonywanej pracy.Zapewne dla wielu to coś dziwnego lub niezrozumiałego,ale tak było.Teraz problemem jest to,że przywileje mają wybrani.
Zatem jak czytasz i widzisz w tv.Problem podnoszenia wieku uderzy w tych najbardziej obciążonych pracą,jakby nie można było uprzywilejowanym zmniejszyć tego "na","mata" ,"bierta" itp.


Czolgista12 napisał:
Przed wejściem do UE , niższy był poziom życia i zamożność ludzi w Polsce , nie mówię , że UE jest idealną instytucją , ale moim zdaniem dużo trudniej byłoby o rozwój gospodarki w Polsce.
Ty tak naprawdę uważasz? to znaczy,że jak Kowalski idzie prywatnie do lekarza,kilkakrotnie w miesiącu-to mu się darzy?albo jak wszyscy mają w domu autko,to już luksus?Hm.Widać z czego są mierniki wzrostu dobrobytu społeczeństwa.
ogólnie nadal panuje spore rozwarstwienie spowodowane wieloma czynnikami.Na pewno jednym z nich jest wiek i zdrowie starszych pracowników,którzy(niestety)nie są chronieni w Polsce na tyle ile powinni lub na tyle ile się należy.

Wracając do tematu PIS-u i rządu,to z tego co widzimy i słyszymy,to przykład kolejnej kompromitacji,w wykonaniu premiera M.Morawieckiego.Niestety,to dowodzi tego,że w partiach powinna istnieć komisja etyki,która już na wstępie weryfikuje osobę i postawę kandydata.Człowiek utytłany aferami powinien od swoich władz usłyszeć WON! albo -możesz rozklejać afisze wyborcze,czy też trzymać mikrofon...Co nawet podchwyciły media,które oświadczyły,że w wielu krajach zachodnich,w tym w USA,taki polityk jest spalony.
Na marginesie dodam,że słowa pana premiera faktycznie nie są jakoś wybitnie szkodliwe lub wulgarne.Po prostu...w kwestiach uchodźców potwierdzają decyzje i nastawienie polskiego społeczeństwa.Tak przynajmniej wynika z sondaży społecznych.Zatem jest to opinia szczera,pozbawiona pruderii oraz jakiejkolwiek maski.Istotnym i godnym pożałowania pozostaje to,że polskie społeczeństwo,tak naprawdę nie ma wyboru w kwestiach wyboru władzy.Pozostaje nam tylko czekać na to jakimi "kostkami cukru" zostaniemy nagrodzeni przez wybrane ekipy.
Co do przeciwników.To również godnym pożałowania jest to,że przez te lata nie dokonano żadnych spektakularnych działań,które miałyby "porwać" społeczeństwo i "rozszarpać" jaśnie panujących.Tak dla zaproponowania.Dlaczego nie padły słowa o zaostrzeniach kar za przestępstwa typu...Zakaz pobierania nagród ,Zakaz dotowania partii i jakiejkolwiek religii,zakaz zajmowania stanowisk na zasadzie nepotyzmu,karanie nepotyzmu i zakaz zajmowania stanowisk w spółkach państwowych itd. i w ten deseń,na ten wzór...
Dlatego PIS wygra wybory.Nie dlatego,że jest lepszy,tylko dlatego,że przeciwnik nie zaproponował nic lepszego(To moje prywatne zdanie)Tak jak w sporcie.Przegrywa ten kto pozwala na grę przeciwnikowi.
 
S

serwor

Guest
Czolgista12 napisał:
Ale mimo wszystko uważam, że emigracja do krajów typu Niemcy , Francja, Belgia, Holandia, kraje skandynawskie jeszcze się opłaca .
No oczywiscie że się opłaca, a jesli jeszcze chcesz pracować w nadgodzinach to możesz zarobić dużo więcej niż zarabiasz w Polsce.
Ale ja podałem normalne stawki w niemczech dla kobiet w dużej niemieckiej firmie, tylko to.
Praca dosyć dobra bo w Berlinie jest dużo chętnych do tej pracy. Pracodawca najpierw zatrudnia z agencji pracy a dopiero póżniej jesli jest zadowolony dają normalny etat.



Czolgista12 napisał:
Hiszpania, Włochy mimo problemów gospodarczych są bogatsze od Polski, ale do tych krajów nie opłaca się emigracja bo powoli to tam się robią zarobki na poziomie 1000-1300 euro i wyższe ceny czyli już nie dużo lepiej niż w pl.
Tylko widzisz te kraje to inny sort.
Tam nie było wojny takiej jak u nas.
Zobacz na ich zabytki miasta, przemysł nie bombardowany nie wywożony do Niemiec , Rosji.
A pomimo tego nasz poziom życia dogania i Włochy i Hiszpanie.
Pisze o poziomie życia nie o zarobkach.
A jesli chodzi o zarobki to policz równierz wydatki. Policz koszty życia tam i u nas. Praktycznie dogoniliśmy Hiszpanie i doganiamy Włochy w poziomie życia.
Zarabiamy mniej ale też płacimy mniej za mieszkania, usługi, służbę zdrowia nawet ceny w sklepach przeważnie niższe.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
No nie wiem, czy we Włoszech są wyższe ceny niż w Polsce. Nie wiem jak z mieszkaniami i samochodami, ale patrząc po cenach na sklepowych półkach powiedziałbym, że jest bardzo podobnie.
 
S

serwor

Guest
Retrojan napisał:
Wracając do tematu PIS-u i rządu,to z tego co widzimy i słyszymy,to przykład kolejnej kompromitacji,w wykonaniu premiera M.Morawieckiego
Retrojan napisał:
Niestety,to dowodzi tego,że w partiach powinna istnieć komisja etyki,która już na wstępie weryfikuje osobę i postawę kandydata.Człowiek utytłany aferami powinien od swoich władz usłyszeć WON! albo -możesz rozklejać afisze wyborcze,czy też trzymać mikrofon...Co nawet podchwyciły media,które oświadczyły,że w wielu krajach zachodnich,w tym w USA,taki polityk jest spalon
Retrojan napisał:
Na marginesie dodam,że słowa pana premiera faktycznie nie są jakoś wybitnie szkodliwe lub wulgarne.Po prostu...w kwestiach uchodźców potwierdzają decyzje i nastawienie polskiego społeczeństwa.Tak przynajmniej wynika z sondaży społecznych.Zatem jest to opinia szczera,pozbawiona pruderii oraz jakiejkolwiek maski.
No to w końcu jak jest? Skompromitował się czy nie? Bo akurat to o czym piszesz ten fragment rozmowy pokazuje że po prosty mówił to co większość Polaków.
Tak że nie licz że w Polsce go potępią. Raczej odwrotnie, jego wrogowie dając to do internetu pomagają mu.
Gorzej trochę z resztą rozmowy, o młodym Czarneckim, o Gradzie itd.
Aha podejrzewam że mało kto na forum wie o czym piszesz.

glowonog napisał:
No nie wiem, czy we Włoszech są wyższe ceny niż w Polsce. Nie wiem jak z mieszkaniami i samochodami, ale patrząc po cenach na sklepowych półkach powiedziałbym, że jest bardzo podobnie.
Ja raczej pisze o usługach i własnie mieszkaniach. Ceny też dosyc wysokie bo turysci.Samochód to nie konieczność więc nie pisze akurat o samochodach.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
serwor napisał:
Aha podejrzewam że mało kto na forum wie o czym piszesz.
W polityce udzielają się ze 3 osoby teraz, myślę, że każdy czytał, co tam Morawiecki mówił. Nawet ściągnąłem sobie rozmowę na kompa, ale nie chce mi się słuchać tych 3 godzin...

Generalnie nie ma o czym mówić, Kaczyński stwierdził, że rząd trzeba wymienić, to wyciągnął odpowiedniego haka.



serwor napisał:
Ja raczej pisze o usługach i własnie mieszkaniach. Ceny też dosyc wysokie bo turysci.Samochód to nie konieczność więc nie pisze akurat o samochodach.
Za pizze płaciłem mniej, niż w Polsce, o espresso za 1 euro, lub jakimś cappuccino za 2 euro nie wspomnę. U nas ceny są X2. No, tylko, że kawa i pizza to to, na czym włochy stoją, więc przykład pewnie słaby.
 
S

serwor

Guest
glowonog napisał:
Za pizze płaciłem mniej, niż w Polsce, o espresso za 1 euro, lub jakimś cappuccino za 2 euro nie wspomnę. U nas ceny są X2. No, tylko, że kawa i pizza to to, na czym włochy stoją, więc przykład pewnie słaby.
Szczerze mówiąc nigdy nie byłem we Włoszech, bazuje raczej na internecie.
https://www.podrozepoeuropie.pl/ceny-we-wloszech/
https://www.cenynaswiecie.pl/ceny-we-wloszech,226/
No i teraz ogólnie podsumuje swój stosunek do wstąpienia Polski do strefy euro.
Jest narodowcem[chociaż socjalistą] , wrogiem obcych baz w Polsce to jak mogę być za strefą euro?
Strefa euro to obniżenie suwerenności państwa, nie do przyjęcia dla mnie.
Druga sprawa to to że większość państw ze strefy euro rozwija się gorzej niż te które euro nie przyjeły.
Wzrost PKB w strefie euro jest ogólnie symboliczny.
Natomiast tam gdzie euro nie ma gospodarka prze do przodu.
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 443
Punkty reakcji
106
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Czolgista12 napisał:
nie sponsorowanie aborcji Afryce i nie znanych powodów cała Europa ma rozwiązywać ich problemy i ponosić skutki płodzenia przez te grupy nadmiarze dzieci a inne ludy jak żyją w nędzy nie płodzą nadmiarze dzieci i posiadają dwójkę lub trójkę bo tyle mogą sobie pozwolić.
O ile monologi panaK zwykle olewam, to tutaj zaprotestuję - nie z nieznanych powodów, tylko z bardzo dobrze znanych, choć Polska do tego łapy nie przyłożyła i to nie my mamy moralny obowiązek pomagać Afryce.

Przestudiuj sobie historię kolonii krajów Europejskich w Afryce, to zrozumiesz, że te powody są jednak znane.


pan k napisał:
5 Wschodnia część kraju powinna stać się wielką strefą wolnego handlu.
A zachodnia nie, bo po co. Zachodniej dopierdzielimy takie podatki, żeby nawet płacili za oddychanie i sranie ( tak, wiem, że już płacimy ).


pan k napisał:
3 Zakaz promowanie tęczowych pomysłów a szczególnie zmiany płci która nie istnieje a prawo nie powinno jej uznawać a osoby które chcą ją zmienić powinny trafiać na przymusowe leczenie.
Ty powinieneś trafić na przymusową naukę języka polskiego.
Aborcja którą sponsoruje UE dla Afryki niczym nie pomoże i jedynie pomoże anulowanie długów i zielona rewolucja .
Przez wiele za pomocą substancji chemicznych pozbywano się komarów ale ekolodzy jako wielbiciele komarów
doprowadzili do porzucenia metod chemicznych i ten sposób sprowadzili Malarie i odpowiadają za miliony ofiar .
Jedynie gwarantuje zyski firmą które to wykonują i powoduje zanik szacunku dla życia.
Powoduje zanik odpowiedzialności i zwiększa ilość zarażonych HIV i podobnymi chorobami.
Robią prezent dla producentów produkujący lek na HIV.
Wschodnia część kraju ma idealne położenie jako połączenie Zachodu i Wschodu.
Dlatego mieszkańcy Ukrainy , Białorusi , Rosji , Państw Bałtyckich , Mołdawii i Kaukazu powinni mieć
prawo do kupienia wizy handlowej która gwarantuje swobodny transport towarów i bez ograniczeń
przebywanie na Wschodnich terenach.
To wytworzy dodatkowy wzrost gospodarczy i firmy tych państw muszą korzystać Polskich firm transportowych
bo wiza pozwala na przekraczanie tylko Wschodu Kraju.
Obecnie Wschodnia część kraju stała się wspólną graniczą Unii i to skutecznie niszczy handel tym regionie.
Czolgista12 napisał:
Nigdy to nie nastąpi. UE sama upada bo jest klasyczną Oligarchią.
Nie koniecznie upada jedne kraje wychodzą z UE drugie kraje do niej kandydują i wchodzą , pewnie za 10-15 lat kraje środkowej europy będą się powoli stawały krajami starej UE i płatnikami dla krajów biedniejszych . Myślę , że kraje rejonu bałkan typu Serbia , będą wchodziły do UE , Grecja i Portugalia pewnie nadal zostaną słabymi gospodarkami na które trzeba będzie płacić. Generalnie Polska od około 2028 roku stanie się już płatnikiem netto i będzie wykładać pieniądze na biedne kraje UE lub nowe kraje UE.

Polska dużo skorzystała na byciu w UE pod kątem rozwoju infrastruktury oraz gospodarki. Pamiętam czasy przed 2004 rokiem i generalnie podczas pobytu w UE bardzo rozwinęła się w Polsce gospodarka pod kątem przemysłowym mam na myśli eksport za granice oraz import . UE daje bardzo duże ułatwienia jak chce się wysłać towar bo np. do Rosji to jest bardzo dużo odpraw celnych , trzeba spełniać wymogi tamtego prawa itp. to samo inne kraje z poza UE . A np. eksport do Niemiec , Włoch , Francji i innych dużych gospodarek jest bardzo prosty , generalnie wymiana handlowa odbywa się praktycznie jak na terenie Polski ,do tego każdy kraj UE ma zbliżone prawo . W Polsce sprzeda się coś np. 1000 zł a w Niemczech np. ten sam towar lub usługę sprzeda się już po mniej więcej cenie rynkowej Niemieckiej np. 1500 euro , eksporty za granice dają często kila razy większe zyski niż na handel na terenie Polski. Wchodzi też generalnie rozwój infrastruktury drogowej , kolejowej , użytku publicznego.

Przed wejściem do UE , niższy był poziom życia i zamożność ludzi w Polsce , nie mówię , że UE jest idealną instytucją , ale moim zdaniem dużo trudniej byłoby o rozwój gospodarki w Polsce.

A co do waluty PLN to w obecnej sytuacji działa to tak , że gdy złoty jest słabszy to bardziej zarabia się na eksporcie , ale mniej się importuje , na tym polega zabezpieczanie w kwestii kursów walut. A w przypadku euro i jego wprowadzenia to już inaczej z racji na brak różnic kursowych jest wzrost napływu kapitału zagranicznego oraz niższe stopy procentowe co powoduje niższe koszty brania kredytów , ale jeżeli nie jest to jakoś nadzorowane to przy nie odpowiednim zadłużaniu się może doprowadzić do krachu jak w Grecji. Ale głównie to wynika z nie odpowiedzialnej polityki tamtego kraju.
Ale samo w sobie przejście z PLN na EUR , nic nie zmienia dla przeciętnego człowieka. Zamiast pensji 3000 zł będzie 700 euro a zamiast rachunku za mieszkanie 500 zł będzie np.115 euro itp.
Generalnie inne kraje europy środkowej , specjalnie na tym nie straciły , ale nie wiadomo jak nie zyskały również. W biednych rejonach gdzie była bieda , bieda jest nadal , a bardziej zamożne regiony tych krajów nadal są bogate.
Z tego co wiem to gdyby Grecja nie była w strefie euro , to podczas swojej recesji miałaby jeszcze większa recesje totalna katastrofa gospodarcza by była , gdyż nie podlegaliby instrumentom pomocowym EBC.
Polska żaden sposób nie skorzystała na tym i powodowały zadłużenie Polskich miast .
Przyczyniły się też do wzrostu korupcji i nepotyzmu .

1 Drogi przepłacona za nie i sposób sztuczny zwiększano koszty budowy np
Ekrany chroniące przez hałasem i wielu przypadkach stoją miejscach pustych .
Zbudowano je by sposób sztuczny zwiększyć koszty.
Za tyle pieniędzy powinny wytrzymać zimę i lato a nie wytrzymują zmian pogodowych.
2 Zbudowano Parki wodne - które są studnią bez dna.
3 Lokalne lotniska - które nie miały żadnego sensu ekonomicznego.
4 Patologiczna propaganda na temat tej organizacji i debilne materiały
wielbiące tą organizację .
Te lotniska powstały by wysępić pieniądze od UE i tworzą poważne straty .
5 Za Polskie pieniądze Lidl i Kaufland zyskał specjalne warunki finansowe od Niemiec.
Fundusz gospodarczy miał służyć całej Europie a obecnie służy do tego by markety Niemieckie
miały dotowaną żywność i ekspansje a Polskie władze jeszcze dawały im specjalne ulgi kosztem Polskich firm .
Kaufland dostał 100 mln euro pożyczki z EBOR na rozwój w Polsce a Polski handel zanika i tego symbolem jest bankructwo
Piotra i Pawła ta sieć Polskich marketów zbankrutowała bo nie była wstanie wytrzymać dotowanie obcych sieci .
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaufland-pozyczka-ebor-100-mln-zl,92,0,2287708.html
UE powinna dyscyplinarnie wyrzucić Grecję , Hiszpanie i Portugalię za
oszustwa finansowe a nie spłacać ich długi.
Wynagradza oszustów i skutecznie ochłodziła wzrost Europy.
Czolgista12 napisał:
Nigdy to nie nastąpi. UE sama upada bo jest klasyczną Oligarchią.
Nie koniecznie upada jedne kraje wychodzą z UE drugie kraje do niej kandydują i wchodzą , pewnie za 10-15 lat kraje środkowej europy będą się powoli stawały krajami starej UE i płatnikami dla krajów biedniejszych . Myślę , że kraje rejonu bałkan typu Serbia , będą wchodziły do UE , Grecja i Portugalia pewnie nadal zostaną słabymi gospodarkami na które trzeba będzie płacić. Generalnie Polska od około 2028 roku stanie się już płatnikiem netto i będzie wykładać pieniądze na biedne kraje UE lub nowe kraje UE.

Polska dużo skorzystała na byciu w UE pod kątem rozwoju infrastruktury oraz gospodarki. Pamiętam czasy przed 2004 rokiem i generalnie podczas pobytu w UE bardzo rozwinęła się w Polsce gospodarka pod kątem przemysłowym mam na myśli eksport za granice oraz import . UE daje bardzo duże ułatwienia jak chce się wysłać towar bo np. do Rosji to jest bardzo dużo odpraw celnych , trzeba spełniać wymogi tamtego prawa itp. to samo inne kraje z poza UE . A np. eksport do Niemiec , Włoch , Francji i innych dużych gospodarek jest bardzo prosty , generalnie wymiana handlowa odbywa się praktycznie jak na terenie Polski ,do tego każdy kraj UE ma zbliżone prawo . W Polsce sprzeda się coś np. 1000 zł a w Niemczech np. ten sam towar lub usługę sprzeda się już po mniej więcej cenie rynkowej Niemieckiej np. 1500 euro , eksporty za granice dają często kila razy większe zyski niż na handel na terenie Polski. Wchodzi też generalnie rozwój infrastruktury drogowej , kolejowej , użytku publicznego.

Przed wejściem do UE , niższy był poziom życia i zamożność ludzi w Polsce , nie mówię , że UE jest idealną instytucją , ale moim zdaniem dużo trudniej byłoby o rozwój gospodarki w Polsce.

A co do waluty PLN to w obecnej sytuacji działa to tak , że gdy złoty jest słabszy to bardziej zarabia się na eksporcie , ale mniej się importuje , na tym polega zabezpieczanie w kwestii kursów walut. A w przypadku euro i jego wprowadzenia to już inaczej z racji na brak różnic kursowych jest wzrost napływu kapitału zagranicznego oraz niższe stopy procentowe co powoduje niższe koszty brania kredytów , ale jeżeli nie jest to jakoś nadzorowane to przy nie odpowiednim zadłużaniu się może doprowadzić do krachu jak w Grecji. Ale głównie to wynika z nie odpowiedzialnej polityki tamtego kraju.
Ale samo w sobie przejście z PLN na EUR , nic nie zmienia dla przeciętnego człowieka. Zamiast pensji 3000 zł będzie 700 euro a zamiast rachunku za mieszkanie 500 zł będzie np.115 euro itp.
Generalnie inne kraje europy środkowej , specjalnie na tym nie straciły , ale nie wiadomo jak nie zyskały również. W biednych rejonach gdzie była bieda , bieda jest nadal , a bardziej zamożne regiony tych krajów nadal są bogate.
Z tego co wiem to gdyby Grecja nie była w strefie euro , to podczas swojej recesji miałaby jeszcze większa recesje totalna katastrofa gospodarcza by była , gdyż nie podlegaliby instrumentom pomocowym EBC.
Koszty Przewodzenia UE.
Na przewodzenie UE wydano 430 mln zł i brak skutków tego przewodzenia a kierowanie tą organizacją spowodowało patologiczne i absurdalne wydatki
które nie miały żadnego sensu.
14 opancerzonych limuzyn o wartości 5 mln 69 tys. 960 zł , filmik promujące Polską prezydencję i wydano na niego 600 tys. zł a efekt
żaden i filmik nie ma żadnego sensu i nie wiadomo o czy jest , 24 tys. euro - za kolorowe strzałki promujące obecność UE , 12500 drewnianych zabawek przeznaczono prawie milion złotych a dokładnie 991,380 tys i problemy prawne wykorzystanie wzoru na tych zabawkach , 7,2 mln złotych hotel dla gości.
To kierowanie przez kilka miesięcy UE nic nie dało i jedynie zmarnowano nie potrzebnie pieniądze.
Koszt budowy dróg jest na średnim poziomie w UE , ani nie byly mega drogie ani mega tanie. W koszt budowy dróg wchodzą koszty inżynieryjne,mostowe, gleba itp.
Przed wejściem nie było prawie wcale autostrad I dróg ekspresowych. Teraz jest ich z 3600 km praktycznie tyle co Wlk. Brytani .
Akurat aqua parki ,oczyszczalnie ścieków I inne obiekty użytku publicznego są przydatne i nie można tego nazwać stratą kasy. Bardziej estetyczne I zadbane miasta są idzie to w kierunki Niemieckie. Kiedyś dużo brzydsze I brudniejsze były polskie miasta.

Zmniejszyła się korupcja w Polsce, UE zwraca uwage na transparentność.
Też zdarząją się sporadycznie nie trafione iwestycje w Polsce, ale na całym świecie takie się zdarzają I jest to wina polskich władz a nie UE.

UE daje dofinansowania bez zwrotne porzyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, firmy na tym zyskują też na dofinansowaniach .
Bardzo dużo jest programów z UE.

Markety zachodnie były w Polsce przed wejściem do UE też, dla przeciętnego człowieka lepiej płacić 3 zł za jogurt w biedronce niż 6 zł w lokalnym sklepie.

Przykład z życia w dużym sklepie odzieżowym zagraniczny sklep cena 5 zł za skarpetki, w lokalnym sklepie po 17 zl, więc dziwisz się czemu te sklepy są słabsze.
glowonog napisał:
Fajnie być takim bankrutem gdzie najniższa krajowa to 1500 euro a srednia krajowa to 3200 euro. Dziwne czemu miliony polaków tam wyjeżdza i jest im dobrze.
Stuknij się w łeb, w takim Berlinie mało kto zarabia 2000 euro na rękę.
Skąd wiesz ile kto zarabia? Ile osób zarabia tam poniżej 2000 euro konkretnie?

Poza z wielu krajów tam ludzie jadą jakby było tam tak źle to by ludzie uciekali z europy zachodniej. A napływ ludzi atm jest cały czas dużo.


Poza tym nadal nikt nie dał żadnych konkretnych argumentów, co do mojego pytania.
A co do Piotra I Pawła to był drogii i nie wytrzymał konkurencji. Biedronka I inne discounty są tańsze.



Warto przeczytać książkę Socjalizm według UE i Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa .
Te książki obalają kult UE który trwa naszym kraju.
Na kanale Mediów Narodowych można obejrzeć kongres Ruchu Narodowego .
Unia Europejska stworzyła mentalność żebraczo-cwaniacką z elementami poddaństwa" | Stanisław Żółtek - po obejrzeniu tego filmu przechodzi uwielbienie do tej organizacji.
https://www.youtube.com/watch?v=hhiuWxvvLOI&list=PL-65vHieZb31WfwUb55oY52xAX--dfkd5&index=6&t=0s

Ten Polski Market upadł powodu dotowania obcych firm .
Obce firmy dostają za darmo teren pod budowę a wielu przypadkach państwo płaci za przygotowanie terenu pod budowę i remont budynku.
Specjalne ulgi podatkowe i dopłaty.
Polskie firmy dostają na pewien czas niskie podatki a powinny dostawać czas na ich wypracowanie.
Powinny dostawać zwolnienia z podatków Małe firmy zwolnienia na 5 lat a duże i średnie na 10 lat.
Obce mogą obniżyć ceny swoich produktów a Polskie firmy nie mogą tego zrobić.
Gospodarczo trwa nadal kolonizacja ekonomiczna.
Jedynym plusem rządu są dalsze pracę i prawdopodobnie wprowadzą dobrowolność szczepień.
Obecnie szczepienia są prowadzone dla zysków obcych firm i nie ponoszą skutków ubocznych.
Obce firmy mają wspaniałe zyski kosztem zdrowia Polskich dzieci a rodzice muszą płacić za skutki uboczne .
Polskie dzieci dostają od urodzenia najwięcej szczepionek a innych krajach po stworzeniu odporności .
Dostają szczepionkę przeciwko gruźlicy która nie chroni przed tą chorobą i potwierdza to Instytut przeciwko tej chorobie.
Powoduje poważne skutki zdrowotne a lekarze nie robią wstępnych badań , nie odrzucają jeśli nie jest pełni zdrowe lub choroba
genetyczna nie pozwala na szczepienia , nie robią wywiadu by wykryć uczulenia a nawet szczepią jeśli są skutki uboczne.
Dobrowolność wymusi badania i wywiad a dodatkowo wymusi przechowywanie odpowiednich warunkach i trzymanie się terminu ważności.
Obecnie ignorują odpowiednie warunki przechowywania i wybuchły dwa skandale sprawie przechowywania i pomimo awarii lodówki
nadal je podawano dzieciom a urzędniczy i lekarze to ignorowali i stwierdzili że pomimo wymagań że musi być przechowywana w lodówce
można je podawać i tak samo ignorują termin ważności .
Grożenie , znieważanie , podawanie bez zgody rodziców dzieci szczepieniom i porywanie dzieci przez policję jeśli rodzice chcą dokładnych informacji .
Nielegalne nachodzenie przez pielęgniarkę i sanepid a wielu przypadkach nielegalna grzywna.
Grzywna jest nieważna bo prawnie jest obowiązek bez grzywny i kar a grzywny te są wymysłem Komorowskie który prowadzając je złamał prawo.
Całej Europie jest dobrowolność szczepień i nadal ją zachowują bo ważniejsze jest zdrowie niż zyski obcych firm .
Jeśli są tak skuteczne to dlaczego jest obowiązek ich stosowania ?.
Obowiązek obniżył ich skuteczność i najwięcej skutków ubocznych powodują szczepionki na kilka chorób.
Plusem rządu jest nie prowadzenie szczepionki przeciwko rakowi macicy i brak dowodów na jej skuteczność .
Jedynie badania tej firmy mają potwierdzać jej skuteczność i nie są wiarygodne.
Na szczęście nie rządzi totalna opozycja która utrzymała by absurdalny system szczepień.
Dodatkowo Prowadziła by szczepionkę przeciwko rakowi macicy i Polskie kobiety były by żywymi królikami
a państwo płaciło by na eksperymenty tej firmy i rodziny same radziły sobie ze skutkami ubocznymi tej szczepionki .
 
S

serwor

Guest
pan k napisał:
Obecnie szczepienia są prowadzone dla zysków obcych firm i nie ponoszą skutków ubocznych. Obce firmy mają wspaniałe zyski kosztem zdrowia Polskich dzieci a rodzice muszą płacić za skutki uboczne . Polskie dzieci dostają od urodzenia najwięcej szczepionek a innych krajach po stworzeniu odporności .
Wiesz co Panie K ? Ciebie trzeba leczyć psychicznie! Ja pamiętam czasy gdy jeszcze żyli ludzie którzy nie mieli szczęscia być szczepieni na przykład na Heine Medina.
Dla mnie tacy ludzie którzy piszą takie piedoły to inwalidzi umysłowi
.
pan k napisał:
Całej Europie jest dobrowolność szczepień i nadal ją zachowują bo ważniejsze jest zdrowie niż zyski obcych firm
I znów głupoty, w połowie krajów europy są obowiązkowe szczepienia i to w tych najważniejszych krajach.
Co więcej tam gdzie nie ma obowiąsku to są refundacje szczepien a dzieci które nie były szczepione nie mogą chodzić do publicznych szkól, przedszkoli.
Co się dzieje gdy zabraknie szczepien widac na ukrainie.
Z powodu ubóstwa i braku szczepien panują tam teraz epidemie polio, odry, grużlicy itd.
a Panie K ukraina zaraz obok i wielu ukrainców juz w Polsce. Oni zarażają nieszczepionych. Ale dobrze nie szczep się pan Panie K. Tylko powinno być tak że jestes nie szczepiony to leczenie 100% płatne i brak renty dla inwalidów którzy zachorowali a nie byli szczepieni!
Żeby jeszcze były szczepienia na głupotę...... marzenie.

Pan K za swój ideał bierze Rumunię gdzie szczepień nie ma!
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Z tymi szczepieniami jest jeszcze taki problem, że debile nieszczepiący swoich dzieci narażają dzieci, które chcą się szczepić. Tzn. dziecko w podstawówce jeszcze przed niektórymi szczepieniami jest narażone na kontakt z dzieckiem takiego idioty antyszczepionkowca.

Będzie tak jak piszesz, Serwor, ludzie zaczną chorować na choroby, które już prawie wymarły. To śmieszne, ludzkość poradziła sobie z problemem epidemii, które ścieliły trupami ulice tylko po to, by dziś debile, którzy w ogóle nie znają się na medycynie mogli powiedzieć " te szczepienia to spisek, moje dzieci nie będą szczepione " i dobrowolnie doprowadzali do nawrotów wymarłych chorób.
 

Czolgista12

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2018
Posty
186
Punkty reakcji
1
Retrojan napisał:
Kelner i kierowca nie jest pracownikiem służb. To nie policjant, ani żołnierz.
.No...przecież napisałem,że wiele zawodów należy do tzw.usług na rzecz ludności,a inne to faktycznie służba.Tylko jak również doczytałeś,w większości służb obowiązują przywileje! Tak?Co więcej.Za pracą w wszelkich służbach idą wszelkie inne "zasady" oraz postanowienia.Natomiast ta pozostała grupa nie posiada niemal żadnego wsparcia,co nie jest zupełnie przypadkowym działaniem.Nawet,a może szczególnie górnictwo.Zauważ,że protesty budżetówki dotykają i obciążają większość społeczeństwa,Z szacunku dla ich pracy nie powiedziałbym -zmień pracę,wiedząc,że każdy jest potrzebny.Natomiast totalnym idiotyzmem jest próba/propozycja np.podniesienia wieku emerytalnego ...komu?Wiesz...w rzeczywistości aktualny rząd ma gdzieś polskie społeczeństwo,chociażby własnie przez wprowadzenie daniny solidarnościowej z cyklu"plus"Nie wiem jak inni uważają,ale jak wspomniałem wcześniej jest to świadome zadłużanie społeczeństwa,a nawet wywieranie nacisku na inne ugrupowania,bowiem już teraz każde kolejne ugrupowanie podtrzymuje "plusowe" programy przez ich rozszerzenie.Nie wiem,czy rozszerzenie nie będzie polegało np.na celowym zapładnianiu babć...Po prostu.Wielu obywateli Polski może czuć się szczęśliwymi,mogąc dotować utrzymanie czyichś dzieci.To tak jakbym nagle adoptował sobie dzieci.To JEST typowy socjal.Lecz jak widać,w wyścigu po władzę sięga się po idiotyczne rozwiązania.A muszę przyznać,że w gminach,kandydaci naprawdę szaleją na potęgę w propozycjach "plusowych" programów.
Zastanawiam się czy nie byłoby lepiej aby przeciwnicy ekipy rządzącej nie określali swoich programów czymś typu"gold" lub "platinum".Co byłoby bardziej czytelne i wymowne.No bo trzeba przyznać,że nie wszystko z dodatkiem "plus" jest ok.Natomiast "gold"-jak najbardziej.
Ale, wracając do tematu.Otóż wszyscy mają świadomość tego,że po przemianach ustrojowych w Polsce.Po zniszczeniu całego systemu pozostało pierdzielna dziura.Aktualnie dla większości młodych osób,szczególnie kobiet po prostu pracy brak.Przecież nie po to wkuwano i opłacano,za ciężką kasę wiedzę,której nikt nie chce kupić.Do większości oferowanych prac nie potrzeba specjalnych kwalifikacji.A nie każda kobieta chce i godzi się być podnóżkiem szefa za 2.5tyś brutto.Zatem faktem jest to,że wolną niszą do wykorzystania była turystyka,a że w turystyce można najwięcej zarobić w weekendy(zresztą pisałem o przedsiębiorstwie rozrywkowym itp)to jest to czymś możliwym do zaakceptowania.Zaś społeczeństwo powinno korzystać z turystyki,zasilając budżet.Przecież nie kupujesz w markecie 2 bochenków chleba więcej lub 2 kilogramów ziemniaków,bo masz moralne wyrzuty sumienia,że bez celu chodziłeś z koszykiem po sklepie.Ogólnie jak również napisałem.Istnieje wiele zawodów,w tym urzędy,którym chyba kasa śmierdzi,a może właśnie szanują swój wolny czas.Również ciekawym faktem,że wiele osiedlowych sklepów,przed zakazem było otwartych (chyba ateiści)a po wprowadzeniu ustawy (katolicy)A może najprawdopodobniej cenią sobie wolny czas w gronie rodzinnym.Przecież ustawa umożliwia zarobienie kasy na drogi ZUS!Nawet swego czasu w kurortach nadmorskich(nie wiem jak teraz)były godziny wolne od handlu w tygodniu od 13.00 do 15.00,może właśnie dlatego,aby prywatne kioski mogły zarobić na turystach.Ogólnie całość problemu sprowadza się do wspólnego mianownika,którym były wszelkie przywileje z tytułu wykonywanej pracy.Zapewne dla wielu to coś dziwnego lub niezrozumiałego,ale tak było.Teraz problemem jest to,że przywileje mają wybrani.
Zatem jak czytasz i widzisz w tv.Problem podnoszenia wieku uderzy w tych najbardziej obciążonych pracą,jakby nie można było uprzywilejowanym zmniejszyć tego "na","mata" ,"bierta" itp.

Czolgista12 napisał:
Przed wejściem do UE , niższy był poziom życia i zamożność ludzi w Polsce , nie mówię , że UE jest idealną instytucją , ale moim zdaniem dużo trudniej byłoby o rozwój gospodarki w Polsce.
Ty tak naprawdę uważasz? to znaczy,że jak Kowalski idzie prywatnie do lekarza,kilkakrotnie w miesiącu-to mu się darzy?albo jak wszyscy mają w domu autko,to już luksus?Hm.Widać z czego są mierniki wzrostu dobrobytu społeczeństwa.
ogólnie nadal panuje spore rozwarstwienie spowodowane wieloma czynnikami.Na pewno jednym z nich jest wiek i zdrowie starszych pracowników,którzy(niestety)nie są chronieni w Polsce na tyle ile powinni lub na tyle ile się należy.

Wracając do tematu PIS-u i rządu,to z tego co widzimy i słyszymy,to przykład kolejnej kompromitacji,w wykonaniu premiera M.Morawieckiego.Niestety,to dowodzi tego,że w partiach powinna istnieć komisja etyki,która już na wstępie weryfikuje osobę i postawę kandydata.Człowiek utytłany aferami powinien od swoich władz usłyszeć WON! albo -możesz rozklejać afisze wyborcze,czy też trzymać mikrofon...Co nawet podchwyciły media,które oświadczyły,że w wielu krajach zachodnich,w tym w USA,taki polityk jest spalony.
Na marginesie dodam,że słowa pana premiera faktycznie nie są jakoś wybitnie szkodliwe lub wulgarne.Po prostu...w kwestiach uchodźców potwierdzają decyzje i nastawienie polskiego społeczeństwa.Tak przynajmniej wynika z sondaży społecznych.Zatem jest to opinia szczera,pozbawiona pruderii oraz jakiejkolwiek maski.Istotnym i godnym pożałowania pozostaje to,że polskie społeczeństwo,tak naprawdę nie ma wyboru w kwestiach wyboru władzy.Pozostaje nam tylko czekać na to jakimi "kostkami cukru" zostaniemy nagrodzeni przez wybrane ekipy.
Co do przeciwników.To również godnym pożałowania jest to,że przez te lata nie dokonano żadnych spektakularnych działań,które miałyby "porwać" społeczeństwo i "rozszarpać" jaśnie panujących.Tak dla zaproponowania.Dlaczego nie padły słowa o zaostrzeniach kar za przestępstwa typu...Zakaz pobierania nagród ,Zakaz dotowania partii i jakiejkolwiek religii,zakaz zajmowania stanowisk na zasadzie nepotyzmu,karanie nepotyzmu i zakaz zajmowania stanowisk w spółkach państwowych itd. i w ten deseń,na ten wzór...
Dlatego PIS wygra wybory.Nie dlatego,że jest lepszy,tylko dlatego,że przeciwnik nie zaproponował nic lepszego(To moje prywatne zdanie)Tak jak w sporcie.Przegrywa ten kto pozwala na grę przeciwnikowi.
PIS to akurat jest totalna kompromitacja nie ma nawet co tego komentować. A co do zamożności mam na myśli fakt, że z roku na rok w gospodarce są coraz wyższe pensje i powoli różnice zarobkowe się zmniejszają. Może w relacji polak ma 3000 zł a np. Włoch 1500 euro to różnica jest prawie 2-krotna ,ale w relacji ceny i dochody to już różnice się zmniejszają...
glowonog napisał:
No nie wiem, czy we Włoszech są wyższe ceny niż w Polsce. Nie wiem jak z mieszkaniami i samochodami, ale patrząc po cenach na sklepowych półkach powiedziałbym, że jest bardzo podobnie.
Ceny w sklepach w Hiszpanii i Włoszech zbliżone jak w Polsce,ale słyszałem , że koszty utrzymania typu mieszkania, ubrania,opieka medyczna i inne rzeczy są już znacznie droższe są bo generalnie te rzeczy są najbardziej kosztowne.


serwor napisał:
Tylko widzisz te kraje to inny sort. Tam nie było wojny takiej jak u nas. Zobacz na ich zabytki miasta, przemysł nie bombardowany nie wywożony do Niemiec , Rosji. A pomimo tego nasz poziom życia dogania i Włochy i Hiszpanie. Pisze o poziomie życia nie o zarobkach. A jesli chodzi o zarobki to policz równierz wydatki. Policz koszty życia tam i u nas. Praktycznie dogoniliśmy Hiszpanie i doganiamy Włochy w poziomie życia. Zarabiamy mniej ale też płacimy mniej za mieszkania, usługi, służbę zdrowia nawet ceny w sklepach przeważnie niższe.
W skali utrzymania mieszkań , usług , służby zdrowia ,ubrań itp. to na pewno Hiszpania i Włochy są droższe od Polski . Ale w skali pójścia do sklepu i kupienia produktów spożywczych to ceny już tak bardzo nie odbiegają. Już jak kojarze nawet 10 lat temu te ceny już tak nie odbiegały.

Hiszpania i włochy w przeszłości nie miały praktycznie przemysłu tam generalnie zawsze była bieda . W latach 50ych , 60yc to Hiszpania miała nawet podobny poziom zamożności co Polska. Odskoczyły Polsce w okresie stanu wojennego oraz , gdy Hiszpania weszła do UE , mieli tam trochę imprez sportowych w latach 80ych , które też podnoszą poziom PKB itp.

A co do strefy euro i wzrostu PKB to kraju po sowieckie typu Słowacja , Litwa Estonia , Słowenia czyli kraje ze strefy euro to generalnie mają zbliżony poziom wzrostu PKB jak Polska. A ogólnie kraje strefy euro mają mniejsze wzrosty gospodarcze , gdyż to te zamożne kraje płacą na biedniejsze kraje i to biedniejsze kraje dostają najwięcej pieniędzy na rozwój , nie jest to związane z byciem w strefie euro.
Od nowej perspektywy UE ma iść już więcej kasy na kraje południa europy bo tam jest kiepsko , a po 2028 roku Polska już prawdopodobnie będzie płatnikiem netto UE i już wraz z krajami starej UE będzie płacić na nowe kraje UE , bo może jakieś kraje z bałkan dojdą typu Czarnogóra , Serbia , do tego pewnie kraje południa europy. Po 2028 roku myślę , że już Polska już za dużo nie dostanie od UE.
 
Do góry