Ile kosztuje "co łaska” w kościołach

Status
Zamknięty.

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
200-300 zł za chrzciny i pogrzeb, 200-1000 zł za ślub, 1000-1500 zł za cykl mszy gregoriańskich. Właśnie tyle, a nie jak twierdzi kuria "co łaska?, kosztuje posługa kapłańska na Podkarpaciu.

bilde.jpg


Dzwonimy do parafii Opatrzności Bożej w Rzeszowie.

- Szczęść Boże. Chciałbym zamówić msze gregoriańskie za duszę dziadka. W mojej parafii ksiądz odmówił, bo mam tylko 400 zł. Czy taka ofiara u księdza wystarczy?

- Proszę się nie dziwić księdzu, który odmówił. Normalnie za mszę daje się ok. 30 zł. Mnożąc przez 30 dni to znacznie więcej niż 400 zł. W tej sytuacji może pan dozbierać pieniędzy albo zamówić np. cztery msze - słyszymy w słuchawce.

Co łaska - czyli wszędzie inaczej

Mimo, że opłaty za sakramenty zależą od zasobności portfeli wiernych, to "co łaska? w każdej parafii wygląda inaczej. W naszym regionie np. za ślub płaci się od 200 do nawet 1000 zł. 200-300 zł kosztuje chrzest albo pogrzeb. Ofiara za mszę w czyjejś intencji to zazwyczaj 30-50 zł. Na msze gregoriańskie, odprawiane za duszę zmarłego codziennie przez miesiąc, trzeba uiścić 1000-1500 zł.

W niektórych parafiach wypada zapłacić nawet za wydanie zaświadczenia potrzebnego do chrztu czy ślubu w innej parafii. Koszt - ok. 50 zł. I chociaż nie są to sumy oficjalnie proponowane przez duchownych, zwyczajowo tyle się płaci.

- Na co idą te pieniądze - pytamy w rzeszowskiej kurii diecezjalnej.

- Dowolna ofiara za ślub czy chrzest to pieniądze na funkcjonowanie kościoła. O oficjalnym cenniku nic jednak nie wiem, dlatego nie chcę tego komentować - mówi ks. Jan Szczupak, kanclerz kurii.

Do kościelnego też z kopertą

W wielu świątyniach osobne koperty z gotówką trzeba wręczyć też osobom, pomagającym przy uroczystościach. Np. za oprawę muzyczną ślubu organista inkasuje średnio 200 zł. Kościelnemu płaci się ok. 100 zł. Czy to powszechna praktyka?

- Nie wiem, nikomu do kieszeni nie zaglądam. To indywidualna sprawa każdego człowieka. O to trzeba pytać samych zainteresowanych - ucina ks. Szczupak.
Ci jednak nie chcą rozmawiać. Szacujemy, że w sezonie na śluby z kopert mogą zarobić nawet półtora tysiąca miesięcznie. A ponieważ zryczałtowany podatek od dochodów płacą jedynie księża, dla organisty czy kościelnego datki to czysty zarobek.

i jeszcze notka na temat rozliczania się z zarobków:
Duchowni osiągający przychody z opłat za pełnione funkcje duszpasterskie, opłacają zryczałtowany podatek dochodowy. Jego stawki określane są przez naczelnika urzędu skarbowego, a ich wysokość uzależniona jest od pełnionej funkcji duszpasterskiej i od liczby mieszkańców parafii. Osoby duchowne nie mają obowiązku składania zeznań podatkowych, jednak po zakończeniu roku (do 31 stycznia) składają PIT-19A o wysokości zapłaconych i odliczonych od ryczałtu składek na ubezpieczenie zdrowotne.
źródło: http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/artic...GION00/51804051

Co prawda artykuł ten ukazał się w gazecie regionalnej Nowiny publikowanej na Podkarpaciu. Ale raczej w innych regionach Polski jest podobnie.

Zastanawiam się czy historia zatoczy koło i za pewien czas znowu będą odpusty za pieniądze... <_<
U mnie w parafii trudno zamówić mszę za mniej niż 40 czy 50zł. Natomiast płacąc tyle za mszę w (czy na) Kalwarii Pacławskiej (k. Przemyśla) na zakonnika minie momentalnie pojawia się banan, bo normalnie tam można zamówić mszę za 20zł (i tyle ludzie dają). Jak za poprzedniego księdza, msza za parafian w każdą niedzielę była rzeczą świętą, tak za aktualnego proboszcza jest to przeszkoda w zarobieniu kolejnych 5dych, od paru miesięcy już nie ma mszy za parafian.

Ciekawe jak postąpiłby ksiądz, gdyby ktoś poprosił go o bezpłatną mszę?
Na Podkarpaciu był dość głośny przypadek, że dwoje młodych ludzi chciało wziąć ślub, ale byli ubodzy. Ani jeden ani drugi proboszcz nie zgodzili się odprawić ślub za darmo. Para zgłosiła to do biskupa (nie jestem pewien, ale chyba Michalika), ten udzielił tym ludziom ślubu przy okazji wezwał obu księży, którzy podczas ślubu usługiwali biskupowi.
 

Daros23

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2008
Posty
1 987
Punkty reakcji
2
Wiek
33
Miasto
WLKP
jak za czasow sredniowiecza. szkoda slow
nawet ksieza przedkladaja dobra materialne nad duchowe. i jak tu wychwalac ubostwo
 

W.Redna

niegrzeczna dziewczynka
Dołączył
21 Listopad 2008
Posty
1 276
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Bydgoszcz
u mnie za ślub płaci się min. 300 zł + dodatkowo trzeba zapłacić organiście. pogrzeby są chyba droższe a dodatkowo jak postawi się pomnik na cmentarzu to poza tym, że wcześniej zapłaciło się za miejsce trzeba zapłacić proboszczowi jeszcze 10 % wartości pomnika... maskra
 

Dex188

Nowicjusz
Dołączył
23 Sierpień 2006
Posty
903
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Miasto
Warszawa:) okolice
u nas co łaska za ślub to równowartość sukni pani młodej.. jak dała za nią 3 tyś to za ślub tyle samo:) a za pogrzeb to tak.... ceremonia 800zł.... jak nie chodziła do kościoła to nie ma pogrzebu otwarcie mówi;/ organista 300zł grabarz 250.. w zależności od pogody:D + wejście na cmentarz tzn miejsce na cmentarzu + procent od nagrobka bo u nas tylko jedna firma ma wstęp bo tak sobie proboszcz zaznaczył:) ale jak moja mam chciała przerobić nagrobek to koleś wszedł zrobił wymiary... bo jest duuużo tańszy... przyjechał proboszcz bo go ktoś wezwał;/ to w ryj dostał od tego co nam miał nagrobek odnowić:D hehe wiecie takie typowy "majster" bo to bez prawnie zrobił zakaz;] zaznaczam to nie jest ściema.. szczera prawda
 

ilonka_4

Nowicjusz
Dołączył
25 Marzec 2006
Posty
440
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
lubelszczyzna
mówi się "co łaska", ale chyba w każdej parafii są sumy za poszczególne usługi, poniżej których się nie schodzi

Na Podkarpaciu był dość głośny przypadek, że dwoje młodych ludzi chciało wziąć ślub, ale byli ubodzy. Ani jeden ani drugi proboszcz nie zgodzili się odprawić ślub za darmo
a sakramenty powinny być za darmo udzielane
ale jak tu zrezygnować z takiego źródła dochodu?

ja znam taki przypadek
ksiądz w czasie ślubu wylicza, że na wesele tyle, na suknię tyle, "a księdzu tylko resztki".... :mruga:
 

Dex188

Nowicjusz
Dołączył
23 Sierpień 2006
Posty
903
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Miasto
Warszawa:) okolice
mówi się "co łaska", ale chyba w każdej parafii są sumy za poszczególne usługi, poniżej których się nie schodzi


a sakramenty powinny być za darmo udzielane
ale jak tu zrezygnować z takiego źródła dochodu?

ja znam taki przypadek
ksiądz w czasie ślubu wylicza, że na wesele tyle, na suknię tyle, "a księdzu tylko resztki".... :mruga:
spokojnie już się kończy ta mafia;] jak by zrobili jak jest w francji to by poczuli co to "resztki" tam kościuł już nie ma dofinansowań z państwa... i księża jeżdzą gratami autami bo ledwo im na kościuł starcza;] i bardzo dobrze;] ale u nas póki będzie pokolenie babci to nadal księża będą w sile... bo młodzi już tak nie dają kasy;] a ślub powinien być za free bo to jest jego pier... obowiązek;/ u nas w mieście seminarium wygląda jak pałac królowej Anglii, byłem tam kiedyś to kible mają marmurowe;/ i co 2 tygodnie składka na seminarium bo biedne;/
 

misioor

hardcore negotiator
Dołączył
9 Kwiecień 2007
Posty
4 499
Punkty reakcji
19
Wiek
39
Miasto
Polska "b"
u nas co łaska za ślub to równowartość sukni pani młodej.. jak dała za nią 3 tyś to za ślub tyle samo:)
spokojnie już się kończy ta mafia;] jak by zrobili jak jest w francji to by poczuli co to "resztki" tam kościuł już nie ma dofinansowań z państwa... i księża jeżdzą gratami autami bo ledwo im na kościuł starcza;] i bardzo dobrze;] ale u nas póki będzie pokolenie babci to nadal księża będą w sile... bo młodzi już tak nie dają kasy;] a ślub powinien być za free bo to jest jego pier... obowiązek;/ u nas w mieście seminarium wygląda jak pałac królowej Anglii, byłem tam kiedyś to kible mają marmurowe;/ i co 2 tygodnie składka na seminarium bo biedne;/
idź juz spać bo znowu się na polski spóźnisz,a potem takie byki na forum robisz

nie wypowiadaj się o sprawach,o których nie masz najmniejszego pojęcia
 

Tendencjusz

-- . .-. -.- ..- .-. -.--
Dołączył
15 Marzec 2008
Posty
1 602
Punkty reakcji
69
Wyobraź sobie, że jesteś organistą. Możesz pożywić się piękną muzyką? Chyba nie. Wyobraź sobie, że jesteś księdzem. Możesz się wozić zwykłym autem? Niekoniecznie. To żart, ksiądz też musi z czegoś żyć. Oczywiście, jeżeli widać, że można wyciągnąć trochę więcej od wiernych - to się ciągnie, aż ten welon pęknie i się rozsypią wieści, że za rozwinięcie dywanu na ślubie płacimy 60 zł.
 

Dex188

Nowicjusz
Dołączył
23 Sierpień 2006
Posty
903
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Miasto
Warszawa:) okolice
idź juz spać bo znowu się na polski spóźnisz,a potem takie byki na forum robisz

nie wypowiadaj się o sprawach,o których nie masz najmniejszego pojęcia
kolego mój tata jest 22 lata w francji już i wie duużo mam tam połowe rodziny i wiem jak wygląda tam sprawa kościoła. Robię byki bo mam dyslekcję wiem ze to nie tłumaczy nic ale jednak. I Ty nie neguj mojego zdania skoro nie wiesz jak jest u mnie w miejscowości. Naprawdę jak masz tak pisać to milcz bo nie wiem co to wniosło do tematu.
 

Tiana

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2009
Posty
462
Punkty reakcji
0
Ja jak potrzebowałam świstek od bierzmowania, żeby zostać Matką Chrzestną na "co łaska" dałam 2 zł. Bo moim zdaniem tyle właśnie było warte podbicie pieczątką karteczki.
 

misioor

hardcore negotiator
Dołączył
9 Kwiecień 2007
Posty
4 499
Punkty reakcji
19
Wiek
39
Miasto
Polska "b"
Sorki,ale ja nie uznaję czegos takiego jak dysleksja czy dysgrafia.Nie czytacie ksiazek,a potem nie potraficie pisac bez błędów.Ale do rzeczy:
spokojnie już się kończy ta mafia;] jak by zrobili jak jest w francji to by poczuli co to "resztki" tam kościuł już nie ma dofinansowań z państwa...
u nas także
ślub powinien być za free bo to jest jego pier... obowiązek
ślub owszem,ale oprawa i skorzystanie z kościoła kosztują
u nas w mieście seminarium wygląda jak pałac królowej Anglii,
tia,a u mnie jak TaJ MahaL czy jak to się pisze
 

kamelia96

leń etatowy
Dołączył
13 Kwiecień 2006
Posty
1 258
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
OŚW - małopolska :)
U mnie pogrzeb kosztuje 500zł+inne opłaty, co daje niezłą sumkę. Biorąc pod uwagę,że kaplica się sypie a kościół, co prawda w części odnowiony, ale nieogrzewany wcale praktycznie (mimo,że dużo się o tym ogrzewaniu mówi), to ja naprawdę nie wiem, na co idą tak wielkie pieniądze.
 

W.Redna

niegrzeczna dziewczynka
Dołączył
21 Listopad 2008
Posty
1 276
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Bydgoszcz
z tymi seminariami to trochę racja. dlaczego studenci na zwykłych uczelniach nie mają takich warunków?? albo spójrzmy na taki KUL, w całej Polsce są na niego zbierane ofiary, ja tam wolałabym, żeby na mój uniwerek tak od czasu do czasu pozbierano w kościołach.
znam księdza, który nosi ręcznie szyte buty, ma wypasioną komórę i zaje.bistą brykę ze skórzaną tapicerką, a poza tym ma dziecko ze swoją organistką, z którą od czasu do czasu wyjeżdża sobie na wakacje np. na Mazury... masakra.
 

Dex188

Nowicjusz
Dołączył
23 Sierpień 2006
Posty
903
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Miasto
Warszawa:) okolice
Sorki,ale ja nie uznaję czegos takiego jak dysleksja czy dysgrafia.Nie czytacie ksiazek,a potem nie potraficie pisac bez błędów.Ale do rzeczy:

u nas także

ślub owszem,ale oprawa i skorzystanie z kościoła kosztują

tia,a u mnie jak TaJ MahaL czy jak to się pisze

Może Cię to zdziwi ale czytam książki:) gazety itp:) a jak byś miał chociaż jakąś wiedzę na temat dysortografii to sądzę że byś sie tak nie wypowiadał:) bo to co piszesz to tylko bzdurne teorie:) wysnute przez Ciebie i Tobie podobnym:) to jest zaburzenie, to tak samo mozna powiedzieć że jak się ktoś jąka to bzdura bo jak by chciał to by normalnie mówił;/ a tak nie jest;/ to też jest zaburzenie al mowy. To tylko przykład. A więc panie idealny pod względem ortografii poczytaj troszkę o dysortografii i zastanów się;] zgadzam się że są tacy co specjalnie sobie robią "dyslekcję" itp żeby mieć łatwiej ale są tacy co naprawdę mają taki problem.
Rozbiła mnie twoja niewiedza na temat dofinansowań w Polskim kościele:) chyba pan nie wie co to konkordat itp:) jest masa artykułów jakie Polska daje dotacje na kościół w Polsce, są to masakryczne sumy:) które przewyższają to co jest zawarte w konkordacie. wystarczy troszki poczytać na internecie:) ale nie forumowe gadanie ludzi co nie mają nawet podstaw aby tak twierdzić lecz artykuły polityczne i o kościele:)
Oprawa owszem kosztuje tzn udekorowanie kościoła ale u nas się nie płaci za to księdzu bo on nie dekoruje tylko firmie odpowiedzialnej za to. Skorzystania z kościoła kosztuje?? a co to ja mu płytki niszcze jak wchodzę???? kościół on nie sprząta tylko ludzie więc niech zamknie gębe i idzie siedzieć do siebie do plebani, ok niech weźmie co łaska czyli np 500zł podzieli się z organistą, i będzie ok.
A Tadź Mahal pisze sie prawie tak jak sie czyta. I skoro nie wiesz jak wygląda u mnie w mieście seminarium to proszę przemilcz ten fakt. Nie wiem gdzie mieszkasz i moze u was takie nie jest, ale u nas zapewniam że jest to budynek ogromny, ma wieżyczki prawie jak w zamku, wewnątrz kolego wiem jak jest bo była wycieczka z szkoły z księdzem, więc mi nie opowiadaj że nie wiem co widziałem, zresztą ten budynek jest prawie w centrum miasta więc nie ciężko go zauważyć, a zwłaszcza parking gdzie przewijają się marki aut, BMW, Audi, Mercedes, a w najgorszym wypadku Golf "piątka" ale to jest znikoma część. Poza tym mam kolegę który jest na 2 roku w seminarium i mają 1 dzień w tygodniu na wypad na miasto, i się spotykamy. I opowiada mi różne ciekawostki, nie na temat tego co sie tam dzieje bo mnie to nie interesuje tylko to, na co idą pieniądze ze składek.
 
P

Październik

Guest
moja odpowieć jak pszyszli po kolendzie trwała ułamek sekóndy : NIE :D arz się zazkoczyli :lol: czego chcecie od błędów ;> nie wasza sprawa czy ktoś zamiast u napisze ó :D
 

stefaniaa

Nowicjusz
Dołączył
12 Luty 2009
Posty
354
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Trójmiasto
to nie jest temat o ortografii więc przejdźmy do sprawy..heh :D
nie no to jest racja...księża niby tacy hojni wszyscy a tak naprawdę jeśli ktoś nie ma pieniędzy to chrztu czy ślubu nie dostanie... taka jest prawda. przekonałam się o tym w swoim mieście (woj. warmińsko-mazurskie) więc z tego co czytałam myślę, że ten problem dotyczy całej Polski... i gdzie tutaj pomoc kościoła?
księża myślą tylko o sobie...i tak mają z tego niezłą kasę a ciągle im mało...
heh
 

Tiana

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2009
Posty
462
Punkty reakcji
0
księża niby tacy hojni wszyscy a tak naprawdę jeśli ktoś nie ma pieniędzy to chrztu czy ślubu nie dostanie... taka jest prawda.
To zależy gdzie. Są księża i parafie, gdzie sami nie chcą kasy, jak widzą, że ludzie skromni niebogaci. Niestety to rzadkość, ale takie przypadki są:)
 
Status
Zamknięty.
Do góry