Historia !

Iron Duke

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2011
Posty
1 231
Punkty reakcji
41
Miasto
z naszej Galaktyki
Interesuję się historią rozumianą szeroko. Przecież Kosmologia to historia Wszechświata. Geologia to historia Ziemi i jej skorupy. Biologia to historia życia. Antropologia - historia naszego gatunku itd.

Szczególnie interesuje mnie historia Homo sapiens, sapiens do początków cywilizacji. A także, z racji doświadczeń pokoleniowych historia II Wojny Światowej.
 

Aber

Nowicjusz
Dołączył
3 Luty 2011
Posty
12
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
Starachowice
Późne średniowiecze w całej Europie, XVII w. w Polsce i II WŚ. Dla mnie właśnie ze względu na cały ogrom tamtejszego okrucieństa i upadku moralności w postaci wszelkich wojen jest tak fascynujący.
 

NatashaM

aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra sun
Dołączył
27 Październik 2006
Posty
1 956
Punkty reakcji
102
Wiek
33
Miasto
z Miasta ;)
Czasy największych cywilizacji i ich późniejszego upadku. Ponadto jestem zafascynowana prognozami i tym, co się dopiero wydarzy - Niestety pozostaje mi jedynie czekać :)
 

Regenerisch_

Nowicjusz
Dołączył
2 Kwiecień 2011
Posty
5
Punkty reakcji
0
Miasto
Krk
Dla mnie najbardziej interesującymi okresami w historii są: czasy Cesarstwa Rzymskiego, II wojna światowa i czasy powojenne ("zimna wojna", socjalizm w Europie i jego upadek) [ ;
 

Neesia

Nowicjusz
Dołączył
2 Czerwiec 2010
Posty
12
Punkty reakcji
1
Miasto
Wenus
Z tego co widzę, to nie będę oryginalna jeśli napiszę, że XIX i XX wiek. A wybór taki, bo interesuje mnie wielce dynamika przemian w mentalności społeczeństwa... no i konflikty zbrojne.
 

K.B.

Nowicjusz
Dołączył
6 Marzec 2011
Posty
36
Punkty reakcji
5
Miasto
bywa różna
Czas od Rewolucji Francuskiej wzwyż z naciskiem na I i II wojnę światową. Zdecydowanie jednak na pierwszym miejscu historia Polski - wojny XVII-wieczne i II światowa.
 

ktosikx

Nowicjusz
Dołączył
17 Kwiecień 2011
Posty
6
Punkty reakcji
0
Miasto
Wejherowo
Mnie interesuje historia po II wojnie światowej-ta, która na lekcjach historii prawie w ogóle się nie omawia, a szczególnie całe to "obalenie komunizmu", transformacje gospodarcze itd. Kiedyś sam wielbiłem Wałęse i się podniecałem jak to teraz dobrze bo jest towar na półkach, bo tak to się tylko przedstawia w telewizji, ale jak coś więcej na ten temat ogarnąłem to zobaczyłem że to nie wygląda tak kolorowo, ale tutaj nie będę robił elaboratu, bo pisałem o tym tutaj:
 

von Richthofen

Nowicjusz
Dołączył
31 Maj 2011
Posty
147
Punkty reakcji
1
Miasto
Częstochowa
Interesuję się całą historią, lecz dokładniej zagłębiam się w ... no właśnie ? W czym ? Dokładniej sam nie wiem, ale II WŚ i historia Polski to jest to.
 

MacPhisto

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2011
Posty
24
Punkty reakcji
0
Najbardziej fascynuje mnie historia najnowsza, począwszy od mniej więcej początku II wojny światowej po wydarzenia teraźniejsze
 

Norad

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2010
Posty
1 243
Punkty reakcji
29
Całą historia jest fascynująca jednak okres obu wojen światowych jest najbardziej dynamiczny.

P.S Dziś 17ego września jest rocznica napaści ZSRR na Polskę w 39r
 

diva ziomek

Niepoprawny Humanista
Dołączył
17 Listopad 2006
Posty
1 607
Punkty reakcji
10
Miasto
Oświęcim/Kraków
Zgadzam się z powyższym. Starożytny Egipt (mam nadzieję że w końcu odwiedzę Dolinę Króli).
A poza tym II Wojna Światowa, głównie z racji miejsca zamieszkania, ponieważ w moim mieście trudno nie prześlizgnąć się przez historię IIWŚ (Mieszkam w Oświęcimiu).
 

Harav

Nowicjusz
Dołączył
6 Styczeń 2011
Posty
23
Punkty reakcji
2
Dojście Hitlera do władzy rozpoczyna jak dla mnie najciekawszy okres w dziejach świata. Od tego momentu lekcje historii stają się dużo ciekawsze, mogę słuchać o tym godzinami. Żałuję jednak ze w szkołach pomija się tak ważny okres jak PRL, praktycznie nie mówi się o transformacji. Reforma edukacji ma jeszcze bardziej skrócić kurs historii w szkołach. Niedługo młodzież nie będzie wiedziała kto to był Wałęsa czy co to były obrady okrągłego stołu - tragedia. Cieszę się że moja szkoła nie pozostaje obojętna na drugą połowę XX wieku i z doświadczenia poprzedników wiem że swój licealny kurs historii zakończę na czasach obecnych.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
czysty kretynizm. Po co się tyle uczy o starożytności i wcześniejszych wiekach kosztem XX wieku. przecież przez to Polak będzie wiedział kiedy była Bitwa pod Maratonem a nie będzie wiedział kiedy był Okrągły Stół
 

Harav

Nowicjusz
Dołączył
6 Styczeń 2011
Posty
23
Punkty reakcji
2
czysty kretynizm

Idealne okreslenie. Uwazam jednak ze bitwa pod Maratonem byla bardzo wazna, prznajmniej dla sportu. Wydaje mi sie ze dojdzie do czegos jeszcze gorszego:
Polak nie bedzie wiedzial kiedy byla bitwa pod Maratonem bo go to nie interesuje i nie bedzie tez wiedzial kiedy byl Okragly Stol.
Mimo tego by przyszpanowac znajomoscia daty bitwy pod Maratonem musze posluzyc sie wikipedia to jestem dumny ze date Okraglego stolu znam.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ale to jest głębszy problem. Każe się w szkole kuć, kiedy była taka bitwa, kiedy była taka wojna. A może wreszcie jakiś nauczyciel leser wytłumaczy okoliczności wojny, mechanizm narastania konfliktu, bohaterstwo tego słynnego biegacza. Przecież wojny się powtarzają i wystarczy nauczyć młodzież jakie są kulisy ich wywołania. Może kiedyś ta młodzież będzie mogła przewidzieć narastający konflikt i będzie umiała ułożyć poprawnie swoje życie
 

vik123

Bywalec
Dołączył
11 Listopad 2011
Posty
1 186
Punkty reakcji
45
Miasto
Perth, WA
herbatniczek,
chyba za duzo oczekujesz. Ja bym sie cieszyl gdyby w szkole i na studiach uczono myslec logicznie przynajmniej z 10% sukcesem, 20% to byloby super. . Zrozumienie procesu historycznego to juz bylby prawie raj. Co do wojen czyli grabiezy tego czy owego to niestety bardzo sie oplacaja, czasami nawet przegranym ale na to nie mozna liczyc.

pozdrawiam,
 

Harav

Nowicjusz
Dołączył
6 Styczeń 2011
Posty
23
Punkty reakcji
2
ale to jest głębszy problem. Każe się w szkole kuć, kiedy była taka bitwa, kiedy była taka wojna. A może wreszcie jakiś nauczyciel leser wytłumaczy okoliczności wojny, mechanizm narastania konfliktu, bohaterstwo tego słynnego biegacza. Przecież wojny się powtarzają i wystarczy nauczyć młodzież jakie są kulisy ich wywołania. Może kiedyś ta młodzież będzie mogła przewidzieć narastający konflikt i będzie umiała ułożyć poprawnie swoje życie

Nie wiem jak wygląda Twoja metryka i jak dawno skończyłeś edukacje, nie mam prawa też wypowiadać się jak to jest w innych szkołach ale z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć że moje liceum pod względem kursu historii było świetne. Przyczyny, okoliczności, zobrazowane narastanie konfliktów wszystko było/jest w najlepszym szczególe pokazane. Daty oczywiście też ale daty to chyba nierozerwalna część historii.

chyba za duzo oczekujesz. Ja bym sie cieszyl gdyby w szkole i na studiach uczono myslec logicznie przynajmniej z 10% sukcesem, 20% to byloby super. .

Tutaj złożyć pokłony muszę królowej nauk matematyce która jak żadna inna uczy logicznego myślenia. Po raz kolejny muszę odwołać się do przykładu swojej szkoły, moja historyczka zawsze powtarzała że oceny z historii powinny być przepisywane z rubryki "matematyka" gdyż nauki te ściśle ze sobą zwiążane. Zgadzam się z tym i cieszę się że trafiłem na nauczyciela który mimo tego iż był surowy i mimo tego iż w sumie nie zaraził mnie swym uwielbieniem historii nauczył mnie przez te pare lat logicznego myślenia. Dlatego właśnie ubolewam nad planowaną reformą edukacji która ma na celu skrócenie kursu historii. Niedługo może zabraknąć ludzi logcznie myślących.
 
Do góry