Historia !

vik123

Bywalec
Dołączył
11 Listopad 2011
Posty
1 186
Punkty reakcji
45
Miasto
Perth, WA
Nie wiem jak wygląda Twoja metryka i jak dawno skończyłeś edukacje, nie mam prawa też wypowiadać się jak to jest w innych szkołach ale z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć że moje liceum pod względem kursu historii było świetne. Przyczyny, okoliczności, zobrazowane narastanie konfliktów wszystko było/jest w najlepszym szczególe pokazane. Daty oczywiście też ale daty to chyba nierozerwalna część historii.



Tutaj złożyć pokłony muszę królowej nauk matematyce która jak żadna inna uczy logicznego myślenia. Po raz kolejny muszę odwołać się do przykładu swojej szkoły, moja historyczka zawsze powtarzała że oceny z historii powinny być przepisywane z rubryki "matematyka" gdyż nauki te ściśle ze sobą zwiążane. Zgadzam się z tym i cieszę się że trafiłem na nauczyciela który mimo tego iż był surowy i mimo tego iż w sumie nie zaraził mnie swym uwielbieniem historii nauczył mnie przez te pare lat logicznego myślenia. Dlatego właśnie ubolewam nad planowaną reformą edukacji która ma na celu skrócenie kursu historii. Niedługo może zabraknąć ludzi logcznie myślących.

Calkowicie sie z Toba zgadzam. Nie wiem czy lubisz Science Fiction ale byl taki rosyjski zyd, Asimow. On wymyslil sobie, ze historie (model ludzkiego postepowania) mozna zapisac matematycznie i na tej podstawie przewidywac przyszlosc. Nazwal ta dziedzine psychohistory. Podstawa byla obserwacja, ze choc zachowania sie poszczegolnego czleka nie mozna przewidziec to stosujac prawa statystyki zdo duzych grup ludzi mozna przwidziec bieg zadrzen. Asimow jako wyjasnienie podal analogie do termodynamiki: choc nie mozna przewidziec ruchow pojedynczej molekuly to jak najbardziej mozna przewidziec zachowanie sie gazu z calkiem duza dokladnoscia.

Jako, ze zajmuje sie prognozowaniem demograficzno-ekonomicznym na codzien i modelowaniem prostych ukladow przestrzenno-spoleczno-ekonomicznych musze przyznac, ze jak najbardziej jest to mozliwe tylko jeszcze sporo musimy sie nauczyc. Wszelkie prognozowanie opiera sie na podobnych zasadach. Poki co prognozowanie jest calkiem krotkoterminowe ale z czasem moze uda sie dalej wybiec. Zreszta sa modele matematyczne wiazace ludzkie cechy charakteru na podstwaie zmiennych obserwoowalnych i teoretycznie mozna by pokusic sie o ich rozwniecie w kierunku przewidywania zachowania sie bo matematycznie zwiazki przyczynowo-skutkowe da sie opisac. Sam sie tym zajmowalem w badaniach ekonometrycznych.

pozdrawiam,
.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Co do uczenia o transformacji, to może dobrze, że jest pomijane w programie, bo nie ma jeszcze jednej ustalonej wersji wydarzeń. To znaczy jest ale bardziej dydaktyczna, a nie faktyczna.
Co do tego, że za dużo historii starożytnej. Praktycznie jest ona ograniczona o minimum. Nie jest mniej ważna niż historia późniejszych okresów. Historię trzeba przyjmować jako całość. Widząc jej urywek ciężko wyciągnąć wnioski. A historia starożytna jest świetną ilustracją naszych czasów. Powtarzamy scenariusz, który odegrali już Grecy i Rzymianie. Tylko ograniczenie nauki o starożytności do suchych dat powoduje, że wydaje nam się, że jesteśmy unikatowi.
 

Wolnomyśliciel

Mizantrop ♠
Dołączył
13 Grudzień 2011
Posty
848
Punkty reakcji
8
Pierwsza i druga wojna światowa oraz średniowiecze ale głównie obie wojny światowe.


W historii jak w matematyce jedno wynika z drugiego.

Z tą różnicą, że historia jest ciekawa a matematyka nie :p I historia bardziej się przydaje w życiu niż matematyka(to co jest gimnazjum).
 

Mayte

AlienumMundi
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
1 291
Punkty reakcji
48
Wiek
31
A potrafienie liczyć i możliwości samemu wyliczenie powierzchni? Nie przydaje się Wolnomysliciel? Przydaje się tylko trzeba odpowiednio odnieść.

A co do mnie interesuje się ogółem, z większym zaznaczeniem na starożytność i polskę z głównym nurtem:XVI-XVIII
 

Zatori

Nowicjusz
Dołączył
29 Wrzesień 2011
Posty
101
Punkty reakcji
0
Interesuje mnie okres komunizmu w Polsce,a zwłaszcza stalinizm do 1956 roku. Pisałam pracę magisterską na temat plakatu socrealistycznego w Polsce z tamtych czasów. Gdy patrzy się na stalinizm z pespektywy lat, to aż ciężko uwierzyć jak można było wytrzymać z wszechogarniającą propagandą. Polecam czasopismo poswięcone tematyce komunizmu "BLOK".
 

Wiesiu PL

Nowicjusz
Dołączył
9 Lipiec 2011
Posty
201
Punkty reakcji
1
Historia polski jestem fanatykiem :p i trochę antycznej grecji Sparty czy macedoni
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Dzięki poznawaniu dziejów starożytnych dowiadujemy się w jaki sposob można urządzić wzajemne stosunki miedzy grupami i między ludźmi w państwie. Sunerowie inaczej, w Egipcie inaczej, inaczej w Asyrii, u Arabów czy Izraelitów, kompilacyjnie u Greków i Rzymian. Poznajemy złe i dobre strony najemnictwa wojskowego, satrapii, obywatelstwa itp, itd.
Błędem jest uczenie się tylko dat! O wiele ważniejsze jest umieszczenie wydarzenia w jakimś państwie i zauważenie wydarzeń w tym samym czasie w innych państwach. Na rozum brać, a pamięć zadziała sama

Historia starożytna w ten sposob pojmowana jest groźna dla współczesnych władców i dlatego oni chcą się jej pozbyć ze szkoły
 
Do góry