Harry Poter I Radjo Maryja

Taboretix

Bondziorno. Mateista.
Dołączył
6 Listopad 2005
Posty
1 305
Punkty reakcji
2
Wiek
36
Miasto
El Dorado
Najmłodszym trzeba wpajać pewne wartości już od najmłodszych lat, a HP nie jest w tym wzlędzie najlepszym nauczycielem <i nie jest to tylko zdanie RM i Kościoła>..
No i o to chodzi :) ... ja sie zawsze żucam jak jest coś o RM, ale z tego tematu wynikało że tylko RM zabrania HP. Na ten temat wypowiedziało sie już wielu wybitnych ludzi, i wniosek był taki że HP wypacza umysł dziecka.

A ja już pisałem że czytałem wszystkie części ( prócz najnowszej :p ) i bardzo mi sie ta książka podoba :) ... jednak w moim wieku nie skrzywi mi pojęcia dobra i zła czy czegos w tym rodzaju.
 

owiecusia

Nowicjusz
Dołączył
3 Luty 2006
Posty
22
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
gdynia
a ja czytam pottera :p i co z tego ze mam 18 lat? jest super, pochłaniam tę ksiązke, ale uwazam ze czasem jest tam dosc duzo momentów które mogłyby wpłynąc na psychikę 8latka. a czemu? a czemu?! bo rowling wcale sie nie spodziewała ze ksiazka ta trafi do tak młodych ludzi. sterczace kikuty, lejąca sie krew, sztylet wbity w oko, przedziurawione ramiona i wiele wiece to chyba efekty dla starszych ludzi, ja bym powiedziała ze od 12 lat w góre, bo 12 latek ma juz swój umysł i wie co to zło i dobro, i potrafi rozgraniczyć swiat magii od realnego... ale czy nie warto pomazyc... któz sie temu oprze? co? :p
 

Taboretix

Bondziorno. Mateista.
Dołączył
6 Listopad 2005
Posty
1 305
Punkty reakcji
2
Wiek
36
Miasto
El Dorado
bo 12 latek ma juz swój umysł i wie co to zło i dobro, i potrafi rozgraniczyć swiat magii od realnego... ale czy nie warto pomazyc... któz sie temu oprze? co? :p
A ja by tak od 16 latek dał :p ... bo dzisiejsze dwunastolatki jeszcze nie za bardzo umieją rozrużniać pewne rzeczy, oczywiście nic im nie ujmując. I ja isałem podobnie :D
 

Kadaj

Nowicjusz
Dołączył
4 Styczeń 2006
Posty
112
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Włocławek
Bzdura, bzdura, bzdura. Wiem ze ta ksiazka nie jest dla 7.8 latkow, ale z logicznego punktu widzenia czy 8 latek przeczyta ksiazke ktora ma 900 stron, jesli nie czytaja nawet lektur szkolnych ktore maja 20 ? Rzeczywiscie jest roznica miedzy 1 a 6 czescia i te ostatnie sa tak raczej od 12 lat. Ale czy reklamy ktore puszczaja w telewizji nie sa bardziej szkodliwe od harrego ? :lol:
 

ponury_murzyn

Przyjaźnie nastawiony do świata 22-latek ;)
Dołączył
10 Lipiec 2005
Posty
4 235
Punkty reakcji
53
Wiek
34
Miasto
Wrocław
A ja by tak od 16 latek dał :p ... bo dzisiejsze dwunastolatki jeszcze nie za bardzo umieją rozrużniać pewne rzeczy, oczywiście nic im nie ujmując. I ja isałem podobnie :D

na jakim ty swiecie zyjesz? 12 latki teraz zaczynają współżycie, wiec co to im przeczytać pottera...

/nie twierdze ze rozpoczynanie wspolzycia w tym wieku jest dobre, ale takie są fakty.
 

Pancernik

Czarna Mamba
Dołączył
6 Październik 2005
Posty
3 196
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
z Nienacka
Boze ale ma ten kosciol problemy :/
Po pierwsze w HP nie ma nic co mogloby ,,znieksztalcic psychike mlodego czlowieka" To jest normalnie smieszne, co tam namwawiaja do zabijania czy co? Czarna magia? No ludzie trzymajcie mnie! To co mlodzi ludzie zaczna uprawiac niby ta ,,czarna magie"? To tak jakby chcieli zaczac pic sok z gumijagod.
Poprostu cale te glupie radio nie wie juz do czego sie przyczepic, a caly kosciol tez nie lepiej. Niechby sie zajeli prawdziwymi problemami, a nie czepiaja sie ludzi.
Jestem katoliczka ale nie zgadzam sie z wieloma postanowieniami kosciola. :/ I coraz rzadziej do niego chodze.
 

Taboretix

Bondziorno. Mateista.
Dołączył
6 Listopad 2005
Posty
1 305
Punkty reakcji
2
Wiek
36
Miasto
El Dorado
na jakim ty swiecie zyjesz? 12 latki teraz zaczynają współżycie, wiec co to im przeczytać pottera...

/nie twierdze ze rozpoczynanie wspolzycia w tym wieku jest dobre, ale takie są fakty.
Masz racje. Ale między innymi przez takie "Pottery" dzieciaki sie tak staczają :/

Chociaż całkowicie popieram że jeżeli już zaczeły współżyć to nic gorszego im sie nie stanie :)

Pozdro :D
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
jeżeli już zaczeły współżyć to nic gorszego im sie nie stanie :)

No wiesz, jest wiele rzeczy gorszych od współżycia w młodym wieku. Np. mogą zacząć ćpać lub zabijać :p.

A co do HP, to Kościół taki już jest, tak samo było z "Kodem Leona DaVinci", z Omenem, Dzieckiem Rosemary itp... Co dla Kościoła złe - to złe dla wszystkich - oto zdanie KK.

A HP wcale tak źle na psychike nie działa. Obejrzyjcie sobie jeden odcinek bajki pt: "Atomówki" (Cartoon Network), to jest istne pranie mózgu.
 

kondix

Nowicjusz
Dołączył
8 Maj 2005
Posty
175
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Malbork'in'POLAND
eee tam kościół, zgadzam się z przedmówcą, a na Kod Leonarda to na premiere pojade na 2 seanse nawet ;]

pozdr. K-x
 

Rashkel

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2006
Posty
230
Punkty reakcji
3
Wiek
41
Miasto
Częstochowa
Z całym szacunkiem dla obecnego Papierza, ale uwazam że jest w błędzie. Przyznaje, seria nie jest dla dzieci, ale na pewno nie uczy niczego złego. Bo czyż idea przyjaźni, oddania, poświecenia jest zła. Jeśli Kosciół faktycznie tak uważa, to powinienem byc dumny z tego, że do niedawna byłem zdeklarowanym ateistą (Harry potter nie mial na to jakiegokolwiek wpływu). Znam inne rzeczy, ktore gorzej wpływaja na psychike (doroslego) czlowieka niz ta lekka lektura.

Kościoł krytykuje Harrego Pottera, ja moge skrytykowac Biblię na podstawie takich samych (lub przynajmniej podobnych) zarzutów. Bo czyż ukrzyżowanie Chrystusa i jego wcześniejsza męka są mniej straszne od wskrzeszenia Voldemorta. Bo niby próba jaką Bóg poddał Izaaca (moge się mylic, gdyż nie znam zbyt dokladnie biblii) jest mniej okrutna (chodziło o złozenie swego własnego syna w ofierze) niz rzeczy ktore dzieja sie w książkach. Do tego mozemy dodac Potop, spalenie Sodomy i Gomory. A nie zauważylem by kosciół sprzeciwial się temu, by dzieci to czytały (osobiscie uważam, że Biblię powinni czytac tylko ludzie dojrzali). Przeciez po przeczytaniu tych rzeczy, dzieci ewidentnie moga pomyslec, ze to Bóg jest zły i okrutny.
 

Miqa

Nowicjusz
Dołączył
30 Październik 2005
Posty
307
Punkty reakcji
0
Miasto
Tychy
ja sądze że to absurd.przecież wiele innych książek zawiera jeszcze więcej Czarnej Magii niż HP i się ich nikt nie czepia!!!
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Miga, ale HP jest bestsellerem, a do tego przeznaczonym głównie dla dzieci. A jak wiadomo, dzieci są w takim wieku iż są podatni na różne wzorce itp. Więc kościół nie chce aby się od niego odsuneli bo wtedy na tace będzie mniej.

ps: nie myślcie, iż sądze że pod wpływem książki Harry Potter, dziecko może stać się ateistą, bądź co gorsza szatanistą. O ile się nie myle, to w HP nie było słowa nt. religii.
 

...:::ruda:::...

Nowicjusz
Dołączył
29 Czerwiec 2005
Posty
349
Punkty reakcji
3
Wiek
37
Miasto
Nidzica
No slowo "religia" nie padlo w zadnym z tomow,ale sam fakt ze uczniowie Hogwartu co roku jezdza na ferie swiateczne przypadajace z racji Swiat Bozego Narodzenia o czyms swiadczy prawda?? Ja uwazam ze to zakrawa na kpine zeby kosciol znow zaczynal bawic sie w wyznaczanie ksiag zakazanych jak tak dalej pojdzie to w ostatecznosci zakonczy sie to Swieta Inkwizycja II-paranoja :/ A RM to juz w ogole bez komentarza trzeba pozostawic,pamietajcie tylko wystrzegac sie sluchania tego i zeby mi nikt nie probowal pieniazkow pod podawany nr konta wysylac :]
 

Taboretix

Bondziorno. Mateista.
Dołączył
6 Listopad 2005
Posty
1 305
Punkty reakcji
2
Wiek
36
Miasto
El Dorado
A co ?? Prawdy sie boisz ?? No właśnie, jeżdżą co roku na święta, a są czarodziejami. Jest to całkowicie sprzeczne z nauką kościoła. Ale chciałem zauważyć jedno. Mieszkałem w Wielkiej Brytani, a J.K Rowling właśnie jest Angielką. I tam Święta Bożego narodzenia, to raczej szał zakupów. Ci ludzie w większości chyba nie wiedzą co to wogóle jest Boże NArodzenie. I mało to ma wspólnego z Religią.
 

Rashkel

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2006
Posty
230
Punkty reakcji
3
Wiek
41
Miasto
Częstochowa
A co ?? Prawdy sie boisz ?? No właśnie, jeżdżą co roku na święta, a są czarodziejami. Jest to całkowicie sprzeczne z nauką kościoła.
A niby dlaczego jest sprzeczne. Po pierwsze to fikcja i nie musi się zgadzac z nauka kosciola. A po drugie, a nawet jesli, to co z tego. Czyzbyś chcial powiedziec, ze osoby niepoządane w środowisku katolickim nie mają prawa życ w społeczeństwie katolickim. A mnie się wydawało, że chrześcijaństwo nawołuje do telerancji. Szkoda tylko, ze wiekszośc chrześcijan pod tym wzgledem to zwykli hipokryci (z Rydzykiem na czele).

I tam Święta Bożego narodzenia, to raczej szał zakupów. Ci ludzie w większości chyba nie wiedzą co to wogóle jest Boże NArodzenie. I mało to ma wspólnego z Religią.

Taboretix, chyba jesteś slepy, skoro nie widzisz, ze u nas jest podobnie. Niby dlaczego powstaja u nas półkilometrowe kolejki w sklepach tuz przed świetami, jest masa promocji i tak dalej. U mnie świeta Bożego Narodzenia to była ZAWSZE okazja do spotkania sie z rodziną (i ogromnej wyżerki) i mozliwosc okazania innym ludziom dobroci. Nigdy nie traktowałem tego święta religijnie (jako rocznicy narodzin Chrystusa).
Jak jest na wyspach to nie wiem.

A wracając do tematu.

Kosciół powinien pamietac, że Harry Potter to FIKCJA (i będę to powtarzał tak dlugo, aż fanatycy religijni to zrozumieją). W książce FANTASY (bo tym jest Harry Potter) magia jest czymś normalnym i basta. te 2 zdania wystarczaja, by Kościół się od tego odczepił. No chyba, ze chcesz powiedziec, ze kler jest tak inteligentny, że nie odróżnia tego.

Kosciół czepia się serii, bo nie powinna byc czytana przez dzieci (może i ma rację, ale dotyczy to tylko malych dzieci). Ciekawe czemu się nie czepia tego, by te same dzieci czytaly baśnie (a magii jest tam pelno), nowele takie jak Janko Muzykant, Antek, lub powieśc Syzyfowe Prace (więcej tam zła, niz we wszystkich częściach HP razem wziętych).
 

Rapid

Nowicjusz
Dołączył
27 Grudzień 2005
Posty
1 190
Punkty reakcji
21
A co ?? Prawdy sie boisz ?? No właśnie, jeżdżą co roku na święta, a są czarodziejami. Jest to całkowicie sprzeczne z nauką kościoła. Ale chciałem zauważyć jedno. Mieszkałem w Wielkiej Brytani, a J.K Rowling właśnie jest Angielką. I tam Święta Bożego narodzenia, to raczej szał zakupów. Ci ludzie w większości chyba nie wiedzą co to wogóle jest Boże NArodzenie. I mało to ma wspólnego z Religią.
A cóż jest prawdą Taboretixie? Opowieści biblijne? Pismo Święte? Ile tam jest sprzeczności to się w głowie nie mieści a jednak jest dla wielu święte i niby prawdziwe. Czy to jest prawda?
Boże Narodzenie to czas wolny przede wszystkim. Kto chce to biega do kościoła a kto nie chce to leży brzuchem do góry albo przyjmuje gości. Można sobie wtedy spokojnie i bez kolejki umyć auto. Można naprawić kran albo nie robić nic zupełnie. Mało ma wspólnego z religią uznawanie świąt religinych za ustawowo wolne od pracy w świeckim państwie bo niewierzący będą w tym czasie wiercić dziury w ścianach a wierzących będzie trafiał szlag z tego powodu.
Jeszcze nie jesteśmy państwem wyznaniowym i religia katolicka nie jest obowiązująca. Na szczęście:)
 

...:::ruda:::...

Nowicjusz
Dołączył
29 Czerwiec 2005
Posty
349
Punkty reakcji
3
Wiek
37
Miasto
Nidzica
Prawdy?? Prawda to pojecie wzgledne takjak dobro i zlo! Swoja droga Taboretix ja nie wiem czy rozmowa z Toba ma jakis sens w ogole masz klapy na oczach. Czy Ty czlowieku nie rozumiesz,ze kosciol w obecych czasch coraz bardziej odchodzi od tego do czego zostal powolany a coraz bardziej zaczyna ingerowac w zycie prywatne ludzi co jest naganne!!! Zamiast zaczac sie zajmowac prblemami powaznymi to sie czepiaja ksiazki,oczywiscie nie wiedza ze zakazany owoc smakuje 100 razy lepiej,a w ogoel dla mnie obecny kosciol nie jst zadnym autorytetem. No ale tak czy owak masz mi wysjanic co twoim zdaniem jest prawda.
 

cruel_woman

....::::sinner::::....
Dołączył
21 Listopad 2005
Posty
2 197
Punkty reakcji
2
Wiek
38
Miasto
by nie było...71
Kościół jak dla mnie z uporem maniaka czepia się czegokolwiek i przeinacza robiąc z tego aferę, żeby tylko nie wyszły ich własne brudy, albo przynajmniej były na planie dalszym. no ale co zrobić...
Niedługo to będą się doszukiwać podobnych rzeczy w książce kucharskiej, albo przewodniku o majsterkowaniu..
 

spelnione-marzenia

poszybować chociaż raz ponad śmierć ponad czas ...
Dołączył
14 Listopad 2005
Posty
655
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Białystok
Ja nie jestem fanem charegoani wszystkogo co jest przedstawione w fomir scine ficion ale co do rydzyka to wielkie sory... bez przesady skoro on nieby jest taki boski i wogle to zmaiwas kupywac kolejnego samochodu to moze oddałby kase biednym co ?
 

Rapid

Nowicjusz
Dołączył
27 Grudzień 2005
Posty
1 190
Punkty reakcji
21
Ja nie jestem fanem charegoani wszystkogo co jest przedstawione w fomir scine ficion ale co do rydzyka to wielkie sory... bez przesady skoro on nieby jest taki boski i wogle to zmaiwas kupywac kolejnego samochodu to moze oddałby kase biednym co ?
Zaskakujesz mnie!:) choć nie wszystko pojąłem z Twego posta bo cos mi literek brakuje albo za dużo jest tu i ówdzie:) Nic to. Jest OK!:) Intencja jest szlachetna:)
Rydzyk i nie tylko ( episkopat też ) będą zwalczać wszystko co odciąga wierne duszyczki od koscioła i tacy. To jest normalne prawo biznesu. Harry Potter jest tak samo zły jak super markety pracujące w niedziele.
Rydzyk nie po to gromadzi majątek żeby oddawać go biednym. Zapomnij o tym!:) Pomoc kościoła dla biednych to zresztą osobna bajka. Przy takich dochodach kościoła i takim zadęciu charytatywnym biednych nie powinno być... a są. Ale to nie tu i nie teraz.
 
Do góry