Eutanazja

Kloner

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2007
Posty
86
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Myślę że dyskusja na temat eutanazji w Polsce to dobra okazja by porozmawiac na jej temat w szerszym aspekcie.
Europa oburza się gdy zginie pare zwierzątek tymczasem w jej sercu można bezkarnie zabić człowieka
Nie będę poruszał kwestji religii.
Rozpatrujemy eutanazję jako ulżenie w cierpieniu, "dobrą śmierć".Jednak eutanazja daje możliwość dokonania strasznej manipulacji.W Holandii można jej dokonywać na dzieciach.Jednak to nic-w Szwajcarii dopuszczono podobno eutanazję na ludziach chorych psychicznie.Czym różni się to od morderstwa?
Zaczyna się ładnie od "pomocy cierpiącemu"[W gruncie rzeczy to pseudopomoc-nie stać mnie na prawdziwe psychiczne wsparcie to usunę i już], ale gdzie się kończy? W Holandii specjalne osoby mają na celu namówienie chorych ludzi do śmierci.Wiadomo jak wiele może zrobić wytrawny psycholog, szczególnie osobie starszej.Poprostu stara się zniszczyć sens życia, i ztego co wiem jego działanie jest opłacane z kasy państwa, którą dziś zabijani ludzie sami kiedyś tworzyli.
Jest dla mnie straszne i niezrozumiałe jak zanikła ludzka wrażliwość.Została zastąpiona przez właściwy wielu psychopatycznym mordercom "żal nad zabitym ptaszkiem"[np. Robespierre-płakał nad zabitym ptakiem a co dzień psyłał na śmierć dziesiątki osób].Straszny relatywizm moralny który zdaje się jak zaraza rozprzestrzeniać po Europie i zamykać usta.Proszę wypowiedzcie się bo chcę się przekonać czy ta zaraza dotarła i tutaj.

Swoją drogą mam świetny przykład-człowiek który chce eutanazji potrzebuje pomocy poprostu.Ten gość w Polsce tak bardzo chciał się zabić, a jak odnalazł sens życia , zobaczył że nie jest zapomniany to znów żyć zapragnął.
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Nad eutanazją wypadało by się zacząć zastanawiać pomalutku (ale nie takie barbarzyństwo dzikie jak w holandii). PRzy rozwoju dzisiejszej medycyny możlliwe niedługo pewnie stanie sie utrzymywanie przy życiu samej głowy, albo warzyw kompletnych.
Jakąś tam granice można by wyznaczyć. Np ożna y coś na podobieństwo pozwolenia na pobieranie organy, wypełniać wnioski że rezygnuje się z "uporczywej terapii" albo coś podobnego.
 

Battlefield

Nowicjusz
Dołączył
23 Grudzień 2006
Posty
281
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
ZG
Ja nigdy nie będę mieć wyrobionego zdania na temat eutanazji, w niektórych przypadkach może i jest dobra, cierpiącym ludziom skraca się katusze. Ale jest to jednak odebranie życia. To co ma miejsce na zachodzie jest obrzydliwe, powszechna tolerancja dla wszystkiego, ( już nawet nie mówię o związkach homoseksualnych ), niedługo normalna będzie zeofilia i pedofilia. Jak takiego czegoś nie chcecie trzeba nie pozwolić na 1 krok czyli legalną aborcję i związki hemoseksualne. Pierwsze słyszę że na Zachodzie psycholodzy namawiają na oborcje starsze osoby, ale jak to prawda to już całkiem im odwaliło.
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
tutaj podchodzę pod zdanie ADDAMA23. Należałoby ściśle określić przypadki w jakich człowiek mógłby zostać odłączony od aparatury, lecz do dość delikatna sprawa i to każdy przyznać musi.
 

First_Sirius_Lady

Nowicjusz
Dołączył
23 Wrzesień 2005
Posty
765
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
jestem stąd ... i dotąd
W TV widziałam taki program, gdzie już nie tylko lekarze, ale nawet pielęgniarki same wstrzykują coś choremu, żeby ulżyć mu w cierpieniu powodując jego śmierć. Ale kiedy były dyskusje o eutanazji przed jej wprowadzeniem, to oczywiście mówiło się tylko o eutanazji na życzenie. Chodzi oczywiście o Holandię ... tam oficjalnie chory prosi, ale faktycznie często chory nie ma pojęcia, że prosił i doszło już do tego, że starsi ludzie boją się iść do szpitala.
 

paleolobo

Nowicjusz
Dołączył
14 Luty 2007
Posty
1 242
Punkty reakcji
10
Miasto
skadinad
W TV widziałam taki program, gdzie już nie tylko lekarze, ale nawet pielęgniarki same wstrzykują coś choremu, żeby ulżyć mu w cierpieniu powodując jego śmierć. Ale kiedy były dyskusje o eutanazji przed jej wprowadzeniem, to oczywiście mówiło się tylko o eutanazji na życzenie. Chodzi oczywiście o Holandię ... tam oficjalnie chory prosi, ale faktycznie często chory nie ma pojęcia, że prosił i doszło już do tego, że starsi ludzie boją się iść do szpitala.
Bardzo delikatny problem (jak i aborcja), zbyt latwo jestesmy za, zbyt szybko przeciw. Glownym problemem jest oczywiscie znalezienie (jak zawsze) zlotego srodka, czyli wytyczeniu etycznej granicy.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
coz skazali w holandii lekarza (dostal cale 3 lata w zawieszeniu - niska szkodliwosc czynu) ktory bral kase od rodzinki za dobicie starszego / chorego
rodzinka najpierw ubezpieczala chorego potem dobijala go rekami lekarza
i kasa wplywala na konto
szkoda ze sie nie ma 100 dziadkow bo by sie holendrzy fortun podorabiali...
skretynienie postepuje
 

Battlefield

Nowicjusz
Dołączył
23 Grudzień 2006
Posty
281
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
ZG
A za to skretynienie jest odpowiedzialna tolerancja, ludzie w Europie mają za mało zakazów a za dużo praw. Dajcie dziecku więcej swobody to wam na głowę wejdzie, to samo jest z ludźmi jak za dużo się im da to zatracą się wszelkie granice.
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
To by trzeba było naprawdę przemyśleć.

PS. Brave jestem przeciwny eutanazji w takim wymiarze jak w Holandii. O eutanazji nie powinien decydować lekarze, lecz grupa lekarzy, nawet w minsterstiwe... no nie wiem, ale w takich przypadkach nie liczą się sekundy, można się spokojnie zastanowić, czy jest szansa dla tego człowieka (chodzi mi tutaj oczywiście o przypadki gdzie praktycznie żyje tylko mózg nie ciało)
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Tylko widzisz, Odys. To jest zagrożenie dla ultrareligijnych, bo jakżeż ludzie mogą decydować o tym, co jest tylko w gestii Boga...
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Dla mnie to guzik nie argument. Nie żyjemy w państwie wyznaniowym. Państwo to państwo religia to religia i tych spraw nie można łączyć, gdyż wtedy robi się burdel. Państwo ma za zadanie nie wierzyć w żadnego Boga i nie opowiadać się za żadną religią. Ma być bezstronne i brać pod uwagę fakty i przypuszczenia naukowców, a nie kleryków.
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Akurat to, czy żyjemy w państwie wyznaniowym, zależy od tego jaka opcja polityczna rządzi. Teraz chłopcy od Rydzyka mają sporo do powiedzenia.
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Taa... czy ja mówiłem, że mi się to podoba?. To jest nienormalne, żeby kościół pchał się do rządów, niestety... nienormalne nie oznacza niemożliwe...

Parafrazując reklame Ery... Takie rzyczy to tylko w naszym kraju
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
A za to skretynienie jest odpowiedzialna tolerancja, ludzie w Europie mają za mało zakazów a za dużo praw. Dajcie dziecku więcej swobody to wam na głowę wejdzie, to samo jest z ludźmi jak za dużo się im da to zatracą się wszelkie granice.
ludzie mają swobode w europie?? Wątpie!
Daje się ludziom obecnie prawo do decydowania o losie innych, a odbiera możliwość decydowania o swoim własnym życiu. (nie można byc narkomanem, nie można palic papierosow, nie mozna nie zapinac sie paasami, nie mozna decydowac za co bedzie sie zyc na stare lata, nie mozna pojsc do prywatnego lekaza, nie mozna ... )
 

Kloner

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2007
Posty
86
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Taa... czy ja mówiłem, że mi się to podoba?. To jest nienormalne, żeby kościół pchał się do rządów, niestety... nienormalne nie oznacza niemożliwe...

Parafrazując reklame Ery... Takie rzyczy to tylko w naszym kraju
Tu się akurat mylisz.Zastanów się a zobaczysz że aż do 19 wieku było tak, że kościół miał ogromny wpływ na rządy. Nie mówię czy to dobrze czy żle, ale historycznie wpływ kościołów na politykę jest standardem, nie wyjątkiem i polskim dziwactwem.

ludzie mają swobode w europie?? Wątpie!
Daje się ludziom obecnie prawo do decydowania o losie innych, a odbiera możliwość decydowania o swoim własnym życiu. (nie można byc narkomanem, nie można palic papierosow, nie mozna nie zapinac sie paasami, nie mozna decydowac za co bedzie sie zyc na stare lata, nie mozna pojsc do prywatnego lekaza, nie mozna ... )
Europę ogarnia zbiorowe szaleństwo.Żyjemy w erze jej upadku.Analogie oczywiste[jeśli nie to mogę sypnąć przykładami].Gdy jednak nadejdzie mroczny czas, ta choroba się wypali i znów zajaśnieje słońce.Taką przynajmniej mam nadzieję.Wierzę mimo wszystko w siłę Europy.

Proponuję by kwestii religii nie podnosić.

To by trzeba było naprawdę przemyśleć.

PS. Brave jestem przeciwny eutanazji w takim wymiarze jak w Holandii. O eutanazji nie powinien decydować lekarze, lecz grupa lekarzy, nawet w minsterstiwe... no nie wiem, ale w takich przypadkach nie liczą się sekundy, można się spokojnie zastanowić, czy jest szansa dla tego człowieka (chodzi mi tutaj oczywiście o przypadki gdzie praktycznie żyje tylko mózg nie ciało)
Zagadnienie eutanazji jest problemem wybitnie jednostkowym.Niestety wzędzie zaczynało się ładnie, a koniec[oby] jaki jest widzimy.Nie wierzę byśmy byli ewenementem.dlatego uważam że najlepiej nie zaczynać.
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Chodziło mi o czasy obecne nie XIX w ;)

Kloner dlatego tą sprawę uważam za bardzo delikatną i szczerze mówią, łatwo mogę z niej zmienić zdanie.
 

h4x0r

Nowicjusz
Dołączył
16 Marzec 2007
Posty
367
Punkty reakcji
0
Miasto
Ze wszond
Ludzie czesto nie prosza o eutanazje bo sa bardzo ciezko chorzy tylko sa udreka dla kogos np dla rodziny. To moje zdanie ;]
 

Battlefield

Nowicjusz
Dołączył
23 Grudzień 2006
Posty
281
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
ZG
Ludzie czesto nie prosza o eutanazje bo sa bardzo ciezko chorzy tylko sa udreka dla kogos np dla rodziny. To moje zdanie ;]

Ha a co chciałbyś żeby Ciebie rodzinka zabiła, jak wcześniej na nią charowałeś paredziesiąt lat ?? Zdanie masz odmienne i wg mnie złe ludzie starzy mają taką samą chęć bycia potrzebnym, a rozmowa z osobą starszą o eutanazji jest dla takiej osoby pogrzebaniem za życia. Człowiek to człowiek czy ma 10 czy 100 lat zawsze chce żyć. Mam nadzieję zmienisz zdanie na ten temat.
 

Kloner

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2007
Posty
86
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Zdanie masz odmienne i wg mnie złe ludzie starzy mają taką samą chęć bycia potrzebnym, a rozmowa z osobą starszą o eutanazji jest dla takiej osoby pogrzebaniem za życia. Człowiek to człowiek czy ma 10 czy 100 lat zawsze chce żyć. Mam nadzieję zmienisz zdanie na ten temat.

Dokładnie
 
Do góry