Demokracja Czy Dyktatura, A Może Coś Innego?

F

Fedorowicz

Guest
[quote name=%26%2339%3Balbo_albo%26%2339%3B date='06 lipiec 2010 - 18:09' timestamp='1278432590' post='2454082']
Demokratycznie wybrano wreszcie postkomunistów z SLD których dziesięć lat wcześniej demokratycznie obalono.
[/quote]Jak zwykle mylicie panowie demokrację z oligarchią kacyków i caudillo,ze sprawowaniem władzy nie kontrolowanej przez instytucje demokratyczne.Nowe elity władzy, o rodowodzie solidarnościowym, przejawiły także nie byle jaką energię w zawłaszczaniu dobra państwowego.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
a skad wiesz po ktorej stronie kreski bys byl? :)
Nie ważne. Ważne, że przygłupów będzie mniej. Kogo obchodzi po której stronie będzie on, ja czy ty?

Co prawda, taki cenzus jest utopijny, czepiam się tylko logiki, a raczej jej braku.
 

aay

Nowicjusz
Dołączył
1 Luty 2010
Posty
335
Punkty reakcji
27
Nie ważne. Ważne, że przygłupów będzie mniej. Kogo obchodzi po której stronie będzie on, ja czy ty?

Co prawda, taki cenzus jest utopijny, czepiam się tylko logiki, a raczej jej braku.

W tym pytaniu nie mialo byc skomplikowanej logiki, jest dociekliwosci. Mam wrazenie, ze jak ktos uzywa sformulowania 'przyglup' - to stawia sie wyzej i ma wrazenie, ze on jest w tej drugiej grupie.

Zgadzam sie z utopijnoscia. Rozszerzam ja zreszta na cenzusy w ogole chyba jednak.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Dziwne. Cenzusy już były, pewne na przykład wieku i praw publicznych, a nawet niekaralności (przy wyborach do sejmu i na prezydenta) są i dziś. Więc jak mogą być utopią?
 

albo_albo

Pan i Władca
Dołączył
20 Marzec 2009
Posty
2 757
Punkty reakcji
78
Wiek
43
Miasto
SKM Kraków
a skad wiesz po ktorej stronie kreski bys byl? :)

jakbyś zadał sobie trud przewertowania kilku stron i mojej już później wręcz akademickiej rozmowy z Przemaxem to byś prawdopodobnie takich głupich postów nie nabijał. Odpowiedział ci pokrótce Lobo na ten temat co do cenzusów to jestem za tym aby zaostrzyć kryteria zarówno dla wybierających jak i dla wybieranych.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Zasadniczo brak cenzusów, jest utopią, bo jak wyobrazić sobie kraj bez cenzusów? Nie mniej cały czas się do tego dąży. No może nie cały czas. Co prawda ostatnio próbowano zliberalizować cenzus wieku, i pozwolić glosować od ukończenia 16 roku życia, a w innych krajach już to się robi, ale mieliśmy tez pozytywny akcent, czyli zaostrzenie cenzusów, mianowicie, wymóg niekaralności co do niektórych biernych praw wyborczych.

Zasadniczo, mamy tez tendencje do likwidacji równości wśród wyborców, czyli walka o parytety, ale chociaż, to też jest walka z demokracją, to akurat nie idzie w tym kierunku co trzeba.

Właściwie oprócz cenzusów, można tez stopniować prawa wyborcze, wprowadzić różną wartość głosów. System kurialny istniał na przykład w Austro-Węgrzech. To też jakaś alternatywa dla demokracji.
 

albo_albo

Pan i Władca
Dołączył
20 Marzec 2009
Posty
2 757
Punkty reakcji
78
Wiek
43
Miasto
SKM Kraków
Zasadniczo brak cenzusów, jest utopią, bo jak wyobrazić sobie kraj bez cenzusów? Nie mniej cały czas się do tego dąży. No może nie cały czas. Co prawda ostatnio próbowano zliberalizować cenzus wieku, i pozwolić glosować od ukończenia 16 roku życia, a w innych krajach już to się robi, ale mieliśmy tez pozytywny akcent, czyli zaostrzenie cenzusów, mianowicie, wymóg niekaralności co do niektórych biernych praw wyborczych.

Zasadniczo, mamy tez tendencje do likwidacji równości wśród wyborców, czyli walka o parytety, ale chociaż, to też jest walka z demokracją, to akurat nie idzie w tym kierunku co trzeba.

Właściwie oprócz cenzusów, można tez stopniować prawa wyborcze, wprowadzić różną wartość głosów. System kurialny istniał na przykład w Austro-Węgrzech. To też jakaś alternatywa dla demokracji.

ja nie twierdzę aby popadać ze skrajności w skrajność ale mimo wszystko można pomyśleć o tym aby w jakiś sposób było ciężej coś zdobyć by faktycznie w to włożyć jakiś trud. podobnie jest z prawem jazdy do samochodu musisz odbyć szkolenie zdać egzamin a co dopiero mówić o wyborze kogoś kto ma kierować państwem.
 

imaginary246

Nowicjusz
Dołączył
20 Czerwiec 2010
Posty
334
Punkty reakcji
6
Wiek
31
Miasto
Piotrków Tryb.
Póki co demokracja była, jest i będzie najbardziej uniwersalną formą władzy z tego tylko względu, że nikt nie wymyślił czegoś lepszego. ;)
 

Scipio

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2008
Posty
439
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Odpowiedział ci pokrótce Lobo na ten temat co do cenzusów to jestem za tym aby zaostrzyć kryteria zarówno dla wybierających jak i dla wybieranych.

Z tymi cenzusami dla wybieranych bym nie przesadzał. Patrząc logicznie jakikolwiek cenzus dla osób wybieranych świadczy o tym, że cenzusy dla wybierających są niewystarczające. Niemożna zakładać, że ci sami ludzie są w stanie ocenić program danego kandydata w odniesieniu do stanu państwa jednocześnie będąc zbyt głupimi by stwierdzić, że osoba karana za oszustwa nie jest zbyt wiarygodna.
 
Do góry