Czy Naprawde Mamy Wolną Wole?

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
A mi się zawsze wydawało że Anioły zbuntowały się z innego powodu niż jakaś tam próba przed właściwym życiem :D.

Bóg wie co zrobimy, bo stoi ponad czasem, ale my to możemy zmienic.

Na chwile zakładamy że bóg istnieje i spytam - jak ?
 

korrek

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2006
Posty
368
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
127.0.0.1
A mi się zawsze wydawało że Anioły zbuntowały się z innego powodu niż jakaś tam próba przed właściwym życiem :D.
Na chwile zakładamy że bóg istnieje i spytam - jak ?

Z powodu próby: Przyjęcie Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela, Jednocześnie Boga I Człowieka. Niektóre tej próby nie "zaliczyły"

Odpowiadam: Będąc ominopotentny nie pyta się "jak" tylko "po co?" Istota boska jest wszechmocna.
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Z tego co pisze biblia - jest także wszechwiedzący więc wiedziałby doskonale 'po co'. Nie zmienia to faktu iż nie satysfakcjonuje mnie ta odpowiedź :p.

A z tymi Aniołami to wciaż nie ta wersja, nie słyszałeś o buncie Lampki?
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Sory, za oftop, ale...
Korrek musisz się jeszcze poduczyć podstaw, gdy zaczynasz rozmowę na trudne tematy...
 

korrek

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2006
Posty
368
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
127.0.0.1
Sory, za oftop, ale...
Korrek musisz się jeszcze poduczyć podstaw, gdy zaczynasz rozmowę na trudne tematy...

Człowiek ciągle się uczy... Ale nie musisz mnie obrażąc!

Berials: Wiem, ale stwierdziłem tak, żaeby nadać nieco głębszy sens.
Chodzi ci o Bunt Aniołów pond przewodnictwem niejakiego Lucka, który zamiast posadę w niebie wybrał goroące klimaty (to tak skoro ironizujem)
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
To nie jest obraza. Obrazą jest wyzywanie kogoś, a nie zwrócenie mu uwagi.

Sprawę buntu aniołów zostawiam Berialsowi, ale... skoro Bóg jest wszechmogący to dlaczego nie ukrucił samowolki aniołów??
 

korrek

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2006
Posty
368
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
127.0.0.1
To nie jest obraza. Obrazą jest wyzywanie kogoś, a nie zwrócenie mu uwagi.

Sprawę buntu aniołów zostawiam Berialsowi, ale... skoro Bóg jest wszechmogący to dlaczego nie ukrucił samowolki aniołów??

Mylisz się, taki jedne filozfof, Orygenes wierzył, że Bóg stworzył wszystkie anioły równymi i wolnymi. Jednak przez posiadanie wolnej woli część aniołów zaczęła oddalać się od Boga z własnego wyboru. Orygenes stwierdził, że anioły, które oddaliły się najmniej pozostały w bezpośrednim otoczeniu Boga, te które oddaliły się bardziej, stały się Aniołami (najniższa ranga wśród aniołów). Anioły, które oddaliły się jeszcze bardziej, stały się ludźmi, te które oddaliły się najbardziej, stały się aniołami upadłymi lub demonami - te anioły utworzyły piekło.

Oczywiście to hipoteza jednego filozofa. Ukaral ich oddaleniem od Boga czyli brakiem miłości i czeluściami piekielnymi czy jak to nazwiecie.

Nie mógł ich zgladzić (a wlaściwie nie chciał, bo mógł i może wszystko), gdyz były one duchami niesmiertelnymi, a poza tym co da śmierć. Niech się męczą :D
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Ja poczekam w tej sprawie bo szczerze mówiąc to jej nie znam :/ . Trzeba się podszkolić :sexy:.

A w poścei chodziło mi bardziej o to dlazego nie starał się (jeżeli się nie starał bo nie wiem) nawrócić na właściwą drogę. Wkońcu dla ludzi to robił i zesłal proroków oraz swojego syna...
 

korrek

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2006
Posty
368
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
127.0.0.1
Ja poczekam w tej sprawie bo szczerze mówiąc to jej nie znam :/ . Trzeba się podszkolić :sexy:.

A w poścei chodziło mi bardziej o to dlazego nie starał się (jeżeli się nie starał bo nie wiem) nawrócić na właściwą drogę. Wkońcu dla ludzi to robił i zesłal proroków oraz swojego syna...


Aniołowie sa istotami doskonalszymi od Człowieka, lecz Bóg nie daje im szansy, gdyż to nie za nich jego syn umarł na krzyżu. Ich występek jest nieodwracalny, a kara wieczna i straszna. Gdyby Jezus za nas nie umarł z nami było by podobnie. Jeden z psalmów mówi:
Nakłoń swoich uszu ku głośnemu błaganiu mojemu! Jeśli zachowasz pamięć o grzechach, Panie, Panie, któż się ostoi?
 

ponury_murzyn

Przyjaźnie nastawiony do świata 22-latek ;)
Dołączył
10 Lipiec 2005
Posty
4 235
Punkty reakcji
53
Wiek
34
Miasto
Wrocław
Tu chodzi o cos w rodzaju próby przed właściwym życiem. taką próbe przed nami mialy anioły i niektóre ją przegrały. Teraz pora na ludzi. Bóg wie co zrobimy, bo stoi ponad czasem, ale my to możemy zmienic. Trudno to opisać ludzkimi słowami, ale tak jest.

jesli mozemy zadzialac wbrew tego co on mysli to znaczy ze nie jest "Wszechwiedzący" a jesli jest wszechwiedzący to nasze zycie nie ma sensu... i wlasnie dlatego wole byc ateistą.. nie musze zadawac sobie pytan na które nie jestem w stanie odpowiedzieć w sposob w który chcialbym ...
 

*Madzia*

Neurotyczna sadystka
Dołączył
17 Październik 2006
Posty
1 521
Punkty reakcji
25
Wejdźcie do działu : Mocna Wiara? Czy Ona Jeszcze Istnieje? A tam napisałam coś o "wolnej woli" . Oczywiście coś takiego nie istnieje .
 

cwieku

Nowicjusz
Dołączył
11 Grudzień 2005
Posty
272
Punkty reakcji
0
to tak po krutce taka dyskusja bedzie trwac w nieskonczonsc a co do aniołow to mogo byc to tylko przypuszczenia gdyz niema zadnego faktu mowiocego czemu co i jak a wiec poco poruszacie temat na ktory niema odpowiedzi :)??
 

Buhh

Nowicjusz
Dołączył
21 Listopad 2006
Posty
72
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Polska
1. Wolna wola istnieje gdyż to my wiemy co chcemy. Nasza wolna wola może zostać zakłócona przez nacisk, czyli np. jakaś sytuację która wymaga zmiany w nas. Może to być nie tylko jakaś sytuacja ale też i osoba (bliska lub w ogóle nie znajoma).
2. Jeśli Bóg jest wszechmogący to czemu nie zniszczy panującego zła?? Czemu?? Bo go nie ma!! Wiele osób złudnie wierzy że ich Bóg uratuje z tzw. dzień sądu ale to nie prawda. Tak samo nie prawdą jest Biblia. Nikt nie ma pewności że to może nie jakiś nawalony imprezowicz nie napisał jej i ludzie w nią uwierzyli.

Aniołowie sa istotami doskonalszymi od Człowieka

Jeśli aniołowie są doskonalsi od człowieka to dlaczego część się zbuntowała i poszła w stronę zła??
 

Questra

Nowicjusz
Dołączył
30 Październik 2006
Posty
203
Punkty reakcji
0
Miasto
My do Unii pryszli, Otwierajtie!
"Jeśli aniołowie są doskonalsi od człowieka to dlaczego część się zbuntowała i poszła w stronę zła??"


Ponieważ szatan myślał, że ludzie potrafią się sami rządzic...
"założył" się o to z tym gosciem w górze :p i jak widać ludzie niepotrafią się sami rządzić, jak dzieci potrzebują nadzoru...
 

paleolobo

Nowicjusz
Dołączył
14 Luty 2007
Posty
1 242
Punkty reakcji
10
Miasto
skadinad
ja uważam że tak jest ;]
wszystko jest ustalone, wszystko jest tak jakby "zapisane"
ale i tak mozemy decydowac o wszystkim,
a nasza decyzja i tak jest znana gdzies tam...
To sie nazywa fatatalizm, jestem fanem ;) Diderot " Kubus fatalista...."
A wszystko jest zpisane na wstedze ktora sie powoli rozwija, czy jakos tak.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
1. Wolna wola istnieje gdyż to my wiemy co chcemy. Nasza wolna wola może zostać zakłócona przez nacisk, czyli np. jakaś sytuację która wymaga zmiany w nas. Może to być nie tylko jakaś sytuacja ale też i osoba (bliska lub w ogóle nie znajoma).
2. Jeśli Bóg jest wszechmogący to czemu nie zniszczy panującego zła?? Czemu?? Bo go nie ma!! Wiele osób złudnie wierzy że ich Bóg uratuje z tzw. dzień sądu ale to nie prawda. Tak samo nie prawdą jest Biblia. Nikt nie ma pewności że to może nie jakiś nawalony imprezowicz nie napisał jej i ludzie w nią uwierzyli.
Jeśli aniołowie są doskonalsi od człowieka to dlaczego część się zbuntowała i poszła w stronę zła??

1. Wyjaśnijmy może najpierw pojęcie "doskonałość" - czym ona jest ? Bo wielu pisze o wszytkim i o niczym.
2. Moim zdaniem doskonałość nie pozbawia wolnej woli ani sama w sobie nie neguje "istnienia" mozliwości istnienie złych emocji i złych pragnień. Gdyby nie istniała możliwosć dokonywania wyborów dobra lub zła nie można by mówić o istnieniu doskonałości wyborów. Wszytstcy żyli by w jakiejś nieświadomości zła.
3. Gdzie w biblii jest napisane że aniołowie są doskonalsi od człowieka?
4. Dlaczego Bóg miałby ingerować na siłe w życie człowieka, gdy on nie chce jego sugestii, nauk czy głownej roli w swoim życiu bo ma "swój" punkt widzenia a swej głupocie "każdą" ingerencje gotów jest odebrać jako zamach na własną wolność i suwerenność ?

Co do pierwszych ludzi s KS. Rodzaju to moim zdaniem "szatan" zbyt szybko uświadomił nieprzygotowanych ludzi o dobru i złu. Nie byli gotowi do dokonywania dobrych wyborów i nie byli w stanie ponieść tego bagażu z zyskiem dla siebie a jedynie z staratą.
 

mtllc

Nowicjusz
Dołączył
6 Czerwiec 2006
Posty
2 164
Punkty reakcji
13
Wiek
44
Miasto
z lasu
Istnienie wolnej woli pozwala nam oceniać co jest dobre, a co złe. Gdyby wszystkie nasze działania były z góry zaplanowane nie można by było mówić o winie i karze.
 

NatashaM

aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra sun
Dołączył
27 Październik 2006
Posty
1 956
Punkty reakcji
102
Wiek
33
Miasto
z Miasta ;)
Odnoszę wrażenie, że tutaj znowu jest bardzo wiele sprzeczności. Z jednej strony Bóg dał nam wolną rękę we wszystkim, a z drugiej grozi karą i nagradza tych, co postępują wg Jego zasad.
Może nie próbujmy definiować czegoś, o czym mało wiemy i czego tak naprawdę nie potrafimy określić.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Odnoszę wrażenie, że tutaj znowu jest bardzo wiele sprzeczności. Z jednej strony Bóg dał nam wolną rękę we wszystkim, a z drugiej grozi karą i nagradza tych, co postępują wg Jego zasad.
Może nie próbujmy definiować czegoś, o czym mało wiemy i czego tak naprawdę nie potrafimy określić.


Nataszko powiem Ci tak : Nie ma kar i nagród, są tylko konsekwencje naszych czynów. Jeżeli kiedykolwiek oddzili Bóg dobrych od złych i jednych i drugich posadzi w innych światach to dla tych drugich zaiste będzie to literalne piekło a dla pierwszych raj utracony i izolacja od zła.
 
Do góry