Czy jestes dumny z bycia Polakiem?

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Odmieniec jest na pierwszy rzut oka nieokreślony, więc "ostrożność nie zawadzi"
Skutek wychowania socjalistycznego jest taki, że każdy spodziewa się w innym Polaku dojrzeć wroga klasowego?
Ja chyba muszę wyglądać poczciwie albo groźnie, bo nie spotykam nieuprzejmych sprzedawców. Timbre głosu mam powodujące przychylne nastawienie?
 

greggxx

Stały bywalec
Dołączył
1 Marzec 2011
Posty
580
Punkty reakcji
153
Ja jestem dumny z bycia Polakiem, fajnie by było być Holendrem czy Francuzem, ale no cóż, Polak to zawsze lepiej niż Rumun.
 
0

03092010

Guest
No spoko, ja nie zarabiałem w pierwszej robocie kokosów ale bylem miły, bo to że masz niską wypłatę chyba nie musi Cię skazywać na bycie burakiem?
a gdzie wyczytales ze siedze za lada 'bystrzacho' ? nie trzeba miec 'fachu' zeby orientowac sie ile taki zarabia. i rozumiem, ze niektorzy w ten sposob zaczynaja swoja 'kariere', ale sa tacy, ktorzy koncza na byciu sprzedawca. wiec skad to zdziwienie skoro za lada siedzi stara ropucha z pensja ktora wystarcza do pierwszego.
 

Greeg

Wredny ch* ;)
Dołączył
9 Lipiec 2008
Posty
3 521
Punkty reakcji
313
Miasto
Kobieta :)
W Holandii żyje się bardzo dobrze - mieszkanie lub dom szeregowy dostajesz z socjalu w przeciągu trzech miesięcy - dom jest wyposażony tym, bardziej jeśli są dzieci - masz żelazko- odkurzacz, pralkę lodówkę itp przedmioty. Wychodząc od lekarza lekarstwa czekają na ciebie już spakowane w aptece najbliżej twojego miejsca zamieszkania, podajesz nazwisko i odbierasz torbę z lekami. W mieście w którym jakiś czas przebywałem Wgeningen - 35 tysięcy mieszkańców - znajduje się jeden maleńki dwu osobowy komisariat policji czynny w poniedziałek środę i sobotę od 9-17.00.
Różnie ta bieda i przestępczość wygląda w różnych krajach :)
To dla kontrastu napiszę scenkę ze Szwecji.

Znajomy jechał autem, i gdzieś tam w mieście wjechała z niego jakaś kobieta. Lekka stłuczka. W zasadzie to ona pół przodu nie miała, a jemu praktycznie nic. Minął tydzien , czy dwa, on już dawno o tym zapomniał. I wtedy zadzwonił telefon i miła pani z jakiegoś tam urzędu czy ubezpieczalni zaczęła się dopytywać czy wszystko jest ok, czy nie ma żadnych problemów. On powiedział, że na początku tylko go troszkę plecy bolały, ale poszedł do apteki coś tam kupił przeciwbólowego , wziął raz czy dwa i już bylo ok. No to pani się zapytała ile go to kosztowało. On tam wymienił jakąs kwotę. Dzień, dwa, trzy miał pieniądze na koncie.

Sorry, miał być kontrast, a wyszło podobnie jak w Holandii :) Cóż, tak się żyje w cywilizowanych krajach. Jesli jest tam socjalizm to te pieniądze, które płacą (wbrew pozorom wcale nie większe) na coś autentycznie się przydają. Policja podobnie - czynna od do. W weekendy albo czynna krótko, albo w ogóle... Za to socjalizm w polskim wydaniu wygląda tak, że składamy się wspólnie, a złodzieje z tego biorą...

Zawsze mnie to śmieszyło, że tam nawet ... pijak jest uprzejmy. Nigdy nie spotkałem tam niemiłego pijaka. Jeśli ktoś tam robi kiedykolwiek chlew to w 90 % są to czarni, czy inni "kolorowi"...
 

Polak5

Nowicjusz
Dołączył
5 Luty 2011
Posty
40
Punkty reakcji
0
Wiek
28
Dumny z bycia Polakiem? Głupie pytanie, jak można nie być... Człowieku - urodziłeś się w kraju, który jako jedyny po 123 latach zaborów odbudował państwo. Dzięku czemu? Dzięki świadomości tych pięciu pokoleń, iż nie jesteśmy Niemcami, nie jesteśmy Rosjanami, jesteśmy Polakami, dzięki temu mówisz dzisiaj po Polsku, a kultura twojego kraju jest unikalna, jedyna w swoim rodzaju. Wyjedź do USA, Kanady, czy gdzie tam chcesz, szybko przekonasz się że nie jest tak różowo i zapragniesz wtedy wrócić do swojego ojczystego kraju, pięknej Polski, która przypomni ci się, gdy weźmiesz do ręki Pana Tadeusza, wtedy zapłaczesz myśląc co powiedziałeś wcześniej.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
wiesz Greeg to jest niestety brak wielopokoleniowego wychowania, kultura jest uważana za coś durnego, przepychanie łokciami za coś pozytywnego. Zauważ na drogach każdy pędzi, goni jakby leciał do pożaru, wyprzedza na trzeciego choć zaraz są światła i musi zahamować. Ale MUSI być pierwszy i pierwszy stać na światłach - z drogi Chamy bo JA jadę. Ciekawe czy na zachodzie Europy taki popisy to normalne.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Herbatniczku, zapomniałeś, że ten niekulturalny kogoś wyprzedza, kogoś ma za nic ... Kogo postponuje?
W stwierdzeniu każdy każdego wyprzedza nie wszystko jest mądre.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
wiesz łapanie za słówka nie dowodzi rozumienia sedna tematu, oczywiści że część kierowców jedzie poprawnie ale jest większość co uprawia chamskie wyścigi
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Zawsze mnie to śmieszyło, że tam nawet ... pijak jest uprzejmy. Nigdy nie spotkałem tam niemiłego pijaka. Jeśli ktoś tam robi kiedykolwiek chlew to w 90 % są to czarni, czy inni "kolorowi"...

To ja może jeszcze dodam cytat z rozmowy z kolegą, który siedzi w Szkocji, a propos odmiennej mentalności Brytyjczyków:
"tu w brytanii, naprawde jest roznica w ludzkim zachowaniu, najlepiej widac to po psach, w polsce sprobuj poglaskac cudzego to cie uj*bie a jak zobaczy innego psa to od razu morde wydrze, tu jeszcze nie widzialem zeby pies na kogos szczeknal ani razu normalnie sie lasza itd
pies jest jak wlasciciel,jak widzi ze ludzie na siebie warcza to robi tak samo oni tutaj bardzo grzeczni na prawde, inna kultura zwyczajnie czasem az czuje jak bardzo tu nie pasuje"
 

Lampart

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
1 061
Punkty reakcji
21
Wiek
30
Miasto
Pireus
To ja może jeszcze dodam cytat z rozmowy z kolegą, który siedzi w Szkocji, a propos odmiennej mentalności Brytyjczyków:
"tu w brytanii, naprawde jest roznica w ludzkim zachowaniu, najlepiej widac to po psach, w polsce sprobuj poglaskac cudzego to cie uj*bie a jak zobaczy innego psa to od razu morde wydrze, tu jeszcze nie widzialem zeby pies na kogos szczeknal ani razu normalnie sie lasza itd
pies jest jak wlasciciel,jak widzi ze ludzie na siebie warcza to robi tak samo oni tutaj bardzo grzeczni na prawde, inna kultura zwyczajnie czasem az czuje jak bardzo tu nie pasuje"

No własnie warto zauważyć te różnice warto się uczyć. Za granicą ludzie więcej rozmawiają ot tak normalnie obcy z obcym w kolejce w autobusie, metrze. W Polsce z reguły jedzie coś w środku kupa ludzi i cisza no chyba, że ktoś się drze przez telefon.

Największym dla mnie zaskoczeniem były Kanary. Kiedyś wszedłem do takiego dużego sklepu spożywczego na obrzeżach miasta, szukając bankomatu. Po kilku minutach bezskutecznych poszukiwań wypatrzył mnie kierownik jednego z działów chyba warzyw. Podszedł w gajerku i zapytał czego szukam - cash machine powiadam.
Poinformował mnie, że mają awarię w związku z tym wszystkie bankomaty zostały zakryte - faktycznie dostrzegłem jakieś płachty w kilku miejscach na ścianach.
Pytam więc - gdzie najbliżej mogę wypłacić
Gość mówi, że albo w Puerto Rico w centrum, albo w sklepie powyżej tz w górach, jakiś 1,5 km idąc na przełaj, a jakieś 3 km krętą asfaltową drogą. Byłem na wybrzeżu, nie chciało mis się zasuwać do miasta, wolałem spacer w górach. Poszedłem więc na przełaj. Kiedy dotarłem okazało się , że sklep jest ale zamknięty. Trochę się zirytowałem - szkoda mi było dnia na prozę szukania dostępu do własnej kasy.
Zauważyłem nagle, że jedzie samochód. Zatrzymał się, w środku siedział ten sam facet w gajerku i przepraszał - zapomniał , że dzisiaj niedziela i ten sklep ma sjestę w tych godzinach. Wsadził mnie do samochodu, zawiózł do miasta, wypłaciłem kasę, odwiózł na wybrzeże.
 

tymbarczki83

Nowicjusz
Dołączył
14 Kwiecień 2011
Posty
364
Punkty reakcji
3
Dumny z bycia Polakiem jak najbardziej TAK! Nie jestem dumny z naszej władzy, a cała reszta jak najbardziej napawa dumą ;)
 

Lampart

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
1 061
Punkty reakcji
21
Wiek
30
Miasto
Pireus
Dumny z bycia Polakiem jak najbardziej TAK! Nie jestem dumny z naszej władzy, a cała reszta jak najbardziej napawa dumą ;)

A ta cała reszta co ? Służba zdrowia ? PKP ? Gospodarka ? Sądownictwo ? Polityka ? Drogi ? Metro ? Zarobki ?
Jestem ciekaw co miałeś na myśli
 

Iron Duke

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2011
Posty
1 231
Punkty reakcji
41
Miasto
z naszej Galaktyki
Lampart,

A ta cała reszta co ? Służba zdrowia ? PKP ? Gospodarka ? Sądownictwo ? Polityka ? Drogi ? Metro ? Zarobki ?

Społeczeństwo, które przez kilkadziesiąt lat poddano brutalnemu procesowi odmóżdżenia, zdemoralizowane i zatomizowane, po uzyskaniu możliwości decydowania o sobie, nie wykonało żadnego fałszywego ruchu! A było wiele możliwości by wszystko spieprzyć.
A nam udało się zrealizować główne cele polityczne i gospodarcze - zagwarantowanie międzynarodowego uznania naszych granic, radykalną reformę stawiającą gospodarkę na nogi, wyprowadzenie z kraju wojsk rosyjskich, integrację z instytucjami Zachodu.
Niesamowite, ale osiągnęliśmy to wszystko w ogólnonarodowym konsensusie. Mogło być inaczej, wystarczy porównać nas z Ukrainą.
Tymczasem. polska gospodarka szybko niweluje dystans dzielący nas od zachodnich społeczeństw. Mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale dlaczego, zamiast wierzyć we własne możliwości i cieszyć się z tego co już zrobiliśmy, podcinamy sobie skrzydła? Dołujemy się i rysujemy rzeczywistość czarną barwą?
Porównujmy się, nie z Niemcami, czy Anglikami, porównujmy się z krajami z naszej półki, mającymi podobną do naszej historię - Czechami, Węgrami, Słowakami, Estończykami, Ukraińcami. Uzyskamy prawdziwszy obraz naszych dokonań.

Nie są one w pełni zadawalające, ale mogą budzić zdrową dumę z własnego kraju i Narodu.
 

Lampart

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
1 061
Punkty reakcji
21
Wiek
30
Miasto
Pireus
A kto Ciebie pytał ? :) Chciałem sprawdzić świadomość i wartość słów kogoś, z kim jeszcze nie rozmawiałem na ten temat, a Ty mi tu między coś tam, a za zakąskę.
A co do dumy, to dzisiaj dumni są Francuzi amerykanie - dając możliwość stworzenia komputerów o prędkości z miliard razy szybszej niż obecne. Zabawne powstaje możliwość stworzenia umysłu działającego wielokrotnie sprawniej niż ludzki - Bóg wysiada :) i Japończycy oraz Anglicy za wynalezienie metody odmładzania komórek - w chwili obecnej można każdą cofnąć w rozwoju do stanu pierwotnego - Bóg blednie powoli, a jego pozycja zaczyna chwiać się w posadach - co on właściwie takieg dokonał ? - Za chwilę zapytamy.
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
Społeczeństwo, które przez kilkadziesiąt lat poddano brutalnemu procesowi odmóżdżenia, zdemoralizowane i zatomizowane,

Przepraszam ze co ?

Chcesz porownac przystosowanie do zycia generacji z PRL a dzisiejszej mlodziezy ???
Jak by to porownca to wyszlo by ze PRL to byla ostoja rozwoju.

nie wykonało żadnego fałszywego ruchu! A było wiele możliwości by wszystko spieprzyć.

No tak chyba zyjemy w innym swiecie , transformacja to byl jeden wielki przekret.

Reszty nawet nie chce mi sie komentowac bo mi rece opadaja ... no moze poza "wyprowadzenie z kraju wojsk rosyjskich, integrację z instytucjami Zachodu."

No ale prosze cie
"Tymczasem. polska gospodarka szybko niweluje dystans dzielący nas od zachodnich społeczeństw."

Jak niemcy maja 1% wzrostu PKB majac go 10 razy wiekszy od nas i 2 raz ywieksza populacje , to przy naszym 4% wzroscie to nominalnie w PKB na glowe oni dalej od nas uciekaja ...
Prosze cie troche mozgu uzyc..
 

Iron Duke

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2011
Posty
1 231
Punkty reakcji
41
Miasto
z naszej Galaktyki
shogu,

Chcesz porownac przystosowanie do zycia generacji z PRL a dzisiejszej mlodziezy ??

Dlaczego nie?

Wiedziałeś, że ówczesny magister zarabiał dużo mniej od hydraulika? Albo, pana Kazia, który sprzedawał pietruszkę w zieleniaku? Że na wiele dziedzin wiedzy nałożono państwową cenzurę? Że nie było kontaktu ze światowym dziedzictwem kulturalnym i naukowym? Że ludzie nie mieli do siebie zaufania, a władza wszelkimi sposobami pogłębiała te podziały?
W czym generacje z PRL były lepiej "przystosowane do zycia", od współczesnych?

No tak chyba zyjemy w innym swiecie , transformacja to byl jeden wielki przekret.

I co z tego?
W wyniku tego "przekrętu", polska gospodarka jest silniejsza od prlowskiej kilka razy! Gierek pożyczył na Zachodzie 20 mld$ i tamta gospodarka załamała się pod ciężarem długu. Obecnnie, każdego roku, od kilkunastu lat, zadłużamy się na kilkanaście mld $.
I obecna, polska gospodarka daje sobie radę z obsługą tego długu!

No ale prosze cie
"Tymczasem. polska gospodarka szybko niweluje dystans dzielący nas od zachodnich społeczeństw."

Jak niemcy maja 1% wzrostu PKB majac go 10 razy wiekszy od nas i 2 raz ywieksza populacje , to przy naszym 4% wzroscie to nominalnie w PKB na glowe oni dalej od nas uciekaja ...
Prosze cie troche mozgu uzyc..

Jeszcze raz suche dane statystyczne od Pilastara, gdyż nic nie jest tak trwałe jak stereotyp:
http://pilaster.blog.onet.pl/2,ID353160605,DA2008-12-08,index.html
http://pilaster.blog.onet.pl/Czas-patriotow-dobiegl-konca,2,ID420625208,DA2011-01-27,n

Tak na marginesie, Pilaster prorokuje, że polskie PKB dorówna niemieckiemu w 2036r.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Jestem dumny z bycia Polakiem, mimo, że za PRL-u byłem "młodzież" i musiałem milczeć, nie podawać nikomu swoich poglądów. W w razie bezpośredniego pytania nie mogłem odpowiedzieć, że jestem antykomunistą - musiałem być fałszywcem, by nie zostać wysłany na wycieczkę "Szlakiem Lenina po Syberii Wschodniej" . Tam można było pobłądzić i trafić do zbiorowego grobu...
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
wyjechać na białe niedźwiedzie to mogłeś w czasach stalinowskich, później to nie było możliwe. Później jedynie mogłeś zasłużyć na darmowe wczasy pod polskim niebem, za polską kratą
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Popoprawiaj te skutki wklejania posta bez logowania. Ja byłem młodzież za Soso, młodzieńcze.
Dzięki "słówkom" niezłapanym stwarza się wrażenie, że KAŻDY Polak jest do luftu. Przecież tego nie chciałeś napisać?
 
Do góry