Czy historia jest ważna?

aaaaa2

Nowicjusz
Dołączył
6 Grudzień 2008
Posty
132
Punkty reakcji
1
...A odnośnie tematu. Zgadzam się z Adamem, historia wpływa na nasz światopogląd. Na nasze zapatrywania polityczne, i wiele innych ważnych rzeczy. Niestety dzisiaj jest ona marginalizowana przez ludzi, którzy siedzą większość czasu w internecie. Przykre to, ale prawdziwe.


Dokładnie historia była jest i będzie dzięki niej wiemy co należy, a co nie uczymy się na niej błędów odkrywamy nasze korzenie itp itd.
 

ewia:)

Nowicjusz
Dołączył
10 Listopad 2008
Posty
45
Punkty reakcji
0
Historia jest bardzo ważna, bez względu na to w jakim sensie się ją rozpatruje. Np. nie uwierzę, że dla kogoś nie ma znaczenia historia jego życia. Gdyby ktoś zamordował waszych przyjaciół nie chcielibyście się dowiedzieć kto to zrobił? Widocznie bóg (celowo piszę z małej litery) miałby to gdzieś- przecież to historia. Z innej strony historia kształtuje samoświadomość narodową. Naród, który ma gdzieś własną historię łatwo jest oszukać, podporządkować sobie. Poza tym znajomość historii pozwala nam uczyć się na błędach. Jak tak patrzę na posty boga, to myślę, że może z niego wyrosnąc kolejny chory psychicznie dyktator typu naszego "kochanego" Adiego, przekomany o swej niezastąpionej wielkości :/
 

Neger

Nowicjusz
Dołączył
26 Marzec 2009
Posty
187
Punkty reakcji
4
Wiek
32
Człowiekowi, który postanowi leżeć do końca życia plackiem na ziemi historia rzeczywiście potrzebna nie jest.

Chyba przesadziles,swoja droga rozroznilbym historie od przeszlosci. przeszlosc to czas, ktory byl potrzebny zeby dokonaly sie rozne rzeczy,np odkrycia. Byla potrzebna zeby sie one dokonaly ale teraz juz nam nie jest potrzebna. A historia jako nauka o tej przeszlosci, czyli o czyms nie potrzebnym tez nie ejst potrzebna.

rasowy z Ciebie idiota. I każdy to potwierdzi.

zakladam ze znasz historie a i tak jestes w bledzie...

A historia to najpiękniejsza nauka. Sam miód :zakochany:

pewnie dlatego ze najlatwiejsza i kazdy, nawet najglupszy czlowiek moze ja pojac.

A odnośnie tematu. Zgadzam się z Adamem, historia wpływa na nasz światopogląd. Na nasze zapatrywania polityczne, i wiele innych ważnych rzeczy.

Dla mnie zapatrywania polityczne nie sa wazne. Uszanuj czyjas hierarchie wartosci. Bo rownie dobrze grupa ludzi dla ktorych zapatrywanie polityczne nie jest wazne moga zaczac bojkotowc twoje posty...

Np. nie uwierzę, że dla kogoś nie ma znaczenia historia jego życia.

Slaba twa wiara. Ma to dla ciebie znaczenie a i tak to zapomnisz predzej czy pozniej. Nie wszyscy lubia poswiecac na to czas.

Jak tak patrzę na posty boga, to myślę, że może z niego wyrosnąc kolejny chory psychicznie dyktator typu naszego "kochanego" Adiego, przekomany o swej niezastąpionej wielkości :/

Czasami ci uwazani za chorych psychicznie byli geniuszami.

Swoja droga skoro historia jest taka wazna, uczy nas tak wielu rzeczy, to sa rzeczy niewazne nie uczace nas niczego?
 

Pudel.

Nowicjusz
Dołączył
30 Lipiec 2009
Posty
27
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Zawiercie
Bóg najchętniej zapomniał byś że jesteś polakiem co nie? A może już zapomniałeś >.< Historia oczywiście jest ważna, gdy ją poznajesz kształtuje Ci się światopogląd i przynależność narodowa ^^.
 

Cvahoo

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
448
Punkty reakcji
6
Wiek
41
Miasto
Preston
Dzięki znajomości historii wiemy jakich błędów unikać. Ale historia nie pomaga już dzisiaj w konstruktywnym rozwiązywaniu problemów tak jak kiedyś. A to dlatego, że świat w ciągu ostatnich 100-150 lat zmienił się ogromnie. Czyli inaczej rzecz biorąc, jak ktoś zna historię to niekoniecznie będzie odnosił sukcesy, ruszy z czymś do przodu, bo nowy świat wymaga nowych pomysłów, nowych rozwiązań. Dzisiejsze problemy byłyby nie do pomyślenia 200, 1000, 5000 lat temu. Ale głupota jest niereformowalna, powtarzalna i ponadczasowa, dlatego warto znać historię, bo przynajmniej, tak jak to napisałem na początku, wiemy czego nie robić.
 

Neriw

Nowicjusz
Dołączył
8 Sierpień 2009
Posty
265
Punkty reakcji
14
Oczywiście historia jest ważna. . Niepamiętam już kto to powiedział ale posłuże się tymi cytatami:"Historia nauczycielką zycia". "Kto nierozumie przeszłości ten nigdy niezrozumie teraźniejszości"; "Wszystko co sie wydarzy w przyszlości wpierw wydażyło się jż w przeszłości"; i jeszcze: "kto kontroluje przeszłość, ten kontroluje teraźniejszość."
Z obserwacji otoczenia wiem że ten kto niezna histori , to tak naprawde w ząb nierozumie teraźniejszości. Niestety to jest żelazna zasada.
 
M

merkaba12

Guest
"Ci co zapominają o przeszłości, skazani są na jej powtarzanie" - Georg Santayana. ...

to jak by było by nie pamiętać grunwald, potop szwedzki , husarie zajęcie Moskwy w 1612 roku
Maria Wittekówna czy ja ktoś ja pamięta

bitwa pod Grunwaldem
http://www.youtube.com/watch?v=iFxq_Ohi0_s&feature=related

Z dawna Polski...
http://www.youtube.com/watch?v=xbB2oDeoxg0
 
V

victoria_k

Guest
wiesz co...wszystko co się dzieje obecnie na świecie ma pewne odzwierciedlenie przeszłości historycznej każdego z państw. Jeżeli nie chcesz interesować się historią polecam jako lekturę Teorie stosunków międzynarodowych. Będziesz wiedział co sie aktualnie dzieje i jakie są tego podstawy.
 
N

Nieprzenikniona

Guest
Nie jestem w stanie zapamiętać tych wszystkich dat, a jest ich ogrom. Kto, gdzie z kim, dlaczego... Nie przywiązuję zbyt dużej wagi do historii, bo to jest mi niepotrzebne.
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Ja również nie znam dat. I co z tego?
Ledwo date swoich uroddzin pamiętam i numer telefonu.

Po to ludzie wymyślili papier i rozmaite nowocześniejsze metody zapisu danych, żeby człowiek nie musiał pamiętać takich rzeczy.

Historia to jednak nie znajomość dat.
 

Nastempca Firera

Nowicjusz
Dołączył
27 Grudzień 2008
Posty
421
Punkty reakcji
7
Wiek
33
Miasto
Vor dem Polen ;P
W szkołach uczą historii MARTWEJ - a więc, nieprzydatnej. W XVII wieku, nauka historii polegała na czytaniu pism starożytnych polityków i mężów stanu... i co najważniejsze wyciąganie wniosków. Tak powinno się uczyć historii. Daty, pełnią przecież rolę pomocniczą!
 

sagi2007

Nowicjusz
Dołączył
12 Luty 2007
Posty
71
Punkty reakcji
0
Dla indywidualnych osób - ważna.
Dla zbiorowości (narodów) - niezbędna (tożsamość).
 

Misholec

Nowicjusz
Dołączył
14 Styczeń 2010
Posty
114
Punkty reakcji
3
Jedna z najważniejszych nauk w życiu społecznym. Jej znajomość na pewnym poziomie bardzo pozytywnie świadczy o człowieku. A zresztą, co ja będę się produkował. Oddajmy głos tęższej głowie.

Historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae.

No i mamy premiera historyka. Nie żeby był przez to lepszym premierem. Pewnie studiował ją, bo najlepsze imprezy na tym kierunku, ale i tak wielbiciele tej nauki mają jakąś personę za sobą :lol:
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Uważam, że jest bardzo ważna, bo z historią wiąże się nasza tożsamość, poczucie odrębności, przynależności do danego narodu. Nie da się jej wymazać, to co było kiedyś ma wpływ na to, co jest teraz. Jestem zdania, że każdy powinien znać historię swojego kraju i nie mówię tu o zakuwaniu dat, bo sama za tym nigdy nie przepadałam. Jednak myślę, że warto znać swoje korzenie :]
 

ojciecprowadzacy

Nowicjusz
Dołączył
26 Grudzień 2009
Posty
58
Punkty reakcji
0
Miasto
Pomorskie
Czy uważacie, że historia jest ważna?

Czy nie lepiej jest żyć w pełni tu i teraz nie myśląc o tym, co było kiedyś?
[/quote

No jak nie jak TAK! :D

Dla dzieci w SP jest nawet taka definicja, ze historia to nauka o przeszlosci, a uczymy sie jej zeby poznac co juz bylo kiedys i nie popelniac podobnych bledow jak nasi

poprzednicy. :D
 

segador

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2009
Posty
72
Punkty reakcji
2
Zgadzam się,że historia jest potrzebna(teraz argumenty):

1.Nie wiem dlaczego pisząc o historii większość ma na myśli odległe epoki.Dzisiaj,jutro będzie historią.To czego nauczymy się dzisiaj,wykorzystamy jutro.

2.Bez historii w ogóle bylibyśmy jak zagubione dzieci w środku mrocznego lasu-historia sprawia,że wiemy jaką drogę już pokonaliśmy,jest światłem słonecznym oraz kompasem(mam na myśli tez historie kultury)

3.Czy muszę podawać przykład muru chińskiego?Budowany przez 2000 lat.Tak samo jest z cywilizacją-Budowana jest na historii.Bez tego przyszłość budowana była by na wątpliwym podłożu(a chyba nikt nie chciałby budować swojego domku np na bagnie?)

4.Wspomnę jeszcze cytat z roku 1984" Orwella."Kto ma w swych rękach przeszłość,ten posiada teraźniejszość.Kto ma teraźniejszość,w tego rękach jest przyszłość.
Czy to daje komuś do myślenia?Jak ważna jest historia?


Konkluzja:Osoby niedoceniające historii to zwykli jarmarczy krzykacze bez świadomości,pielęgnujący swą arogancję,ignorancję i głupotę.Powodzenia :papa:
 

piecia330

Łał! butiq
Dołączył
21 Kwiecień 2007
Posty
4 445
Punkty reakcji
24
Wiek
32
Miasto
Gołdap
Ja ostatnio wymyślił taki aforyzm: Przeszłość jest oczami i uszami ludzkości, teraźniejszość rękoma.
 

joannamagdalena2

Nowicjusz
Dołączył
1 Marzec 2010
Posty
3
Punkty reakcji
0
Nie wiem czy historia jest ważna, na pewno pogłębia naszą wiedzą i przede wszystkim jest ciekawa. Po za tym można z niej wyciągać wnioski. Interesujące jest co się wydarzyło tysiące lat temu, chociaż taki okres czasu jest w zasadzie niepojęty. Po za tym jeżeli nie będziemy patrzeć w przeszłość to przyszłe pokolenia też tego nie zrobią i znikniemy z powierzchni tak jakby nigdy nas nie było. Tak jak nie znalibyśmy wielkich poetów i pisarzy, bo przecież XIX wiek to już historia...
 
Do góry