czego doszukujecie sie w piosence?

Red Flower

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2007
Posty
56
Punkty reakcji
0
Wiek
44
Miasto
Białystok
mam pytanie:):) czy słuchając zagranicznych piosnek, np w języku angielskim, główną uwagę zwracacie na muzykę, melodię czy doszukujecie sie znaczenia tekstu?

Różnie z tym bywa ... Ja przede wszystkim zwracam uwagę na melodię. Dopiero pózniej ewentualnie szukam tekstu, bo dobrze jest wiedzieć, o czym jest ta piękna piosenka ... W tekście zaś zwracam uwagę na niezwykłość wyrażeń, niecodzienne i fantastyczne tematy, nastrój poezji albo historie z życia wzięte.
 

Nocturnus

Nowicjusz
Dołączył
10 Styczeń 2008
Posty
535
Punkty reakcji
0
Miasto
Z Bagien i Lasów spowitych legend mgłą.
Uwielbiam,gdy w kawałkach są ambitne teksty jak np. w North-Wojna Trwa albo Furia-Ogień w kolorze bursztynu.
Muzyka oczywiście też się liczy;)
Uwielbiam olbrzymią dawkę blastów,którę potęgują szybkie,niemelodyjne gitary a na to wszystko wbijający w ziemie growl.
 

Yomas

T e a s e
Dołączył
11 Lipiec 2007
Posty
719
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Zelów ;>
Ja na melodię też, w szczególności na perkusję... no i do tego jakis ambitny tekst, najlepiej o tym co się dzieję na świecie, który powoli zmierza ku zagładzie... a nie o tej :cenzura:anej miłości w kółko... <_<
 

m0st

Nowicjusz
Dołączył
22 Marzec 2008
Posty
436
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Zależy od gatunku i samego zespołu. Jeśli mam natomiast do czynienia po raz pierwszy z wykonawcą to na melodię, gitary i aranżacje, solówki. Bo co z tego, że wpada w ucho, kiedy jest banalna jak cholera? Dużą uwagę poświęcam tekstowi piosenki, ale dopiero kiedy już ją bardziej polubię.

Nic dodac nic ujac - u mnie jest identycznie :)
 

Rzabcia

Nowicjusz
Dołączył
16 Maj 2008
Posty
147
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Japan :)
Najpierw zwracam uwagę na melodię i to, czy wokalista potrafi samym głosem zobrazować emocje. Potem szukam tekst i jeżeli moje wyobrażenia zgadzają się z treścią to dla mnie znak, że piosenka jest dobra :)
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
mam pytanie:):) czy słuchając zagranicznych piosnek, np w języku angielskim, główną uwagę zwracacie na muzykę, melodię czy doszukujecie sie znaczenia tekstu?

Wtedy na początku muzyka oraz wokal- nieraz jest to growl. A później np. szukam tłumaczenia tekstu piosenki (trochę samemu zrozumię, ale nie wszystko i nie dokładnie).
 

rebeliant

permanentnie niewyspany
Dołączył
12 Lipiec 2008
Posty
702
Punkty reakcji
6
Miasto
ja to znam?
muzyka bez tekstu, ani tekst bez muzyki nie sprawiałyby, że dany kawałek oceniam jak świetny, albo do bani. jedno z drugim musi współgrać :)
generalnie najpierw to muzyka i interpretacja tekstu przykuwają moją uwagę.
jak coś mnie zainteresuje, to wczytuję się w tekst.

czasami nie znam wykonawcy ani tytułu, wtedy bardziej wsłuchuje się w słowa, żeby po nich znaleźć informacje o piosence. i nie powiem, często mi się udaje BB)
 

Szysz

Nowicjusz
Dołączył
24 Lipiec 2008
Posty
31
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Kielce
To oczywiście zależy od zespołu czy nawet danego utworu. Nie powiedziałabym, że czegoś się w piosenkach doszukuję(to coś zazwyczaj znajduje mnie), ale pierwsze, co zwraca moją uwagę to przede wszystkim wokal, gitary, potem klimat, umiejętność wywoływania określonych emocji. Jeśli to mnie zainteresuje, sięgam po tekst.
 

Ptysio37

W.Y.J.A.D.A.C.Z
Dołączył
2 Styczeń 2008
Posty
1 445
Punkty reakcji
47
Wiek
29
Miasto
TBG
Wszystko musi współgrać. Jeśli coś nie jest na poziomie utworu, to wpadnie w ucho i szybko przestanie się podobać.
Na początek solówki gitarowe xD Uwielbiam, jak są ciekawe, ale nie takie chaotyczne. Potem wokal, w którym nasza dusza mogłaby się zakochać :p I na koniec gra zespołowa ;) Wkurza, jak są monotonne momenty.
Ktoś np. śpiewa jedno zdanie (dla zabicia czasu chyba) przez kilka ładnych chwil. To niczego nie wnosi, bo już dawno wiemy,
co to jest i zaczyna się nudzić. Albo, jak goście ciągle grają jedną melodię. Powinno być z pompą! Wystrzałowo, żeby każdy powiedział: "Świetny kawałek" :bag: Pozdro
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
pomimo znajomosci angielskiego - dobry, angielski tekst nie robi na mnie takiego wrazenia jak dobry polski tekst.

Muzyka jest dla mnie najwazniejsza, bo oddaje w najwiekszym stopniu emocje artysty, slowa raczej sytuacje, historie - w mniejszym stopniu emocje.
dokaldnie tak
z tych wzgledow facet charczacy w huku trzepotu lap po drutach mnie nie rajcuje (te death itp, melodii brak (sa chwalebne wyjatki), brak wokalu tylko charczenie, ciekawi mnie czy ktos rozroznia tam jakiekolwiek slowa (ostatnio ktos zapodla mi cos takiego, po 20 minutach zauwazylem ze po polsku ..), sekcji rytmiczna jest, gorzej z rytmika...)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
no ale mustain pieknie gra na gitarze i nie charczy - spiewa
a rytmika muzyki wzorowa - nie przeszkadza mi jak maja niektore ostre kawalki
 

nakh

Nowicjusz
Dołączył
11 Wrzesień 2008
Posty
16
Punkty reakcji
0
Miasto
Warszawa
najpierw jak brzmi melodia wokalu, potem piosenka na końcu tekst. A po pewnym czasie wyszukuję dwóch stóp ;p
 

dzozef_666

Nowicjusz
Dołączył
12 Lipiec 2007
Posty
117
Punkty reakcji
2
Wiek
40
Miasto
Podkarpacie
Oczywiście, że najpierw na melodię, brzmienie wszystkich instrumentów bo jeśli słyszę, że to mój klimat słucham i czekam na rozwój wydarzeń tj wokal i słowa, które dla mnie są bardzo ważne, jeśli piosenka ma świetny wolak świetna linie melodyczna a treść piosenki jest o sraczce po południowej i wyciskaniu syfów to siła rzeczy nie mam ochoty na słuchanie utworu.
W przypadku piosenek w językach obcych których nie rozumiem np arabski, hinduski itp. wtedy niczego nie doszukuję się w tej muzyce po prostu jeśli wpada mi w ucho i działa na moją wyobraźnie poruszając moje zmysły to słucham jej. :zakochany:
 

ave666

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2008
Posty
721
Punkty reakcji
2
Wiek
17
jeśli pierwszy raz coś słucham to zwykle zależy od melodi czy posłucham to jeszcze raz czy nie :p a poźniej to oczywiście tekst ;)
 

Funky Monk

Nowicjusz
Dołączył
31 Sierpień 2008
Posty
324
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Krakow
Przedewszystkim na poczatku zauwarza sie melodie kawalka, ale dla mnie wazne tez zeby glowny riff byl jakis ambitny a nie jakies :cenzura: ktore nawet nie nawiazuje do reszty piosenki... a niestety zdazaja sie takie kawalki:) Na slowa prawie wogole niezwracam uwagi... niewyobrazam sobie w tej chwili odrzucic RATM'a ktory ma za:cenzura:iste energiczne kawalki a teksty komunistyczne (ja jestem przeciwny komunizmowi:). No i milo jak jest jakas chwytliwa soloweczka, a jeszcze lepiej jak na basie:D
 

juna

Nowicjusz
Dołączył
21 Wrzesień 2008
Posty
37
Punkty reakcji
0
Wiek
35
zarówno tekst jak i muzyka jest dla mnie bardzo wazna, jednak w piosenkach zagranicznych przewaza znaczenie melodi a w piosenkach polskich na odwrót.
 

kim42

Nowicjusz
Dołączył
8 Luty 2008
Posty
460
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
woj. świętokrzyskie
Ja szukam w piosenkach czegoś oryginalnego - czegoś, czego w żadnych innych nie ma. Zwracam uwagę zarówno na tekst, jak i na muzykę. Jeśli jest fajna muzyka, a beznadziejny tekst, taka piosenka ma małe szanse znaleźć się w mojej kolekcji. I odwrotnie - jeśli dobry tekst z przekazem objęty jest w schematyczną, mało oryginalną melodię, to również nie polubię takiej piosenki. Nie jestem człowiekiem, który lubi każdy utwór usłyszany ponad 100 razy. Jeśli się uprę, że jakiejś piosenki nie lubię, to nie lubię jej od pierwszego do entego przesłuchania.
 
Do góry