Chrześcijaństwo

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
hm, pytanie trojakie, czym było chrześcijaństwo w pierwszej połowie I wieku,

prawdą na sposób judeochrześcijański ...

czym było pod koniec tegoż wieku,
wypadkową polityki europejskiej ...
czym było później i czym jest teraz?

jest zaprzeczeniem pierwszego > hybrydą filozofii , polityki i chciejstwa decydentów ...

teraz jest rutyną brakiem alternatywy marazmem stagnacją
końcem cywilizacji łacińskiej ............
 

La Guaje

Nowicjusz
Dołączył
13 Marzec 2010
Posty
63
Punkty reakcji
0
Miasto
Zawiercie, Śląsk
wierzy w Biblię a nie Kościół?

Nie ma Biblii bez kościoła, nie ma kościoła bez Biblii. Jedno wiąże się z drugim.
 

odeon

Laudare Rhinocerotidae
Dołączył
2 Grudzień 2005
Posty
4 108
Punkty reakcji
7
Wiek
36
wierzy w Biblię a nie Kościół?

Nie ma Biblii bez kościoła, nie ma kościoła bez Biblii. Jedno wiąże się z drugim.

G. prawda. Kościół owszem, ale jako wspólnota wszystkich wierzących - wszystkich chrześcijan, a nie ochrzczonych w konkretnym wyznaniu.
 

La Guaje

Nowicjusz
Dołączył
13 Marzec 2010
Posty
63
Punkty reakcji
0
Miasto
Zawiercie, Śląsk
Czytania w kościołach są niekeidy oparte na Biblii. ; ]


G. prawda. Kościół owszem, ale jako wspólnota wszystkich wierzących - wszystkich chrześcijan, a nie ochrzczonych w konkretnym wyznaniu.

Kościół dzieli się na katolicki i protestancki np.
Protestanci nie wierzą w czyściec, katolicy wierzą.
W kościele katolickim mówi się o czyśćcu, w protestanckim już nie.



Jednak Kościół chrześcijański jest owszem wspólnotą wszystkich wierzących.
 

odeon

Laudare Rhinocerotidae
Dołączył
2 Grudzień 2005
Posty
4 108
Punkty reakcji
7
Wiek
36
Czytania w kościołach są niekeidy oparte na Biblii. ; ]

Zawsze są na niej oparte, a nie tylko niekiedy.

Kościół dzieli się na katolicki i protestancki np.

Kościół, rozumiany jako instytucja, czyli pisany małą literą, nie jest jedną organizacją. Istnieje kościół rzymski, autokefaliczne cerkwie prawosławne, prezbiteriański kościół szkocki, anglikański itd. Ale Kościół, pisany wielką literą, to nic innego jak wspólnota wszystkich wierzących, których łączy wiara w boskość Jezusa oraz przekonanie o tym, iż jest Mesjaszem.

Protestanci nie wierzą w czyściec, katolicy wierzą.
W kościele katolickim mówi się o czyśćcu, w protestanckim już nie.

Posługując się językiem prawniczym, to nic innego jak obiter dicta. Każdy, kto spojrzy w niebo w południe, stwierdzi że jest niebieskie. Przy czym każdy inaczej odczuje tę "niebieskość". Jedni stwierdzą, że jest błękitne, inni że turkusowe, ktoś inny poda szesnastkowy kod koloru :) Niemniej, jakkolwiek by tego koloru nie odebrali, faktem jest, że mieści się on w zakresie widma światła niebieskiego.

Jednak Kościół chrześcijański jest owszem wspólnotą wszystkich wierzących.

Właśnie.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Kościół, rozumiany jako instytucja, czyli pisany małą literą, nie jest jedną organizacją. Istnieje kościół rzymski, autokefaliczne cerkwie prawosławne, prezbiteriański kościół szkocki, anglikański itd. Ale Kościół, pisany wielką literą, to nic innego jak wspólnota wszystkich wierzących, których łączy wiara w boskość Jezusa oraz przekonanie o tym, iż jest Mesjaszem.

według KrK wszechmocny i wszechwiedzący Bóg stworzył dwoje ludzi którzy popełnili grzech który mieli popełnić !! następnie zapłodnił kobietę która pozostawała dziewicą aby urodzić samego siebie ...
do tego złożył się w ofierze dla samego siebie aby zmazać grzech i wszystkie inne za które i tak grzesznicy pójdą do piekła albo czyśćca w najlepszym wypadku ...

oto i obraz katolickiego chrześcijaństwa
splash.gif
 

Dont Cry

Nowicjusz
Dołączył
11 Luty 2009
Posty
35
Punkty reakcji
1
Wiek
32
według KrK wszechmocny i wszechwiedzący Bóg stworzył dwoje ludzi którzy popełnili grzech który mieli popełnić !! następnie zapłodnił kobietę która pozostawała dziewicą aby urodzić samego siebie ...
do tego złożył się w ofierze dla samego siebie aby zmazać grzech i wszystkie inne za które i tak grzesznicy pójdą do piekła albo czyśćca w najlepszym wypadku ...

oto i obraz katolickiego chrześcijaństwa
splash.gif

Nie patrzyłem nigdy na to z tej strony. Można to odebrać inaczej.

w Biblii napisane jest, że Bóg stworzył dwoje ludzi. Nie trzeba brać tego tak dosłownie. Bóg użył przenośni... To jest taki jakby obraz, że wszystko powstało dzięki Bogu. Gdyby światło powstania świata opisane zostało dosłownie, ludzie sprzed kilkuset lat nie zrozumieliby o co chodzi. Teoria Darwina pokrywa się z Biblią, lecz trzeba to sobie wytłumaczyć. Bóg dał nam prawo wyboru. Przyszedł na Ziemię i umarł po to, aby powstało coś, co potwierdza Jego istnienie. Tak przy okazji mówiąc, gdyby Bóg nie dał nam wyboru, to nie miałby co robić, nudziłoby mu się jak cholera :p Wyobrażacie sobie idealny świat? Bez problemów?

Dirk, czytając Twoją wypowiedź bez głębszego zastanowienia można to odebrać w sposób negatywny. To tak samo gdybym napisał "Po co się uczyć? I tak umrę..."

Z tą kobietą, że zapłodnił ją, aby urodził się on sam to też tak nie do końca. Bóg to trzy osoby, a jednocześnie jedna.
Wytłumaczę to tak:
Bóg - słońce
Jezus - promienie słoneczne
Duch Święty - ciepło promieni słonecznych
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
ja już przerabiałem to z każdej strony
splash.gif


jakby nie kombinował religia przenosi góry a nawet czasem stawia je do góry nogami
mruga.gif


to taki marketing religijny prawo podaży i popytu klient potrzebuje odpowiedniej do sytuacji otoczki religia zawsze ją zapewni ... coby klient miał spokój ducha i prawo moralne w księdze której mało kto czyta w KrK ... ważne i tak są dogmaty a nie wiara bo poco wierzyć jak ma sie czarne na białym wyłożone to co wyżej zaprezentowałem
blink.gif


KrK buduje markety śj zajmuje się domokrąstwem muzułmanie przesyłkami kurierskimi tudzież lotnictwem ... dla każdego coś ... miłego ??

obecnie KrK jest tak daleko od chrześcijaństwa jak międzynarodowe przedsiębiorstwo budowlane od ubogiego cieśli ....
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
ame='Dirk_Struan' date='15 March 2010 - 18:35' timestamp='1268674545' post='2335972']
Jest lepiej niż ci się wydaje. Nie chcesz togo zobaczyć, wolisz się skupiać na negatywnych stronach.
Lubisz okłamywać samego siebie? Twój wybór.
na więcej konkretów w twych wypowiedziach mógłbym liczyć ??!!
gdybyś mnie znał nie podniósłbyś argumentu pt "skupianie się na negatywnych argumentach" ;)
polecam poczytać mnie zanim osądzisz
splash.gif
 

egomózg

Nowicjusz
Dołączył
17 Marzec 2010
Posty
20
Punkty reakcji
0
Religia chrześcijańska sama w sobie nie jest zła, choć nie jestem jej wyznawczynią. Ale kościół katolicki ze swoim wtrącaniem się gdzie popadnie, próbami sterowania życiem ludzi i państwa jest nie do przyjęcia.
Wuchowałam się w religii katolickiej i przyznam, że wiele słów zawartych w Biblii i przykazaniach jest dość przydatnych. Moja moralność została ukształtowana na Dekalogu i chociaż odrzuciłam niektóre z zasad, to nie mogę powiedzieć bym w dalszym ciągu nie kierowała się pewnymi elementami etyki chrześcijańskiej.
 

albo_albo

Pan i Władca
Dołączył
20 Marzec 2009
Posty
2 757
Punkty reakcji
78
Wiek
43
Miasto
SKM Kraków
Religia chrześcijańska sama w sobie nie jest zła, choć nie jestem jej wyznawczynią. Ale kościół katolicki ze swoim wtrącaniem się gdzie popadnie, próbami sterowania życiem ludzi i państwa jest nie do przyjęcia.
Wuchowałam się w religii katolickiej i przyznam, że wiele słów zawartych w Biblii i przykazaniach jest dość przydatnych. Moja moralność została ukształtowana na Dekalogu i chociaż odrzuciłam niektóre z zasad, to nie mogę powiedzieć bym w dalszym ciągu nie kierowała się pewnymi elementami etyki chrześcijańskiej.

czyli idziesz na łatwiznę przestrzegasz to co mi pasuje i co Ci wygodnie ?

sprytne :D
 

Dont Cry

Nowicjusz
Dołączył
11 Luty 2009
Posty
35
Punkty reakcji
1
Wiek
32
czyli idziesz na łatwiznę przestrzegasz to co mi pasuje i co Ci wygodnie ?

sprytne :D

Albo przestrzega tego, co uważa za słuszne :)

Dirk napisał, że jest to marketing. W pewnym sensie tak, ale nie każdy chce na tym zarabiać pieniądze... Wiele kościołów jest wysoce skomercjalizowanych, ale są też takie, które nie uległy komercji. U mojej babci na wsi ksiądz odprawia msze nawet za darmo, ludzie mogą dawać tyle pieniędzy na ile pozwala im sytuacja w rodzinie. Kazania mówi zwięźle i na temat, nie owijając w bawełnę. Co prawda dawno tam nie byłem, ale jestem pewien, że nic się nie zmieniło.
 

albo_albo

Pan i Władca
Dołączył
20 Marzec 2009
Posty
2 757
Punkty reakcji
78
Wiek
43
Miasto
SKM Kraków
Albo przestrzega tego, co uważa za słuszne :)

wybiórczo .. cóż dziwna ta słuszność.. jak u Kaliego :D

Dirk napisał, że jest to marketing. W pewnym sensie tak, ale nie każdy chce na tym zarabiać pieniądze... Wiele kościołów jest wysoce skomercjalizowanych, ale są też takie, które nie uległy komercji. U mojej babci na wsi ksiądz odprawia msze nawet za darmo, ludzie mogą dawać tyle pieniędzy na ile pozwala im sytuacja w rodzinie. Kazania mówi zwięźle i na temat, nie owijając w bawełnę. Co prawda dawno tam nie byłem, ale jestem pewien, że nic się nie zmieniło.

nie za bardzo rozumiem jak może być komercyjność różnych kościołów ? masz na myśli różne parafie w obrębie KRK czy może różne wyznania ?
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
wybiórczo .. cóż dziwna ta słuszność.. jak u Kaliego :D

tez jej nie lubie ;)

nie za bardzo rozumiem jak może być komercyjność różnych kościołów ? masz na myśli różne parafie w obrębie KRK czy może różne wyznania ?

z mojego punktu widzenia to biznes jak każdy inny

np moja młodsza córka idzie do komunii w tym roku zarządzono zbiórkę po 100 zł od dziecka na dekoracje i prezent dla księdza :] i oki dla mnie to do przełkniecia ale sa rodziny dla których stówka to duzo bo i sa inne wydatki na komunie !!

jednoczesnie ksiądz na ostatnim zebraniu powiedział ze do zaproszenia na komunie dołaczyc wiadomośc iż nie nalezy dziecku przynosic prezentów bo to ma byc duchowe przezycie !!
ksiadz dostanie prezent po swoim duchowym przezyciu a "komunisci" juz nie !!

to jest moralnosc kalego !!
 

albo_albo

Pan i Władca
Dołączył
20 Marzec 2009
Posty
2 757
Punkty reakcji
78
Wiek
43
Miasto
SKM Kraków
np moja młodsza córka idzie do komunii w tym roku zarządzono zbiórkę po 100 zł od dziecka na dekoracje i prezent dla księdza :] i oki dla mnie to do przełkniecia ale sa rodziny dla których stówka to duzo bo i sa inne wydatki na komunie !!
jednoczesnie ksiądz na ostatnim zebraniu powiedział ze do zaproszenia na komunie dołaczyc wiadomośc iż nie nalezy dziecku przynosic prezentów bo to ma byc duchowe przezycie !!
ksiadz dostanie prezent po swoim duchowym przezyciu a "komunisci" juz nie !!
to jest moralnosc kalego !!

widzisz Dirk i tu się z Tobą zgadzam po części ale po części już nie

w punktach będzie łatwiej jak napiszę

1. ogrzewanie i przystrojenie oraz oświetlenie kościoła kosztuje i wierni jeśli chcą mieć jasno ciepło i ładnie sami powinni o to
zadbać nie mniej z tego co wiem przy parafiach są rady parafialne i to powinno być z nimi uzgadniane co rodzice chcą na komunii i
jaki budżet ma na to iść i czy się zgadzają itd.

2. najbiedniejsze rodziny o których w parafii wiadomo powinny być zwolnione z tej opłaty albo powinny zapłacić tyle ile mogą nawet
jeśli to będzie zero

3. jak się ma problem z kasą aktualnie to się idzie do rady parafialnej albo księdza i się o tym mówi po KRK TO NIE KSIĘŻA ALE KLER
I WIERNI więc księżulo ma takie samo prawo przebywać w kościele jak i ja.

4. należy rozróżnić rodziny biedne i skąpe czyli ktoś nie ma 100 zł ale wystawi obiad za 2000 zł w restauracji dla kolegów podobnie
jak jest ze ślubami i weselami

5. ja bym się najpierw zapytał czemu 100 zł na wystrojenie i prezent ??? jeśli dzieci uczestniczy np 50 w parafii i każdy zapłaci po
100 zł to jest 5 tyś to bym zaproponował że później chcę zobaczyć na co idą te pieniądze ogrzewanie i oświetlenie rachunki za
kwiaty bo może się okazać że księżulo dostanie bukiet kwiatów za 100 zł i tyle a ktoś na tym dobrze zarobi.. .

tyle od siebie
 

szpak123

Bywalec
Dołączył
16 Październik 2007
Posty
3 102
Punkty reakcji
43
Wiek
54
Miasto
kędzierzyn
Dirku ja bym Tobie podniósł składkę do 500zł ,boś Deista .;)

Aż 500 zł zażądał ksiądz od mieszkanki Brzeźnicy za ochrzczenie nieślubnego dziecka. - Wykład moralizatorski miałam zawarty już w cenie - żali się Marlena Chabiniak.

Takich pasterzy stawiam za wzór ,niech walczą z hipokryzją .
 

albo_albo

Pan i Władca
Dołączył
20 Marzec 2009
Posty
2 757
Punkty reakcji
78
Wiek
43
Miasto
SKM Kraków
Dirku ja bym Tobie podniósł składkę do 500zł ,boś Deista .;)

Aż 500 zł zażądał ksiądz od mieszkanki Brzeźnicy za ochrzczenie nieślubnego dziecka. - Wykład moralizatorski miałam zawarty już w cenie - żali się Marlena Chabiniak.

Takich pasterzy stawiam za wzór ,niech walczą z hipokryzją .

jak się chędożyła gdzie popadnie nie ślubnie to niech płaci :D
 

avalanche100

Nowicjusz
Dołączył
22 Wrzesień 2009
Posty
75
Punkty reakcji
1
Miasto
wszędzie, czyli nigdzie
witajcie. wybaczcie,że się wtrybiam w temat ale mam pytanie: co znaczy pogłębiać, głosić i bronić swoją wiarę???
bo jak w niedziele nie powiem tego księdzu to mi tak w papę machnie że wywinę kozła pod chmurami :]
 
Do góry