czy jesteś za wzniesieniem celibatu?

  • Array

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
ksiądz który dochował celibatu w pewnym momencie nie miał tego dość, częsc pewnie się złamała. Wysuwane juz nie raz były argumenty ze celibat ma uściślić kapłanowi zwiazki z bogiem dzieki temu poświęci sie on tylko jemu tylko za jaką cenę to jest robione?
Ma to działać jak wyostrzanie się zmysłu po utracie innego.
Walka z pokusami ma wzmacniać ducha, jak to jest w praktyce nie wiem. Jest jeszcze sprawa posługi, ksiądz jako pozbawiony obowiązków małżeńskich może cały czas poświęcić dla Kościoła.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
przecajo, tak, jak najbardziej tak, ale czy na sytuacja ktora ma miejsce obecnie winna trwac?
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
przecajo, tak, jak najbardziej tak, ale czy na sytuacja ktora ma miejsce obecnie winna trwac?
Dla mnie jako tradycjonalisty jak najbardziej, ale realistycznie to ja mam tyle do gadania. Jedynie kto może i ma prawo zmienić sytuację to ogół kleru.
No i oczywiście nic na siłę, nie że przegłosowali i przed ołtarz jako petent. Przygotowania już po decyzji a przed wprowadzeniem musiały by potrwać:
lecz zeby uniknac negatywnych konsekwencji, musi zmienic obieg pieniadza w kosciele aby uniknac sytuacji watpliwych moralnie
Poza czysto materialnymi sprawami jeszcze mentalne nastawienie.
 

armusienka

Love
Dołączył
28 Październik 2008
Posty
4 511
Punkty reakcji
3
Miasto
XVI wiek ;)
Takie bajki to wciskaj małemu dziecku. To ze teraz seks w naszych czasach wyskakuje z lodówki po jej otwarciu to nie znaczy że ludzie z punktu widzenia czysto biologicznego nie odczuwają go od początku swojego istnienia, co Ty myślisz ze XII wieczny zakonnik nie odczuwał chuci do przypadkowo napotkanej wieśniaczki? Biologi nie oszukasz, zamknięcie się na miłość do osoby przeciwnej płci plus kompletny celibat prowadzą do upośledzenia nie tylko organizmu ale i psychiki a jak sądzisz inaczej to współczuje. Być moze jakiś wątły procent ludzi to potrafi ale do niczego dobrego to nie prowadzi i podchodzi to pod dewiacje.
uhh padam xD
tak samo może z masturbacją?
ci co sie masturbują to są ok,a ci co sie nie masturbują to będą upośledzeni ? buhahah xD
dziwne ze np. w kinach jak jest młodzież [ no przeciez mlodzi szczegolnie powinni sie masturbowac ;] ]
i są sceny erotyczne to dziwne ze to raczej ci ktorzy sie masturbują mają najwięcej komentarzy do powiedzienia
a to chyba ci co sie nie masturbują powinni gadac,czerwienic sie itd?!
jaa nie mogę,...buhahah xD
 

elpablo

Tyran Okrucieństwa
Dołączył
6 Luty 2008
Posty
2 980
Punkty reakcji
53
Wiek
38
Miasto
Dark Wood
uhh padam xD
tak samo może z masturbacją?
ci co sie masturbują to są ok,a ci co sie nie masturbują to będą upośledzeni ? buhahah xD
dziwne ze np. w kinach jak jest młodzież [ no przeciez mlodzi szczegolnie powinni sie masturbowac ;] ]
i są sceny erotyczne to dziwne ze to raczej ci ktorzy sie masturbują mają najwięcej komentarzy do powiedzienia
a to chyba ci co sie nie masturbują powinni gadac,czerwienic sie itd?!
jaa nie mogę,...buhahah xD
Kobieto paliłaś albo piłaś coś dzisiaj bo Cie zrozumieć nie mogę? Ja wiem ze dla Ciebie masturbacja to złooo ale poglądy na ten temat się trochę zmieniły.
 

armusienka

Love
Dołączył
28 Październik 2008
Posty
4 511
Punkty reakcji
3
Miasto
XVI wiek ;)
Kobieto paliłaś albo piłaś coś dzisiaj bo Cie zrozumieć nie mogę? Ja wiem ze dla Ciebie masturbacja to złooo ale poglądy na ten temat się trochę zmieniły.
poglądy się ludzi zmieniają,ale czy są słuszne?
wszystko się chyba w tym świecie indywidualnie rozmyśla?
no chyba ze należysz do osób,które popierają wszystko co popierają tłumy ludzi ;]
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Myślę ze z tym dawaniem sobie rady to trochę przesadzasz zresztą najlepiej byłoby zrobić jakieś obiektyne badania wśród osób żyjących w celibacie ale na to sie nie zanosi jeszcze długo.

Wiesz ktoś kto dobrowolnie sie na to skazuje w pewnym momencie i tak popadnie w kryzys nie wierze w to ze żaden ksiądz który dochował celibatu w pewnym momencie nie miał tego dość, częsc pewnie się złamała. Wysuwane juz nie raz były argumenty ze celibat ma uściślić kapłanowi zwiazki z bogiem dzieki temu poświęci sie on tylko jemu tylko za jaką cenę to jest robione?
Po pierwsze poświęcenie się Bogu, dla osoby (prawdziwie) wierzącej nie ma ceny. Więc co to za różnica, co traci. Traci tylko rzeczy ulotne, doczesne, materialne, które nic nie znaczą wobec wieczności i Boga. Życie bez odniesienia do tego co nieskończone jest wegetacją, ale to ciężko wytłumaczyć. Na MTV tego nie pokazują, to znaczy pokazują, ale bez odpowiedniego komentarza.

Po drugie co Cię boli, że sobie nie dają rady. Katolicyzm nie potępia grzeszników. Pomaga pozbyć się grzechu, ale rozumie upadki. Wierzymy w Boga, który był też w pełni człowiekiem. Płakał na grobie przyjaciela, płakał w ogrójcu i prosił Ojca aby "oddalił od Niego ten kielich", trzy razy przewrócił się podczas drogi krzyżowej. Jego główny apostoł trzy razy się Go zaparł ze strachu, ale z czasem był gotowy za wiarę oddać życie. To najbardziej ludzka z religii, więc nas nie boli, że kapłani błądzą i nie oczekujemy od nich, że będą kimś więcej niż ludźmi. Czego to boli ateistów i osoby związane z kościołem od święta?
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
CYTAT(Brave @ 23.06.2009, 14:36)
przecajo, tak, jak najbardziej tak, ale czy na sytuacja ktora ma miejsce obecnie winna trwac?

Dla mnie jako tradycjonalisty jak najbardziej, ale realistycznie to ja mam tyle do gadania. Jedynie kto może i ma prawo zmienić sytuację to ogół kleru.
ale tu dla konserwy jest troszke problem, gdyz brak instytucjonalnego celibatu jest starszy... ergo celibat jest bardziej modernistyczny niz jego brak

CYTAT(Brave @ 23.06.2009, 11:24)
lecz zeby uniknac negatywnych konsekwencji, musi zmienic obieg pieniadza w kosciele aby uniknac sytuacji watpliwych moralnie

Poza czysto materialnymi sprawami jeszcze mentalne nastawienie.
oczywiscie tak
 

Throe

Nowicjusz
Dołączył
24 Marzec 2009
Posty
64
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Polska
Niestety ja nigdy nie pojmę chyba spraw celibatu. Rozumiem że jest to oddanie się Bogu - poprzez przeciwstawienie się przyjemności jaką ofiarował ludziom.

Ja nie toleruję tej zasady. Człowiek goły, został stworzony rzekomo przez Boga. Był on zaplanowany, a wszystko co miał, było w nim boskie, wszystko w nim zaprogramował, ból, przyjemność, uczucia. Skoro ból jest nie przyjemny, to faktycznie ludzie go unikają, nie lubią skręcania rąk, ran fizycznych, chorób, i tak dalej.

Czyli bólu unikamy. No więc człowiek lubi uczucia miłe, np coś jak orgazm. Dlaczego więc miało by to być zabronione, argumentem że mamy się oddać Bogu?

Jeżeli czuje przyjemność podczas orgazmu, i falę rozkoszy, i myśląc przy tym jak się kocham z piękną kobietą - co jest w tym złego?

Myślę o kobiecie którą zaprogramował Bóg, i delektuje się wspaniałym uczuciem również zaprogramowanym przez Boga.

Tak samo z seksem - skoro uprawiam seks, to czym łamie oddanie się Bogu?
Przecież oddaje się wtedy jego wspaniałym rzeczą jakie stworzył, dlaczego więc celibat dla niektórych obowiązuje?

Jeżeli seks i masturbacja - zaprogramowane przez Boga jest grzechem, to tak samo grzechem musiało by być robienie równie przyjemnych rzeczy, takich jak nasze hobby.
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
przeciwstawienie się przyjemności
Raczej przeciwstawianie się pokusom, na jakie Bóg rzekomo wystawia człowieka.
Wprowadzenie celibatu mialo na celu skierowanie zycie księży wyłącznie ku Kościołowi, zawierzenie i całkowite oddanie się Bogu ( ciałem i duszą ). Ale chyba nie do końca wszystko w tym planie wyszlo :bag:
 

Throe

Nowicjusz
Dołączył
24 Marzec 2009
Posty
64
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Polska
Raczej przeciwstawianie się pokusom, na jakie Bóg rzekomo wystawia człowieka.
Wprowadzenie celibatu mialo na celu skierowanie zycie księży wyłącznie ku Kościołowi, zawierzenie i całkowite oddanie się Bogu ( ciałem i duszą ). Ale chyba nie do końca wszystko w tym planie wyszlo :bag:

W takim razie uprawianie hobby przez księży również jest zabronione?
Jest to równieprzyjemne co seks
 

elpablo

Tyran Okrucieństwa
Dołączył
6 Luty 2008
Posty
2 980
Punkty reakcji
53
Wiek
38
Miasto
Dark Wood
Po drugie co Cię boli, że sobie nie dają rady.
Mnie nic nie boli czuję się dobrze. Dobra napiszę ścisłe bo dyskusja powoli możne zejść na OT. Jak dla mnie zniesienie celibatu mogłoby w znaczący sposób ograniczyć krytykę krk ukróciłoby też różne seksafery. Dlaczego takie sytuacje jak w Irlandii, USA zdarzyły się w krk a nie na przykład u protestantów? czy to własnie nie wina celibatu, jeśli pastor moze mieć żonę i rabin to dlaczego katolicki ksiądz też nie. Zresztą jeśli miałbym kiedyś powrócić na łono chrześcijaństwa to chyba tylko do kościoła protestanckiego.
 

armusienka

Love
Dołączył
28 Październik 2008
Posty
4 511
Punkty reakcji
3
Miasto
XVI wiek ;)
Jeżeli seks i masturbacja - zaprogramowane przez Boga jest grzechem, to tak samo grzechem musiało by być robienie równie przyjemnych rzeczy, takich jak nasze hobby.
ale nasza seksualność ma być wyrazem miłości do drugiej osoby,a masturbując się człowiek raczej nie wyraża tym miłość do drugiej osoby tylko zaspokaja się,a przecież nie mamy żyć dla zaspokajania siebie :p bo to egoistyczne,poza tym nieciężko o nałóg,natknełam się kiedyś na blog : w-niewoli-swego-ciala.bloog.pl ;]
a seks nie jest hobby,porównanie takie jest wręcz debilne... jeśli ksiądz chce oddac sie Bogu całkowicie to czemu Mu tego zabraniać? że są przypadki że księża nie potrafią zaprzeć się samych siebie dla Boga to ich problem ;]
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
ale tu dla konserwy jest troszke problem, gdyz brak instytucjonalnego celibatu jest starszy... ergo celibat jest bardziej modernistyczny niz jego brak
Tylko że jeśli już jest około 1000 lat to jest okres dosyć długi i raczej w pamięci społecznej zakodowany. Teraz przewrót byłby modernizmem.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Zresztą jeśli miałbym kiedyś powrócić na łono chrześcijaństwa to chyba tylko do kościoła protestanckiego.
pojdz w niedziele do luteran na 10 zobacz sam czy warto....

Tylko że jeśli już jest około 1000 lat to jest okres dosyć długi i raczej w pamięci społecznej zakodowany. Teraz przewrót byłby modernizmem.
raptem troszke ponad 800 lat a tysiac z okladem bez tegoz obowiazku, to jak wracamy do zrodel?
 

Armagedon

Armi
Dołączył
6 Październik 2007
Posty
3 865
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
Ale i przez ten 800-letni okres mieliśmy utajany konkubinat i to także wśród wyższego duchowieństwa i nie wykluczając samych papieży a najsłynniejszym był Aleksander VI Borgia. :p
 

vivere

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2007
Posty
1 891
Punkty reakcji
7
Czy popularny proboszcz, który nie kryje że żyje z kobietą, zostanie wykluczony ze stanu kapłańskiego? Jeśli jego biskup do tego doprowadzi, Austrię może czekać kolejna fala odejść z Kościoła

Sprawę 66-letniego księdza Josefa Friedla, proboszcza maleńkiego Ungenach bacznie śledzi papież Benedykt XVI. Jak pisze austriacka prasa papież, były biskup Monachium, zna doskonale zna kościół w Austrii, a jego tradycyjność bardzo sobie ceni i chce chronić. Dlatego sprawa Friedla budzi w Watykanie taki sam niepokój jak wśród konserwatywnych hierarchów austriackich.

W marcu podczas publicznej dyskusji panelowej proboszcz Friedl przyznał, że od lat żyje z kobietą. I dodał, że w podobnej sytuacji jest wielu księży w Austrii. Co więcej ks. Friedl i jego przyjaciółka mieszkają na plebani, o czym doskonale wiedzą parafianie. I księdza popierają. - Ludzie byliby zawiedzeni, gdybym w tej sprawie skłamał. Straciłbym w ich oczach wiarygodność - tłumaczył dziennikarzom ks. Friedl.

Tydzień temu na audiencji dla biskupów austriackich papież nawiązując do sprawy ks Friedla zapytał ich czy sami wierzą w sens celibatu. Ci wręczyli mu list od krnąbrnego proboszcza z rzekomą obietnicą powrotu do przykładnego życia. Ks. Friedl twierdzi, że niczego nie obiecywał, a przyjaciółki nie oddali.

Fragmenty ze str:LINK
----
Mój proboszcz ma czworo dzieci i słusznie,bo Bóg nie wymaga od niego celibatu.
 

tewiemleczarz

Bywalec
Dołączył
9 Październik 2007
Posty
1 736
Punkty reakcji
36
Wiek
58
Miasto
woj. śląskie
Tewi zaczyna od bzur. A ja Ci pisze że bzdurę napisałeś. Ale to tylko niedoczytanko Twoje. ;)
Ja uważam tak że przecież i Szaweł dał obietnicę którą musiał złamać że nigdy nie przystąpi do chrześcijan i będzie ich tępić ile mu sił stanie. Obietnice dał Bogu. Nie dotrzymał jej ? No nie dotrzymał. Ale na swoje szczęście.
Ja też dałem obietnicę że nigdy nie powrócę do KrK. No i co na to powiesz ? Co zrobię gdy mnie ktoś przekona że się myliłem choćby sam Pan Jezus Chrystus ?
Nie poruszam nigdzie kwestii niczyich obietnic, nawet Twoich - stąd riposta Twoja chybiona na maxa.
Poruszam jedynie bezzasadność roszczeń księży. Tu nie chodzi o umocowanie biblijne celibatu, to kwestia dogmatyczna - KK z przyczyn znanych historycznie zdecydował sie na celibat obowiązkowy. Miał do tego prawo jako PRACODAWCA - i tylko w tym kontekście to rozpatruję. Bo nie zapominajmy, że poza cała otoką religijną KK to ogromna firma zatrudniająca ogromne rzesze ludzi. TO FAKT.
Wymóg KK jako pracodawcy jest jasny - celibat księży jest obowiązkowy. Reszta to zwykły marksizm - wejdźmy do FIRMY i rozwalmy ją od środka.

Ten Temat jak setki innych rozmydla sie w nic nie znaczące pieniactwo.
Co do cytat na temat celibatu to znajdziesz i takie za, i takie przeciw. To kwestia indywidualnego wyboru. KK dokonał takiego a nie innego i miał do tego prawo. Kandydat na księdza ma także prawo do podjęcia takiej decyzji z tym, że ZANIM zostanie księdzem. Potem to już tylko, jak powiedziałem, marksizm w sutannie.
Ale to tylko moje zdanie. :D



Ale i przez ten 800-letni okres mieliśmy utajany konkubinat i to także wśród wyższego duchowieństwa i nie wykluczając samych papieży a najsłynniejszym był Aleksander VI Borgia. :p
Odwrócę kota ogonem: pokaż mi - w kontekście biblijnym - człowieka bez winy. Jakiejkolwiek wiary. Polecimy wtedy dalej z ta materią.
 
Do góry