Biblia - powieść kryminalna?

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
Ależ proszę bardzo ew. Łukasza rozdział 19, wersy bodajże od 27.
Po pierwsze jest to przypowieść, a więc słowo "zabijać" nie musi oznaczać zabijać.
Ale nawet gdyby...
„PRZECIWNIKÓW moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach”. Takie słowa króla słusznie mogą wzbudzić przerażenie w sercach tych, przeciw którym są skierowane! Ale kto się w ten sposób wypowiedział? Otóż człowiek, o którym większość ludzi nigdy by nie pomyślała, że może wydać tak surowy rozkaz. Co prawda, włożył te słowa w usta króla występującego w opowiedzianej przez niego przypowieści, czyli proroczym porównaniu; w rzeczywistości jednak mówił o sobie samym, bo właśnie jego wyobrażał król z tej przypowieści. — Łuk. 19:27.
2 Zaczynał się wtedy wiosenny miesiąc Nisan roku 33 n.e. i Jezus Chrystus był akurat w mieście Jerycho, leżącym około 22 kilometrów na północny wschód od Jeruzalem. Przeprawił się był przez Jordan i wszedł do Jerycha, aby tam zatrzymać się na noc. Zmierzał właśnie do Jeruzalem, żeby w niedzielę, 9 Nisan, czyli na pięć dni przed żydowską Paschą, wjechać triumfalnie do tego świętego miasta. Już w trakcie owego triumfalnego wjazdu, przy schodzeniu z Góry Oliwnej, zatrzymał pochód swoich uczniów i zapłakał nad rozpościerającym się przed nimi Jeruzalem, mówiąc: „O, gdybyś i ty poznało w ten dzień to, co służy pokojowi! Ale teraz zostało to zakryte przed twoimi oczami. Bo przyjdą na ciebie dni, gdy twoi nieprzyjaciele otoczą cię wałem, oblegną cię i ścisną zewsząd. Powalą na ziemię ciebie i twoje dzieci z tobą i nie zostawią w tobie kamienia na kamieniu za to, żeś nie rozpoznało czasu twojego nawiedzenia”. — Łuk. 19:41-44.
3 Czy Jezus tymi słowami opisywał sposób, w jaki król z proroczej przypowieści każe pościnać swych nieprzyjaciół za to, że nie chcieli, aby nad nimi panował? Wkrótce potem przecież się okazało, iż Jeruzalem nie powitało Jezusa Chrystusa jako Króla triumfalnie wjeżdżającego do swej stolicy. Pięć dni później, w dniu Paschy, wrogowie jeruzalemscy stracili Jezusa jak podłego zbrodniarza, przybiwszy go do pala pod murami miasta. Przeciwnicy ci protestowali zawzięcie przeciw umieszczeniu na palu z polecenia gubernatora rzymskiego Poncjusza Piłata — napisu w języku hebrajskim, łacińskim i greckim, głoszącego: „Jezus Nazarejczyk, król żydowski” (Jana 19:17-22). Nie chcieli oni, żeby nazywano królem człowieka, którego oskarżyli o to, iż jest bluźniercą występującym przeciwko ich Bogu i buntownikiem podburzającym lud przeciw cesarskiemu Rzymowi. Kiedy trzydzieści trzy lata później sami powstali przeciw Rzymowi, nie uczynili tego z racji opowiedzenia się po stronie Jezusa, uznawszy go za swego Mesjasza i Króla, ale z powodu swoich własnych mesjańskich ambicji. W piątym roku ich rebelii nastąpiła przepowiedziana przez Jezusa straszliwa rzeź. Podczas oblężenia i burzenia Jeruzalem zginęło z rąk Rzymian milion sto tysięcy zbuntowanych Żydów, a ocalało tylko 97 000; sprzedano ich potem w niewolę.
Uważnie przeczytaj.
Jest też taki ciekawy werset:
Przysłów 14:35 Biblia Warszawska
„Rozsądnemu słudze król jest przychylny, a gniew budzi sługa bezecny”
 

armusienka

Love
Dołączył
28 Październik 2008
Posty
4 511
Punkty reakcji
3
Miasto
XVI wiek ;)
Trudno ocenić, może nie my, ale następne pokolenia będą dopiero w stanie ocenić kto miał rację.
Ocenianie naukowe? na logike?
tak sie nie da pojac istnienia Boga i tego co sie z nim wiaze,jest On abstrakcja
 

astana

absolwent
Dołączył
23 Styczeń 2009
Posty
1 305
Punkty reakcji
2
Ocenianie naukowe? na logike?
tak sie nie da pojac istnienia Boga i tego co sie z nim wiaze,jest On abstrakcja
Na podstawie tego co mówisz, można wywnioskować, iż w ogóle nie powinniśmy wierzyć w Boga, gdyż nie jesteśmy go w stanie pojąć.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Problem w tym, że Biblia rzeczywiście jest trochę zbyt kryminalna....a wręcz powiedziałbym okrutna.
Czytając ją czasami ma się wrażenie czy to Słowo Boże a może kolejna powieść Stephena Kinga.
No nic na to nie poradzimy.
 

era.lfc

Nowicjusz
Dołączył
19 Sierpień 2008
Posty
22
Punkty reakcji
0
Bo zapewne biblii nie czytałaś.

Bóg starotestamentowy to zdecydowanie najgorsza, najokrutniejsza postać jaką kiedykolwiek stworzono. Z drugiej strony, nie ma w tym nic dziwnego. Autorzy tej fikcji literackiej żyli w takich czasach, gdzie takie ekscesy były całkiem normalne.
 

magdalapaj

chrześcijanka
Dołączył
12 Marzec 2009
Posty
1 595
Punkty reakcji
0
Bo zapewne biblii nie czytałaś.

Bóg starotestamentowy to zdecydowanie najgorsza, najokrutniejsza postać jaką kiedykolwiek stworzono. Z drugiej strony, nie ma w tym nic dziwnego. Autorzy tej fikcji literackiej żyli w takich czasach, gdzie takie ekscesy były całkiem normalne.
ha, i tu się mylisz, czytałam i to kilkakrotnie!! To jak Bóg jest przedstawiony w ST to poniekąd wina czasów, w których była pisana....
 

Arthas Menethil

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2009
Posty
783
Punkty reakcji
0
jesli zgadzasz sie z tym belkocikiem, to moze masz cos w zanadrzu? jakas komparatystyka niewielka?
mnie uczono iz w razie rzucenia jakas teza trzeba miec cokolwiek na jej poparcie..
tak sie dziwnie sklada ze wymienieni zbrodniarze sa ideologicznie spokrewnieni z prymitywnym (chociaz nie prostackim) fanatykiem religijnym, kim?
Odnosząc się do rozwiniętej wypowiedzi Szanownego Kolegi,są w Biblii zawarte sprawozdania o ludobójstwie wobec całych plemion i narodów, brutalne i okrutne.Jakie dodatkowe argumenty masz na myśli?W jakim celu przytoczyłem te fragmenty,a nie inne,na przykład usprawiedliwianie tych czynów pojęciem boga?Ano właśnie dlatego,żeby uzmysłowić forumowiczom,że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla okrucieństwa i bestialstwa oraz chciwości(tam,gdzie opisano zagarnianie cudzych ziem).Wypowiedzi o zbrodniarzach nie zrozumiałem,jakie ideologiczne podobieństwo?Proszę o wyjaśnienie.
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Czy Biblia nie opisuje historii czlowieka grzesznego?opisuje swiat upadly degenerujacy sie..Nie opisuje swiata Boga tylko ten ktory odszedl o niego..
 

Arthas Menethil

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2009
Posty
783
Punkty reakcji
0
Czy Biblia nie opisuje historii czlowieka grzesznego?opisuje swiat upadly degenerujacy sie..Nie opisuje swiata Boga tylko ten ktory odszedl o niego..
Biblia opisuje przymierze z Izraelem.Nazwa Izrael (hebr. ישׂראל) pochodzi ze Starego Testamentu (por. Księga Rodzaju 32:29)
Niektórzy komentatorzy uważają, że słowo Izrael pochodzi od czasownika śarar i oznacza: Bóg zasad albo Bóg osądzający[17]. Jeszcze inni tłumaczą to słowo jako książę (mocny przed) u Boga lub walczący[18].Bóg towarzyszy Izraelowi w sposób czynny,a nawet walczy za niego,zabijając inne narody.
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Ej Arthas,owszem opisuje tez przymiez z Izraelem.Ale wiesz kiedy powolany zostal Izrael i w jakim celu?
To wzorcowy przyklad przymieza z Ludkoscia..
Bog towarzyszy i walczy za niego?
Troche to inaczej widze.Izrael w pewnym czasie wykonywal wyroki Boskie.Mial prawo do tego od Boga.Kiey oeszli od Boga skonczyly sie te prawa.Daczego?Bo tu nie chodzilo o Izraela jako takiego..Ten narod byl wyjatkowy nie la samego siebie.Mial misja z ktorej sie nie wywiazal.Kiedy sluzyl misji towarzyszyl mu Bog.
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
Ale to właśnie wzmacnia wierzenia ludzi w Boga.
Ale Bóg tego nie żąda.
Wczytaj się jeszcze raz w te słowa:
Mateusza 7:21-23
21 ?Nie każdy, kto do mnie mówi: ?Panie, Panie?, wejdzie do królestwa niebios, lecz tylko ten, kto wykonuje wolę mego Ojca, który jest w niebiosach. 22 Wielu mi powie w owym dniu: ?Panie, Panie, czyśmy w twoim imieniu nie prorokowali i w twoim imieniu nie wypędzali demonów, i w twoim imieniu nie dokonywali wielu potężnych dzieł?? 23 Ale ja wtedy im wyznam: Nigdy was nie znałem! Odstąpcie ode mnie, czyniciele bezprawia.
Wiara tych osób została więc zwiedziona.

Odnosząc się do rozwiniętej wypowiedzi Szanownego Kolegi,są w Biblii zawarte sprawozdania o ludobójstwie wobec całych plemion i narodów, brutalne i okrutne.
Sprawiedliwe.
 

adax 01

Nowicjusz
Dołączył
22 Grudzień 2008
Posty
181
Punkty reakcji
0
Wiek
29
Miasto
Rybnik
Biblia nie jest KRYMINAŁEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Superiorr

failure is not an option
Dołączył
20 Październik 2008
Posty
2 159
Punkty reakcji
30
Wiek
39
Miasto
Poznań
Biblia nie jest KRYMINAŁEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Hmm... no twórcy raczej nie mieli takiego zamiaru pisząc tę bajkę. Ale jedno jest pewne, musieli być nieźle naćpani pisząc te wszystkie wersety.

J.B
 
Do góry