Biblia - powieść kryminalna?

astana

absolwent
Dołączył
23 Styczeń 2009
Posty
1 305
Punkty reakcji
2
Gdyby ten "zlepek kryminalnych opowiastek" był jedynie zmyśloną historyjką wątpię, czy byłoby teraz na świecie tylu wyznawców chrześcijaństwa. Poza tym co z cudami?
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
humbak...daruj tą agresję. Może po prostu nie będziesz odbierał Boga zbyt dosłownie? Nie jako człowieka, chama i tyrana, tylko jako zbiór pozytywnych emocji, uczuć i uczynków. Bóg to to, co dobre na świecie. A człowiek jest takim stworzeniem, któremu wiara daje siłę i motywację do życia...To nie tak,że jest jeden, największy i najmądrzejszy, który lata w przestworzach i się pastwi nad ludzką chołotą.. Wiara w Boga, to wiara w dobro, miłość, itp... A wszystko, co złe, to kara dla ludzi przez ich zło. Złe jest wynagradzane złem, prawda? Takie życie. Taka Biblia.

Gdyby ten "zlepek kryminalnych opowiastek" był jedynie zmyśloną historyjką wątpię, czy byłoby teraz na świecie tylu wyznawców chrześcijaństwa. Poza tym co z cudami?
astana, to wiara czyni cuda, siłą ludzkiego rozumu można wiele zdziałać. I przykład mamy w Biblii. Zapoznanie się z biblijnymi opowieściami->wiara->modlitwa->bezgraniczne oddanie Bogu(czyli czynienie dobra i miłowanie bliźniego)->czynienie cudów. Ale do tego trzeba być wielkim człowiekiem.
 

astana

absolwent
Dołączył
23 Styczeń 2009
Posty
1 305
Punkty reakcji
2
astana, to wiara czyni cuda, siłą ludzkiego rozumu można wiele zdziałać. I przykład mamy w Biblii. Zapoznanie się z biblijnymi opowieściami->wiara->modlitwa->bezgraniczne oddanie Bogu(czyli czynienie dobra i miłowanie bliźniego)->czynienie cudów. Ale do tego trzeba być wielkim człowiekiem.
Tak, ale jeśli chodzi o np. płaczące figury Matki Boskiej, nie dzieje się to za sprawą ludzi. Faktem jednak jest to, iż cuda się zdarzają i mogą bardzo wzmocnić wiarę w Boga.
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Tak, ale jeśli chodzi o np. płaczące figury Matki Boskiej, nie dzieje się to za sprawą ludzi. Faktem jednak jest to, iż cuda się zdarzają i mogą bardzo wzmocnić wiarę w Boga.
Tak, ale z tymi płaczącymi figurkami też różnie bywa :mruga:
 

Arthas Menethil

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2009
Posty
783
Punkty reakcji
0
A Ty w nikogo nie wierzysz? Uważasz, że ponad nami nikogo nie ma? Powiedz, nie przeraża Cię to?
Ja wierzę w prawo przyczyny i skutku,w prawo karmy.Dobrą i złą karmę tworzymy sami,w zależności od tego,czy stwarzamy cierpienie,czy współczujemy innym istotom i spieszymy im z pomocą.Tylko w ludzkim wcieleniu jest nam dana możliwość urzeczywistnienia,oświecenia.Dlatego rozważania o naturze boga są bezwartościowe,oddalamy się tylko od skupienia na własnej drodze prowadzącej do oświecenia i realizacji.Przedstawianie boga na kartach powieści jako istotę mającą wady i słabości ludzkie,na podobieństwo plemiennych barbarzyńskich władców z epoki kamienia gładzonego jest nieporozumieniem.
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
Ja wierzę w prawo przyczyny i skutku,w prawo karmy.Dobrą i złą karmę tworzymy sami
Czyli tak naprawdę Bóg ci niepotrzebny, a ty chcesz żyć według własnego widzimisię.
Pozostaje to w sprzeczności z prawem przyczyny i skutku.

Tak więc... zdecyduj się.

Tak, ale jeśli chodzi o np. płaczące figury Matki Boskiej, nie dzieje się to za sprawą ludzi. Faktem jednak jest to, iż cuda się zdarzają i mogą bardzo wzmocnić wiarę w Boga.
Raczej wzmocnić wiarę w moc martwego przedmiotu, który stawia się (w praktyce) wyżej od Boga.
Takie coś od Boga nie może pochodzić.

http://www.watchtower.org/p/20050908a/article_01.htm
 

@kmic

Ein Polizist untersucht Drogenbereich (ten zły)
Dołączył
22 Grudzień 2008
Posty
1 176
Punkty reakcji
3
Wiek
35
Miasto
Sz-ek
To jest jedna wielka fikcja.Od kiedy Wszechmocny jest zły?Chyba,że nie wierzysz w boga to przepraszam.Jak byś przeczytał chociaż stary testament Pisma świętego (bo pismo można też nazwać biblią) to byś tak nie mówił
 

astana

absolwent
Dołączył
23 Styczeń 2009
Posty
1 305
Punkty reakcji
2
Tak, ale z tymi płaczącymi figurkami też różnie bywa :mruga:
Prawda, zależy od sytuacji.

Ja wierzę w prawo przyczyny i skutku,w prawo karmy.Dobrą i złą karmę tworzymy sami,w zależności od tego,czy stwarzamy cierpienie,czy współczujemy innym istotom i spieszymy im z pomocą.Tylko w ludzkim wcieleniu jest nam dana możliwość urzeczywistnienia,oświecenia.Dlatego rozważania o naturze boga są bezwartościowe,oddalamy się tylko od skupienia na własnej drodze prowadzącej do oświecenia i realizacji.Przedstawianie boga na kartach powieści jako istotę mającą wady i słabości ludzkie,na podobieństwo plemiennych barbarzyńskich władców z epoki kamienia gładzonego jest nieporozumieniem.
Więc jesteśmy w świecie sami sobie i sami dla siebie?

Raczej wzmocnić wiarę w moc martwego przedmiotu, który stawia się (w praktyce) wyżej od Boga.
Takie coś od Boga nie może pochodzić.
Widząc takie zjawisko nie myślę o środku, przez który okazana została moc boska, ale o sile, która to spowodowała.
 

Yoggi

wujek Stefan mistrz ciętej riposty
Dołączył
6 Wrzesień 2006
Posty
3 735
Punkty reakcji
14
Miasto
z Biedronki
Gdyby ten "zlepek kryminalnych opowiastek" był jedynie zmyśloną historyjką wątpię, czy byłoby teraz na świecie tylu wyznawców chrześcijaństwa. Poza tym co z cudami?
a sądzisz że w gwiazdach możesz wyczytać przyszłość? Że Twoim zachowaniom towarzyszą ruchy gwiazd? A wiesz ilu ludzi w to wierzy? Ilość wyznawców nie ma żadnego znaczenia. Cała grecja i rzym swego czasu wierzyli w zeusa (jowisza) i jego towarzyszy.

humbak...daruj tą agresję. Może po prostu nie będziesz odbierał Boga zbyt dosłownie? Nie jako człowieka, chama i tyrana, tylko jako zbiór pozytywnych emocji, uczuć i uczynków. Bóg to to, co dobre na świecie.
Tyle że biblia mówi co innego. Opisuje ona Boga jako konkretną inteligentną (przy tym idealną) istotę, która przemawia do ludzi. Także jeżeli dyskutujemy o bibli to nie ma mowy o bogu jako zbiorze najwyższych wartości.

Ciekawych fragmentów jest więcej:
Księga Powtórzonego Prawa napisał:
7 Jeśli cię będzie pobudzał skrycie twój brat, syn twojej matki, twój syn lub córka albo żona, co na łonie twym spoczywa albo przyjaciel tak ci miły, jak ty sam, mówiąc: «Chodźmy, służmy bogom obcym», bogom, których nie znałeś ani ty, ani przodkowie twoi - 8 jakiemuś spośród bóstw okolicznych narodów, czy też dalekich od jednego krańca ziemi do drugiego - 9 nie usłuchasz go, nie ulegniesz mu, nie spojrzysz na niego z litością, nie będziesz miał miłosierdzia, nie będziesz taił jego przestępstwa. 10 Winieneś go zabić, pierwszy podniesiesz rękę, aby go zgładzić, a potem cały lud.

Co gorsza, nawet w Nowym Testamencie, w ewangelii św. Łukasza miłosierny Jezus mówi:
26 "Powiadam wam: Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma.
27 Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach"».

:] ciężko mi coś jeszcze dodać
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie to siły pochodzące od Boga.
Nie każda siła, która czyni cuda, pochodzi od Boga.
Biblia zapowiada, że miano czynić cuda mocą Szatana.
Mateusza 24:24
Bo powstaną fałszywi Chrystusowie oraz fałszywi prorocy i będą czynić wielkie znaki i dziwy, żeby — jeśli to możliwe — wprowadzić w błąd nawet wybranych

Mateusza 7:21-23
21 „Nie każdy, kto do mnie mówi: ‚Panie, Panie’, wejdzie do królestwa niebios, lecz tylko ten, kto wykonuje wolę mego Ojca, który jest w niebiosach. 22 Wielu mi powie w owym dniu: ‚Panie, Panie, czyśmy w twoim imieniu nie prorokowali i w twoim imieniu nie wypędzali demonów, i w twoim imieniu nie dokonywali wielu potężnych dzieł?’ 23 Ale ja wtedy im wyznam: Nigdy was nie znałem! Odstąpcie ode mnie, czyniciele bezprawia.

2 Tesaloniczan 2:9,10

9 Ale obecność owego czyniciela bezprawia odpowiada działaniu Szatana z wszelkim potężnym dziełem oraz kłamliwymi znakami i proroczymi cudami, 10 i z wszelkim nieprawym zwodzeniem wobec tych, którzy giną, otrzymując zapłatę za to, że nie przyjęli miłości do prawdy, by dostąpić wybawienia.
Ponieważ Szatan potrafi "przybrać postać anioła światła" (2 Koryntian 11:14) i czynić cuda tak, by myślano, że pochodzą od Boga, więc Biblia zapowiada, że cuda pochodzące od Boga miały z czasem ustać (1 Koryntian 13:8).





Co gorsza, nawet w Nowym Testamencie, w ewangelii św. Łukasza miłosierny Jezus mówi:
Napisz dokładnie, gdzie to jest.
 

Arthas Menethil

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2009
Posty
783
Punkty reakcji
0
Więc jesteśmy w świecie sami sobie i sami dla siebie?
Kim jesteś?Takie pytanie zadaje się w buddyzmie zen wymądrzającym się adeptom,którzy myślą,że koncepcje intelektualne i teologiczne są wystarczające do osiągnięcia samourzeczywistnienia.


Czyli tak naprawdę Bóg ci niepotrzebny, a ty chcesz żyć według własnego widzimisię.
Pozostaje to w sprzeczności z prawem przyczyny i skutku.
Tak więc... zdecyduj się.
Przykazania w buddyzmie są o wiele bardziej liczne i szczegółowe,niż dekalog.Szkoda,że ich nie znasz,a zarzucasz relatywizm.


Także jeżeli dyskutujemy o bibli to nie ma mowy o bogu jako zbiorze najwyższych wartości.
Zgadzam się z tym poglądem.Bóg Biblii zbyt przypomina człowieka z tamtych czasów.
 

astana

absolwent
Dołączył
23 Styczeń 2009
Posty
1 305
Punkty reakcji
2
a sądzisz że w gwiazdach możesz wyczytać przyszłość? Że Twoim zachowaniom towarzyszą ruchy gwiazd? A wiesz ilu ludzi w to wierzy? Ilość wyznawców nie ma żadnego znaczenia. Cała grecja i rzym swego czasu wierzyli w zeusa (jowisza) i jego towarzyszy.
Swego czasu. Ta wiara przeminęła. Chrześcijaństwo nie.

Nie każda siła, która czyni cuda, pochodzi od Boga.
Zatem (przepraszam, cały czas narzuca mi się ten jeden przykład, ale jest bardzo czytelny i wręcz wzorcowy) te płaczące figury są sprawką Szatana? Co dawały by mu takie działania?

Kim jesteś? Takie pytanie zadaje się w buddyzmie zen wymądrzającym się adeptom, którzy myślą, że koncepcje intelektualne i teologiczne są wystarczające do osiągnięcia samourzeczywistnienia.
Faktycznie, pytanie stawiające człowieka do pionu.
 
H

humbak

Guest
Ja wierzę w prawo przyczyny i skutku,w prawo karmy.Dobrą i złą karmę tworzymy sami,w zależności od tego,czy stwarzamy cierpienie,czy współczujemy innym istotom

Co zasiejesz to zbierzesz

logiczne to, i nie trzeba w przeciwieństwie do Starego Testamentu, na siłę interpretować.
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
Zatem (przepraszam, cały czas narzuca mi się ten jeden przykład, ale jest bardzo czytelny i wręcz wzorcowy) te płaczące figury są sprawką Szatana? Co dawały by mu takie działania?
Zajmowanie ludzi wierzeniami, które Bogu się nie podobają.
 

Maver

Głęboko wierzący ateista
Dołączył
24 Listopad 2006
Posty
1 579
Punkty reakcji
3
Wiek
39
Miasto
Szczecin
Faktycznie ciężko opędzić się od myśli, że Bóg w ST chyba trochę sobie pofolgował ze swoją władzą.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Sceny zawarte w Bibli to od początku do końca sceny kryminalne.
Bóg w roli Mafiozy? To oczywiste.
gramatyka na poziomie tematu , zobacze jak to sie rozwinie,

Zgadzam się z Tobą,to wyjątkowo krwawe i zbrodnicze historie.Ludobójstwo na masową skalę,przykładowo,w potopie ginie prawie cała ludzkość.
jesli zgadzasz sie z tym belkocikiem, to moze masz cos w zanadrzu? jakas komparatystyka niewielka?
mnie uczono iz w razie rzucenia jakas teza trzeba miec cokolwiek na jej poparcie..

i to tak ot dla grymasu...
bo się Bogu coś przywidziało?
najpierw stwierdził że to co stworzył jest dobre a gdy sie to cos juz zaczęło rozmnażać
machnięciem ręki wszystko unicestwia

no chyba że Stary Testament to czyste brednie albo tak jak w tytule
uwaga jak wyzej

Taa...to samo mówili Hitler,Stalin,Mao i inni sprawcy masowego ludobójstwa.Przykład wpływu wyobrażeń biblijnych na prymitywny fanatyzm.
tak sie dziwnie sklada ze wymienieni zbrodniarze sa ideologicznie spokrewnieni z prymitywnym (chociaz nie prostackim) fanatykiem religijnym, kim?

Przyjmijmy,że decydował bóg mordując prawie całą ludzkość.Dla ludzi przeznaczone są takie "rozwiązania ostateczne" jak potop , mordowanie noworodków w Egipcie , eksterminacja Sodomy i Gomory , ludobójstwo którego dokonał Mojsze i inni czciciele Jehowy , plan według którego narodziny Jezusa związane są z wymordowaniem dzieci , wreszcie Apokalipsa i wizje szczęścia którego będą zaznawać "sprawiedliwi" patrząc na cierpienia niewierzących.
A to jest przecież tylko malutka część tych wszystkich cierpień które bóg biblijny przewidział dla tych którzy w niego nie wierzą.
Taki bóg mnie nienawidzi i chce abym ja cierpiał , cierpiał wiecznie!
Cierpiał wieczne męki za to , że w niego nie wierzę .Stek nonsensów.
Stek nonsensów. = z tym sie zgodze, wysil sie pluc potrafi kazdy, pisac na klawiaturze prawie kazdy... uargumentuj..

Ofiara Abrahama.Jeżeli mnie kochasz i chcesz żyć wiecznie : zamorduj swojego syna!
Abym cię zbawił potrzebuje twojego niewolniczego poddaństwa : zamorduj swego syna a wtedy ja ... zbawię cię
tylko poprzez twoją permanentną gotowość do ślepego posłuszeństwa i gotowość do zamordowania twego syna wykażesz , że jesteś wart tego abym ja cię zbawił , zresztą zbawił od czego? - od mojego potępienia przecież !
taki bóg , który czegoś takiego wymaga od ludzi jest kimś kogo należy nazwać :..cenzura..
nikim i niczym innym
Kod:
1 A po tych wydarzeniach Bóg wystawił Abrahama na próbę. Rzekł do niego: «Abrahamie!» A gdy on odpowiedział: «Oto jestem» - 2 powiedział: «Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria2 i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jakie ci wskażę». 3 Nazajutrz rano Abraham osiodłał swego osła, zabrał z sobą dwóch swych ludzi i syna Izaaka, narąbał drzewa do spalenia ofiary i ruszył w drogę do miejscowości, o której mu Bóg powiedział. 4 Na trzeci dzień Abraham, spojrzawszy, dostrzegł z daleka ową miejscowość. 5 I wtedy rzekł do swych sług: «Zostańcie tu z osłem, ja zaś i chłopiec pójdziemy tam, aby oddać pokłon Bogu, a potem wrócimy do was». 6 Abraham, zabrawszy drwa do spalenia ofiary, włożył je na syna swego Izaaka, wziął do ręki ogień i nóż, po czym obaj się oddalili. 
7 Izaak odezwał się do swego ojca Abrahama: «Ojcze mój!» A gdy ten rzekł: «Oto jestem, mój synu» - zapytał: «Oto ogień i drwa, a gdzież jest jagnię na całopalenie?» 8 Abraham odpowiedział: «Bóg upatrzy sobie jagnię na całopalenie, synu mój». I szli obydwaj dalej. 9 A gdy przyszli na to miejsce, które Bóg wskazał, Abraham zbudował tam ołtarz, ułożył na nim drwa i związawszy syna swego Izaaka położył go na tych drwach na ołtarzu. 10 Potem Abraham sięgnął ręką po nóż, aby zabić swego syna. 
11 Ale wtedy Anioł Pański3 zawołał na niego z nieba i rzekł: «Abrahamie, Abrahamie!» A on rzekł: «Oto jestem». 12 [Anioł] powiedział mu: «Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic złego! Teraz poznałem, że boisz się Boga, bo nie odmówiłeś Mi nawet twego jedynego syna».
to jest w ogolnie dostepnej biblii, jak widac masz wlasna wersje zapoznaj nas z nia, prosimy, dziwna jest, moze z tlumaczona z suahili? i stad te dziwnosci?

Bóg stworzony przez pierwotne ludy obecnego Bliskiego Wschodu błogosławi na prawo i na lewo wszystkich kto przed nim padnie na kolana i co z tych błogosławieństw wynika ?
Bóg dyktator; jeżeli sie mnie będziecie słuchać, bać, na innych nie spoglądać to daruję wam życie
Dziwie się że takie coś zostało uznane jako Święte
Ale biorąc pod uwagę panujące przez wieki ustroje społeczne /panowie i nędzarze/ nie należy się dziwić, że ten zlepek kryminalnych opowiastek został uznany za Święte a stworzony w tych opowiastkach Bóg jako jedynie słuszny.
kolego xero, jakies argumenty? a i uzyj chosteczki siebie tez oplules...

Ja wierzę w prawo przyczyny i skutku,w prawo karmy.Dobrą i złą karmę tworzymy sami,w zależności od tego,czy stwarzamy cierpienie,czy współczujemy innym istotom i spieszymy im z pomocą.Tylko w ludzkim wcieleniu jest nam dana możliwość urzeczywistnienia,oświecenia.Dlatego rozważania o naturze boga są bezwartościowe,oddalamy się tylko od skupienia na własnej drodze prowadzącej do oświecenia i realizacji.Przedstawianie boga na kartach powieści jako istotę mającą wady i słabości ludzkie,na podobieństwo plemiennych barbarzyńskich władców z epoki kamienia gładzonego jest nieporozumieniem.
ponownie cieszymy sie z twej manifestacji "wyzszosci" buddyzmu, wiesz jeden szkolup, jak dla mnie karma to umagicznione podejscie do czegos o czym misses popelnil blisko tysiacstronnicowe dzielo - ludzkie dzialanie, dodam ze misses jest latwejszy do zrozumienia w naszej cywilizacji...

To jest jedna wielka fikcja.Od kiedy Wszechmocny jest zły?Chyba,że nie wierzysz w boga to przepraszam.Jak byś przeczytał chociaż stary testament Pisma świętego (bo pismo można też nazwać biblią) to byś tak nie mówił
on nie czyta on przerabia wklejki i trolluje (sam sobie odpowiada)..

Kim jesteś?Takie pytanie zadaje się w buddyzmie zen wymądrzającym się adeptom,którzy myślą,że koncepcje intelektualne i teologiczne są wystarczające do osiągnięcia samourzeczywistnienia.
co myslisz jako ty - samodzielnie - bez cudzych a tym bardziej obcych cywilizacyjnie idei - takie pytanie mozna otrzymac na tym forum....

Zgadzam się z tym poglądem.Bóg Biblii zbyt przypomina człowieka z tamtych czasów.
gdybys znal chociaz troche mitologie sumeru i ludow semickich bys takich bzdurek jak powyzej nie wypisywal, ale tu porada i to szczera (zadna tam zlosliwosc) bardzo latwo jest zweryfikowac bzdurnosc wielu tez dawkinsa i jemu podobnych po zapoznaniu sie ze zrodlami naszej cywilizacji (kulturowymi i etycznymi - ergo w swej pierwotnej tresci religijnymi)

Faktycznie ciężko opędzić się od myśli, że Bóg w ST chyba trochę sobie pofolgował ze swoją władzą.
nie da sie ukryc ze przekaz starotestamentowy w dzisiejszej dobie moze troche szokowac, (traktujac go mitologicznie : pod wzgledem brutalnosci ani troche nie odstaje od sobie czasowo podobnych, a wzgledem przekazow wielu uwczesnych kultur jest tam niewiele agresji i krwi) - ale zeby to porownac trzeba znac tlo i podloze... do poznania ktorego szczerze namawiam, inna rzecza jest to ze sam st jest w swej "brutalnosci" "niespojny" - jest to efekt tego kiedy byla pisana dana ksiega, do kogo kierowana i jaki miala cel..

gaacki vel humbak trollowanie nie jest tu mile widziane... (warny poszly na obydwa twoje konta)
 
Do góry