Andrzej Pilipiuk

rockgirl9045

Nowicjusz
Dołączył
18 Sierpień 2007
Posty
57
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Możecie mi polecić jakieś ciekawe książki podobne do "Kronik Jakuba Wędrowycza" Andrzeja Pilipiuka?

Proszę o tytuły książek bądź nazwiska autorów piszacych w podobne humorystyczne dzieła. :)
 

Vardamir

Sinner
Dołączył
30 Sierpień 2007
Posty
10 335
Punkty reakcji
26
Wiek
35
Miasto
Necrovalley
Wieszać każdy może,
Zagadka Kuby Rozpruwacza
Weźmisz czarno kure...
Czarownik Iwanow
nie pamiętam kolejności, inne części przygód Kuby (w domu mam tylko dwie :()
pewnie by Ci Pratcheta polecili (mnie nudzi jeszcze na samym początku kto co lubi, ja z zagranicznych autorów nie wiele lubie)
 

Wszebor

Nowicjusz
Dołączył
19 Październik 2008
Posty
207
Punkty reakcji
0
Miasto
kraina tysiaca jezior dawne włości prusów
norweski dziennik, po przeczytaniu zbioru opowiadań strefa mroku i trylogii Sienkiewicza biorę się za to ;]


nie nastawiaj sie na duzo wedrowycza bo az tak wiele go nie bedzie:D ale za to ksiazka opowiada losy mlodego kozaka:D czyli wnuczka jozwy paczenki:D historia opowiedziana wymiata i nawiazuje miejscami do kilku watkow z opowiadan o wedrowyczu miedzy innymi watku o edonitach:p czy jak oni sie tma zwali:p wiecej nei zdradze bo sie wypaple i bedzie:D
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Kto czytał ,,Operacja: Dzień Wskrzeszenia" Pilipiuka. Dorwałem książkę miesiąc temu, dawno w łapkach nie miał tak ciekawego dzieła. Cała rzecz oscyluje wokół podróży w czasie, w polskich realiach(okres carskiego panowania). Natomiast teraźniejszość to zdewastowany świat, jedynie gruzy i prymitywne obozy. Słynny Wędrowycz to książki lekkie, zabawne, natomiast w "Dniu Wskrzeszenia" Pilipiuk napisał ambitniejsze, poważniejsze dzieło.
 

Wszebor

Nowicjusz
Dołączył
19 Październik 2008
Posty
207
Punkty reakcji
0
Miasto
kraina tysiaca jezior dawne włości prusów
czytalem i polecam innym:D swietna ksiazka i masz racje ze jest to powazniejsze dzielo porusza kilka ciekawych aspektow;) przy tej pozycji warto tez wspomniec i polecic ksiazke pieraky: przenajswietsza rzeczpospolita. eh nie spodziewalem sie przeczytac takiego dziela z pod piura fantasty:p jest rownei dobra co operacja dzien wskrzeszenia pilipiuka a moze nawet lepsza i porusza podobne zagadnienia a nawet jeszcze grozniejsze.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Mi się Przenajświętsza bardziej podobała. Jest dosadniejsza-Piekara bez ogródek ukazał cały brud jaki siedzi w polskich realiach, administrację i kościół w to włączając. Polski Rok 1984, tyle że brutalniejszy. Nie zapomnę jak moja starsza się natknęła na tą lekturę i przeczytała fragment z księdzem i dzieckiem w samochodzie. Uznała, delikatnie rzecz ujmując, że czytam dziwne książki ;). Operacja jest bardzo ciekawą pozycją, podobała mi się w niej wartka akcja i nawiązania do ciekawych okresów historycznych. Przenajświętsza to natomiast antyutopia, gdzie ważniejszy jest szerszy przekaz, dlatego przeważyła(choć niewiele) w moim rankingu.
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
Może... Anna Brzezińska "Opowieści z Wilżyńskiej Doliny"? Jedna wielka brecha z wiedźmą w roli głównej. Zamiast Wędrowycza jest porównywalna wiekiem kobitka. Jaja jak berety :]
 

Unexpectable

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2008
Posty
7
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Bielsko- Biała
Hmmm a może by tak trylogia ( kuzynki, dziedziczka, księżniczki) ? Nastój też humorystyczny, tło ciekawe, itd ;)

Ewen kolejna saga jeszcze nie skończona, "oko jelenia" trochę bardziej zakręcona, więcej fantasy...

W podobnym tonie byłby jeszcze Pratchett ale mi osobiście nie podszedł...

Piekara też dobrze pisze, tu się zgodzę :)
 

Vardamir

Sinner
Dołączył
30 Sierpień 2007
Posty
10 335
Punkty reakcji
26
Wiek
35
Miasto
Necrovalley
Ja polecam "Czerwoną Gorączkę" Pilipiuka. Komunizm w realiach fantasy to dobry pomysł.
z chęcią wpiszą na listę, a jak o polityce, to przenajświętrza rzeczpospolita Piekary, genialna i prześmieszna książka, trzeba przyznać że inteligentna.
 

Jopa66

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
625
Punkty reakcji
3
Wiek
33
Miasto
Zabrze
Także czytałem czerwoną gorączkę. Narazie planuję zakup drugiego tomu Oka Jelenia. Niby książka przewidywalna, ale strasznie wciągająca
 

eklerek_77

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2009
Posty
7
Punkty reakcji
0
Zdecydowanie polceam "Kuzynki", "Księżniczka" i "Dziedziczki" :D Dobra, rodzima fantastyka.
 

Kaj

Nowicjusz
Dołączył
14 Styczeń 2008
Posty
294
Punkty reakcji
28
Kroniki Jakuba Wędrowycza - Trzeba zapytać o wszystkie części i już z 5 książek mamy.
Trylogia "Norweski dziennik"
Saga "Oko jelenia"
Seria Dziedziczek.
Chyba tyle czytałem Pilipiuka, chyba że liczyć jakiegoś Pana Samochodzika :D
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Mi się Przenajświętsza bardziej podobała. Jest dosadniejsza-Piekara bez ogródek ukazał cały brud jaki siedzi w polskich realiach, administrację i kościół w to włączając. Polski Rok 1984, tyle że brutalniejszy.
Mimo, że to nie ten autor, to się odniosę.
Książka Piekary na takie porównanie nie zasługuje moim zdaniem. Pomysł mało oryginalny i w zasadzie modny. Mała wariacja na temat SLD i rydzyko-wszechpolakach. Piekara płynie z prądem.

Na polskie 1984 to mimo wszystko coś z Zajdla pasuje lepiej. Bardzo często różne wizje takich światów przedstawiał i to o niebo bardziej pomysłowe.

A z Pilipiuka, to mówiąc szczerze - nic nie czytałem jeszcze. Mam zamiar, mam zamiar, ale ciągle inne książki dostają wyższy priorytet.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Nie całkiem rozumiem co masz na myśli pisząc, że ,,płynie z prądem". Jakby płynął, to by na pewno oszczędził sobie dosadnych epitetów czy pogiętych akcji typu jedzenie mózgów. Ty oczekiwałeś, jakiejś zawiłej, politycznej intrygi? Wtedy zdaje się, książka stałaby się dla miłośników s-f/fantasy zwyczajnie nudna.

A Zajdel, fakt - bardzo dobrze pisze.
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Nie całkiem rozumiem co masz na myśli pisząc, że ,,płynie z prądem". Jakby płynął, to by na pewno oszczędził sobie dosadnych epitetów czy pogiętych akcji typu jedzenie mózgów.
Nie o formę mi chodziło, a sam temat, choć i takie coś jest dość popularne (patrz - hostele i inne "filmy").

W modzie jest obecnie (a w zasadzie już się to kończy) straszenie i szydzenie z bogoojczyźnianych Rydzyko-wszechpolakach. Naprawdę ze sporą liczbą publicystyk, felietonów i nawet w teatrze telewizji coś takiego było.
To tak, jakby rok-2 temu satyryk swój występ opierał na żartach ze wzrostu kaczorów.

Choć prawdę mówiąc Zajdla można by o coś podobnego posądzić. W totalitarnym ustroju pisał o totalitaryzmach.
Nie jest więc prawdą, że książka Piekary nie zaciekawiła mnie przez modny temat.

Świat i fabuła mnie nie wciągnęła. Daleki jestem jednak od formułowania jakiś obiektywnych wad i mankamentów tejże. To raczej w 100% subiektywne nie przypadnięcie do gustu.

Ty oczekiwałeś, jakiejś zawiłej, politycznej intrygi? Wtedy zdaje się, książka stałaby się dla miłośników s-f/fantasy zwyczajnie nudna.
Ja staram się niczego od książek/filmów nie oczekiwać. Nie wszystko jednak koniec końców mnie zaciekawia.

Nie wiem dla kogo stała by się nudna. Wiem jedynie dla kogo w obecnej formie jest nudna ;)
hmm, w zasadzie nie jest prawdą, że książka mnie nudziła. Po prostu uznałem, że niczym mnie nie zaciekawi (nie doczytałem jej do końca)
 
Do góry