10przykazań

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
No jesli w tym masz wątpliwosci to ,

Dz 17:24 Br "Musicie wiedzieć, że Bóg, Stwórca świata i wszechrzeczy, Ten, który jest Panem nieba i ziemi; nie przebywa w świątyniach budowanych przez ludzi"

J 1:10 Br "[Słowo] był na świecie, przez Niego stał się świat, a jednak świat Go nie poznał."

dla mnie jest to jednoznaczne.

Dla mnie też jednoznaczne nie mam wątpliwości :) Bóg Ojciec jest Stworzycielem jak czytam.
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
Jak dla mnie te przykazania..wybaczcie..są bez sensu.
W sumie..napisali je ludzie, więc w jakimś tam stopniu nie pochodzą od Boga.
Ludzie też je zmieniają.
Bóg..jest tym co jest w nas.
A co do modlenia się do obrazów..- to przykazanie powinno funkcjonować.
Czyż nie pochwalają bałwochwalstwa? A co sami czynią?
Modlisz się do dzieła artysty czy do tego w co wierzysz, co jest w tobie, co daje Ci siłę?

Jeśli o mnie chodzi ,to ...
nie uważam ,ze przykazanie jest bez sensu - niby dlaczego ?
przecież i dzisiaj mamy prawo nakazy i zakazy ,ku naszemu dobru ,np znaki drogowe.
Nawet samoloty maja swoje powietrzne drogi ,których strzega .
Bóg jest tym co jest w nas - ale w kazdym moze byc COS innego ,więc ?
Dzieło artysty zmienia swa funkcje kiedy sie przed nim klęka.
Bóg nie chce by Mu doprawiać twarz wedle naszego wyobrażenia.
 

Mastek

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2007
Posty
302
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Łódź
Co daje mi 10 przykazań?
Ciężko jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć. Z jednej strony wiem, że powinienem ich przestrzegać i to nie tylko ze względu na to, że jestem Katolikiem, ale również dlatego, że są one ponadczasowe i powinny być wyznacznikiem życia każdego człowieka, nieważne jakiej wiary. Wtedy świat byłby o wiele lepszy, a nawet doskonały. Ale...
Wiadomo, że człowiek błądzi, grzeszy i robi rzeczy, z których potem musi się spowiadać. Przykazania są jakby odpowiedzią na pytanie, jak należy żyć, aby żyć dobrze (i w konsekwencji osiągnąć życie wieczne). Dla mnie one są taką odskocznią, chwilą refleksji w pędzie życia, w ciągłych grzechach. Chodzi przecież o to, by mieć świadomość swojej grzeszności i niedoskonałości, oraz by dążyć do poprawy. Oczywistym jest również to, że owa doskonałość i bezgrzeszność jest niemożliwa do zrealizowania dla człowieka, gdyż tylko Bóg jest taki.
Jednocześnie mam świadomość, iż pomimo wielkich chęci, nigdy nie będę w stanie wypełnić wszystkich przykazań, jednak Bóg chyba tego od człowieka nie wymaga, gdyż wie, że ten jest słaby. Wymaga jednak starania się i zaangażowania w zmienianie samego siebie i o to chyba w tym wszystkim chodzi.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Jak mówi Pismo jeszcze : Prawo (np. przykazania) jest dobre gdyż daje poznanie grzechu :) Co dobre a co złe. Aby też się nikt nie usprawiedliwiał, że nie wiedział. O dziwo wbrew pozorom w złodziejstwie lub niemoralnym postępowaniu wielu nie widzi nic złego.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Kiedyś byłem ateistą - dziś jestem wierzącym w Boga i Jezusa chrześcijaninem. Nie nalezę do zadnej religii...Biblia jest dla mnie zbiorem wartości, którymi trzeba się w życiu kierować. Bóg nas kocha - my (mówię za siebie) powinnismy kochać Jego.
Powinnismy również miłować siebie nawzajem - Jezus nas tego nauczył. Powinnismy dawać siebie innym i postepować moralnie.
Gdyby kazdy człowiek stosował się do tego byłbym szczęśliwy.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Kiedyś byłem ateistą - dziś jestem wierzącym w Boga i Jezusa chrześcijaninem. Nie nalezę do zadnej religii...Biblia jest dla mnie zbiorem wartości, którymi trzeba się w życiu kierować. Bóg nas kocha - my (mówię za siebie) powinnismy kochać Jego.
Powinnismy również miłować siebie nawzajem - Jezus nas tego nauczył. Powinnismy dawać siebie innym i postepować moralnie.
Gdyby kazdy człowiek stosował się do tego byłbym szczęśliwy.

P i ę k n i e ! :) To dobre świadectwo.
 

Kijek

Nowicjusz
Dołączył
21 Lipiec 2005
Posty
486
Punkty reakcji
0
Miasto
Warszawa
Myślę, że samo sformułowanie tematu jest błędne, bo Słowo Boga nie było przykazaniem, lecz przymierzem.

Po czym będziesz wiedział, żeś Go znalazł, gdyż objawią ci to następujące znaki, następujące zmiany w twej osobie:

1. Będziesz miłował Boga...
itd.

Poznasz, że zmierzasz ku Bogu, jeśli ujrzysz te znaki. Zaprawdę, nikt, kto szczerze poszukuje Boga, nie popełni tych czynów. Takie postępowanie stanie się dla nich po prostu niemożliwe.

Nie są to Boskie zakazy, lecz swobody. Nie przykazania, lecz przyrzeczenia. Gdyż Bóg nie wydaje poleceń swemu dziełu - Bóg jedynie mówi swoim dzieciom: oto po czym poznacie, że wracacie do domu.
 

klaudia1655

Nowicjusz
Dołączył
17 Czerwiec 2007
Posty
18
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
sienna
religia jest bardzo wazna w zyciu kazdego czlowieka a w chrzescijanstwie 10 przkazan jest podstawa do godnego zycia i wyznawania tej wiary. moim zdaniem za wszelka cene powinnismy starac sie przestrzegac dekalogu, gdyz moze nam to pomoc w kontaktach z Jezusem- co jest bardzo potrzebne.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Myślę, że samo sformułowanie tematu jest błędne, bo Słowo Boga nie było przykazaniem, lecz przymierzem.

Po czym będziesz wiedział, żeś Go znalazł, gdyż objawią ci to następujące znaki, następujące zmiany w twej osobie:

1. Będziesz miłował Boga...
itd.

Poznasz, że zmierzasz ku Bogu, jeśli ujrzysz te znaki. Zaprawdę, nikt, kto szczerze poszukuje Boga, nie popełni tych czynów. Takie postępowanie stanie się dla nich po prostu niemożliwe.

Nie są to Boskie zakazy, lecz swobody. Nie przykazania, lecz przyrzeczenia. Gdyż Bóg nie wydaje poleceń swemu dziełu - Bóg jedynie mówi swoim dzieciom: oto po czym poznacie, że wracacie do domu.

Też bardzo ładnie :)
 

Maorio

Nowicjusz
Dołączył
22 Maj 2007
Posty
190
Punkty reakcji
1
Myślę, że samo sformułowanie tematu jest błędne, bo Słowo Boga nie było przykazaniem, lecz przymierzem.

Po czym będziesz wiedział, żeś Go znalazł, gdyż objawią ci to następujące znaki, następujące zmiany w twej osobie:

1. Będziesz miłował Boga...
itd.

Poznasz, że zmierzasz ku Bogu, jeśli ujrzysz te znaki. Zaprawdę, nikt, kto szczerze poszukuje Boga, nie popełni tych czynów. Takie postępowanie stanie się dla nich po prostu niemożliwe.

Nie są to Boskie zakazy, lecz swobody. Nie przykazania, lecz przyrzeczenia. Gdyż Bóg nie wydaje poleceń swemu dziełu - Bóg jedynie mówi swoim dzieciom: oto po czym poznacie, że wracacie do domu.
Bardzo poetyckie podejście do sprawy.
Czy słowa Boga do Izraelitów z księgi Wyjścia 20:2-17 Twoim zdaniem są przymierzem czy przykazaniem?
Co miał na myśli Jezus kiedy powiedział do swoich uczniów "nowe przykazania daje wam" a co ze starymi które to stare przykazania?

 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Bardzo poetyckie podejście do sprawy.
Czy słowa Boga do Izraelitów z księgi Wyjścia 20:2-17 Twoim zdaniem są przymierzem czy przykazaniem?


Są częścią przymierza Synaickiego jak ukazuje to cała Biblia.

Hbr 8:9
"Nie takie jednak przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami, w dniu, gdym ich wziął za rękę, by wyprowadzić ich z ziemi egipskiej. Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto i Ja przestałem dbać o nich, mówi Pan. (BT)

... i dziesiątki innych fragmentów z St i NT.
 

Bards

Lubie Kokosy :)
Dołączył
8 Styczeń 2006
Posty
276
Punkty reakcji
0
Wiek
28
Miasto
Tam gdzie rosną kokosy :O

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
czesc dekalogu:
wyjscia 20 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.
 
Do góry