10przykazań

OPND

Nowicjusz
Dołączył
22 Sierpień 2005
Posty
202
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Podziemia Wrocławia....
Co mi daje "10 Przykazań"??

Na to pytanie ciezko odpowiedzieć....
Postaram sie skrócić moja wypowiedź....
Mianowicie :

WIELE

Pfff....ale mi sie skróciło...
:D :D :D :D
 

Michałek

Nowicjusz
Dołączył
2 Wrzesień 2005
Posty
158
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Śląsk
OPND no rzeczywiście ci sie skruciło!! celem tego tematu jest porozmawianie o tym,a nie tylko wyrażenie opini i to wdodatku skruconej!! :D
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
Było 10, z tym że kościól katolicki usunął 2 - o obrazach, a 10 o pożądaniu podzielił na dwie część. Teraz wszyscy najeżdżają na KK, bo twierdzą że to była podstawa do zarabiania na dewocjonaliach :p Mnie tam te argumenty nie przekonują ^^ Nie ma religii bez wad i skaz w historii.


To prawda. Nie ma religii bez skaz. Nawet apostołowie w I wieku popełniali błędy.
Tyle, że...
Co innego popełnić błąd, a co innego trwać w nim.
Jeżeli kościół popełnił błąd usuwając jedno przykazanie (co jest faktem), to dlaczego nadal w tym trwa?
 

Michałek

Nowicjusz
Dołączył
2 Wrzesień 2005
Posty
158
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Śląsk
No co zapomnieliście o tym temacie?? "co ci daje 10przykazań?" może ktoś nowy sie wypowie i troche znowu porozmawiamy o tym.
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
Po śmierci Jezusa Prawo Mojżeszowe przestało obowiązywać (potwierdzaja to liczne wersety), a z nim także 10 przykazań. Zasady jednak pozostają te same. Tak wiec 10 przykazań pokazuje nam, co sie podoba, a co nie Bogu, który sie nie zmienia.

Jezus podał co powinno być podstawą do przestrzegania Prawa Bożego i na tych dwóch przykazaniach powinniśmy się opierać. Mateusza 22:37-39
 

Jacek.K.

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2007
Posty
193
Punkty reakcji
0
Miasto
Kraków
Oddawali czesc cielcowi a nie Bogu !! Bog odkupil ten swiat przez krzyz, i ten krzyz jest symbolem naszego zbawienia. Czy sadzisz ze grzeszymy modlac sie "przez krzyz" ?, czy moze uwazasz ze modlimy sie "do niego"

Chrześcijanie krzyży nie powinni adorować ani nie używać. Pisał o tym w imieniu Chrześcijan na przykład chrześcijanin Muncjusz Feliks.

Minucjusz Feliks, Minucius Felix, żył w II-III w., apologeta chrześc., rzym. retor i prawnik pochodzący z Afryki, nawrócony na chrześcijaństwo; autor dialogu Octavius, w którym w formie dyskusji między chrześcijaninem (Oktawiuszem) i poganinem (Cecyliuszem) bronił wiary chrześc. przed zarzutami, z jakimi spotykała się w środowisku intelektualnym ówczesnego Rzymu. Religia. Encyklopedia PWN.

Proszę przeczytajmy fragment jego dzieła.

Mincjusz Feliks – „Oktawiusz”; fragment dotyczący krzyża.
„My krzyży nie adorujemy, nie zanosimy do nich modlitw. To wy możecie czcić drewniane krzyże jako części składowe waszych bóstw, (Zdanie to świadczy o braku kultu krzyża w owym czasie, cfr ks. St.
Longosz, Znak krzyża świętego w życiu starożytnych chrześcijan, Tarnowskie Studia Teologiczne VIII/1981.) ponieważ bóstwa z drewna uważacie za święte. Czymże też innym, jak nie ozdobnymi i pozłoconymi krzyżami są wasze znaki wojskowe i sztandary? Wasze trofea zwycięstwa nie tylko przypominają kształt prostego krzyża, ale wręcz rozpiętego na nim człowieka. Znak krzyża tworzy przecież sama z siebie konstrukcja okrętu, gdy wydęte żagle porywa je go do przodu, lub też gdy przy podniesionych wiosłach utrzymuje się na powierzchni wody. Tak samo i jarzmo w zaprzęgu przypomina krzyż oraz człowiek, gdy wyciągnąwszy ręce, samą myślą czci boga. W formie krzyża bowiem mieści się pewien schemat naturalny, jak i wyraziła się w niej wasza religijność.”

Krzyż nikogo nie wybawił. Za sprawą posłuszeństwa Jezusa wielu ma możliwość stania się prawymi właśnie poprzez posłuszeństwo.

Rzymian 5:19-21
Bo jak przez nieposłuszeństwo jednego człowieka wielu stało się grzesznikami, tak też przez posłuszeństwo jednego wielu stanie się prawymi. A Prawo weszło dodatkowo, aby obfitowało wykroczenie. Ale gdzie obfitował grzech, tam jeszcze bardziej obfitowała niezasłużona życzliwość. W jakim celu? Żeby jak grzech królował wraz ze śmiercią, tak też życzliwość niezasłużona królowała przez prawość ku życiu wiecznemu za sprawą Jezusa Chrystusa, naszego Władcę.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Po śmierci Jezusa Prawo Mojżeszowe przestało obowiązywać (potwierdzaja to liczne wersety), a z nim także 10 przykazań. Zasady jednak pozostają te same. Tak wiec 10 przykazań pokazuje nam, co sie podoba, a co nie Bogu, który sie nie zmienia.

Jezus podał co powinno być podstawą do przestrzegania Prawa Bożego i na tych dwóch przykazaniach powinniśmy się opierać. Mateusza 22:37-39

Ktoś więc powie np. Żyd, iż Jezus nie nauczał niczego nowego bo to już było :) I będzie miał racje. Szkoda, że nie chcesz ze mną pogadać na PW. Jamsen. Oboje byśmy sporo z tego wynieśli dobrego ku zbudowaniu.
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
Po śmierci Jezusa Prawo Mojżeszowe przestało obowiązywać (potwierdzaja to liczne wersety), a z nim także 10 przykazań. Zasady jednak pozostają te same. Tak wiec 10 przykazań pokazuje nam, co sie podoba, a co nie Bogu, który sie nie zmienia.

Jezus podał co powinno być podstawą do przestrzegania Prawa Bożego i na tych dwóch przykazaniach powinniśmy się opierać. Mateusza 22:37-39

A co to znaczy ,że przestały obowoązywać?
czy teraz mozna
miej Bogów ile chcesz
czcij dzieło rąk ludzkich
szabat czcij albo nie
nie szanuj rodziców

kradnij
zabijaj
cudzołóz
pożądaj
oskarzaj fałszywym słowm
 

Attachments

  • izrael.jpg
    izrael.jpg
    17,2 KB · Wyświetleń: 17

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Może coś ustalmy aby nie było błędów, nieporozumień i przypału :)

Tak Jezus jak i Paweł wielokrotnie w swoich wypowiedziach jak i żydzi nie widzieli zawsze stricte 10 przykazań (dekalogu) w słowie PRAWO a np. całe spisane prawo Mojżeszowe. Wbrew opiniom niektórych fakt pamiętania o tym przy każdym zacytowanym fragmencie ma bardzo istotne znaczenie w dalszych dociekaniach.

(to tak na marginesie)

Pamiętajmy iż Jezus Chrystus nie zniósł prawa jak sam powiedział ale przyszedł je wypełnić. Nikt na ziemi nie był w stanie tego uczynić przez własną Bogobojność czy też własną sprawiedliwość. Gdyby było to możliwe zbawienie nie było by żadną łaską a jest nią jak czytamy.

Słowa: " Chrystus końcem prawa", też są niejednokrotnie źle odczytywane przez wielu z listu. Autorowi tych słów nie chodzi o KONIEC a mianowicie ostateczny CEL do osiągnięcia, którego nie można było osiągnąć poprzez prawo ! Cel ostateczny zbawczy (wypełnienie prawa) będąc na wzór Chrystusa jak naucza cały NT względem nas naśladowców Jego. Nie jak potocznie się przyjęło "zniesienie PRAWA".

Innymi słowy Chrystus jest wypełnieniem prawa, które nie było do tej pory możliwe z uczynków i własnej sprawiedliwości grzesznych ludzi.

On je "po prostu wypełnił" - osiągnął cel.

Tylko on mógł je wypełnić DO KOŃCA (stad jest końcem prawa). Tylko ON mógł osiągnąć docelową formę człowieczą - CEL , aby przynieś nam w ten sposób podstawę zbawienia z łaski dla nas od Boga przez wzgląd na tego Jednego. Jak przez Adama jednego tak też przez Chrystusa jednego .. itd.

Tak jak biegacz dotarł jako jedyny do mety i zwyciężył tak J.CH. jest tym, który osiągnął CEL - zbawienie jako Pierwszy. Tak wg. mnie i wielu mi podobnych należy interpretować słowa: "Chrystus końcem prawa" oraz "Nie przyszedłem znieść prawo ale je wypełnić".
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
On je wypełnił.

Tylko on mógł je wypełnić "do końca" czyli osiągnąć CEL prawa aby przynieś nam w ten sposób podstawę zbawienia z łaski dla nas od Boga przez wzgląd na Niego jednego.
Tak On wypełnił ,ale jak ? moze ktos zapytać bo skoro nie z uczynków to w jaki sposób ?
Tak jak biegacz dotarł jako jedyny do mety i zwyciężył tak J.CH. jest tym, który osiągnął CEL - zbawienie jako Pierwszy. Tak wg. mnie i wielu mi podobnych należy interpretować słowa: "Chrystus końcem prawa" oraz "Nie przyszedłem znieść prawo ale je wypełnić".

Moim zdaniem Jezus nie osiągnał celu -czyli zbawienia .
On Zbawienia nie potrzebował bo w NIM grzechu nieznaleziono.
Celu nie osiagnał bo ON SAM BYł TYM CELEM .
To my musimy osiagnać CEL - a co jest Celem ?
Ptrawo /Tore Wypełniła sie w NIM poprzez to KIM był
A był koncem dla Adama Cielesnego
dał nam łaskę stania sie Adamem Duchem ,z nieba i możemy nosić Jego Obraz.

10 przykazan nikt z cielesnych nie wypełni.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Mógł ulec szatanowi i zrezygnować z swojej misji zbawienia świata - miał wolna wolę :) Był kuszony, wypróbowany, ochrzczony ogniem. Mógł nie wytrwać ale wytrwał do końca jak uczy Pismo i nie zawiódł - czyż nie ?

W ten sposób nie osiągnął by celu:) Pomyśl jak "mnie czytasz" zanim mi odpiszesz :papa:
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
Mógł ulec szatanowi i zrezygnować z swojej misji zbawienia świata - miał wolna wolę :) Był kuszony, wypróbowany, ochrzczony ogniem. Mógł nie wytrwać ale wytrwał do końca jak uczy Pismo i nie zawiódł - czyż nie ?

W ten sposób by nie osiągnął celu:) Pomyśl jak "mnie czytasz" zanim mi odpiszesz :papa:

Mysle jak ciebie czytam ,bo jestes tak wrażliwy ,ze strach oddychać .

Nie mógł ulec szatanowi i nie mógł zrezygnować ,ze swojej misji ? zbawienia świata - MIAł WOLNA WOLE.
No własnie ,to mi mówi jak wierzysz .

Ja mysle jak cie czytam ,ale i ty pomysl zanim napiszesz ,bo masz czytajacych za naiwnych?

KIM był Jeszua Mesjasz - gdybys wiedział nie pisałbys ,takich ...
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Mysle jak ciebie czytam ,bo jestes tak wrażliwy ,ze strach oddychać .

Zaraz wrażliwy - staram się być wnikliwy nic ponadto.

Nie mógł ulec szatanowi i nie mógł zrezygnować ,ze swojej misji ? zbawienia świata - MIAł WOLNA WOLE.
No własnie ,to mi mówi jak wierzysz .
Prawdę mówiąc nie wiem do końca o co Ci chodziło w tym zdaniu. Ale jak to co podejrzewam to znowu nic merytorycznie w temacie - Orsa. Gdyby nie było szansy zwiedzenia JCH, szatan nie podejmowałby takich prób.

Ja mysle jak cie czytam ,ale i ty pomysl zanim napiszesz ,bo masz czytajacych za naiwnych?

Nie mam za naiwnych - nigdy nie miałem.
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
CYTATNie mógł ulec szatanowi i nie mógł zrezygnować ,ze swojej misji ? zbawienia świata - MIAł WOLNA WOLE.
No własnie ,to mi mówi jak wierzysz .


Prawdę mówiąc nie wiem do końca o co Ci chodziło w tym zdaniu. Ale jak to co podejrzewam to znowu nic merytorycznie w temacie - Orsa. Gdyby nie było szansy zwiedzenia JCH, szatan nie podejmowałby takich prób.

Oj merytorycznie czy nie merytorycznie ,Pan Jeszua mówił do ludzi prostych a nie jakis inteligentów
I mówił tak by pojeli Jego Mowe -Obrazów .

Szatan -Samael -Azazel
podejmował TAKIE próby bo NIEWIEDZIAł z KIM ma doczynienia .
Uważał Jeszua za zwykłego śmiertelnika ,dlatego mówił
Jeśli jesteś ,jesli jesteś

oczekiwał potwierdzenia ,ale nawet to które miał ,lekceważył .
Myslał ,że śmierć załatwi wszystko ,tak jak z każdym ,ALE sie PRZELICZYł.
szatan nie poznał ,nie uwierzył ,że to tak bedzie.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Oj merytorycznie czy nie merytorycznie ,Pan Jeszua mówił do ludzi prostych a nie jakis inteligentów
I mówił tak by pojeli Jego Mowe -Obrazów .

Szatan -Samael -Azazel
podejmował TAKIE próby bo NIEWIEDZIAł z KIM ma doczynienia .
Uważał Jeszua za zwykłego śmiertelnika ,dlatego mówił
Jeśli jesteś ,jesli jesteś

oczekiwał potwierdzenia ,ale nawet to które miał ,lekceważył .
Myslał ,że śmierć załatwi wszystko ,tak jak z każdym ,ALE sie PRZELICZYł.
szatan nie poznał ,nie uwierzył ,że to tak bedzie.


Merytoryka to nie przywilej inteligentów a podstawa komunikacji werbalnej i nie tylko każdego człowieka.



Nie miał pewności powiadasz :) i dlatego oferował mu cały świat ? Dlatego same duchy złe go rozpoznawały gdy wyrzucał demony ? :) Oj chyba go nie doceniasz.
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
'Kaznodzieya'
Merytoryka to nie przywilej inteligentów a podstawa komunikacji werbalnej i nie tylko każdego człowieka.
merytoryka werbalnosć jakie to MąDRE ,a czym sie to je....
Nie miał pewności powiadasz :) i dlatego oferował mu cały świat ? Dlatego same duchy złe go rozpoznawały gdy wyrzucał demony ? :) Oj chyba go nie doceniasz.

Tak dlatego Mu oferował ,gdyby wiedział ,ze to Stwórca ,to czy by sie osmielił proponować Stwórcy dawac to co jest JEGO?
duchy złe rozpoznawały DUCHA ,ale nie ciało
Chodziło o CIAłO !
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
'Kaznodzieya' merytoryka werbalnosć jakie to MąDRE ,a czym sie to je....
Tak dlatego Mu oferował ,gdyby wiedział ,ze to Stwórca ,to czy by sie osmielił proponować Stwórcy dawac to co jest JEGO?
duchy złe rozpoznawały DUCHA ,ale nie ciało
Chodziło o CIAłO !


Kto mówi że mądre ? Nigdy nie jest za późno aby się uczyć sam wiem po sobie :)



Jezus Stwórca ? Ilu wg, Ciebie jest stworzycieli Ziemi i Nieba ? Ja w Biblii widzę tylko Jednego i na świadectwo to mówię Tobie.
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
Kto mówi że mądre ? Nigdy nie jest za późno aby się uczyć sam wiem po sobie :)
Jezus Stwórca ? Ilu wg, Ciebie jest stworzycieli Ziemi i Nieba ? Ja w Biblii widzę tylko Jednego i na świadectwo to mówię Tobie.

No jesli w tym masz wątpliwosci to ,

Dz 17:24 Br "Musicie wiedzieć, że Bóg, Stwórca świata i wszechrzeczy, Ten, który jest Panem nieba i ziemi; nie przebywa w świątyniach budowanych przez ludzi"

J 1:10 Br "[Słowo] był na świecie, przez Niego stał się świat, a jednak świat Go nie poznał."

dla mnie jest to jednoznaczne.
 

fehcram

j-lover
Dołączył
12 Luty 2007
Posty
1 220
Punkty reakcji
0
Miasto
Wonderland
Jak dla mnie te przykazania..wybaczcie..są bez sensu.
W sumie..napisali je ludzie, więc w jakimś tam stopniu nie pochodzą od Boga.
Ludzie też je zmieniają.
Bóg..jest tym co jest w nas.
A co do modlenia się do obrazów..- to przykazanie powinno funkcjonować.
Czyż nie pochwalają bałwochwalstwa? A co sami czynią?
Modlisz się do dzieła artysty czy do tego w co wierzysz, co jest w tobie, co daje Ci siłę?
 
Do góry