Trylogia Browna

S

Sumik777

Guest
Witam czytał ktoś z Was jedną z trzech ksiąęek o przygodach profesora Langdona? Kod Leonarda da Vinci, Anioły i Demony albo Zaginiony Symbol?
Co o nich myślicie? ile w nich prawdy a ile fikcji literackiej?


pozdrawiam.
 

katarrrina

Nowicjusz
Dołączył
6 Kwiecień 2011
Posty
35
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Warszawa
wiesz co ja czytałam Kod Leonarda. lekka, przyjmena, wciągająca lektura. Jak chcesz się zrelaksować to naprawdę polecam.
W ogóle natomiast polecam Ci ten artykuł:
idealna podsumowanie twórczości Browna, które spowodowało, że popłakałam się ze śmiechu:D
 

Zuetamiush

Bywalec
Dołączył
13 Grudzień 2009
Posty
420
Punkty reakcji
39
Wiek
31
Miasto
Tychy
Ja czytałem jego wszystkie książki oprócz bodajże pierwszej, "Cyfrowej Twierdzy". Od początku w jego twórczości się zakochałem, za te wszystkie ciekawostki ze sztuki, za ciekawe teorie i za kontrowersje troche też :) Ale nie to jest najważniejsze.Pewien schemat w tych książkach funkcjonuje, teoria spiskowa/morderstwo/tajemnicze przedmioty, które jakoś doprowadzają do prawdy/wskazówki ukryte gdzieś w sztuce lub literaturze. Ale mówcie co chcecie, jest wiele powtarzających się schematów, ja natomiast Browna mimo wszystko uwielbiam. A prawda gdzieś leży na pewno, książki do końca nie są w całości fikcyjne. Oczywiście nie mówię o teoriach spiskowych, ale nie które fakty...na pewno jest gdzieś ziarno prawdy.
 

Zyxxyks

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2011
Posty
77
Punkty reakcji
12
Twórczość Browna to zwykła sensacyjna ramota, jakiej od groma w każdej księgarni. Ani to odkrywcze, ani specjalnie wyrafinowane. Jak dla mnie za płytkie, a fabuła mocno przewidywalna. Do tego pozory odkrywczej sensacji okraszonej iluzją „naukowego i źródłowego prawdopodobieństwa”.

Z drugiej strony duży plus za wartką akcję i nakreślenie wyrazistych postaci.
Ogólnie da się czytać ;)
 

annika.k

Nowicjusz
Dołączył
23 Sierpień 2011
Posty
5
Punkty reakcji
0
Wszystkie przeczytane :) Mało prawdy dużo fikcji moim zdaniem. Nie ma co się wkręcać.
A ttak ogólnie to "Anioły i Demony">>> "Zaginiony Symbol" >>długo nic>> Kod Da Vinci ;)
 

Zuetamiush

Bywalec
Dołączył
13 Grudzień 2009
Posty
420
Punkty reakcji
39
Wiek
31
Miasto
Tychy
Mało prawdy? Więc uważasz, że wszystkie informacje dotyczące na przykład dzieł sztuki i różne fakty historyczne, zwłaszcza a w Zaginionym Symbolu są zmyślone. Chyba nie do końca prawda.
 

Mayte

AlienumMundi
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
1 291
Punkty reakcji
48
Wiek
31
Brown ciekawie piszę, nie czytałem Zaginionego Symbolu, ale Kod i Aniły przeczytałem. Akcja jest fajna i ciekawa. Nie raz fajny zwrot pobudza do dalszego czytania. Nie które prawdy o historii czy sztuce są na pewno prawdziwe, tylko wykorzystane odpowiednio do wątków książkowych.
 

Zuetamiush

Bywalec
Dołączył
13 Grudzień 2009
Posty
420
Punkty reakcji
39
Wiek
31
Miasto
Tychy
Tak, to jest właśnie to, co w Brownie lubie najbardziej :) Jednak następną książkę i następną będzie mi się czytało coraz gorzej, bo facet ma tendencje to bycia wtórnym.
 

kalomea

Nowicjusz
Dołączył
5 Grudzień 2011
Posty
66
Punkty reakcji
0
Wiek
29
Czytalam wszystkie trzy oraz "Cyfrową Twierdzę" i zgadzam się z przedmówcami - wszystkie są napisane według tego samego schematu(może poza "Cyfrową Twierdzą"). Mimo to, facet ma talent, powieści są wciągające, wartka akcja, no i świetne mieszanie fikcji z rzeczywistością. Prawda to w jego książkach sprowadza się głównie do opisów dzieł sztuki i architektury i kilku szczegółów z historii, choć te mają już dorobione teorie spiskowe, których na pewno nie powinno się traktować poważnie.
Ogólnie fajne do poczytania i niektóre ciekawostki calkiem interesujące.
 

Insignia

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2012
Posty
55
Punkty reakcji
1
Miasto
Rivendell
Fascynuje mnie samo to ile pracy musiał włożyć w stworzenie tych historii. Jest to coś w rodzaju misternej konstrukcji. Musiał się naprawdę mocno napracować, żeby to wszystko opracować :) Stworzenie takiej teori spiskowej na faktach i prawdziwych obiektach nadaje mu autentyczności. I to jest fajne, mimo że fikcyjne... A kto wie, może i prawdziwe?
 

Aneta Bal

Nowicjusz
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
1
Punkty reakcji
0
Przeczytałam właśnie "Inferno", kolejną powieść Dana Browna. Bardzo mi się podobała tak jak i cztery jego powieści: Anioły i Demony, Kod da Vinci, Cyfrowa Twierdza, Zwodniczy Punkt i Zaginiony symbol. Długo trzeba czekać na jego kolejną powieść. Myślę, że wiąże się to z tym, że autor chcący być wiarygodnym w tym co pisze (w szczególności chodzi mi tu o opisy architektury i dzieł sztuki, miejsc akcji) skrupulatnie zbiera wiedzę na ten temat. Może i dla innych jego książki są monoschematyczne, ale trzeba przyznać, że potrafią wciągać. Dzięki temu, że rozdziały nie są długie, jego książki czyta się lekko. Autor nie dość, że szczegółowo opisuje miejsca i związane z nimi zabytki, dzięki czemu możemy "obudzić" naszą wyobraźnię, to jeszcze cały czas trzyma czytelnika w napięciu. Ja czytając jego powieści do samego końca nie wiedziałam jaki będzie finał. Podobało mi się też, że w jego powieściach występuje ten sam bohater. Nie musiałam wysilać wyobraźni na temat jego wyglądu, bo już go sobie wcześniej wyobraziła. Mogłam się skupić na akcji. Pozdrawiam wszystkich fanów Dana Browna. Mam nadzieję, że znów pojawi się jego nowa powieść. A tak na marginesie, to nie trzeba brać tego wszystkiego na serio, o czym on pisze.
 

maximum

Nowicjusz
Dołączył
16 Styczeń 2014
Posty
178
Punkty reakcji
0
Czytałam Kod Leonarda da Vinci i Anioły i demony - bardzo przyjemne pozycje, ale raczej nie przeczytam ich drugi raz
 

Walden

Nowicjusz
Dołączył
23 Listopad 2013
Posty
50
Punkty reakcji
1
Anioły i Demony czytałam, nawet, nawet, ale chyba z 10 lat temu, Kod był ciekawy ale akurat tematem Graala się interesuje to nic mnie nie zaskoczyło, oczywiście fabularnie bardzo sprawny ;-)
 

glow

Nowicjusz
Dołączył
8 Maj 2014
Posty
4
Punkty reakcji
0
za sobą mam narazie tylko Kod.. czytało mi sie bardzo dobrze. mysle ze w najblizszym czasie przeczytam reszte
 

zdesperowana98

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2014
Posty
31
Punkty reakcji
0
Moja przygoda z Brown'em rozpoczęła się do obejrzenia filmu "Kod da Vinci". Rewelacja. Na pewno każdy oglądał. Książki nie przeczytałam, wolałam od razu przeczytać coś innego tego autora. Więc trafiło na "Anioły i Demony", które okazały się genialnym wyborem. Naprawdę wciągające. Wszystko układa się w jedną całość, zaskakujące zakończenie, ogólnie cudo :) Aktualnie czytam najnowszą książkę Brown'a "Inferno". Jestem dopiero w trzecim rozdziale więc wiele na ten temat nie powiem. Jak skończę czytać to dam znać jaka jest ta propozycja Brown'a.
 

Dutchess

Nowicjusz
Dołączył
26 Wrzesień 2014
Posty
16
Punkty reakcji
0
Nie czytałam "Zaginionego symbolu", ale resztę serii tak. Typowa literatura akcji, które czyta się szybko, ale według mnie nic poza tym.
 
Do góry