Tłumaczenie na niemiecki

ToMeK56

Nowicjusz
Dołączył
5 Maj 2008
Posty
5
Punkty reakcji
0
dokładnie to sam niewiem :p pisałem to z jakiegoś innego listu z podręcznika ale chciałem zeby było to coś takiego :

Moja podróz znajdowała sie na pólnocy Polski w Krakowie. Wybrałem tą miejscowosc ponieważ interesują mnie stare miasta jakim jest Kraków.Podróz trwała 2 tygodnie. Zwiedziłem wawel i Kościół Mariacki. Na wycieczce byłem wraz ze swoją klasą i z moją wychowawczynia pania Iwoną Kabelek. Byłem tam pociągiem. Zachęcam Cię do zwiedzenia tego pięknego miasta.

ostatnie zdanie teraz dodałem poniewaz musi byc to w formie listu. Dziękuje za poprawienie błędów
 

czarnolaska

Nowicjusz
Dołączył
20 Listopad 2007
Posty
263
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
niemcy
Moja podróz znajdowała sie na pólnocy Polski w Krakowie. Wybrałem tą miejscowosc ponieważ interesują mnie stare miasta jakim jest Kraków.Podróz trwała 2 tygodnie. Zwiedziłem wawel i Kościół Mariacki. Na wycieczce byłem wraz ze swoją klasą i z moją wychowawczynia pania Iwoną Kabelek. Byłem tam pociągiem. Zachęcam Cię do zwiedzenia tego pięknego miasta.

p.s. od kiedy Krakow jest na polnocy Polski?? :mruga: ale niewazne :p

Meine Reiseroute befindet sich in Suden von Polen, nämlich in Kraków. Ich habe mich für diese schöne Stadt entschieden, weil ich mich für alte Städte - wie Kraków interessiere. Fur diese Reiseroute braucht man zwei Wochen. Dort befindet sich Wawel und Kosciol Mariacki ( :niepewny: nie wiem jak bedzie po niemiecku) . Diese tolle Reise nach Krakow habe ich mit meine Klasse und unsere Klasenlehrerin Frau Iwona Kabelek gemacht. . Wir sind dort mit dem Zug gefahren. Ich empfehle dir sehr, dass du diese schöne Stadt besuchst. /Ich kann dir nur empfehlen, die schöne Stadt zu besuchen.

prosze ;) ale pojedynczych bledow ( koncofki :bag: ) tez nie wykluczam :p :p
 

NatashaM

aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra sun
Dołączył
27 Październik 2006
Posty
1 956
Punkty reakcji
102
Wiek
33
Miasto
z Miasta ;)
Mogę prosić o korektę?

1. Meine geliebte Sportart ist der Eiskunstlauf. Ich fahre Liebhaber- schon von Kind auf. Wenigstens einmal in der Woche bemühe ich mich auszugehen mit Bekannten aufs Eisfeld, und in der freien {langsamen} Periode von den Schuleinnahmen {Beschäftigungen} bin ich dort fast jeden Tag.
Was für einen Sport Du liebst am meisten zu bebauen, und was zieht Dich in ihm?

2. Hello {Ehre}!
Ich bin eben von den Ferien zurückgekommen und ich wollte mit Dir mit meinen Hineinstecken sich teilen.
Ich war auf dem Sportlager auf den Masuren, durch zwei Wochen im Juli. Anfangs gefiel nicht mir der Einfall der Eltern, sondern ich werde zugestehen, dass ich mich ziemlich gut unterhielt.
Wir wohnten in kleinen, hölzernen Häuschen, im Wald über dem See. Im Frieden war ich mit dwiema andere Mädchen - mit dem Geschwister, das fährt auf dieses Lager schon von einige Jahren. Unsere "Wohnung" war sehr behaglich, obgleich etwas unbequem. Störte nicht mich das doch, weil Menschen sich sehr offen und angenehm erwiesen haben.
Jeden Tag liefen wir früh nach dem Wald, sich unterhaltend {spielend} manchmal in Anschleichen oder des erzogenen auf dem großen Gelände. Nach Tisch kamen wir zu den Zimmern {Frieden} zurück, um sich zu treffen später über dem Rand des Sees und zu segeln oder hinzuströmen schwimmend. Zweimal in der Woche hatten wir den organisierten Herd, bei welchem sangen wir verschiedene Lieder bei der Begleitung der Gitarre.
Natürlich nicht der ganze Aufenthalt verließ sich nur aufs Spiel. Ich habe einige nützlicher Sachen gelernt, wenn es handelt sich um verschiedene Sportarten, unter anderem Regatta und der Kajaksport.
Wie Dir Ferien vorbeigegangen haben?
Antworte schnell.
Ich küsse

3. Ich möchte Einnahmen {Beschäftigungen} im Klub fitness zeichnen. Würden mich Einnahmen {Beschäftigungen} auf dem Fitnessstudio interessieren und dem Becken.
Ich könnte Einnehmen von dem ersten November beiwohnen, ich begehre also zu fragen wie oft in der Woche und in welchen Stunden werden sie abgehalten der Einnahme {Beschäftigung} und wieviel sie kosten.

To wersja polska:

1. Moją ulubioną dyscypliną sportową jest łyżwiarstwo figurowe. Jeżdżę amatorsko już od dziecka. Przynajmniej raz w tygodniu staram się wyjść ze znajomymi na lodowisko, a w okresie wolnym od zajęć szkolnych jestem tam prawie codziennie.
Jaki sport Ty najbardziej lubisz uprawiać, i co Cię w nim pociąga?

2. Cześć!
Właśnie wróciłam z wakacji i chciałam podzielić się z Tobą swoimi wrażeniami.
Byłam na obozie sportowym na Mazurach, przez dwa tygodnie w lipcu. Początkowo nie podobał mi się pomysł rodziców, ale przyznam, że bawiłam się nieźle.
Mieszkaliśmy w małych, drewnianych domkach, w lesie nad jeziorem. W pokoju byłam z dwiema innymi dziewczynami - rodzeństwem, które jeździ na ten obóz już od kilku lat. Nasze "mieszkanie" było bardzo przytulne, choć nieco niewygodne. Nie przeszkadzało mi to jednak, ponieważ ludzie okazali się bardzo otwarci i mili.
Codziennie rano biegaliśmy po lesie, czasem bawiąc się w podchody lub chowanego na dużym terenie. Po obiedzie wracaliśmy do pokoi, aby później spotkać się nad brzegiem jeziora i pożeglować lub popływać wpław. Dwa razy w tygodniu mieliśmy organizowane ognisko, przy którym śpiewaliśmy różne piosenki przy akompaniamencie gitary.
Oczywiście nie cały pobyt polegał tylko na zabawie. Nauczyłam się paru przydatnych rzeczy, jeśli chodzi o różne dyscypliny sportowe, między innymi regaty i kajakarstwo.
Jak Tobie minęły wakacje?
Odpisz szybko.
Całuję

3. Chciałabym zapisać się na zajęcia w klubie fitness. Interesowałyby mnie zajęcia na siłowni oraz basenie.
Mogłabym uczestniczyć w zajęciach od pierwszego listopada, więc pragnę zapytać ile razy w tygodniu i w jakich godzinach odbywają się zajęcia oraz ile one kosztują.
 

Assia1888

Nowicjusz
Dołączył
1 Czerwiec 2008
Posty
1
Punkty reakcji
0
witam :D proszę o korektę listu. na pewno jest mnóstwo błędów, bo tłumaczyłam przed chwilą na szybko. muszę mieć ten list na jutro, a jeszcze czeka mnie dziś mnóstwo nauki, więc bardzo bardzo proszę o wprowadzenie ewentualnych poprawek do tego tekstu. z góry ogromnie dziękuję ;*

Liebe Ewelina!

Vielen Dank fUr deine Einladung. DemnAchst werde ich bestimmt zu dir fahren. Ich habe lange nicht geschrieben, entschuldige bitte. Jetzt ich muss dir schreiben, was ich letztens erlebte. Ich mit meine Klasse waren kUrzlich an den Ausflug in Warszawa. Wir haben sehr viel besichtigen. Wir waren an den Powąskowski Friedhof, wo werden berUhmte Leute begraben. Wir hatten eine Chance und wir verbrigten nett Zeit in kollossales Handelszentrum welche wird "Die Golde Terrassenn" heissen. Mit meinen Freudkreis trafen zwei berUhmte Schauspieleren. Sie mOgen eine Fotos mit uns nicht machen. Bei den Ausflug besichtigen wir auch zwei phAnomenale Schlossen. Die Ausstattung in der Schloss in Wilanów wurde mir sehr gefallen. Bei den Ausflug spazierten wir und wir erkennten unsere Hauptstadt. Ich bereue dass wir zu den Tv's Bau nicht betreten mOchten. Ich mOchten auch in den Kultur's und Wissenschaft's Palast sein. Niestety nie starczyło nam na to wszystko czasu, gdyż wycieczka trwała niecałe 2 dni. Ich mOchte hier auch erwAhnen was fUr ein schreckliche Pension waren wir. Wir haben fUr den Ausflug viele Geld und jedermann war Uberzeugen dass eine Beingungen gUnstig werden. Am schlechsten war dass in Zimmers keine Badezimmers waren. Es war an den Korridor. Jednak pomimo tego wycieczka bardzo mi się podobała. Wir hatten eine glanzvolle Reiseleiterin wer hat alles mit eine Einzelheite uns erzAhlen. A Ty byłaś z klasą na jakiejś wycieczce? Ich warte mit eine Urgeduld auf der Brief von dich. Lass mich nicht zu lange auf eine Antwort warten. GrUBe auch deine Familie von mir.

Deine Asia.

dużymi literami zaznaczyłam umlauty i szarfe z ss.
 

Gabcia3

Nowicjusz
Dołączył
21 Sierpień 2008
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam mam prośbę może ktoś zlituje się nade mną i pomoże w tłumaczeniu krótkiego listu na język niemiecki. Będę wdzięczna. Mój ojciec znalazł balon z adresem i dobrze by było coś odpisać . ;)

Hallo Mam na imię... i mieszkam w małej miejscowości ........... pod .............. . Państwa balon znalazłem w lesie w ......... będąc u rodziny na wakacjach. Bardzo się cieszę, że mogę Państwa poinformować, że balon doleciał do Polski i to Ja znalazłem.
Pozdrawiam i do usłyszenie.
 

maaadzia

w dojczlandzie :)
Dołączył
22 Marzec 2007
Posty
1 858
Punkty reakcji
1
Wiek
39
Miasto
Regensburg
Hallo,

ich heisse... und wohne in.... Das ist in der Nähe von.... Ich habe Ihren Ballon im Wald gefunden als ich Sommerferien bei.... (napisz u kogo to było, ciocia wujek babcia itp) verbrachte. Ich freue mich sehr dass ich Ihnen mitteilen kann dass Ihr Ballon Polen erreicht hat und dass ich ihn gefunden habe.

Liebe Grüsse

.......
 

Joahim161

Nowicjusz
Dołączył
7 Wrzesień 2008
Posty
1
Punkty reakcji
0
Hejciaa... przyszło mi prosić drodzy forumowicze, i przetłumaczenie krótkiego tekstu..Oto i on...

Witam ... na początek chciał bym serdecznie podziekować za fajne zdięcia z pozdrowieniami.
Moje wakacje spędziłem we Francji, było bardzo ciekawie.
Zwiedziłem największe muzeum jakim jest Luwr, a tak że spacerowałem po wieży Eifla.
Byłem zachwycony jak i moji towarzysze wspaniałymi dziełami sztuki, oraz pieknym widokiem na miasto z wieży.
Józek bardzo jestem ciekaw twoich przeżyc wakacyjnych, mam nadzieje ze do mnie nie długo napiszesz.
Peace... ;]


Mam nadzieje że nie sprawi on problemu i że znajdzie sie miły człowiek który pomorze mi to ogarnąć...pozdrawiam ;)
 

kwiatuszek_90

Nowicjusz
Dołączył
23 Wrzesień 2008
Posty
9
Punkty reakcji
0
witam wszystkich, mam prośbe, zy może ktoś sprawdzić mi mój list...z gory dziękuje

ich bin interessirt an einem Sommersprachkurs in Deutschland. Ich mag fUr die Arbitur vorbereiten.
Ich mOchte Deutsch gern lernen. Juli passe ich mir am meisten. Uber die Kurs erfahren mich mit im Internet. Meine Freundin spriecht, dass diese Sprachkurs sehr giut ist. Darum suche diese Kurs aus. Maein Deutsch ist nicht so gut. Ich habe das Problem mit der Grammatik. Was mOgen in der Freizeit? Darf ich mir schwimmen, Tenis spielen oder reiten? Was Sie bieten mir an?


to jest koniec mojego pisania, reszte już sobie napisze sama bez spawdzania, ale na tej części bardzo mi zależy. Mam nadzieje, że chociaż część jest dobrze...

Pozdraiam ;*
 

LadyGryf

Nowicjusz
Dołączył
23 Wrzesień 2008
Posty
103
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
czekoladowej krainy
witam wszystkich, mam prośbe, zy może ktoś sprawdzić mi mój list...z gory dziękuje

ich bin interessirt an einem Sommersprachkurs in Deutschland. Ich mag fUr die Arbitur vorbereiten.
Ich mOchte Deutsch gern lernen. Juli passe ich mir am meisten. Uber die Kurs erfahren mich mit im Internet. Meine Freundin spriecht, dass diese Sprachkurs sehr giut ist. Darum suche diese Kurs aus. Maein Deutsch ist nicht so gut. Ich habe das Problem mit der Grammatik. Was mOgen in der Freizeit? Darf ich mir schwimmen, Tenis spielen oder reiten? Was Sie bieten mir an?


to jest koniec mojego pisania, reszte już sobie napisze sama bez spawdzania, ale na tej części bardzo mi zależy. Mam nadzieje, że chociaż część jest dobrze...

Pozdraiam ;*

Ich interessiere mich für den Sommersprachkurs in Deutschland. Ich möchte mich für das Abitur vorbereiten. Ich möchte meine Sprachkenntnisse verbessern. Juli passt miram besten. Über dem Kurs erfahre ich von dem Internet. Meine Freundin meint, dass dieser Sprachkurs sehr gut ist. Darum suche ich diesen Kurs aus. Mein Deutsch ist nicht so gut. Ich habe viele Probleme mit der Grammatik. Was mache ich in meiner Freizeit? Kann ich schwimmen, Tennis spielen oder reiten? Können Sie mich etwas anbieten?

poprawione..choc nie obiecuje, ze idealnie.. ;)
 

andrzej111

Nowicjusz
Dołączył
6 Październik 2008
Posty
2
Punkty reakcji
0
Witam wszystkich na tym forum mam prośbę o przetłumaczenie listu.

Droga pani Natalio

Dwa tygodnie temu byłem na wycieczce w Wiedniu. To ogromne miasto zachwyciło mnie, swymi zabytkami. Szczególne wrażenie zrobiła na mnie opera wiedeńska, stephansdom-turm, donauturm, risenrad. Chodziłem po pięknym starym mieście. Podziwiałem zabytkowe kamienice i wąskie uliczki. Wiedeń to również nowoczesne i piękne miasto. Chciałbym jeszcze kiedyś do niego wrócić. Serdeczne pozdrowienia z Wiednia.

Z góry dzięki.
 

Ewka17

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2008
Posty
6
Punkty reakcji
0
Mam problem. Babka od Niemieckiego kazała nam napisać list ,a ja ma ledwo 2 z Niemieckiego:/ jeśli ktoś mogłby mi pomóc była bym bardzo wdzięczna.
Ten list ma być o zakupach, czy w polsce sie często robi zakupy w supermarketach, co kupujesz za kieszonkowe,do jakich sklepów chodzisz itd. I to dość
spory:/ Prosze o pomoc... sad.gif

Z Góry dziękuje za każdą próbę pomocy mi.
 

pyra10

Nowicjusz
Dołączył
21 Luty 2008
Posty
140
Punkty reakcji
1
Wiek
53
Miasto
w trasie
Ich interessiere mich für den Sommersprachkurs in Deutschland. Ich möchte mich für das Abitur vorbereiten. Ich möchte meine Sprachkenntnisse verbessern. Juli passt mir am besten. Über den Kurs erfuhr ich aus dem Internet. Meine Freundin meint, dass dieser Sprachkurs sehr gut ist. Darum suche ich diesen Kurs aus. tu bym inaczej napisał. Deswegen waehlte ich diesen Kurs aus. Mein Deutsch ist nicht so gut. Ich habe viele Probleme mit der Grammatik. Was mache ich in meiner Freizeit? Kann ich schwimmen, Tennis spielen oder reiten? Können Sie mich etwas anbieten?

Malutkie błędy.
 

Ewka17

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2008
Posty
6
Punkty reakcji
0
Ich interessiere mich für den Sommersprachkurs in Deutschland. Ich möchte mich für das Abitur vorbereiten. Ich möchte meine Sprachkenntnisse verbessern. Juli passt mir am besten. Über den Kurs erfuhr ich aus dem Internet. Meine Freundin meint, dass dieser Sprachkurs sehr gut ist. Darum suche ich diesen Kurs aus. tu bym inaczej napisał. Deswegen waehlte ich diesen Kurs aus. Mein Deutsch ist nicht so gut. Ich habe viele Probleme mit der Grammatik. Was mache ich in meiner Freizeit? Kann ich schwimmen, Tennis spielen oder reiten? Können Sie mich etwas anbieten?

Malutkie błędy.


Ten list to dla mnie??
 

pyra10

Nowicjusz
Dołączył
21 Luty 2008
Posty
140
Punkty reakcji
1
Wiek
53
Miasto
w trasie
Nie to nie dla ciebie. Poprawiłem malutkie błędy tego co tu wstawiono. Jak chcesz coś to napisz swoje po niemiecku na ile potrafisz.
Pewnie ktoś poprawi.
Pomyśl inaczej.
Czy jak za prę lat twoja kumpela w pracy powie dobra ja to zrobię a ty skasujesz awans? To będzie ok?
No pomyśl sama.
Albo czy każdy kto tu poprawia czy z dnia na dzień się niemickiego nauczył? Każdy pracował nad tym. A jest tu wile dobrych osób.
 

Ewka17

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2008
Posty
6
Punkty reakcji
0
Nie to nie dla ciebie. Poprawiłem malutkie błędy tego co tu wstawiono. Jak chcesz coś to napisz swoje po niemiecku na ile potrafisz.
Pewnie ktoś poprawi.
Pomyśl inaczej.
Czy jak za prę lat twoja kumpela w pracy powie dobra ja to zrobię a ty skasujesz awans? To będzie ok?
No pomyśl sama.
Albo czy każdy kto tu poprawia czy z dnia na dzień się niemickiego nauczył? Każdy pracował nad tym. A jest tu wile dobrych osób.



Tak ale ja niemieckiego nie mialam wogole wcześniej:/ za to miałam angielski i z niego jestem b. dobra:) no a teraz nam z tym niemieckim wywaliła:/ gdybym chociaż zdanie umiała zacząć i znała jakieś słowa to bym napisała....moge po polsku napisać a przetłumaczy mi ktoś:)??
 

julitka1991

Nowicjusz
Dołączył
25 Czerwiec 2007
Posty
117
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
w-ek
Witam mam ogromną prośbe do kogoś aby mi przetłumaczył ten tekst :
Cześć Andreo !!!
Przepraszam że długo nie odpisywałam ale mam dużo nauki i zajęć poza lekcyjnych. W ostatnim liście napisałaś że w twojej nowej szkole jest mundurek i nie jest w Twoim stylu . Sądze że nic z tym chyba zrobić nie możesz. U mnie w szkole znów nie mundurka szkolnego . Można ubierać się dowolnie . Tzn schludnie . Bo jeśli chodzi o dziewczyny to nie kiedy przesadzają i mają zakaz ubierania się jak by szły na dyskoteke . Sądze że jest to najlepszy wyjście z tej sytuacji . Nikomu nic się nie narzuca .
W poprzednim liście opisałaś też swój styl . Moj styl jest raczej podobny do twojego . Też lubię jensy, T - shirt i jakąś bluze z kapturem a na nogach oczywiście jakieś spotowe buty. Nie lubie wyskokich szpilek szczególnie do szkoły , bolą mnie potem strasznie nogi . Moi koledzy ubierają się podobnie . Oczywiście są wyjątki które lubią wstawać o 5 rano by 8 iść do szkoły . Chodź i tak się spóźniają . Dla nich moda jest cząstką zycia. A dla mnie??? Szczerze też lubie wyglądać ładnie ale bez przesady bardziej lubie dłużej pospać hehe . Chyba już bedę kończyć .Napisz mi prosze jak się ubierają Twoi znajomi . Jestem ciekawa . Czekam na szybką odpowiedź . Pa pa



Będe bardzo wdzięczna
 

Ewka17

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2008
Posty
6
Punkty reakcji
0
Liebe Carla!
Herzlichen Dank für deinen E-mail. Jch habe mich darüber sehr gefreut. Sei mir bitte nicht böse,
weil ich so lange nicht geantwortet habe. Ich habe keine Zeit. Ich muss viel für die Shule lernen.
Ich möchte dich schreiben, wo ich kaufe ein. Am liebsten Einkaufe mache im Supermarket, weil es
ist viele Sonderangeboten, die Preise sind günstig, es gibt eine groβe Wahl an Waren. Die Einkaufe
ich machen zweimal pro Woche.
Meinstens kaufe ich computer spielen und jeans., Aber meine Mutter kauf am liebsten Getränke,
Obst, Gemüse, Brötchen, Wurst, Käse, Milch weil sind immer Frisch.
Ich liebe mache Einkaufe mit meine Mutter, denn sie ist geduldisch. Ich kaufe mit meine Vater
nicht ein.In Polen gibt es viele Supermärkte und Kaufhauser.



Witam raz jeszcze. Oto mój list. Bardzo bym prosiła o przetłumaczenie błedów i dopisanie czegoś ponieważ ma on być na 120 słów a ja już więcej nie umiem:/
 

pyra10

Nowicjusz
Dołączył
21 Luty 2008
Posty
140
Punkty reakcji
1
Wiek
53
Miasto
w trasie
Poprawiłem na szybko. Dodałem co mogło by się przydać. By zapełnić ilość słów. Ale nie liczyłem.
Jak brakuje to dodaj jakieś zdanie. Może być z ojcem dlaczego nie potrafi.....


Oto tekst.

Liebe Carla!
Herzlichen Dank für deine E-mail. Jch habe mich darüber sehr gefreut. Sei mir bitte nicht böse,
daß ich dir so lange nicht geantwortet habe. Ich habe keine Zeit gehabt. Ich muss sehr viel für die Schule lernen, weil ich Prüfungen habe.
Ich möchte dir mal beschreiben, wo ich einkaufen gehe. Am liebsten kaufe ich ein in einem Supermarkt, weil es da viele Sonderangebote gibt, die Preise sind sehr niedrig, und es gibt eine gro?e Auswahl an verschiedenen Waren die man zu Hause benötigt. Die Einkäufe
mache ich zweimal in der Woche, da ich für die Schule viel lernen muß.
Meinstens kaufe ich Computerspiele, Jeans, Kleidung und was zum Essen ein. Aber meine Mutter kauft am liebsten Getränke,
Obst, Gemüse, Brötchen, Wurst, Käse, Milch, weil sie die Sachen frisch zu hause haben will.
Ich liebe Einkäufe mit meiner Mutter zu machen, denn sie hat viel Geduld, wenn ich verschiedene Sachen anprobiere. Ich kaufe mit meinem Vater
nicht ein. Er hat keine Geduld. In Polen gibt es viele Supermärkte und Kaufhäuser.
Man kann alles kaufen wenn man Geld hat.
Ich möchte lernen damit ich später eine gute Arbeit bekomme. Dann mit dem Geld werde ich mir alle Wünsche erfüllen.
 

andrzej111

Nowicjusz
Dołączył
6 Październik 2008
Posty
2
Punkty reakcji
0
No dobra sam sobie przetłumaczyłem:


Teurer Frau Natalio

Die zwei Wochen war ich auf dem Ausflug in Wien. Diese riesige Stadt hat mich begeistert, seinen Denkmälern. Den besonderen Eindruck hat die Wiener Oper zu mir gemacht, stephansdom-turm, donauturm, risenrad. Ich ging in der schönen Altstadt. Ich bewunderte die historisches Mietshaus und die schmalen Gassen. Wien das ist die moderne und schöne Stadt. Ich hätte einmal zu ihm zurückkehren gewollt. Die herzliche Grüße aus Wien.


Mógłby mi ktoś sprawdzić błędy, lub ewentualnie poprawić to do środy. Jak tak to będę bardzo wdzięczny.
 
Do góry