Sędziowie. Nadzwyczajna kasta ludzi.

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
byłeś przy tym jak sędzia Żurek załatwiał ten wyrok ? masz dojścia do kasty sędziów ?
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
agniesa napisał:
Przecież wyroki są patologiczne wypuszczają przedwcześnie ludzi którzy na zwolnieniu dopuszczają się kolejnych przestępstw. No helloł.
No hello ale Umówmy się że do kontrowersyjnej tezy dołączyć trzeba uzasadnienie.Wyroki patologiczne? Nie wiem co to jest wyrok patologiczny ale przypuszczam że jest on przewidziany dla określonego czynu przez kodeks karny. Innymi słowy to kodeks karny trzeba dostosować a nie sędziów. Wypuszczają przedwcześnie ? Przecież prawo na to pozwala i znowu wniosek: tu akurat prawo jest złe a nie zły sędzia.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
agniesa napisał:
Można by wprowadzić kadencyjność dla sędziów to znaczy. Jesteś wybrany na 5 lat. Później komisja weryfikacyjna orzeka czy Twoje wyroki były sprawiedliwe i słuszne. W razie patologii powinno się ich wy***przać od razu.
Już sobie wyobrażam paraliż i koszty. Żeby taka komisja mogła stwierdzić czy wyrok, który wydałaś jest sprawiedliwy to musiałaby się na nowo od podstaw zapoznać z całym materiałem dowodowym i całą sprawą, w niektórych sprawach to jest tysiące akt do weryfikacji.
Kto by to robił? Chińczyków by brakło.
Przede wszystkim należy skończyć z czymś takim, że Aplikacje adwokackie czy sędziowskie zależą od "polecenia" i układów. Wtedy naturalnie takie układ się kończy.
Po to te aplikacje wprowadzono, żeby wprowadzić regulację na rynku adwokackim i radcowskim. A sędzią można dopiero zostać mając te dwie aplikacje.
Dzięki temu nie ma ryzyka, że każdy ktoś skończy prawo będzie mógł świadczyć usługi prawne legalnie - co za tym idzie, będzie mógł otworzyć kancelarię i z nimi konkurować, jakością i ceną usług.
Dzięki temu mogą szczycić się wysokimi zarobkami bo są spokojni o to, że konkurencji nie będzie - ściśle to kontrolują, w zależności od miasta, legionu.
Wydając określoną ilość tych aplikacji - kontrolują rynek prawny w Polsce.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
droga agniesa sądy stalinowskie były właśnie takie jak postulujesz, szybko sprawnie i zgodnie ze społecznym poczuciem sprawiedliwości
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
Nie musicie się tak przejeżdżać po koleżance. Oczywiście musi się jeszcze trochę douczyć/doświadczyć ale intuicje ma dobrą. Urzędnicy, w tym sędziowie nie mają odpowiedzialności, ba problem jest jeszcze szerszy bo pracownik etatowy jaką ma odpowiedzialność? Prawie żadną. Notariusze są ubezpieczeni a sędziowie (serio nie wiem)?
Dla urzędnika najlepszy jest sąd (ileż to razy słyszałem). Dlaczego? Bo z jednej strony pozawala im to na nieugiętość a z drugiej, jak sąd postanowi inaczej to mają luz - sąd tak chciał. Z sędziami jeszcze gorzej no bo jak to sądzić decyzję sędziego...

Oprócz tego chyba zdajecie sobie po ludzku sprawę jak ciężko ludziom wytłumaczyć, że nagranie, na którym wszystko widać i słychać nie może być dowodem w sprawie? A nie może i dobrze, że tak jest i niech się szanowna koleżanka cieszy, że tak jest nawet jeśli tego jeszcze nie rozumie.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
a ilu tych sędziów tak robi ? 0,5 % ?
poza tym politycy zawsze jak się wezmą za ocenianie sędziów to się skończy na wyrokach na telefon, właśnie tak jak w czasach stalinowskich
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
A sędzią można dopiero zostać mając te dwie aplikacje.
lub skończyć aplikację sędziowską (to jest najczęstsze) inną rzeczą jest to że prawie co roku dopuszczą kogoś spoza towarzystwa do aplikacji
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
w stolicy sędziowska jest spokojnie do ogarnięcia dla osoby spoza rodzin "prawniczych"
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
stolica to inny świat, na prowincji pensje i wpływy sędziowskie, to podstawa niemal nadkastowości elit
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
to też musisz to podkreślać, bo pewne sprawy można opacznie rozumieć
poza tym prowincja prowincji nierówna, twój wschód kraju jest biedniejszy i etaty państwowe bardzie w cenie, to oczywiście spuścizna zaborowa. Ale różnica pomiędzy byłym zaborem rosyjskim a pruskim dalej jest widoczna, w takim śląskim czy dolnośląskim te mityczne etaty sędziowskie już nie są takie wyjątkowe
 
Do góry