Książki historyczne

Majordomus

Departament ds. kontroli używania mózgów
Dołączył
27 Wrzesień 2008
Posty
1 281
Punkty reakcji
11
Wiek
34
Miasto
Łódź
Coś z historii Francji: Jan Baszkiewicz - 'Richelieu'. Świetna ;)
 

shessej

Nowicjusz
Dołączył
4 Grudzień 2008
Posty
59
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Zielona
Hmmm... Może "Królewskie skandale" Farquhar Michael; Cawthorne Nigel "Życie erotyczne wielkich dyktatorów", "Życie prywatne angielskich władców", "Wiedźmy i czarownice", a jak coś jeszcze sobie przypomnę to dopiszę;)
 

Parsi

Nowicjusz
Dołączył
17 Kwiecień 2008
Posty
234
Punkty reakcji
0
Wiek
35
"Dzieje głupoty w Polsce" Al.Bocheńskiego, znakomita demitologizacja polskich powstan narodowych, krytyka polityki antyrosyjskiej i wiele ciekawych informacji (razem ze źródłami) o których nie dowiecie się z powszechnych książek wzorowanych na rozumowaniu Mochnackiego, Lelewela i in. romantyków.
Książka napisana dobrym językiem,znakomita dla zainteresowanych historią Polski a szczególnie okresem gdy Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowu.
 

Nastempca Firera

Nowicjusz
Dołączył
27 Grudzień 2008
Posty
421
Punkty reakcji
7
Wiek
33
Miasto
Vor dem Polen ;P
Polecam "Gibraltar' 43" Kisielowskiego - ale tylko tym, którzy nie czytali "Zabójcow" i "Zamachu"
Ponadto "Pochodnie nad Atlantykiem" Ericha Toppa, najlepszego podwodniaka jakiego znał świat.
 

06081a

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2008
Posty
627
Punkty reakcji
0
Miasto
Wyspa Bezludna
Naprawdę gorąco polecam wszystkie książki napisane przez Waldemara Łysiaka:
Z jego powieści historycznych to:
- Szachista
-Napoleoniada
-Bezludne Wyspy
- Wyspy zaczarowane
Empirowy pasjans
Milczące psy
Ostatnia kohorta

A z jego powieści nie do końca opartych na historii ( mimo to je najbardziej polecam, bo na tak fajnie napisane książki rzadko się trafia)
Flet z Mandragory
Kielich
Cena
A jeszcze czytałam fajną powieść historyczną o rządach autorytarnych pt. Taniec Marihuany, ale nie pamiętam autora.
 

Nastempca Firera

Nowicjusz
Dołączył
27 Grudzień 2008
Posty
421
Punkty reakcji
7
Wiek
33
Miasto
Vor dem Polen ;P
Jeśli chodzi o pana Łysiaka to również polecam. Proponuję również zapoznanie się z książkami Sergiusza Piaseckiego. Szczególnie polecam : "Bogom nocy równi", "Kochanek wielkiej niedźwiedzicy", "Zapiski oficera Armi Czerwonej", "Jabłuszko", "Spojrzę, ja w okno, spojrzę ja w szybę" oraz "Nikt nie da nam zbawienia".
 

ewunia198612

Nowicjusz
Dołączył
25 Listopad 2008
Posty
485
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Miasto
Głowno / Pabianice
Książek o tematyce obozów koncentracyjnych jest bardzo dużo . Moim zdaniem wszystkie są warte przeczytania np
"Nadzieja umiera ostatnia, wyprawa w przeszlosc" Helena Birenbaum
" Medaliony " Zofii Nałkowskiej
"Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall
 

Parsi

Nowicjusz
Dołączył
17 Kwiecień 2008
Posty
234
Punkty reakcji
0
Wiek
35
"Bez ostatniego rozdziału" Wł.Andersa.
Powstanie warszawskie bez romantycznych przekłamań.
 

Cvahoo

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
448
Punkty reakcji
6
Wiek
41
Miasto
Preston
Jeśli chodzi o pana Łysiaka to również polecam. Proponuję również zapoznanie się z książkami Sergiusza Piaseckiego. Szczególnie polecam : "Bogom nocy równi", "Kochanek wielkiej niedźwiedzicy", "Zapiski oficera Armi Czerwonej", "Jabłuszko", "Spojrzę, ja w okno, spojrzę ja w szybę" oraz "Nikt nie da nam zbawienia".

Za "Kochanka..." biorę się dzisiaj. Ojciec mi polecił. Przeczytał także inne jego książki, i wg niego są gorsze od "Kochanka...".
 

Asiulka136

Słowiańskie dziewczę :P
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
1 580
Punkty reakcji
6
Wiek
15
Miasto
Nigdziebądź.
A czy "Wspomnienia więźniów Pawiaka" to książka którą dadzą mi wypożyczyć (ze wzgl. na wiek) i którą warto przeczytać?
 

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
Sven Hassel. W fabularyzowanych wspomnieniach opisał swoje przeżycia z kompanii karnej Wehrmachtu z okresu II wojny światowej.
Z drugiej strony "Wojna Iwana". Autorki nie pamiętam. Książka naukowa, ale czyta się świetnie.
Różnego rodzaju wspomnień wyższych dowódców nie polecam, bo niestety mają tendencje do zbytniego wybielania i nadawania ważności swojej osobie.
"Okręt" autor Buchem (nie pamiętam jak się pisze nazwisko). Na podstawie powieści powstał słynny film.
"Cienka czerwona linia" Jamesa Jonesa. Chociaż znam parę osób które po obejrzeniu filmu nie chcą czytać tej książki. A naprawdę dużo tracą.
"Byłem aniołem piekła" autora nie pamiętam. Może nie najlepsza literacko, ale obala mit romantycznych "swobodnych jeźdźców". Na szczęście nie wszystkich.

Sven Hassel ma dobre postacie :D , mimo ze czasami ubarwia, podobala mi sie zwlaszcza "Widziałem jak umierają"

Sayer i "Zapomniany zołnierz" tez polecam.

A "Wojny Iwana" nie polecam bo to bardziej psychologiczna ksiazka niz wojenne, poza tym opisuje losy rosyjskich Zydów a nie Rosjan jako takich.

"Dzieci Hitlera" Guido Knopp-a -------> baaardzo polecam , naprawde ciakawa rzecz.

Maeger Herbert "Utracony honor, zdradzona wiara. Relacja żołnierza Leibstandarte SS Adolf Hitler" ------> równiez niesamowita ksiazka i wiele ciekawostek.
 

Cvahoo

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
448
Punkty reakcji
6
Wiek
41
Miasto
Preston
Może nie najlepsza, ale świetna i na pewno w czołówce :) Po "Tai Pana" siegnąłem po lekturze bardzo dobrego "Króla szczurów", i... spodobał mi się bardziej niż "Król..." Chwała Brytyjczykom za Hongkong, Chińczycy mieli jak z pierwszej ręki uczyć się kapitalizmu.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Może nie najlepsza, ale świetna i na pewno w czołówce :) Po "Tai Pana" siegnąłem po lekturze bardzo dobrego "Króla szczurów", i... spodobał mi się bardziej niż "Król..." Chwała Brytyjczykom za Hongkong, Chińczycy mieli jak z pierwszej ręki uczyć się kapitalizmu.
I jeszcze "Rudy Orm " Bengtssona dawno czytałem ale do tej pory pozostawiła we mnie niezatarte wrażenie ! niesamowity klimat XI wiecznej europy północnej !!
 

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
" Rudy Orm" 100 % racji super. Co prawda pierwsza część nieco lepsza, ale to naprawdę świetna rzecz. Utkwił mi w głowie po niej jak wikingowie zwalczali zapalenie płuc. Aby wygrzać delikwenta umieszczali go pod pierzyną miedzy dwiema tłustymi kobietami.
 

kifer4

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2008
Posty
798
Punkty reakcji
1
Miasto
sie znamy?
Z tych zwiazanych z historia, opowiadajacych o fikcyjnych bardziej lub mniej wydarzeniach na tle historycznym to polecam ksiazki Jamesa Jonesa.


Szczegolnie "Cienka Czerwona Linie" dla tych, co sie im wojna podoba bo sie Szeregowca Ryana naogladali. Swietna akcja i ciekawe portrety psychologiczne zolnierzy, a to wszystko przy akompaniamencie japonskich mozdzierzy.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Z tych zwiazanych z historia, opowiadajacych o fikcyjnych bardziej lub mniej wydarzeniach na tle historycznym to polecam ksiazki Jamesa Jonesa.


Szczegolnie "Cienka Czerwona Linie" dla tych, co sie im wojna podoba bo sie Szeregowca Ryana naogladali. Swietna akcja i ciekawe portrety psychologiczne zolnierzy, a to wszystko przy akompaniamencie japonskich mozdzierzy.
wole : Grona gniewu Johna Steinbecka :eek:k:

niby (ale tylko niby) lewacka ale jakże prawdziwa !!
 
Do góry