GORSZA PŁEĆ?

imawoman

Bywalec
Dołączył
3 Wrzesień 2008
Posty
1 757
Punkty reakcji
139
Święty Tomasz z Akwinu wypowiedział był kiedyś takie słowa: "Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystywania do prac domowych" oraz, że jest ona "rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny". Niejaki św. Jak Chryzostom stwierdził, że "kobiety są przeznaczone głównie do zaspokajania żądzy mężczyzn".
Czy tak nas widzi Kościół? :mruga:
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Nie, tak (choć to akurat wyrwane z kontekstu i przeinaczone) was widziało średniowiecze.
Ze współczesnej nauki Kościoła można wynieść tylko wielki szacunek do kobiety.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
dzięki o to mi chodziło !!
poprzedni post skończyłeś w pół zdania !! ;)
do tego jedynie dodałbym "Maryję Królową Polski" ...
Wszak my są Słowianie u nas kobieta to bóstwo i to nie sarkazm ani ironia!!
Kobiety nie nadają się na traktory ale by wielbić szanować bo od nich zależy pomyślność naszego domu i rodziny !!
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Kobiety, a zwłaszcza te starsze, są siłą tego Kościoła bym powiedział. Wyjeżdżanie w tej sytuacji z św. Augustynem i jego porównaniami do worka łajna, to jakieś pomylenie z poplątaniem.
 
N

Nieprzenikniona

Guest
nie wiem ale kościół jest do D**Y....... :/
Tak jak Twoje wypowiedzi, pustaku.

Te cytaty nas obrażają, ale są wyrwane z kontekstu, więc nie wiadomo w jakich okolicznościach zostały wypowiedziane. Ja nie zauważyłam, żeby Kościół Katolicki nie szanował kobiet. Co innego można zaobserwować w islamie. Chodzi mi o prawo Szarijatu. Podług tego prawa, kobiety nie mają żadnych praw, muszą się podporządkować maksymalnie mężczyźnie. Nie mają prawa nawet iść koło niego drogą. Czy można coś takiego zaobserwować w naszej religii? Moim zdaniem, nie.
 

imawoman

Bywalec
Dołączył
3 Wrzesień 2008
Posty
1 757
Punkty reakcji
139
Lobo, trafne przykłady podałeś. Jednak nie do końca mnie one przekonują. Dla mnie to mało, tak samo, jak dla Ciebie mało to przytoczona słowa.

A ze św. Augustynem nie "wyjeżdżam", tylko po prostu natknęłam się na te słowa i oniemiałam. Ten pan też należy do historii Kościoła, jest z nim utożsamiany i Kościół uczynił go świętym. Nie uważam, aby temat o kobiecie, jej roli w Kościele i spojrzeniu Kościoła na kobietę był niestosowny.
Jeżeli chodzi o podane przeze mnie cytaty, to rzeczywiście jest to pewnien rodzaj prowokacji z mojej strony. Choć wielu było w historii Kościoła takich piewców ułomności kobiety, z którymi mogłabym jeszcze "wyjechać".
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Kobiety, a zwłaszcza te starsze, są siłą tego Kościoła bym powiedział. Wyjeżdżanie w tej sytuacji z św. Augustynem i jego porównaniami do worka łajna, to jakieś pomylenie z poplątaniem.
to miniona mentalność !!
należymy do kręgu kultury łacińskiej ale autonomie mamy znaczną !!
ponadto nauki Jezusa i cała historia Marii Magdaleny ...
popaprał wszystko paweł/szaweł i jego trudności życiowe (sercowe)...
a augustyny i inne inaczej mundre teologii "polepszyły" :( !!
 
P

Pawian

Guest
"Ich (kobiet) powab składa się z flegmy i krwi, z wilgoci i żółci. Gdyby ktokolwiek zastanowił się, co ukrywa się w dziurkach od nosa, w gardle i w brzuchu, doszedłby do wniosku, że są tam tylko nieczystości. A jeżeli nie możemy nawet czubkiem palca dotknąć flegmy czy kału, jak przeto możemy pragnąć obejmować worek łajna."
św. Odo opat Clumy. Widzimy tu oddalanie się od nauk Jezusa Chrystusa:"i będą ci dwoje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, ale jedno ciało.Co tedy Bóg złączył,człowiek niechaj nie rozłącza” (Mt 19,5n).
 
N

Nieprzenikniona

Guest
Pawian, i gdzie Twoja opinia? Nie mniej jednak, cytat okropny. Może jednak moja wcześniejsza teoria okazała się błędna. Biblia nadal jest w stanie mnie zaskoczyć.
 

Tendencjusz

-- . .-. -.- ..- .-. -.--
Dołączył
15 Marzec 2008
Posty
1 602
Punkty reakcji
69
A palikot powiedział... Więc platforma uważa... 

Aby zobaczyć to na przykładzie mniejszym - co sądzi supermarket o królikach? Co to jest supermarket? Czy supermarket ma w świadomości królika? Podobnie kościół jest organizacją(nie człowiekiem). Można pytać o miejsce kobiety w treściach propagowanych przez kościół, na podstawie oficjalnych stanowisk władz tej organizacji, można pytać o miejsce kobiety wg. pracowników kościoła gdzieś dalej w gałęzi. Pierwsze rozwiązanie zastosował Lobo, drugie autorka tematu. Rozsądzenie jakie podejście jest bardziej adekwatne pozostawmy statystyce. Statystyce, która prawdopodobnie potraktowałaby problem na trzeci sposób, zbierając cały mierzalny output kościoła w temacie, następnie przywiązując określone wagi, być może z użyciem dodatkowych pod-badań pomocniczych. Wreszcie dając w odpowiednim formacie upragnioną odpowiedź - która wizja jest bliższa temu, co kościół wyraża. Tu musimy założyć, że kościół wyraża wystarczająco dokładnie to co sądzi. Należy też przyjąć spójną i trafną metodologię.

Reasumując: Uważam, że nie sposób odpowiedzieć na to pytanie bez przeprowadzenia badań.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Pawian, i gdzie Twoja opinia? Nie mniej jednak, cytat okropny. Może jednak moja wcześniejsza teoria okazała się błędna. Biblia nadal jest w stanie mnie zaskoczyć.
pierwsze to - ohydne wytwór myśli teologicznej zdegenerowanego człowieka
drugie NT według Mateusza w tym nic złego i ohydnego a nawet piękne !!
Nieprzenikniona przyzwyczaj się że Pawian nie myśli i nie odpowiada on jedynie przepisuje !!!
 
P

Pawian

Guest
Pawian i gdzie Twoja opinia? Nie mniej jednak, cytat okropny. Może jednak moja wcześniejsza teoria okazała się błędna. Biblia nadal jest w stanie mnie zaskoczyć.
Moja opinia wynika z cytatów przytoczonych powyżej i mojego do nich komentarza.KrK oddalał się systematycznie od nauki Jezusa.Kobieta nie jest żadną gorszą płcią,a nawet lepszą niż mężczyzna.Dyskryminacja kobiet w Polsce jest faktem.Polskie kobiety wciąż otrzymują wynagrodzenie o 20 procent niższe niż mężczyźni za taką sama pracę.Ponieważ reprezentuję lewicowy punkt widzenia muszę zaznaczyć,że popieram likwidację dyskryminacji kobiet i ich pełne równouprawnienie.Kobiety otrzymują mniej atrakcyjne prace, ich warunki rozwoju są o wiele trudniejsze.Liberalny rząd premiera Donalda Tuska,podobnie jak PIS nie podpisał karty praw podstawowych obywatela UE gwarantujących zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji.Komentarz chyba zbyteczny?
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Moja opinia wynika z cytatów przytoczonych powyżej i mojego do nich komentarza.KrK oddalał się systematycznie od nauki Jezusa.Kobieta nie jest żadną gorszą płcią,a nawet lepszą niż mężczyzna.Dyskryminacja kobiet w Polsce jest faktem.Polskie kobiety wciąż otrzymują wynagrodzenie o 20 procent niższe niż mężczyźni za taką sama pracę.Ponieważ reprezentuję lewicowy punkt widzenia muszę zaznaczyć,że popieram likwidację dyskryminacji kobiet i ich pełne równouprawnienie.Kobiety otrzymują mniej atrakcyjne prace, ich warunki rozwoju są o wiele trudniejsze.Liberalny rząd premiera Donalda Tuska,podobnie jak PIS nie podpisał karty praw podstawowych obywatela UE gwarantujących zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji.Komentarz chyba zbyteczny?
kobiety na traktory !!!
kobiety-na-traktory1.jpg

i jeszcze :
 

Attachments

  • dzien_kobietna_170mm.jpg
    dzien_kobietna_170mm.jpg
    17,5 KB · Wyświetleń: 47

vivere

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2007
Posty
1 891
Punkty reakcji
7
ponadto nauki Jezusa i cała historia Marii Magdaleny ...
Maria Magdalena była najbliższa sercu Chrystusa ze wszystkich apostołów.Ciekawe dlaczego jej mała Ewangelia nie została włączona do Biblii.Może przez ten fragment:

Str.8.15-23.Bądźcie czujni i nie pozwólcie nikomu, by zwiódł was,mówiąc:»Tu on jest« lub »Jest tam«,albowiem to w was mieszka Syn Boży.Idźcie doń, albowiem ci, którzy go szukają, znajdą go.Idźcie i głoście Ewangelię o Królestwie”.

Z tej ewangelii wynika bardzo ważna prawda,że Syn Boży mieszka w nas,trzeba iść do niego,a nie do np.Eucharystycznego Jezusa,który mieszka w Przenajświętszym Sakramencie.Niewygodna prawda.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Maria Magdalena była najbliższa sercu Chrystusa ze wszystkich apostołów.Ciekawe dlaczego jej mała Ewangelia nie została włączona do Biblii.Może przez ten fragment:

Str.8.15-23.Bądźcie czujni i nie pozwólcie nikomu, by zwiódł was,mówiąc:»Tu on jest« lub »Jest tam«,albowiem to w was mieszka Syn Boży.Idźcie doń, albowiem ci, którzy go szukają, znajdą go.Idźcie i głoście Ewangelię o Królestwie”.

Z tej ewangelii wynika bardzo ważna prawda,że Syn Boży mieszka w nas,trzeba iść do niego,a nie do np.Eucharystycznego Jezusa,który mieszka w Przenajświętszym Sakramencie.Niewygodna prawda.
wiesz vivere dla mnie nie ma różnic między apokryfami a regularnym NT nie jestem katolikiem wiec łatwiej mi czerpać z jednego i drugiego ...
jednakże nasza kultura zdominowana została przez przekaz nowotestamentowy i rewelacje pawła/szawła tak wiec mam swoje zdanie a reszta to i tak musztarda po obiedzie ...
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Więc może tak.
Najpierw zanalizujmy tekst, który przytoczył Pawian. (Widzisz Pawianie, czasami zaznaczasz, ze kogoś cytujesz, da się)
To nie jest obraza kobiety w intencji autora, choć jest nią dla dzisiejszego odbiorcy. Pisane to było w bardzo patriarchalnym otoczeniu kulturowym i autor nie liczył nawet, że jakaś kobieta to będzie czytać. Tekst jest w duchu ascetycznym. Ma pokazać nicość ciała i przyjemności cielesnych. Czego pożądali mężczyźni i co trzeba im było obrzydzić?
W tym duchu są podobne teksty z tego okresu i nie doszukiwałbym się treści, których tam nie ma.
Drugi problem, to sprawa pierwotnego wyniesienia kobiet, których pozycja w patriarchalnej starożytności była drugorzędna. Jezus zaś głosił, że przed Bogiem wszyscy są równi. Początkowo był to ważny element chrześcijaństwa. Kobiety zajmowały we wspólnotach miejsce równorzędne z mężczyznami, podobnie było tez z niewolnikami, którzy wcześniej nie mieli żadnych praw. Wśród chrześcijan zaś mogli zajść wysoko (np. Hermas, autor "Pasterza" był niewolnikiem). Wiemy, ze kobieta mogla być apostołem.
Oczywiście Chrześcijanie nie walczyli o rewolucje społeczną. Nie wiadomo nic, aby w tamtym okresie walczyli o zniesienie niewolnictwa czy równouprawnienie kobiet. Im chodziło o Królestwo Boże, nie z tego świata. Mimo to, nastąpiła reakcja ze strony osób, którzy tego stanu zaakceptować nie mogli. Pierwotny charakter chrześcijaństwa rzeczywiście uległ pewnej zmianie. Wiem Dirk, że to nie pasuje do Twojej uknutej sprytnie teorii, ale wbrew pozorom, Paweł jest tu czysty. Jego pisma są dwuznaczne w tym względzie, a wszystko wskazuje na to, że reakcja patriarchalna nastąpiła trochę później. Wiemy prawie na pewno, że pisma Pawła noszą tez ślady pióra jego następców i uczniów. Prawdopodobnie wtedy pojawiły się wzmianki zaniżające pozycje kobiet w Kościele. Bardziej zgodne z ówczesnymi zwyczajami niechrześcijan. Wtedy tez zaczęto deprecjonować postać Marii Magdaleny i pojawiła się sugestia, że byłą to tylko jakaś wdzięczna Jezusowi nierządnica, a nie jedna z uczniów.
Ogólnie jednak trzeba przyznać, że duch ewangelii się przebił. Dzisiejsza pozycja kobiet, na tle wszystkich patriarchalnych kultur świata. (Chiny, Islam) tylko w kulturach kształtowanych przez Chrześcijaństwo zdołała się przebić i dziś kobieta ma pozycje wysoką. Oczywiście umożliwiło to pójście dalej, i cały ruch feministyczny, który chce postawić świat na głowie i zafundować nam matriarchat. Ale cóż? O normalność bardzo trudno.
 
P

Pawian

Guest
Dirk,dzięki za wspaniałe plakaty!Chyba nie jesteś przeciwny niesieniu u nas dyskryminacji kobiet czy też modernizacji zacofanego rolnictwa?Lobo,postępu społecznego nie da się zatrzymać.To że jakiś dziwak lubi wygłaszać najbardziej wsteczne,aspołeczne i jaskiniowe poglądy żeby wszystkich wnerwić nie przejmowałbym się tym.Ciekawe,że Imawoman oraz Nieprzenikniona zamilkły i nie odpowiadają.
 
Do góry