Elementarne błędy na temat Imienia Bożego

vengo

Nowicjusz
Dołączył
28 Maj 2009
Posty
663
Punkty reakcji
0
greggxx napisał:
Moje pytanie jest proste.......natomiast twoja odp.jest wieloznaczeniowa.....wiec sprecyzuj...jakie wyobrażenie u ciebie ma byt absolutny.
"ABSOLUT (łac. absolutus -- zupełny, doskonały, bezwzględny, bezwarunkowy) -- to, co pod żadnym względem nie jest uwarunkowane ani ograniczone; byt pierwotny, niezależny, samoistny, posiadający w sobie rację swego istnienia i swoich kwalifikacji, pełnia bytu, pełnia doskonałości."

No właśnie o to chodzi, jest wieloznaczeniowa. Szczegółów i sprecyzowania szukam w Biblii. Jestem otwarty na wszystkie propozycje. To chyba nie poganin ma sobie formować wizję Boga...
Vengo, no proszę Cię, nie rozdrabniajmy się. To Biblia ma mi udzielić odpowiedzi jaki jest Bóg.
Chcesz mi powiedzieć, że definicja biblijnego Boga zależy ode mnie? Mam sobie założyć na wstępie jaki jest Bóg, a potem szukać potwierdzenia tego mojego, subiektywnego obrazu w Biblii? Nie wiedziałem :)
Jeśli jesteś zwolennikiem takich rozwiązań, nie jesteś za obiektywnym podejściem do Biblii, to oczywiście nie oczekuję od Ciebie jakichkolwiek odpowiedzi. Mówiąc krótko, nie będę się wtrącał :)
chcesz rozmawiać o Bogu Biblii a wklejasz z wiki filozoficzne pojęcia .......czy zgadzasz się z tym co wkleiłeś?.....stąd moje pytanie wypłynęło
no i jak termin transcendens , pogodzić z Bogiem Biblii Który dał się poznać swym wiernym?
===więc zdecyduj się ,jakie masz wyobrażenie Boga?===filozoficzne ?
------
poznanie twojego stanowiska w temacie- Bóg Biblii-nie jest rozdrabnianiem się lecz informacją niezbędną do ukierunkowania dyskusji.....o ile taka ma mieć sensowny wydźwięk....
 

greggxx

Stały bywalec
Dołączył
1 Marzec 2011
Posty
580
Punkty reakcji
153
vengo napisał:
chcesz rozmawiać o Bogu Biblii a wklejasz z wiki filozoficzne pojęcia .......czy zgadzasz się z tym co wkleiłeś?.....stąd moje pytanie wypłynęło
To jest chyba oczywiste, że ja jako niewierzący mam ogólne pojęcie o absolucie. Temu przecież nie można się dziwić. Dlatego (zacytuję sam siebie):


greggxx napisał:
Szczegółów i sprecyzowania szukam w Biblii. Jestem otwarty na wszystkie propozycje. To chyba nie poganin ma sobie formować wizję Boga...
Ale dobra, widzę, że to do niczego nie prowadzi, choć inni nie mają z tym problemów, ale ok. Tak, rozmawiajmy tylko o Bogu Biblii. Na jej podstawie. Bez jakichkolwiek podtekstów. Moje wyobrażenie boga nie ma w tym momencie nic do rzeczy, ponieważ to nie ja tutaj rozdaję karty, tylko autorzy Biblii. Wielu ateistów nawracało się tylko dzięki Biblii, bez wstępnych założeń co do istoty boga/bogów, absolutu itd. Więc coś musi w tym być.



vengo napisał:
no i jak termin transcendens , pogodzić z Bogiem Biblii Który dał się poznać swym wiernym?
Termin ten istnieje również w teologii biblijnej.



vengo napisał:
poznanie twojego stanowiska w temacie- Bóg Biblii-nie jest rozdrabnianiem się lecz informacją niezbędną do ukierunkowania dyskusji.....o ile taka ma mieć sensowny wydźwięk....
Przecież Biblia mówi o jednej wizji Boga i moje zdanie ma tutaj bardzo małe znaczenie. Bo jeśli moja prywatna wizja jest inna niż tam zapisana, to w świetle Biblii jest fałszywa. Na tym polega obiektywne spojrzenie na Biblię. Pozostańmy przy nim. Dział to "religia", temat jest o Biblii, o JHWH, więc nie wykraczajmy poza te ramy.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
vengo napisał:
4)nie,Danielu mylisz sie.........Żydzi rownież uznają tetragramu jako imię najświętsze swojego BOga.
Ale ja do tetragramu nic nie mam.
Ja pisałem o "Jehowie" - slowie, które nie występuje w Biblii i znaczenie tego imiona nie jest żadne.
Zatem przekaz Biblii został zafałszowany zarówno przez tych ludzi z 9-10 wieku, którzy wymyślili sobie te formy imion mające w sobie cały lub część tetragramu jak i zafałszowany przez te religie, które powielają ten fałsz.
Świadkowie Jehowy są jedną z tych religii.
 

benjamin.szot

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2012
Posty
555
Punkty reakcji
1
Gdyby użytkownik danielr9 znał sposób odczytywania pisma spółgłoskowego zwany אֵם קְרִיאָה to wiedziałby, że Żydzi w IX wieku piszący w manuskryptach hebrajskich Imię Boga Wszechmocnego JEHOWAH - nie wymyślili sobie tej formy !
 

vengo

Nowicjusz
Dołączył
28 Maj 2009
Posty
663
Punkty reakcji
0
danielr9 napisał:
4)nie,Danielu mylisz sie.........Żydzi rownież uznają tetragramu jako imię najświętsze swojego BOga.
Ale ja do tetragramu nic nie mam.
Ja pisałem o "Jehowie" - slowie, które nie występuje w Biblii i znaczenie tego imiona nie jest żadne.
Zatem przekaz Biblii został zafałszowany zarówno przez tych ludzi z 9-10 wieku, którzy wymyślili sobie te formy imion mające w sobie cały lub część tetragramu jak i zafałszowany przez te religie, które powielają ten fałsz.
Świadkowie Jehowy są jedną z tych religii.
....zahaczyles ogromny temat..pt.czy powinno sie tłumaczyć biblie na inne języki!....
a może tylko chodzi ci konkretnie o imię BOGA?...a już SYNA nie?
 

vivere

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2007
Posty
1 891
Punkty reakcji
7
danielr9 napisał:
4)nie,Danielu mylisz sie.........Żydzi rownież uznają tetragramu jako imię najświętsze swojego BOga.
Ale ja do tetragramu nic nie mam.
Ja pisałem o "Jehowie" - slowie, które nie występuje w Biblii i znaczenie tego imiona nie jest żadne.
Zatem przekaz Biblii został zafałszowany zarówno przez tych ludzi z 9-10 wieku, którzy wymyślili sobie te formy imion mające w sobie cały lub część tetragramu jak i zafałszowany przez te religie, które powielają ten fałsz.
Świadkowie Jehowy są jedną z tych religii.
Napisałem nowy temat o prawdziwym znaczeniu Tetragramu Runicznego,który nie jest wyrazem.Run nie można zastępować martwymi literami JHWH,it,bo to jest fałszowanie prawdy o Bogu Ojcu-Matce.
 

vengo

Nowicjusz
Dołączył
28 Maj 2009
Posty
663
Punkty reakcji
0
geggxx napisał;
To jest chyba oczywiste, że ja jako niewierzący mam ogólne pojęcie o absolucie. Temu przecież nie można się dziwić.
ja nie dziwię się tylko dopytuję, dlaczego posługujesz się filozoficznymi terminami i podpierasz dedukcję mitologią;w zrozumieniu Boga biblii.....


Ale dobra, widzę, że to do niczego nie prowadzi, choć inni nie mają z tym problemów, ale ok. Tak, rozmawiajmy tylko o Bogu Biblii. Na jej podstawie. Bez jakichkolwiek podtekstów. Moje wyobrażenie boga nie ma w tym momencie nic do rzeczy, ponieważ to nie ja tutaj rozdaję karty, tylko autorzy Biblii. Wielu ateistów nawracało się tylko dzięki Biblii, bez wstępnych założeń co do istoty boga/bogów, absolutu itd. Więc coś musi w tym być.
nie tylko ateiści nawracają się dzięki studiowaniu biblii.....ty wysnuwałeś porównania z mitologii , więc jakoś takoś sobie kombinujesz

vengo napisał:
no i jak termin transcendens , pogodzić z Bogiem Biblii Który dał się poznać swym wiernym?
Termin ten istnieje również w teologii biblijnej.
taaak?....podaj źódło






Przecież Biblia mówi o jednej wizji Boga i moje zdanie ma tutaj bardzo małe znaczenie. Bo jeśli moja prywatna wizja jest inna niż tam zapisana, to w świetle Biblii jest fałszywa. Na tym polega obiektywne spojrzenie na Biblię. Pozostańmy przy nim.
samo to, że akceptujesz przekaz biblijny i pomniejszasz własne zdanie, swiadczy o uznaniu biblii za wiarygodne źrodlo


greggxx napisał:
Dział to "religia", temat jest o Biblii, o JHWH, więc nie wykraczajmy poza te ramy.
więc pytaj


vivere napisał:
Napisałem nowy temat o prawdziwym znaczeniu Tetragramu Runicznego,który nie jest wyrazem.Run nie można zastępować martwymi literami JHWH,it,bo to jest fałszowanie prawdy o Bogu Ojcu-Matce.
Bogu Ojcu-Matce?........nie znam tego terminu w biblii......więc, nie wypowiadam się w tej dyskusji


vengo napisał:
geggxx napisał;

To jest chyba oczywiste, że ja jako niewierzący mam ogólne pojęcie o absolucie. Temu przecież nie można się dziwić.
ja nie dziwię się tylko dopytuję, dlaczego posługujesz się filozoficznymi terminami i podpierasz dedukcję mitologią;w zrozumieniu Boga biblii.....




Ale dobra, widzę, że to do niczego nie prowadzi, choć inni nie mają z tym problemów, ale ok. Tak, rozmawiajmy tylko o Bogu Biblii. Na jej podstawie. Bez jakichkolwiek podtekstów. Moje wyobrażenie boga nie ma w tym momencie nic do rzeczy, ponieważ to nie ja tutaj rozdaję karty, tylko autorzy Biblii. Wielu ateistów nawracało się tylko dzięki Biblii, bez wstępnych założeń co do istoty boga/bogów, absolutu itd. Więc coś musi w tym być.
nie tylko ateiści nawracają się dzięki studiowaniu biblii.....ty wysnułeś porównania z mitologii , więc jakoś takoś sobie kombinujesz:)

vengo napisał:
no i jak termin transcendens , pogodzić z Bogiem Biblii Który dał się poznać swym wiernym?
Termin ten istnieje również w teologii biblijnej.
taaak?....podaj źódło







Przecież Biblia mówi o jednej wizji Boga i moje zdanie ma tutaj bardzo małe znaczenie. Bo jeśli moja prywatna wizja jest inna niż tam zapisana, to w świetle Biblii jest fałszywa. Na tym polega obiektywne spojrzenie na Biblię. Pozostańmy przy nim.
samo to, że akceptujesz przekaz biblijny i pomniejszasz własne zdanie, swiadczy o uznaniu biblii za wiarygodne źrodlo


greggxx napisał:
Dział to "religia", temat jest o Biblii, o JHWH, więc nie wykraczajmy poza te ramy.
więc pytaj
vivere napisał:
Napisałem nowy temat o prawdziwym znaczeniu Tetragramu Runicznego,który nie jest wyrazem.Run nie można zastępować martwymi literami JHWH,it,bo to jest fałszowanie prawdy o Bogu Ojcu-Matce.
Bogu Ojcu-Matce?........nie znam tego terminu w biblii......więc, nie wypowiadam się w tej dyskusji
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
benjamin.szot napisał:
Gdyby użytkownik danielr9 znał sposób odczytywania pisma spółgłoskowego zwany אֵם קְרִיאָה to wiedziałby, że Żydzi w IX wieku piszący w manuskryptach hebrajskich Imię Boga Wszechmocnego JEHOWAH - nie wymyślili sobie tej formy !
poziom powagi tego pisma można łatwo zweryfikować prostym pytaniem:
Dlaczego nie używali oni jednej formy imienia Boga tylko pisali o kilku? Czyżby uprawiali wielobóstwo?
A może sami do końca nie wiedzieli co czynią z tetragramem?
Jehowah pojawia się wśród tych form ale jest najrzadziej stosowaną i dziwi mnie to, że uparłeś się właśnie na tej formie.
Tzn że najpierw poznałeś Świadków Jehowy którzy Ciebie do tej formy przekonali z wiadomych politycznych celów i teraz Ty dopasowujesz całą dotychczasową teologię do tych doktryn nieprawdaż?
 

greggxx

Stały bywalec
Dołączył
1 Marzec 2011
Posty
580
Punkty reakcji
153
vengo napisał:
ja nie dziwię się tylko dopytuję, dlaczego posługujesz się filozoficznymi terminami i podpierasz dedukcję mitologią;w zrozumieniu Boga biblii.....
Podpieram na podstawie Twoich teorii. Póki co nie odpowiedziałeś mi na moje pytania z początku dyskusji. Jak mi odpowiesz, będę mógł Twoją interpretację odnieść do Biblii.



vengo napisał:
nie tylko ateiści nawracają się dzięki studiowaniu biblii.....ty wysnuwałeś porównania z mitologii , więc jakoś takoś sobie kombinujesz
Jeśli mi sugerujesz wiarę w boga i w półboga na podstawie Biblii, to powiedz mi do czego mam to porównać?
Odpowiedz na moje pytania, oświeć mnie. Uznajesz Jezusa za półboga lub "innego" boga?
Przepraszam za moje wnioski, ale musisz mnie zrozumieć, jeśli nie zajmujesz konkretnego stanowiska i unikasz jasnych i klarownych odpowiedzi, to siłą rzeczy wyrabiam sobie pewne wyobrażenie o tym, w co Ty jako osoba opierająca się na Biblii, wierzysz. Rozwiej wszelkie wątpliwości.



vengo napisał:
taaak?....podaj źódło
http://www.theopedia.com/Transcendence_of_God
http://www.biblegateway.com/resources/ivp-nt/Provision-Worship-Gods-Transcendence



vengo napisał:
Dziękuję :)
No to przejdzmy do konkretów :)
Nie odniosłeś się jeszcze do tych moich wypowiedzi:



greggxx napisał:
To czysta logika. Do tego podparta Biblią. To nie ja, tylko chrześcijanie w to wierzą. Dlatego się pytam jakie jest Twoje zdanie w temacie, bo prezentujesz inny pogląd. Chcę poznać Twoje argumenty i punkt widzenia. Benjamin używa ekspertów, których później nazywa wariatami więc może Ty napiszesz coś sensownego. Interesują mnie różne interpretacje Biblii. Jezus w Biblii przedstawiany jest jako niestworzenie, jest masa fragmentów, które o tym mówią. Mamy Boga i Stworzenie, a co jest pomiędzy? Biblia mówi o "pełni boskości", o "byciu równym Bogu", o "łonie ojca", o tym, że to coś istniało w "postaci bożej", a jak istniało w takiej postaci to czym było? Innym bogiem? Stworzonym? Przecież dobrze wiesz, że biblia to wyklucza. A jak wyobrażasz sobie Boga? Przecież Biblia mówi, że jest niematerialny, jest czymś w rodzaju ducha. A duch jest jak dym, jak woda, może być "wlany" do ciała stałego i przybrać jego kształt a mimo tego może nadal istnieć poza tym naczyniem. Bo przecież z Biblii wynika, że Bóg chciał zbawić właśnie to "naczynie". Nawet gdyby założyć, że Jezus jest częścią Boga, tak jak moja ręka jest częścią mnie, to nadal będziemy mieli do czynienia z częścią Boga, czyli w konsekwencji z nim samym. Tego nie ominiesz. Jeśli sobie tego nie uświadomisz, wejdziesz w politeizm. Bóg/JHWH i jego syn, mniejszy, niższy w hierarchii półbóg Jezus.
i
http://www.forumowisko.pl/topic/212638-jak-przetrwa%C5%82o-imi%C4%99-boga-wszechmocnego/page-31#entry3203826
Bo ani Benjamin mi nie udzielił, ani Ty nie udzieliłeś mi odpowiedzi. A to przecież podstawy wiary :)
Wyjaśnij mi naturę i pochodzenie Syna Bożego na podstawie ST i NT. Ale tak, aby nie zahaczyć o politeizm, bo Biblia go wyklucza.
 

benjamin.szot

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2012
Posty
555
Punkty reakcji
1
W okresie przed-masoreckim Hebrajczycy posługiwali się zapisem spółgłoskowym, ale znali system zwany אֵם קְרִיאָה - ( em qeria' - dosł. macierz odczytu ) łac. mater lectionis, [ l.mn matres lectionis ], który pozwalał na odczytanie takiego tekstu. Według tego systemu א ( alef ), ה ( he ), ו ( waw ) oraz י ( yod ) pełniły również rolę zapisu samogłoskowego.
Manuskrypty z Qumran potwierdzają, że można było odczytać Tetragram jako J-eH-U-A ( Jehouah ) [ostatnie he - było zanikające ] co stanowiło odpowiednik późniejszego masoreckiego zapisu JeHoWaH.

Potwierdzają to dzisiaj manuskrypty z Qumran oraz analiza imion hebrajskich.
Pomocne w tym wypadku okazuje się imię Jozuego ( łac. Iosue ). Imię to w języku greckim brzmiące Ιησοῦς ( Iesous ) jest dokładnie takie samo jak imię Chrystusa. Wiadomo, że imię Jezus w brzmieniu hebrajskim Jehoszua zawiera w sobie skrót imienia Bożego ( 5 Moj. 1 : 38 ). W dosłownym tłumaczeniu Pism Hebrajskich na język grecki Akwili ( 128-132 ) zachowała się transliteracja ściągniętej formy imienia Jeszua - Ιησουα ( Iesoua ). Należy pamiętać, że hebrajskie he nie miało żadnego odpowiednika w języku greckim. Również szereg imion teoforycznych nawiązujących do Imienia Bożego ma w swym zapisie samogłoskę " e " po " yod " np. Jehoram ( 2 Król. 1 : 17 ), Jehonadab ( 2 Sam. 13 : 5 ), Jehonatan ( 1 Sam. 14 :6 ), Jehoszafat ( 1 Kron. 18 : 15 ), Jehohanan ( Ezdr. 10 : 28 ) . Wniosek płynący z tego pozwala ustalić, że w Imieniu Bożym pierwszą samogłoską po " yod " było " e ".

Dlaczego zatem w Kodeksie z Aleppo oraz Kodeksie Leningradzkim B19 A jest siedem różnych rodzajów punktacji masoreckiej w przypadku Tetragramu ?
Zazwyczaj jest forma Jehwah ( samogłoski : szwa proste - e oraz qamac - a np. Jeremiasza 1 : 2), spotykana jest też forma Jehowih ( samogłoski : szwa proste - e, holem - o oraz hireq - i np. 1 Król. 2 : 26 ). Jest forma Jehowah ( np. Ezechiela 3 : 12 z samogłoskami : szwa proste - e, holem - o, oraz qamac - a ). Ale jest też zapis Jehowih ( samogłoski : hatef-segol - e, holem - o, oraz qamac - a np. Sędziów 16 : 28 ). Można znaleźć też formę Jahwah ( samogłoski : hatef-patah - a oraz qamac - a np. Psalm 144 : 15 choć też np.w Psalmie 144 : 3 jest forma Jehowah z samogłoskami : szwa proste - e, holem - o, oraz qamac - a ).
W kodeksie B19A spotkać można także formę Jehwih ( samogłoski : szwa proste - e oraz hireq - i np. Ezechiela 24 : 24; 23 : 24 - choć w Kodeksie z Aleppo jest w tym miejscu Jehowih ) oraz zapis Jehwih ( samogłoski : hatef-segol - e oraz hireq - i np. Genesis 15 : 2, 8 tylko w Kodeksie B 19A , gdyż ta część Tory nie zachowała się w Kodeksie z Aleppo ).

Na podstawie analiz porównawczych można powiedzieć, że w wielu przypadkach mamy błędy, które uszły uwagi kopistów. Przy porównaniu Kodeksu Leningradzkiego z Kodeksem z Aleppo widać np. że skrybowie przepisujący tekst opuszczali samogłoskę holem czyli - o zapisywaną jako kropka nad waw.
Zdaniem Nehemiasza Gordona - ( przedstawiciela ortodoksyjnych Żydów karaimskich, pochodzącego z rodziny rabinów, po dogłębnych studiach na Uniwersytecie w Jerozolimie i badaniu zwojów znad Morza Martwego ) - opuszczanie holem czyli samogłoski - o przez kopistów było celowe, aby zasygnalizować czytającemu Torę, że Święte Imię jest zapisane w sposób niekompletny i nie należy je wymawiać. Stąd też pojawiła się forma Jehwah oraz Jehwih. Nie da się ukryć, że liczba zgłosek tworzących tą formę wynosi sześć, a liczba sześć oznaczała dla Hebrajczyków niedoskonałość. Doskonałość oznaczała liczba siedem - a Święte Imię było doskonałe i stąd forma JEHOWAH posiadająca siedem zgłosek jest zupełna.

Skąd się więc wzięła forma Jahwah יֲהוָ֥ה ? Forma ta występuje tylko w Kodeksie Leningradzkim B19A w Psalmie 144 : 15 natomiast w tym samym miejscu w Kodeksie z Aleppo występuje forma Jehwah יְהוָ֥ה
Można z tego wywnioskować, że jest to błąd kopistów, którzy do szwa prostego czyli samogłoski e dodali z niewiadomych przyczyn kreskę poziomą tworząc w ten sposób hatef-patah czyli samogłoskę a. Należy pamiętać, że Kodeks Leningradzki powstał kilkadziesiąt lat później po Kodeksie z Aleppo.
Również błąd widać w Psalmie 144 : 3 w Kodeksie Leningradzkim w zapisie Imienia Bożego, gdzie występuje forma Jehwah יְהוָ֗ה natomiast w Kodeksie z Aleppo mamy formę יְהֹוָה Jehowah. Samogłoskę o zwaną holem w Kodeksie Leningradzkim potraktowano więc jak znak toniczny ( cantillation ) zwany rebia. Z wyglądu jest bardzo podobny do holem z tą jednak różnicą, że zapisywano go nie jak okrągłą kropkę, lecz w kształcie rombu. Niejednokrotnie spotyka się ten właśnie błąd kopistów, którzy holem traktują jako rebia.

Pozostaje jeszcze kwestia skąd się wzięła forma Jehowih.
Otóż, faktem jest, że jeśli tytuł Adonaj poprzedzał Tetragram to wokalizacja przybierała formę Jehowih ( np. Ezechiela 25 : 3 ). Świadczy to o tym, że Imię Boże było żywe w języku hebrajskim i nie było sztywną formą.
Zapis z kolei formy Jehowih raz poprzez szwa proste - czyli samogłoskę - e ( 1 Król 2 : 26 ), a innym razem poprzez szwa złożone czyli hatef-segol w księdze Sędziów 16 : 28 , zaprzecza w tym wypadku opinii, że pod yod czyli spółgłoską niegardłową nie pisano szwa złożone.
Widać w tym wypadku, że bardziej istotne dla skrybów było brzmienie Imienia Bożego niż nawet zasady zapisu.

Wszystko więc wskazuje na to, że Święte Imię Boże zapisywano w formie podstawowej jako JEHOWAH i odczytywano Jehouah jako że hebrajskie waw odpowiada w wymowie polskiej spółgłosce " ł " .
Bez względu na to co jeszcze pokaże przyszłość pewne jest już dzisiaj, że forma Jahweh jest formą niepoprawną utworzoną sztucznie na podstawie pronuncjacji samarytańskiej i greckiej.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
benjamin.szot napisał:
Manuskrypty z Qumran potwierdzają, że można było odczytać Tetragram jako J-eH-U-A ( Jehouah ) [ostatnie he - było zanikające ] co stanowiło odpowiednik późniejszego masoreckiego zapisu JeHoWaH.
To jest jakiś nonsens! Co to za bzdury!
Przecież z tekstów z Qumaran wiemy, że form JHWH było cała masa....sami qumarańczycy nie wiedzieli jak oddać tetragram.
W tych fragmentach tekstów z Qumaran w miejscach tetragramu wstawiono kropki.
Zwój A Izajasza z groty I (33,7 w dodatku powyżej linii Iz 40,7)
• 4 Q Sam 1,3 (odpowiednik 1 Sm 25,31)
• 4 Q Sam 3,7 (odpowiednik 2 Sm 15,8)
• 4 Q Testim (4 Q 175) 1,19 (odp. Wj 20,21b w odmianie samarytańskiej i Pwt 33,11)
• 4 Q Tanh (4 Q 176) 1-2 i 6.7.9. (odp. Iz 40,1-5)
• 4 Q Tanh 1-2 ii 3 - (odp. Iz 49:14).
• 4 Q Tanh 8-11, 6.8.10
W greckich tekstach qumarańskich mamy wiele innych form jak np. zachowany do dziś papirus II pochodzący sprzed 200 lat przed Chrystusem posiada formę Kyrios.
Qumarański tekst księgi kapłańskiej zawiera formę IAO
Boga nazywano też Adonaj....wszystkie fragmenty Septuaginty jakie posiadamy zawierają formę Kyrios.
To są Oryginały sprzed istnienia Chrześcijaństwa!

A Ty masz tutaj czelność cytować dzieła żydowskich przekładów 1000 lat po Chrystusie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Puknij się w głowe.



benjamin.szot napisał:
Można z tego wywnioskować, że jest to błąd kopistów
oooo...tu nagle błąd?



benjamin.szot napisał:
Również błąd widać w Psalmie 144 : 3 w Kodeksie Leningradzkim
Tu też błąd?

To po jasną cholerę cytujesz te dzieła????????????????????
Zaglądnij do faktów i zajmij się faktami historycznymi a nie rozumuj Świat poprzez Dzieła Świadków Jehowy.
Wystarczy zaglądnąć do Waszej broszurki "Imię Boże..." w której można przeczytać, że dopiero za czasów Chrześcijan zaczęto usuwać Imię Boże z rękopisów Septuaginty.
To jest oczywiste kłamstwo.
Są na to jasne dowody.
 

benjamin.szot

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2012
Posty
555
Punkty reakcji
1
Drodzy Forumowicze !

To co wypisuje użytkownik danielr9 świadczy o tym, że nie ma zielonego pojęcia o języku hebrajskim i manuskryptach hebrajskich. Nie wie na czym polega metoda אֵם קְרִיאָה , bo pewnie nawet nigdy o niej nie słyszał.

Przed okresem masoreckim a więc przed 500 r. n.e. Żydzi posługiwali się metodą zwaną אֵם קְרִיאָה ( łac. Matres Lectionis ). Według tej metody litery א ( alef ), ה ( he ), ו ( waw ) oraz י ( yod ) pełniły również rolę zapisu samogłoskowego. Manuskrypty z Qumran potwierdzają, że י (yod ) było odczytywane jako samogłoska i ( lub e ), ו ( waw ) - jako samogłoska o ( lub u ), ה ( he ) - jako samogłoska a - na końcu słowa oraz א ( alef ) - przeważnie jako samogłoska a. Dzięki temu można było odczytać Tetragram jako J-eH-U-A ( Jehouah ) [ostatnie he - było zanikające ] Stanowiło to odpowiednik późniejszego masoreckiego zapisu JeHoWaH. Potwierdzają to dzisiaj manuskrypty z Qumran oraz analiza imion hebrajskich.

Różne formy gramatyczne nie przesądzają faktu, że forma JEHOWAH była powszechnie znana w środowisku żydowskim, choć ze względu na zakaz istniejący w Talmudzie uważano ją za niewymawialną. Zamiast Imienia w pełnym brzmieniu zaczęto posługiwać się substytutem ha-Szem ( Imię ) oraz Szem ha-meforasz ( Imię wyjaśnione - por. Ezdr. 4 : 18, Neh. 8 : 8 ) - co tłumaczono też jako " Imię czytane według swoich liter ". Na odczytywanie Imienia według swoich liter zwrócił szczególnie uwagę Juda Halevi ( 1075 - 1141 ), który w swoim słynnym dziele pt. Kuzari IV : 3 ( ok. 1140 r. ) napisał, że litery Tetragramu mają nadzwyczajne własności bycia matres lectionis tak że samogłoski wiążą się z innymi spółgłoskami, tak bardzo jak duch wiąże się z ciałem i sprawia że ono żyje. Wyjaśnił też on, że yod służy jak samogłoska ' i ' , waw służy jako samogłoska ' o ' , zaś he oraz alef służy jako samogłoska ' a ' .

Stąd też w pierwszym wieku, Józef Flawiusz, żydowski pisarz, napisał, że Tetragram jest napisany z czterema samogłoskami (a nie cztery spółgłoskami ) - Józef Flawiusz : Wojna żydowska V: 235. W opisie z Księgi Wyjścia 28 : 36 - 39 jest napisane, że na diademie noszonym przez arcykapłana miał być umieszczony Tetragram. Litery tworzące Tetragram były zapisane w paleo-hebrajskim i były odczytywane jako samogłoski. Poświadczyły to pisma z Qumran z I wieku. Yod służyło do identyfikacji I lub E. Waw do identyfikacji o lub u, zaś he do identyfikacji a na końcu wyrazu. Między dwoma samogłoskami he służyło do identyfikacji e. W ten sposób tworzyło samogłoskowe compositum IEOA.

Dodatkowym świadectwem jest Talmud. Tetragram jest tam określony jako " Szem Ha-meforasz " czyli Imię wyraźnie odczytane " litera po literze " - patrz : Gesenius 6567 komentarz na # 2.
Talmud zakazywał wymawiania Tetragramu według dźwięku jego liter - Sanhedryn 101a 10:01.
Wyrażenie " wymawiać Tetragram zgodnie z jego literami " oznaczało wymawianie Imienia Bożego według dźwięku, a nie według zapisu liter.

Następne niezgodne z prawdą rzeczy, które wypisuje użytkownik danielr9 to na temat Septuaginty, która okazuje się być fałszerstwem. A dlaczego ?

1. Jedna jednak rzecz obala mit Septuaginty całkowicie. Jest to werset 3 Moj. 24 :16. Powiedziano tam, że " kto bluźni Imieniu Jehowy - poniesie śmierć." Septuaginta zaś tłumaczy to : ονομαζων δε το ονομα κυριου θανατω θανατουσθω - co znaczy, że " jeśli ktoś wymawia imię Pana śmiercią umrze. "
Sprawa jest więc bezdyskusyjna. Komuś najwyraźniej przeszkadzało Święte Imię Boże JEHOWAH. Przekręcono wiec werset biblijny i Imię Boże występujące w tekstach hebrajskich zastąpiono greckim tytułem Kyrios - co znaczy Pan. Ale nie dość na tym. Komuś najwyraźniej przeszkadzało już samo wymawianie Świętego Imienia Bożego. I to jest właśnie coś co kompletnie dyskwalifikuje Septuagintę

2. Septuaginta zawiera apokryfy i to był powód dlaczego w Judei nie zaakceptowano tego tekstu. Nikt zdrowy na umyśle nie może takiego tekstu przyjąć jako tekstu natchnionego

3. JEHOWAH powiedział przez proroka Jeremiasza : " słuchajcie słowa Jehowy wszyscy Judejczycy, którzy mieszkacie w ziemi egipskiej: Oto Ja przysięgam na wielkie moje imię - mówi Jehowah - że moje imię już nigdy nie będzie wzywane ustami któregokolwiek męża judzkiego w całej ziemi egipskiej…" Jer. 44 : 26

4. Aktualne badania and Septuagintą pokazują, że nie było jednego, jednolitego tekstu - co podważa wiarygodność tego tekstu. Pisze o tim prof. Emanuel Tow professor Uniwersytety w Jerozolimie i przewodniczący Dead Sea Scrolls Foundation :
" As a result of these corrections, as far as one can tell, there were no two identical or rearly identical scrolls in existence for any book of the LXX." - Emanuel Tov : The rabbinic tradiction concerning The alternations str.9
Również Paul Kahle ( znany ekspert od Starego Testamentu), który dogłębnie zbadał Septuagintę, nie wierzy że istniała jakaś jedna, oryginalna wersja greckiego [ST].
5. Peter Ruckman w książce "Problematic Texts" - ( Problematyczne Teksty ) wyróżnia kilka greckich manuskryptów, z których powstała Septuaginta.

Oto 4 najważniejsze:

A - “Kodeks Aleksandryjski” - napisany ponad 300 lat po skompletowaniu całego Nowego Testamentu. Pomija on Księgę Rodzaju 14: 14-17; 15:1-6, 16-19, 16:6-10, Księgę Kapłańską 6:19-23, 1 Samuela 12:17-14:9, 1 Królewską 3-6 oraz Psalmy 69:19-79:10.
א - ”Kodeks Synajski” - napisany ponad 200 lat po skompletowaniu całego Nowego Testamentu. Pomija Księgę Rodzaju 23:19-24:46, Liczb 5:27-7:20, 1 Kronik 9:27-19:17, całą Księgę Wyjścia, Jozuego, 1 i 2 Samuela, 1 i 2 Królewską, Ozeasza, Amosa, Micheasza, Ezechiela, Daniela i Sędziów. Zawiera apokryfy Nowego Testamentu.
C - “Kodeks Efrema” - napisany ponad 300 lat po skompletowaniu NT. Pomija księgi Rodzaju, Wyjścia, Kapłańską, Liczb, Powtórzonego Prawa, Jozuego, Sędziów, 1 i 2 Samuela, 1 i 2 Królewską i większość ksiąg prorockich!
B - ”Kodeks Watykański" - pomija dużą część Księgi Rodzaju 1:1 – 46:28, wszystkie Psalmy 105:26-137:6, fragmenty 1 Samuela, 1 Królewską i Nehemiasza. Zawiera apokryfy Starego Testamentu.
Ciekawe, że papirusy “ Septuaginty ” w liczbie 23 ( omówione co do zawartości i daty powstania w książce ” The Christian’s Handbook of Manuscript Evidence” str.48-51, 1970 r. ) zostały spisane w okresie od 200 do 500 lat po tym jak apostoł Jan skończył Księgę Apokalipsy. Tak więc cały tekst Septuaginty to jedna wielka mistyfikacja. Cytaty więc Jezusa albo Pawła znajdujące się w greckim Nowym Testamencie zaczerpnięte z t.zw. Starego Testamentu mogą być identyczne z Septuagintą, ponieważ pochodzą z tych samych zafałszowanych manuskryptów, które są podstawą tego co dzisiaj znamy jako Septuaginta.
6. Hieronim autor Wulgaty odrzucił Septuagintę, gdyż stwierdził w ówczesnym tekście greckim brak wersetów Izajasza 11 : 1 ( cytowanego w Mt. 2 : 23 ) oraz Przyp. 18 : 4. Poróżnił się przez to z katolickim świętym Augustynem, który hebrajskiego nie znał i do znawcą tekstów biblijnych raczej nie należał, ale za tępo wierzył bez żadnego logicznego uzasadnienia w natchnienie Septuaginty. ( List LXXI )
7. Septuaginta zawiera szereg błędnie przetłumaczonych wersetów z języka hebrajskiego i nie jest to jedynie kwestia innego odczytania tekstu spółgłoskowego. Niektóre wersety Septuaginty ( LXX) noszą też wyraźnie cechy wpływów hellenistycznych jak np. Gen. 1 : 2 oraz Iz. 9 : 5 - por. Alfred Edersheim : The Life and Times of Jesus the Messiah,1886, p. 27
Ciekawą informację o tym podaje historyk żydowski prof. H. Graetz : " [ Cezar Justynian ] łudził się bowiem, że wprowadzenie do obrzędów synagogalnych przekładu greckiego, osobliwie zaś zmodyfikowanej już w duchu chrześcijańskim Septuaginty, zjedna Żydów do wiary chrześcijańskiej. " [ ściślej - należałoby powiedzieć : do wiary katolickiej ]. Nieco dalej na tej samej stronie pisze : " Justynian usiłował tedy wykorzenić tradycyjne pojmowanie Pisma Świętego na rzecz zmienionego znacznie w duchu chrześcijańskim przekładu. " - Historia Żydów , t.4, str.197.

Kler katolicki mówi obecnie, że dziś kościół zmienił swój pogląd na imię Boga ze względu na swych braci Żydów.
Niestety to nieprawda ! Fakt, że takie wyjaśnienie było podane Benedykta XVI, który abdykował. 29 czerwca 2008 r. kard. Francis Arinze prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów działając na polecenie Benedykta XVI przekazał rozporządzenie biskupom całego świata, że występujące w różnych formach w mowie i piśmie imię Boga wszechmogącego : Jahwe, Yahwe, Jahweh, Jawe, Yehowah - ma być odtąd zastępowane słowem Pan ( hebr. Adonaj, gr. Kyrios, Łac. Dominus ).
Zgodnie z dyrektywą Imię Boże ma zniknąć z przekładów Biblijnych, tekstów, modlitw, pieśni kościelnych i z liturgii słowa. W uzasadnieniu rozporządzenia zostało napisane, że Żydzi unikali wypowiadania Imienia Bożego uważając je za zbyt święte.
Nie jest to oczywiście prawdą, gdyż nie wszyscy Żydzi wyznawali taki pogląd. Na tych, którzy przestali wymawiać Imię Boże sprawdziło się proroctwo Amosa 6 : 9 -10, a cały kontekst nie wskazuje, by cieszyli się oni uznaniem Boga Wszechmocnego. Podobnie Pismo Święte mówi z naganą o tych, którzy zapominają o Jego Imieniu - Psalm 44 : 21 - 22.

Kler katolicki niestety nie z szacunku do Świętego Imienia Bożego przyjął taką postawę. Historia ujawnia, że głównym motorem napędowym była przez ponad 1600 lat wrogość do Żydów, do wszystkiego co żydowskie lub co kojarzyło się z Żydami. Taki kierunek postępowania nadał kościołowi katolickiemu faktyczny jego założyciel - pogański cezar Konstantyn, który w swoim przemówieniu często cytowanym przez historyków żydowskich powiedział jako pontifex maximus swego kościoła : " Nie miejmy nic wspólnego ze znienawidzonym narodem żydowskim " .
Te słowa stanowiły ideę przewodnią kościoła katolickiego. Antysemityzm kleru katolickiego ma swoją bardzo długą historię. Kompromitujące kler katolicki fakty - nie tak łatwo wymazać. Co więcej nawet wszyscy nie Żydzi, którzy nawiązywali do tekstów hebrajskich i Świętego Imienia Bożego byli zaciekle zwalczani przez katolicki kler. Święte Imię Boże denerwowało ich do tego stopnia, że w swoich przekładach Pisma Świętego usunęli to najważniejsze we wszechświecie Imię. Prześladowali i z nienawiścią odnosili się do wszystkich, którzy mówili, że tylko JEHOWAH jest prawdziwym Bogiem. Święte Imię Boże było i jest bardzo niewygodne dla katolickiego kleru ponieważ ujawnia, że tylko Niebiański Ojciec jest Absolutem, a to godził w dogmat trynitarny będący fundamentem katolickiej wiary.
Nienawiść do Świętego Imienia Bożego JEHOWAH - widać na każdym kroku nawet dzisiaj. Pod tym względem nic się nie zmieniło. Wystarczy przeczytać co kler na ten temat wypisuje w swoich książkach i w internecie jak za wszelką cenę chce to Imię zdyskredytować. Ich nienawiść do wszystkich, którzy się tym Imieniem posługują mówi sama za siebie.

Inwektywy użytkownika danielr9 pod moim adresem najlepiej świadczą z kim mamy do czynienia.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
benjamin.szot napisał:
To co wypisuje użytkownik danielr9 świadczy o tym, że nie ma zielonego pojęcia o języku hebrajskim i manuskryptach hebrajskich. Nie wie na czym polega metoda אֵם קְרִיאָה , bo pewnie nawet nigdy o niej nie słyszał.
Cały Twój stronicowy post to jest JEDNA WIELKA BZDURA.

Zapytam jeszcze raz bo do tej pory nie usłyszałem odpowiedzi:
Dlaczego ci "wielcy" tłumacze z Aleppo podali kilka wersji imion Boga i dlaczego "Strażnica" pisze, że tetragram został usunięty od czasów Chrześcijaństwa skoro znajdujemy fakty świadczace o tym, że forma Kyrios istniała 200 lat przed Chrystusem?
 

benjamin.szot

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2012
Posty
555
Punkty reakcji
1
BZDURY TO TY WYPISUJESZ i w dodatku świadczące o kompletnej nieznajomości języka hebrajskiego
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
benjamin.szot napisał:
BZDURY TO TY WYPISUJESZ i w dodatku świadczące o kompletnej nieznajomości języka hebrajskiego
Znowu się powtarzasz.
Nie potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie?
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
benjamin.szot napisał:
ODPOWIEDŹ JUŻ BYŁA - TRZEBA CZYTAĆ TO CO PISZĘ ! ALE Z TOBĄ DYSKUSJA SKOŃCZONA !
Nie było odpowiedzi na to pytanie, przestań ściemniać.
Wracając do słowa "Jehowa" to jest to pusta i nic nie znacząca nazwa tu się chyba zgodzimy?
 

benjamin.szot

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2012
Posty
555
Punkty reakcji
1
ŚCIEMĘ TO TY LUDZIOM PRZESTAŃ WCISKAĆ ! ZAPISZ SIĘ NA KURS JĘZYKA HEBRAJSKIEGO I DOPIERO WTEDY POUCZAJ INNYCH JAK POPRAWISZ SWĄ EDUKACJĘ !

Z TOBĄ WSZELKA DYSKUSJA SKOŃCZONA !!!
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
benjamin.szot napisał:
ŚCIEMĘ TO TY LUDZIOM PRZESTAŃ WCISKAĆ ! ZAPISZ SIĘ NA KURS JĘZYKA HEBRAJSKIEGO I DOPIERO WTEDY POUCZAJ INNYCH JAK POPRAWISZ SWĄ EDUKACJĘ !
Znajomość j. hebrajskiego nie jest potrzebna do analizy Biblii na takim poziomie, żeby rozumieć jej przekaz.
Ja korzystam z przekładów wybitnych tłumaczy j. hebrajskiego w przeciwieństwie do tego z czego Ty korzystasz czyli "Przekłady Nowego Świata" Świadków Jehowy gdzie nie ujawniono składu komisji tłumaczącej bo robili to po prostu ludzie, którzy zamiast tłumaczyć to wkładali tam swoje doktryny tak zeby pasowały do nauk Swiadków Jehowy.

Jeżeli uważasz się za osobę, która interesuje się j. hebrajskim to powinieneś PNŚ wyrzucić do kosza.
Mało tego - powinieneś zauważyć jak ludzie...jakieś 2000 lat po spisaniu Starego Testamentu uzupełniali sobie samogłoski do tetragramu i widzieć w tym jawny brak logiki i sensu.
 

benjamin.szot

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2012
Posty
555
Punkty reakcji
1
DRODZY FORUMOWICZE !

użytkownik danielr9 propaguje antysemityzm i popiera hitleryzm ! wciska wszystkim ściemę, że jest wybitnym znawcą Biblii, a tymczasem nie zna języka hebrajskiego.

Poza tym coś nie ma szczęścia do mnie i ciągle pudłuje ! Wypisuje kłamstwa na mój temat - DLA MNIE AUTORYTETEM JEST BIBLIA HEBRAICA i Biblia Grecka, a nie przekład Nowego Świata Towarzystwa Strażnica !!!
 
Do góry