żywe kamienie

jurand91

Nowicjusz
Dołączył
28 Czerwiec 2007
Posty
34
Punkty reakcji
0
Miasto
Prudnik
Nie wiecie co sie dzieje jak zywe kamienie zaczynaja zmieniac kolor na taki ciemny bo nie wiem co sie dzieje
 

froschi

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2007
Posty
46
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
na zachod
hallo hallo!! dawno mnie tu nie bylo :)
za ten czas zdazylam nakupic nowych lithopsow:))
@ jurand91 - chodzi Ci o lithopsy, ktore maja jakies 2 miesiace? mysle ze w tym przypadku to normalne ze zmieniaja kolor :)
moje tez tak maja, niektore sa nawet lekko czerwone
@ Zombianka - czytalam ze nasionka nie wyrastaja po zasianiu bo sa niedojrzale, trzeba ja przesuszyc wraz z ziemia, i za jakis czas znow zaczac podlewac.
nie wiem jak wielkie jest prawdopodobienstwo ze wyrosna ale moze warto sprobowac!
pozdrowienia dla Wszystkich!!
 

Zombianka

Nowicjusz
Dołączył
21 Marzec 2007
Posty
144
Punkty reakcji
0
witam, mnie również dawno tu nie było
Frischi dzieki za radę, spróbuję tego jeśli moja mama jeszcze tych żywych kamieni nie wyrzuciła, bo ja straciłam nadzieję, że coś z tego wyrośnie
pozdrawiam
 

froschi

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2007
Posty
46
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
na zachod
ostatnio kupilam pare nowych okazow, ale okazalo sie ze maja male biale robaczki - welnowce.
czy ktos wie jakim opryskiem mozna spryskac lithopsy zeby nic im sie nie stalo i zeby zniknely robaki?
 

jurand91

Nowicjusz
Dołączył
28 Czerwiec 2007
Posty
34
Punkty reakcji
0
Miasto
Prudnik
mi tez wlasnie nie dawno pojawily sie czarne robaki ktore nie wiem co robia bo niektore kamyki usychaja prosze podajcie jakas nazwe oprysku dla zywych kamieni
 

xymena

Nowicjusz
Dołączył
7 Marzec 2008
Posty
14
Punkty reakcji
0
Wiek
46
Witam.
Mam pytanko gdzie mozna kupic juz takie wieksze zywe kamienie???Dawno,dawno temu kupilam nasionka .Cos tam wyroslo w doniczkach... :) Ale chcialabym juz takie wieksze.Prosze o odpowiedz.Dziekuje i pozdrawiam papapap
 

xymena

Nowicjusz
Dołączył
7 Marzec 2008
Posty
14
Punkty reakcji
0
Wiek
46
Dzis dostalam od meza na Dzien Kobiet juz duze "Zywe Kamienie"sa bardzooooooooooo piekne:)
Pozdrawiam papapa
 

Exterminator

Nowicjusz
Dołączył
4 Kwiecień 2010
Posty
99
Punkty reakcji
1
Wiek
30
Miasto
Strzelin/Wrocław
Powinno się je podlewać rzadziej niż kaktusy i powinny siedzieć w bardzo mineralnej mieszance. Swojego kupiłem jakiś miesiąc temu, przesadziłem i jeszcze do tej pory nie podlałem.
 

los pomidoros

Nowicjusz
Dołączył
19 Lipiec 2010
Posty
56
Punkty reakcji
1
W 1811r podróżnik, a zarazem odkrywca tej rośliny próbował podnieść ją z ziemi , sądząc, że to ciekawy kamyk. Okazało się, że to ciekawa roślina.
 

Isztar_M

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2011
Posty
2
Punkty reakcji
0
Miasto
Katowice
Dostałam na urodziny takie właśnie żywe kamienie szczęścia :) mam je nie całe dwa tygodnie i już zaczynają rosnąć :)
Historia jest taka, że odkrywca około 1811 roku usiłował podnieść ją z ziemi na równinach, na południu Afryki, sądząc, że to kamyk. Dopiero wtedy zorientował się, że to roślina. Oczywiście zabrał ją ze sobą do Europy. Dlaczego mają miano kamieni szczęścia? Podobno życie odkrywcy zmieniło się nie do poznania na lepsze dzięki tym rośliną.

Bardzo fajne są te kamyczki, potrzebują ciepła (jak w pokoju jest bardzo wilgotno to mogą nie przetrwać) i odpowiedniego podłoża, rzadko się je podlewa w niewielkich ilościach (to akurat na + dla osób które zapominają o podlewaniu). Spomiędzy nich wyrastają kwiaty w kolorach żółtym, różowym lub białym. Jak moje zakwitną to podeślę zdjęcie :)

Można znaleźć na allegro - gdyby ktoś chciał kupić.
 

Exterminator

Nowicjusz
Dołączył
4 Kwiecień 2010
Posty
99
Punkty reakcji
1
Wiek
30
Miasto
Strzelin/Wrocław
Gdzie wyczytałaś, że potrzebują ciepła? Połowicznie, bo tylko i wyłącznie latem. Zimą powinno je się przenieść do chłodnego pomieszczenia (ok.10oC) i całkowicie zaprzestać podlewania. Jeśli zimą rosną to nikłe szanse na to aby zakwitły oraz rosnąc w tym okresie są podatniejsze na choroby, szczególnie grzybowe. Jak wyżej pisałem już - mineralne podłoże (piasek:żwir:ziemia w proporcjach 2:2:1). W sezonie podlewać najlepiej kiedy zaczną się marszczyć tylko uwaga: sukulenty marszczą się również wtedy, kiedy są przelane.
 

Isztar_M

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2011
Posty
2
Punkty reakcji
0
Miasto
Katowice
Mam informacje z pierwszej ręki od osób które mają praktyczną wiedzę w tym temacie, bo od wielu lat same hodują i sprzedają różne rośliny w tym kamienie...
 

Exterminator

Nowicjusz
Dołączył
4 Kwiecień 2010
Posty
99
Punkty reakcji
1
Wiek
30
Miasto
Strzelin/Wrocław
Sam również hoduję sukulenty już 3 rok. Sam mam kamyki jak i znam z sporo osób należących do PTMK w różnych miastach.

Z wszystkim o czym napisałaś się zgadzam, zwróciłem jedynie na temperaturę zimą gdyż zbyt wysoka może je zabić. Z podlewaniem także racja, mają wrażliwe korzenie i niektórzy sadzą je do czystego żwiru, ale wtedy trzeba już do każdego podlania dodawać nawóz.

Nie każdego praktyka jest dobra, ale każdy wie, że teorią jedynie w piecu sobie można napalić. ;)
 

sadzonka

Nowicjusz
Dołączył
15 Listopad 2010
Posty
126
Punkty reakcji
0
ja kupiłam nasiona tych kwiatów-kamieni...ale jakoś ociągam się z wysianiem...
 
Do góry