Źródło praw opisanych w Biblii

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Nie zastanawiało was skąd Mojżesz, schodząc z góry Synaj, miał spisane wszystkie prawa, którymi powinni się kierować Izraelici, dotyczące praktycznie każdego aspektu życia? Na chwilę odrzucamy możliwość, że zostały podyktowane przez Boga...
Przecież Mojżesz był wychowywany na dworze faraona. Ciekawe jest to, że Egipt przez krótki okres czasu był państwem monoteistycznym (monoteizm próbował wprowadzić Echnaton). Przecież idea jednego Boga przypisywana Żydom jest bardzo oryginalna, nie występowała właściwie w żadnych wcześniejszych cywilizacjach. Może Mojżesz po prostu "zapożyczył" reguły stanowiące podstawy judaizmu, a w konsekwencji także chrześcijaństwa i kultury europejskiej, od Egipcjan...

Nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie, ale ten temat wydaje mi się całkiem ciekawy.
 
P

Pawian

Guest
Mojżesz po prostu zapożyczył, od Egipcjan..
Echnaton panował trzynaście lat,Wprowadził w Egipcie monoteizm który został zakazany po jego śmierci.
Kazał on czcić Atona,bóstwo solarne.Aton był tarczą słoneczną dokładniej,bogiem promieniowania żaru tarczy słonecznej uważany wówczas za emanację boga Ra(właściwego boga słońca).Niewiele mają wierzenia Egipcjan wspólnego z Judaizmem,a raczej są jego dokładnym przeciwieństwem.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Egipska księga umarłych :
"Nie grzeszyłem przeciw ludziom, nie szkodziłem poddanym, nie czyniłem nieprawości w miejscu prawdy, nie znałem zła, nie popełniałem grzechów. Nigdy nie starałem się być pierwszym ani też, by dzieła rąk poddanych moich dawano mi wobec innych ludzi, nie stałem się przyczyną nędzy biedaków, nie robiłem tego co jest wstrętne bogom. Nie oczerniałem sługi wobec przełożonego jego, nie stałem się przyczyną głodu, nie stałem się przyczyną płaczu, nie zabijałem sam ani nie kazałem zabijać, nie zadawałem cierpienia nikomu. Nie pomniejszałem ofiar w świątyniach, nie umniejszałem chlebów bożych, nie zabierałem placków duszom zmarłych. Nie oddawałem się rozpuście ani samogwałtowi..."
naprawdę nic wspólnego z Judaizmem i Dekalogiem ....
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Kurczę, nie chodzi o jakieś dokładne przepisy ale np. o koncepcję jednego Boga. Gadaliśmy o tym z facetem od filozofii dość długo, na początku wydawało mi się to kompletną głupotą i czymś w rodzaju teorii spiskowej o Żydach i Masonach rządzących światem. Później zaczął przytaczać jakieś opracowania, których ja nie jestem w stanie przytoczyć i trochę bardziej się przekonałem. Dalej wydaje się to trochę naciągane, ale było w tym jakieś logiczne rozumowanie, nie tylko bzdurne przypuszczenia. Ale może bez tych tekstów, które on miał, nie ma sensu dalej dyskutować... W takim razie sorry, jak znajdę więcej konkretów to się odezwę.
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
To pytanie do mnie, do Dirk_Struana czy do ogółu?
Przypomniało mi się co jeszcze mówił - politeizm był wiarą dla motłochu, prości ludzi potrzebowali pół-człowieka pół-krokodyla, żeby móc zwrócić się do kogoś konkretnego w konkretnej sprawie. Monoteizm (który próbował rozpowszechnić Echnaton) był wiarą dla lepiej wykształconych, wyższych ranga kapłanów (między innymi Echnatona). Mojżesz, wychowany w bliskim otoczeniu faraona, miał mieć dostęp do takiej wiary. Ale zrozumiem, jeżeli bez dowodów opartych na konkretach nie będziecie chcieli tego przyjąć do wiadomości - mi też przychodzi to z trudem ;) Trochę nietrafiony temat.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
dobrze zaczynasz poszukaj trochę więcej faktów !! :eek:k:
a Pawiankiem się nie przejmuj to trol który wielbi kłamstwo i totalitaryzm ....
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad.Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania!"

co by nie offtopować
nabiegali się Izraelici po babilonach (kodeks Hamurabiego) po egiptach (Księga Umarłych) i innych starożytnych cywilizacjach co by nie mówić na ten temat to konkluzja jest jedna : PODRÓŻE KSZTAŁCĄ !!! :]

w Judaizmie znajdziemy bukiet folkloru ,kultury i religii starożytnego świata !!
dla mnie to totalny PLUS bo jest to totalny dowód na poparcie monoteizmu i istnienie Boga (jakiego rozumiem) w ogóle !!
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Co do Echnatona, to nie przeciwstawiałbym tak jego religii ogólnie religii Egipskiej i nie przeceniał jego reformy. Religia starożytnego Egiptu nie była zwykłym politeizmem. Może wywodziła się z politeizmu, ale dokładnie tak jak było powiedziane, warstwa kapłanów ciążyła mocno ku monoteizmowi. Echnaton po prostu chciał to uregulować, trochę na żydowski sposób. Podobnie nie dawno, teologowie rozprawiali o Bogu, a lud rozmywał swoją wiarę, poprzez całe zastępy świętych. Tak samo kapłani egipscy wynosili najwyższe bóstwa ponad bóstwa pomniejsze i tworzyli z nich trójce, będącą ucieleśnieniem jednego najwyższego Boga.
Jahwe prawdopodobnie nie wywodzi się z Egiptu, bo najwyższa istota jest też obiektem kultu, prymitywnych ludów. Dochodzi tu jednak do różnych sytuacji. Ludy rolnicze tworzą rozbudowane panteony, w których dochodzi silnie do głosu kult związany z ich agrarnym charakterem i dlatego na pierwsze miejsce wysuwają się bóstwa chtoniczne, co powoduje, że kult najwyżej istoty jest marginalizowany lub zanika. . Ludy na poziomie zbieractwa-myślistwa, czy pasterskie wierzą w masę duchów i pomniejszych bożków, ale jednak zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, kult najwyższego boga jest manifestowany. U ludów stepów i pustyni, jak u Semitów, mogło dojść do wyjątkowego zubożenia panteonu, ze względu na jednostajność życia i wobec monotonności krajobrazu ważna pozycja nieba w ich kosmosie, sprawiły zapewne, że bóstwa uraniczne, miały silne znaczenie, zaś ciężkie warunki mogły dodatkowo wzmocnić kult najwyższej istoty. Jednak co mogło wpłynąć na fakt, ze w pewnym momencie Bóg stał się Bogiem zazdrosnym? Nie wiem czy wpływ Egiptu rozwiązuje tu zagadkę.

Osobiście uważam, że taki zabieg musiał mieć dwa filary. Rodzenie się czegoś na kształt filozofii racjonalizującej religię. Jeśli bowiem jest byt co może wszystko, to należy się do niego zwrócić, a resztą pogardzić (tu Egipt mógł zapłodnić Żydów i spowodować, że zaszły w dwóch kulturach zjawiska równoległe). I jednocześnie jakiś czynnik polityczny. Król czy przywódca ziemski szuka potwierdzenia swojego autorytetu we władcy nieba.
 
P

Pawian

Guest
Tora zobowiązuje Żydów do miłowania pokojowo nastawionych nie-Żydów mieszkających pomiędzy nimi, nie mniej niż siebie samych.Na tym właśnie polega etyczny monoteizm. ("Obcy mieszkający z wami, będzie dla was jak urodzony w narodzie i będziesz go kochał jak siebie samego, bo obcymi byliście w ziemi Egiptu. Ja jestem waszym Bogiem". (19:34)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
po 1 tak jak napisal dirk wiara izraelitow to konglomerat (podroze), ponadto mamy slady pierwotnego politeizmu zydow w samej biblii
(walka jahwe z rahab chociazby),
ponadto to co najczesciej uwazane jest za pluris majestatis, el=elohim, w jezyku greckim wystepuje, ale nie w starohebrajskim - starozytni zydzi prawdopodobnie nie znali takiej konstrukcji jezykowej (inne wspolczesne im ludy semickie nie znaly)
przypomne, lilith - wg kabalistow, miala tak sie nazywac 2 zona adama (ale to pomysly pochodzace dopiero z naszej ery, a wszak w akkadyjskiej mezopotamii bylo to imie (semickie!) boga/demona porywajacego dzieci, dalej mamy molocha, mamy ball-a w kilku odmianach, nawet ugaryckiej baalszeb (belzebub))
znowu mozemy wrocic do wielokrotnych przywolan kultu politeistycznego chociazby w izraelu (samarii) - drugim krolestwie
bedac w tym miejscu mozemy wspomniej ze w ugarit najwyzszymbogiem byl elyon, ktory byl nazywany rowniez: abu adami czyli ojcem ludzi
znowu w ksiedze sedziow jest mowa o tym, ze jahwe wyszedl z pol edomu (edomici?), co mogloby sugerowac, ze hebrajczycy mogli miec cos wspolnego z nimi i przybyli do kanaan (gdzie zastali miejscowe zwyczaje, rytualy, religie, ktorych jakies tam elementy przejeli)
ciekawe ze bog przemawia w ks rodzaju mowiac iz jest bogiem z betel
znowu "i macie ze sobą złote cielce, które wam, jako bogów, sporządził Jeroboam"
dlaczego dopiero krol judy ezechiasz mial zniszcyc weza miedzianego, zrobionego przez mojzesza (kilkaset lat byl)?

dlugo tak mozna
dla znajacych angielski polecam
starozytne pisma hebrajskie
http://www.ancient-hebrew.org/6_middle.html
kontekst i sens tekstu czasami troche szokujacy
moim zdaniem najciekawsze: kamien moabitow, pierotny? dekalog,

jeremiasz potepil palenie kadzidel krolowej niebios (skojarzenia?)

podsumowujac, najprawdpodobniej hebrajczycy byli pierwotnie politeistami (z przodujacym bogiem jhwh)
jak bylo dokladnie? wie sam bog.... bo nie my...
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
To, że długo po Mojżeszu nie znaczy, że wcześniej monoteizmu w Egipcie nie było - za Echnatona po prostu "wypłynął" na wierzch.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Wyświetl postUżytkownik Keehl dnia 19 grudzień 2009 - 21:57 napisał
(monoteizm próbował wprowadzić Echnaton).

Długo po Mojżeszu.
potwiedzisz to czymkolwiek?
czy podobnie ja w temacie o niewoli babilonskiej ?
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
To, że długo po Mojżeszu nie znaczy, że wcześniej monoteizmu w Egipcie nie było - za Echnatona po prostu "wypłynął" na wierzch.
Ośmioro ludzi uratowanych z potopu wierzyło w jednego Boga.
Jak długo utrzymywał się ten stan - nie wiemy.

Monoteistyczni pozostali tylko Izraelici.
Wierzyli w tego samego Boga, co uratowani z potopu.
 
Do góry