Zmiany w studenckich stypendiach na gorsze

Status
Zamknięty.

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
W nowym roku akademickim aż 50 tys. studentów może stracić pomoc finansową - akcentuje "Rzeczpospolita". Zdaniem gazety, wielu studentów może się czuć rozgoryczonych zmianą reguł, bo pula stypendiów naukowych zostanie drastycznie ograniczona.

Od 1 października br. nie będzie już stypendium za wyniki w nauce. Zastąpi je stypendium rektora. Na każdym kierunku będzie mogło je pobierać nie więcej niż 10 proc. studentów. Zmniejszą się jednocześnie fundusze na ten cel. To efekt nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym - wyjaśnia "Rz".

Dotychczas uczelnie mogły przeznaczać na stypendia naukowe połowę środków ze stypendialnej puli. Teraz na stypendia rektora przypadnie tylko 40 proc., w dodatku nie jest to kwota do podziału tylko między studentów z najwyższą średnią. Z tych pieniędzy wypłacane będą także stypendia za osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe.

źródło: onet.pl

No cóż, kolejny genialny pomysł naszego rządu...
 

27StudioPL

Nowicjusz
Dołączył
3 Styczeń 2011
Posty
416
Punkty reakcji
11
Wiek
32
Miasto
Wlkp
Nie dość, że większa ilość studentów nie umie znaleźć pracy, to jeszcze stypendia zmniejszają. Na szczęście to nie moja sprawa, więc niemam co się o co martić. Tylko nauczycielom i rektorą zwiększają pensję. Widocznie za dużo studiujących w naszym kraju.
 

Karol Marley

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
315
Punkty reakcji
6
Wiek
34
Wiesz mnie to na szczęście ominęło ,ale od tych stypendiów jest ,o wiele gorszy motyw.Chcesz spożytkować dobrze tych 3-5 studenckich lat?Musisz wziąć więcej niż jeden fakultet.Takie są realia.Problem pojawił się ,gdy ministerstwo oświaty ogłosiło ,iż każdy kolejny fakultet (pomijając pierwszy) na uczelniach państwowych będzie płatny.
@Wielkopolska
Po całości masz rację.Mamy za dużo studentów.Dążenia ku ogłupieniu narodu nasiliły się po ostatnich zmianach w MO.Wiadomo - potrzebujemy siły roboczej a nie kolejnych bezrobotnych magistrów.Po za tym naród ciemny to naród bardziej sterowalny - to pokazuje historia.Nie łudziłbym się Wloocibor sądząc ,iż to koniec.Będzie jeszcze gorzej.
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Zresztą tak naprawdę trzeba umieć kombinować... O kierunkach zamawianych chyba każdy słyszał. Nie wiem jak jest dokładnie z przyznawaniem i czy zasady ustala się odgórnie czy dana uczelnia. Ale np. na jednej uczelni w Rzeszowie ludzie (z dobrymi wynikami z matury) składają papiery na drugi kierunek, dostają się na niego i mają przyznane stypendium z racji kierunku zamawianego, a oczywiście na zajęciach nawet nie pokazują się...
 
S

Sumik777

Guest
No tak zabiorą kasę, matury będą coraz głupsze a potem narzekają, że polska młodzież nie chce się uczyć. A jeden głupi pomysł rodzi kolejny głupi pomysł.
 

ewen

Nowicjusz
Dołączył
21 Grudzień 2010
Posty
103
Punkty reakcji
2
Wiek
34
U mnie w szkole stosunkowo łatwo można było mieć stypendium. A obniżki wydatków zawsze odczuwają zwyczajni ludzie. W tym wypadku studenci, którzy często studiują dzięki tego typu pomocy.
 

konarek

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2011
Posty
15
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Ja już jestem po studiach, ale śledzę to co się dzieje i cieszę się, że mnie te wszystkie dziwne zmiany ominęły. :mruga:
Stypendium swego czasu dostawałam i pomimo, że miałam świadomość, że uczę się dla siebie, to przyznam, że możliwość otrzymania stypendium naukowego było naprawdę dużą motywacją.
 

aneta8

Nowicjusz
Dołączył
15 Czerwiec 2011
Posty
4
Punkty reakcji
0
Wiek
33
ja sowko o kierunkach zamawianych Czy ludzie będą mieli na 100% pracę? raczej nie.
Kierunki zamawiane to porażka POKL - przynajmniej w takiej formie.ale ludyie i tak beda syli na te kierunki gdyz stzpendium jest wieksze
 
Status
Zamknięty.
Do góry