zjawisko tunelowe

Pitagoras

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2009
Posty
28
Punkty reakcji
0
co o tym myślicie? czy wydaje się wam że zmieni w jakiś sposób nasze życie
czy jest to możliwe nie ma co dyskutować, trafił mi w ręce artykół w którym jest mowa o tym że 2 naukowcom udało się przemieścić jeden foton dzięki temu zjawisku
co myślicie na temat tego zjawiska
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Niby mogę wpisać w google "zjawisko tunelowe" i sprawdzić o co chodzi, ale mi się nie chce ;). Rzuć jakimś ciekawym linkiem, tym artykułem, albo sam opisz zjawisko, bo brzmi ciekawie. Proszę.
 

Pitagoras

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2009
Posty
28
Punkty reakcji
0
zamo zjawisko jest znane już od dosyć dawna a jest znane

Zjawisko tunelowe zwane też efektem tunelowym – zjawisko przejścia cząstki przez barierę potencjału o wysokości większej niż energia cząstki, opisane przez mechanikę kwantową. Z punktu widzenia fizyki klasycznej stanowi paradoks łamiący klasycznie rozumianą zasadę zachowania energii, gdyż cząstka przez pewien czas przebywa w obszarze zabronionym przez zasadę zachowania energii.

niby nic ciekawego ale jak dla mnie ciekawe jest łamanie zasady zachowania egergii, zaprzecza nam to w podstawowej teorji fizyki, albo przynajmniej pokazuje nam że jest nie kąpletna

ostatnio do tego wpadł mi artykół mówiący o przekroczeniu bariery prętkości światła przez pojedynczy foton właśnie dzięki zjawisku tunelowym
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
zamo zjawisko jest znane już od dosyć dawna a jest znane

Zjawisko tunelowe zwane też efektem tunelowym – zjawisko przejścia cząstki przez barierę potencjału o wysokości większej niż energia cząstki, opisane przez mechanikę kwantową. Z punktu widzenia fizyki klasycznej stanowi paradoks łamiący klasycznie rozumianą zasadę zachowania energii, gdyż cząstka przez pewien czas przebywa w obszarze zabronionym przez zasadę zachowania energii.

niby nic ciekawego ale jak dla mnie ciekawe jest łamanie zasady zachowania egergii, zaprzecza nam to w podstawowej teorji fizyki, albo przynajmniej pokazuje nam że jest nie kąpletna

ostatnio do tego wpadł mi artykół mówiący o przekroczeniu bariery prętkości światła przez pojedynczy foton właśnie dzięki zjawisku tunelowym

w sumie to zjawisko obserwowane stare jak świat prawie :]
w pewien sposób zaprzecza zasadzie zachowania energii,aczkolwiek w mechanice kwantowej istnieje pewne prawdopodbienstwo (równanie falowe Schrödingera ),że możliwe jest, przeniknięcie przez barierę eneergetyczną.

owy efekt tunelowy można wyjaśnić również min. na podstawie zasady nieoznaczoności.
Wynika stąd, że przez pewien krótki moment energia cząstki może wzrosnąć na tyle, że będzie większa od wysokości bariery potencjału , inaczej rzecz biorąc bedzie miec ujemną energie, dzięki temu cząstka może znaleźć się po drugiej stronie bariery, zjawisko to nie nazwiemy przenikaniem, bardziej krótkoczasowym przeskakiwaniem nad przeszkodą.

dzięki temu mamy skaningowy mikroskop tunelowy, oraz rozumiemy min. rozpad jąder pierwiastków prominoitwórcznych,.
 
Do góry