Zdzieranie głosu podczas śpiewu.

Alex241

Fantasy.
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
585
Punkty reakcji
16
Miasto
Piła
Witam,
Na wstępie chcę powiedzieć, iż nie wiem, czy taki temat powstał tutaj na forum, więc z góry przepraszam, gdyby się okazało, że jestem kolejną osobą, która próbuje zadać kolejne podobne pytanie.
Śpiewam już dość długo, nie uczęszczam na żadne dodatkowe lekcje śpiewu, bo po prostu finansowo nie jest najlepiej. Sądzę, że mój głos nie należy do tych najgorszych. Jednak mam wątpliwości co do wydobywania z siebie wysokich dźwięków. Niskie dźwięki nie sprawiają mi problemu. Podczas śpiewania tych wyższych dźwięków po kilkunastu minutach mam chrypę, która przechodzi po chwili odpoczynku. Zdaje mi się, że za bardzo wysilam głos podczas śpiewania. Nie wiem do końca jak dobrze należy śpiewać wysoko. Chciałabym pozbyć się tej chrypy, gdy śpiewam, bo jest to uciążliwe. Są na to jakieś sposoby?
+ Chciałam dodać, że oddycham przeponą.
 

Amber

zjadłabym coś..
Dołączył
16 Czerwiec 2009
Posty
942
Punkty reakcji
419
Nie jestem żadną profesjonalistką ale wiem, że jeśli śpiewasz przeponą to bardzo dobrze. Może po prostu nie dasz rady śpiewać wysoko. Wiesz jakim głosem śpiewasz? Jeśli altem do bardzo trudno wtedy wyciągnąć wysoki dźwięk a nauczyć się tego raczej nie da. Jeśli natomiast śpiewasz sopranem to kwestia ćwiczeń. Ja na przykład śpiewając sopranem nie potrafię śpiewać gdy tonacja jest dla mnie za niska. Ty być może masz na odwrót ;)
 

Alex241

Fantasy.
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
585
Punkty reakcji
16
Miasto
Piła
Dziękuję za zainteresowanie tematem. :)
Z "obserwacji" moich i innych wiem, że śpiewam altem (niektórzy twierdzą, że podchodzi do pod mezzosopran), dlatego też się zastanawiałam nad trudnością wyciągnięcia wysokich dźwięków. Jestem zadowolona z tego, że mogę porozmawiać z kimś, kto śpiewa sopranem, bo obracam się wokół dziewczyn, które śpiewają takim samym głosem, jak ja. Ale to tak nawiasem. :>

To link do piosenki, którą znalazłam niedawno i bardzo mnie się spodobała, a właściwie to spodobało mi się jej wykonanie. O takim wyciąganiu dźwięków sądzę, iż mogłabym jedynie pomarzyć.
 

Amber

zjadłabym coś..
Dołączył
16 Czerwiec 2009
Posty
942
Punkty reakcji
419
W tej piosence dziewczyna/y śpiewają właśnie bez przepony. Takie płaskie dźwięki. Przynajmniej tak mi się wydaje. Chociaż może to przez ich akcent...
Jeśli nie możesz wyciągnąć dźwięku to po prostu pomyśl nad doborem repertuaru do możliwości swojego głosu :)
 

Kaj

Nowicjusz
Dołączył
14 Styczeń 2008
Posty
294
Punkty reakcji
28
Jeśli nie możesz wyciągnąć dźwięku to po prostu pomyśl nad doborem repertuaru do możliwości swojego głosu :)
Uważam to za najlepszą opcję.

Ćwicz, jednak nie nadwyrężaj głosu. Wszystko da się wyćwiczyć, jednak małymi kroczkami, a i pewnie nigdy nie zrobisz kariery jako ktoś, kto super piszczy w operze, jednak być może uda Ci się opanować wysokie dźwięki w satysfakcjonującym Cię stopniu.
Jeśli faktycznie myślisz o śpiewaniu, polecam mimo wszystko przejść się do kogoś, kto zna się na muzyce, aby ocenił Twój głos, możliwości itd. Nawet jeśli nie masz zamiaru chodzić na regularne lekcje. :)
 

Alex241

Fantasy.
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
585
Punkty reakcji
16
Miasto
Piła
Uważam to za najlepszą opcję.
Podpisuję się pod kolegą. :)

W tej piosence dziewczyna/y śpiewają właśnie bez przepony. Takie płaskie dźwięki. Przynajmniej tak mi się wydaje.
Właśnie mam pytanie dotyczące tego, jak odróżnić śpiewanie przy pomocy przepony i bez niej? Znam sposoby, jak sprawdzić to u siebie, ale u innych czasem nie jestem w stanie odróżnić tego słuchowo. (Mój słuch muzyczny również nie należy do tych najgorszych, ale jak to mówią, praktyka czyni mistrza. :))
 

Amber

zjadłabym coś..
Dołączył
16 Czerwiec 2009
Posty
942
Punkty reakcji
419
Śpiewając przeponą głos jest mocniejszy i ma jakąś "podstawę", lepiej wybrzmiewa, "czujesz" go w całej głowie ;) Bez przepony dźwięk jest taki płytki, trudno jest też trafić w dźwięk.
Jeśli śpiewasz obserwuj swój brzuch bądź połóż na nim rękę. Podczas śpiewania, przepona napina Ci się, brzuch unosi się i opada. Ważne też jest żeby oddychać podczas śpiewania. Może dziwnie to brzmi ale wiele osób o tym zapomina i w pewnym momencie brakuje im powietrza :)
 
Do góry