Zagadki matematyczne - zabłyśnij w towarzystwie

excentryk

Nowicjusz
Dołączył
1 Maj 2005
Posty
21
Punkty reakcji
0
Składanie bibułki

Przy kolacji w restauracji. Bierzesz cieniutką, bibułkową serwetkę. Składasz na pół, jeszcze raz na pół i rzucasz od niechcenia: - Zakład, że nikomu nie uda się tego powtórzyć 20 razy z rzędu?

Zadanie nie wydaje się trudne, ale zakład jest całkowicie bezpieczny, można obstawiać najwyższe stawki. Nikomu się nie uda. Grubość serwetki po dwudziestu złożeniach sięgnęłaby... ponad 100 m! (i to nawet jeśli do zabawy użyjemy najcieńszych bibułkowych serwetek o grubości 0,1 mm). Czterdziestokrotnie złożona bibułka sięgnęłaby już Księżyca. To siła potęgowania!

Piłeczka i Ziemia

Ta zabawa wymaga rekwizytów: piłki i kawałka sznurka. Sznurkiem ciasno opasujesz piłkę. Potem mówisz: - Jeśli teraz wydłużę sznurek o metr, to oczywiście będzie odstawać od piłki. A teraz wyobraźcie sobie, że tę samą operację przeprowadzam z kulą ziemską: opasuję ją ciasno wokół równika, a potem wydłużam sznurek o jeden metr.

I zadajesz pytanie: - W którym przypadku opaska jest luźniejsza, tj. czy bardziej będzie odstawać od Ziemi, czy od piłki?

Choć wydaje się to niewiarygodne, w obu wypadkach - piłeczki i Ziemi - wydłużona o metr opaska będzie odstawać dokładnie o tyle samo - ok. 16 cm.

Wędrujące dolary

Opowiadasz historię trzech podróżnych, którzy zatrzymali się na noc w hotelu. W recepcji powiedziano im, że pokój kosztuje 30 dol. za noc. Każdy wyłożył więc po 10 dol. i udał się do pokoju. Chwilę potem recepcjonista zorientował się, że nie uwzględnił zniżki sezonowej i że powinien był pobrać jedynie 25 dol. Poprosił więc boja hotelowego, by oddał klientom 5 dol. Jadąc windą, boj oddał się rozmyślaniom: 5 dol. nie dzieli się równo na trzy, oddam więc im po dolarze, a resztę - 2 dol. - zatrzymam sobie za usługę. Tak też zrobił. W rezultacie każdy z gości zapłacił po 9 dol.

Policzmy: 3 x 9 dol. = 27 dol. Boj zabrał 2 dol. To daje razem 29 dol. A przecież na początku było 30 dol. Co się stało z brakującym dolarem?

Wyjaśnienie: Niedługo potem do hotelu trafiły dwie panie. Historia była podobna: zapłaciły 30 dol. za pokój, każda wysupłała po 15 dol. Kiedy recepcjonista zorientował się, że policzył o 5 dol. za drogo, kazał nadpłatę oddać bojowi. Ten znowu oddał klientkom tylko po dolarze, a resztę (3 dol.) zatrzymał sobie. W rezultacie każda z pań zapłaciła za noc w hotelu 14 dol.

Liczymy: 2 x 14 dol. = 28 dol. Boj zabrał 3 dol., co daje w sumie 31 dol. A że na początku było tylko 30 dol., mamy odpowiedź: nadmiarowy dolar przywędrował tutaj z poprzedniego przykładu!


Dzień urodzin

Na imprezie urządzasz zakłady, w których trzeba obstawić, czy wśród gości znajdują się dwie osoby, które mają urodziny tego samego dnia. Wydaje się, że szansa na to jest niewielka, jeśli nie jest to wesele, gdzie bawi się kilkaset osób.

Faktycznie jednak z matematycznego punktu widzenia wystarczy, aby spotkały się tylko 23 osoby, żeby prawdopodobieństwo, że dwie z nich mają urodziny tego samego dnia już przekraczało 50 proc. Dzień urodzin powinien się więc pokrywać dość często u uczestników nawet niewielkiego spotkania towarzyskiego lub np. uczniów jednej klasy. Proszę sprawdzić przy najbliższej okazji.

zrodlo: http://matura.gazeta.pl/matura/1,95098,586...warzystwie.html
 

K.N

Nowicjusz
Dołączył
1 Październik 2008
Posty
84
Punkty reakcji
0
Ciekawe. O tym hotelu słyszałem już inną wersję. A najlepsze jest to, że każdą z tych zagadek można wytłumaczyć, albo i nie - zależy z jakim towarzystwem ma się do czynienia i jak chce się zabłysnąć :D

Ale nie rozumiem tego z piłka i sznurkiem. Przecież dodając do sznurka oplatającego Ziemię tylko 1m nic nie osiągniemy. Albo ja nie potrafie czytać, albo jest tu mała nieścisłość.
 

dagus16

Nowicjusz
Dołączył
17 Grudzień 2008
Posty
39
Punkty reakcji
0
Wiek
29
Miasto
Jarocin
Wędrujące dolary :
skoro zapłacili za hotel 25dolarów a ten im oddał 3 to daje już 28 (25zapłacili 3 dostali)on wziął 2 i się zgadza !
: ) nie można liczyć 3x9 bo z początku zapłacili 10
pamiętajcie, że najpierw jest mnożenie i dzielenie póxniej dodawanie i odejmowanie czyli powino być tak
[(3x10)-5]+3+2=[30-5]+3+2=25+3+2=28+2=30
3 to oddane dolary, a 2 to napiwek dla boy'a hotelowego

[(2x15)-5]+2+3=[30-5]+2+3=25+2+3=27+3=30
2 to oddane dolary, a 3 to napiwek dla boy'a hotelowego

Zgadza się???
 

dagus16

Nowicjusz
Dołączył
17 Grudzień 2008
Posty
39
Punkty reakcji
0
Wiek
29
Miasto
Jarocin
Spoko:)
A teraz ja dodam jedną zagadkę. Ona jest na serio łatwa:)
Jaka to liczba? Po dodaniu do niej jej połowy i wyciągnięciu pierwiastka kwadratowego otrzymujemy jej połowę.
czekam na rozwiązania BB)
 
Do góry