Zadania z geografii

Status
Zamknięty.

ania503

Nowicjusz
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
114
Punkty reakcji
0
Witam, potrzebuję rozwiązania zadań z geografii. Byłabym wdzięczna gdyby ktoś mi je rozwiązał krok po kroku żebym załapała o co chodzi.(chodzi żeby też bylo rozpisane bo sam wynik to geograficzka wróci mnie z banią) Nikt mi nie pomoże bo, "Ja nie umiem tego" i "A ja też tego nie umiem" po prostu nikt nie chce pomóc. ;/ A geograficzka stwierdzila że powinniśmy to umieć i nie wytłumaczy. Jestem w kropce.. proszę o pomoc

1. Podaj godzinę i dzień tygodnia w Doniecku (39° E,48° N) , wiedząc że w Berlinie (15° E, 53° N) jest piątek, godzina 23.10

2.Oblicz, która godzina czasu miejscowego jest w Szanghaju (120° E, 30°  N) gdy w Kairze (32°  E, 30°  N) jest 5.30

3. Która godzina czasu słonecznego jest w Bostonie (42° N, 72° W) gdy w Kapsztadzie (30° S, 19° E) jest górowanie Słońca.

4.Oblicz różnicę czasu słonecznego między Rabatem (9° W,35° N) a w Mogadiszu (44° E, 3° N)

5. Jest rysunek. Postaram sie go "przerysować" na klawiaturze.

Podaj godzinę i dzień tyg w Adelaide.

Adelaide                                       180°                  Detroit

(139° E, 35° S)                                                        (83° W, 42° N)

          |                                           |                                |

          |                                           |                                | 

          |                                           |                                 |

   ...............                            ...................                       5.10 Wtorek




p.s. mam to  zrobić na piątek 19.02. 
 

grider

Nowicjusz
Dołączył
13 Luty 2010
Posty
48
Punkty reakcji
0
Wszystko sprowadza się do jednego obliczenia. Jeśli chcesz obliczyć czas słoneczny to potrzebne Ci są długości geograficzne, czyli patrzysz na literki E i W. Jeśli dwie dane miejscowości są po przeciwnej stronie równoleżnika 0 stopni to ich szerokości dodajesz, jeśli po tej samej to odejmujesz. Wiedząc że 1 stopień szerokości geograficznej to 4 minuty, mnożysz otrzymany wynik razy 4 minuty i już masz różnice czasową.
Piszę trochę zawile, więc postaram się na przykładzie nieco wyjaśnić. Weźmy pierwsze zadanie..

Donieck - 39 stopni E
Berlin - 15 stopni E
Ta sama półkula więc szerokości odejmujemy: 39-15=24, czyli rozciągłość wynosi 24 stopnie, wiedząc że 1 stopień to cztery minuty układasz równania:
1st. - 4min
24st. - x
mnożysz na krzyż:
x=(24st.*4min)/1st.=96min=1h 36min

W Berlinie masz 23.10, a Donieck jest bardziej wysunięty na wschód, więc różnicę czasową dodajesz:
23.10+1.36=24.46, czyli 0.46 dnia następnego, w tym przypadku soboty

Mam nadzieję że troszkę wyjaśniłem, popróbuj sama z innymi przykładami, w razie pytań pisz ;)
 

ciaotukaya

Nowicjusz
Dołączył
14 Luty 2010
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam, mam taki problem. W podręczniku napisane jest, że przekraczając linię zmiany daty ze wschodu na zachód należy opuścić jedną dobę, natiomiast przy przekroczeniu z zachodu na wschód drugi raz wprowadzić tę samą datę. Zaś w repetytorium podrózujac na wschod traci sie jedna dobe, a na zachod zyskuje. Myślę, ze to co jest napisane w repetytorium jest prawdziwe, ale nie jestem tego pewna. POMÓŻCIE
 

grider

Nowicjusz
Dołączył
13 Luty 2010
Posty
48
Punkty reakcji
0
Wikipedia:

Linia zmiany daty – umowna linia na mapie stref czasowych, przebiegająca głównie wzdłuż południka 180 stopni (występują niewielkie odchylenia w przypadku miejsc zamieszkanych przez ludzi), przy której przekraczaniu zmienia się datę. Przesunięcia tej linii od południka 180 stopni występują w przypadku Aleutów (zachód) oraz Półwyspu Czukockiego, Kiribati, wysp Tonga, Fidżi, Kermadec.

Na wschód od niej data jest o jedną dobę mniejsza niż na zachód. Przekraczając linię zmiany daty ze wschodu na zachód należy dodać jedna dobę, natomiast przy przekraczaniu z zachodu na wschód odjąć jedną dobę.
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Dobra, dobra, teraz z polskiego na "nasze":
Jeśli na wschód od linii zmiany daty mamy mamy dzisiaj 15 lutego, to na zachód od linii zmiany daty jest już 16 lutego.
Jeśli lecimy samolotem z zachodu na wschód, przekraczając linię zmiany daty, jakby cofamy się o 1 dzień, przestawiamy datę o jedną dobę do tyłu.
Jesli lecimy samolotem ze wschodu na zachód, przekraczając linię zmiany daty , przestawiamy datę o jedną dobę do przodu. Proste :)
 
Status
Zamknięty.
Do góry