Wysokie poczucie wlasnej wartosci

pluto18

Nowicjusz
Dołączył
6 Kwiecień 2015
Posty
145
Punkty reakcji
4
Czesc, chcialbym was zapytac jak ludzie buduja swoje poczucie wlasnej wartosci,chcialbym zaczac prace nad soba.
 
M

MacaN

Guest
To zależy z czym masz problem, ja je zbudowałem poprzez trenowanie własnego ciała. Później pewność siebie przyszła sama, ale prawda jest taka, że sprawa wyglądała następująco :

Chęć zmiany i bycia traktowanym z szacunkiem -> założenie bycia silnym i umięśnionym -> realizacja celu ( bardzo trudna, kosztowało mnie to cały zapas silnej woli ) -> potem z powodów mojego zachowania, w którym lubiłem wszystkich i określałem je jako pozytywne, ale przez innych byłem postrzegany jako klasowy głupek ( mimo mojej wyraźnej przewagi intelektualnej nad rówieśnikami ) postanowienie zmiany nastawienia do ludzi -> zmiana i poważne nastawienie do większości ludzi oraz bezwzględne wytykanie im błędów. Teraz, jako człowiek wyznający zasadę, że jak się ma miękkie serce, to trzeba mieć twardy tyłek jestem tak pewny siebie, ze bardziej już nie można, a moje poczucie własnej wartości osiągnęło apogeum jakieś pół roku, rok temu i teraz na szczęście spada.

Musisz bowiem pamiętać, żeby nie przeginać pały :)
 

pluto18

Nowicjusz
Dołączył
6 Kwiecień 2015
Posty
145
Punkty reakcji
4
Rozumiem, czyli jednak pasja i dzialanie tak poznac siebie, pewnosc siebie to jak bardzo siebie kochamy, dobrze mysle? Tak chodzi mi i szacunek i Chex bycia podziwianym.Nie chodzi mi o cwaniactwo typu kto podskoczy bo to takich ludzi nie lubie sam. Bardziej zalezy mi na wysokiej stabilnej samoocenie.
 
M

MacaN

Guest
pluto18 napisał:
pewnosc siebie to jak bardzo siebie kochamy, dobrze mysle?
Raczej to, jak bardzo wierzymy w siebie, w swoje możliwości.





pluto18 napisał:
Tak chodzi mi i szacunek i Chex bycia podziwianym
No cóż... na to trzeba pracować latami, a jeden błąd, jedna minuta może te lata wymazać.
 
E

Elen

Guest
Ale zes pojechal z tym pytaniem. :D To zalezy co Ty uwazasz za "wartosciowe"? Od tego zalezy na czym Ty oprzesz i na czym zbudujesz swoje poczucie wartosci. Podstawa jest- dziecinstwo, tak do 15 roku zycia to, co dostaniemy od rodzicow (milosc, bezpieczesnstwo, krytyka, akceptacja) ma wplyw na wlasne poczucie wartosci. Jesli ktos stale bedzie krytykowany i bedzie dostawac "po glowie," to ciezko mu bedzie poczuc swoja wartosc. Owszem sa jednostki wybitne- jak Ja :D - ktore nic sobie nie robia z rodzinnej krytyki i "na zlosc" ida z podniesiona glowa, nawet zeby sie wszyscy mieli pociac. ;) Do tej pory wszelkie przeszkody dzialaja na mnie motywujaco. No ale ja rogata jestem haha. *** Jak sie buduje?- sport jest dobra metoda, zwlaszcza sztuki walki. Jesli mlody czlowiek trafi na odpowiedniego "mistrza" ktory potrafi poprowadzic i wesprzec madra filozofia, to dobrze. Nawet dzieciaki z patologicznych rodzin moga dzieki sportowi wyjsc na ludzi. Przykladem jest jeden z czolowych polskich bokserow, ktory wcale swej przeszlosci nie ukrywa. Co jeszcze wzmacnia? male sukcesy... zdobycie wyksztalcenia i praca. A najbardziej poczucie wartosci buduje milosc ... bliska osoba. Kazdy czlowiek bez wzgledu na koleje swego zycia, sukcesy i porazki, chce sie przejrzec w oczach kochanego czlowieka. A co chce w nich zobaczyc? Akceptacje. :) Dobrze jest tez pokochac siebie samego i nie zyc w konflikcie z innymi oraz z Bogiem. *** Wazna uwaga- kiedy ktos ma silne poczucie wlasnie wartosci? Kiedy nie uzaleznia wlasnej wartosci od pozycji i pieniedzy. Tak naprawde kazdy czlowiek powinien czuc sie wartosciowy. Dlaczego? Dlatego ze jest Czlowiekiem.
 
M

Mother Russia

Guest
Możesz też napisać powieść awangardową, sprzedać pół miliona egzemplarzy, zachwycić krytyków. Wówczas poczujesz się lepiej.
 
N

NieMaMnieWiecJestem

Guest
po poscie rosji rodzi się pytanie czy żeby czuć swoją wartość potrzebujesz chuu..owej opinii innych czy sam fakt ze jesteś dobry jest na tyle autonomiczny ze powoduje czujesz się dobrze niezależnie co o tobie myślą inni.
 
E

Elen

Guest
NieMaMnieWiecJestem napisał:
po poscie rosji rodzi się pytanie czy żeby czuć swoją wartość potrzebujesz chuu..owej opinii innych czy sam fakt ze jesteś dobry jest na tyle autonomiczny ze powoduje czujesz się dobrze niezależnie co o tobie myślą inni.
Teoretycznie powinno byc tak, ze Twoje poczucie wlasnej wartosci nie powinno zalezec od opinii innych. Ale w praktyce jest tak, ze malo kto ma na tyle silne, zeby calkowicie nie liczyc sie z tym, co mysli o Tobie chocby najblizszy czlowiek. Dlatego wspomnialam o roli zwiazku i milosci. Czy to nam sie podoba, czy nie... potrzebujemy akceptacji ukochanej osoby, Czlowiek to istota czujaca i nie zyjemy na bezludnej wyspie, lecz wsrod ludzi. A to znaczy, ze - sami oceniamy i podlegamy ocenie. Mozna sie tym przejmowac lub... nie. Zaleznie od charakteru.
 

pluto18

Nowicjusz
Dołączył
6 Kwiecień 2015
Posty
145
Punkty reakcji
4
Chodzilo mi o wysokie , czyli mam gdzies to co o ktos o mnie pomysli, wazne co ja o sobie mysle , a zwiazkow nie chce i tak narazie.

Czyli dobrze rozumujac tylko przez dzialanie mozna poznac siebie , zbudowac wysokie poczucie wlasnej wartosci :) bo jesli np bedzie sie zamykac w domu to nie ma jak tego Stanu zmienic , jesli natomiast bedzie sie w ciaglym ruchu poznajrmy samych siebie i budujemy swoje poczucie wlasnej wartosci .
 
Do góry