Wyciszenie sali prób.

hipekk

Nowicjusz
Dołączył
30 Grudzień 2005
Posty
447
Punkty reakcji
2
Wiek
35
Miasto
Lublin
witamWraz z zespołem chcemy wyciszyć salę prób w której gramy.Nikt z nas nie ma w tym doświadczenia stad moja prośba o pomoc ludzi którzy już to robili :)Jak i czym - aby było jak najlepiej i najtaniej...PozdrawiamPs. Czy tekturowe pudelka na ścianach dały by jakiś efekt? - mam dostęp do dużej ilości wiec żal nie wykorzystać ;)
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
W tym przypadku nie mam zielonego pojęcia co z tym tematem zrobić, więc na razie zostanie tutaj ;)

Możesz rozwinąć bardziej temat? Chcesz usunąć pogłos w środku, czy wyciszyć, w sensie, że tak, aby na zewnątrz nic nie było słychać?
 

Szymonix

Nowicjusz
Dołączył
6 Kwiecień 2007
Posty
472
Punkty reakcji
5
Wiek
34
Miasto
terrarium
Wytłaczanki te duże po jajkach załatwiają sprawę (w sensie te palety kartonowe 30 jajców tam chyba wchodzi), poprzyklejajcie je na ściany i sufit, na to możecie przybić w miarę możliwości jakąś wykładzinę, dywan czy inny podobny wyrób.
 

hipekk

Nowicjusz
Dołączył
30 Grudzień 2005
Posty
447
Punkty reakcji
2
Wiek
35
Miasto
Lublin
Dziękuje za pierwsze odpowiedzi :)

jaccobs chodzi nam głownie o wyciszeniu w tym sensie aby to co gramy nie wydobywało sie po za sale i odwrotnie - to co grają w obok nie dostawało się do nas (jest to szereg sal ..). (A co do uwagi na temat umiejscowienia tematu - przemawia to za tym że to miejsce jest odpowiednim dla tematów związanych z akustyka,nagłośnieniem itp ;) ).

SzYmoniX z tego co czytałem to te wytłaczanki to dość szeroko rozpowszechniony mit. Z tego co czytałem w EiS te wytłaczanki są prawie "przeźroczyste" dla dźwięku (a mit wziął się stąd że, kształtem podobne są do profesjonalnych mat wyciszających - jednak te wykonane są z innego materiału dlatego działają tak jak powinny).
Pomysł z wykładzinami i dywanami mi się podoba - tylko skąd je wytrzasnąć :p.
 

Szymonix

Nowicjusz
Dołączył
6 Kwiecień 2007
Posty
472
Punkty reakcji
5
Wiek
34
Miasto
terrarium
jeśli wytłaczanki nie będą skuteczne to możesz do ścian poprzyklejać nieobrane jeże i świeżo zerwane pędy bambusa.
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Wytłoczki to nie mit, trzeba odróżnić wyciszenie od wygłuszenia. Wyciszenie, to właśnie to, co Ty chcesz zrobić, a wygłuszenie to zniwelowanie pogłosu i echa, które pojawiają się przy graniu w małych pomieszczeniach. I właśnie do tego stosuje się wytłoczki, które mają właściwości wygłuszające (słabe, bo słabe, ale zawsze coś i przede wszystkim tano). Można oczywiście zainwestować w profesjonalne panele akustyczne, które niwelują echa całkowicie.

Jeśli o wyciszenie chodzi to najlepszym rozwiązaniem byłaby wełna mineralna i na to płyta gipsowa, co zmniejszy pomieszczenie o te 10-15 cm z każdej strony, ale za to znacznie wyciszy. Zamiast samej wełny mineralnej można zastosować tzw. "kanapkę" czyli układać naprzemiennie cienkie warstwy wełny i wykładziny. Wełna oczywiście powinna być owinięta w jakieś płótno, czy materiał, który zapobiegnie pyleniu (przy montażu, a zwłaszcza cięciu też trzeba się zabezpieczyć, najlepiej zwykłe maseczki przeciwpyłowe, rękawice i jakieś gogle na oczy, pył wełniany jest naprawdę uciążliwy). Na regipsy w celu dopełnienia efektu można przykleić te wytłoczki, albo powiesić jakieś grube zasłony. Na podłodze najlepiej sprawuje się gruby dywan. Co do innych patentów, dobre właściwości wyciszające ma korek (płyty korkowe, lub rolki takie jak dywan można bez problemu dostać w sklepach budowlanych).

Z jakiego materiału są ściany i podłoga tego pomieszczenia?
 

hipekk

Nowicjusz
Dołączył
30 Grudzień 2005
Posty
447
Punkty reakcji
2
Wiek
35
Miasto
Lublin
hmm trudne pytanie ... na podłodze jakaś betonowa wylewka, ściany też jakiś beton (trudno powiedzieć czy to pustak, czy cegła, czy płyta).O tym rozwiązaniu: wełna + karton-gips wiem, lecz to duży koszt :/.A wracając do mojego pytania z tekturą :p... Da coś wyłożenie nią grubą warstwą ścian ;).Podejrzewam że będę musiał zdobyć jakichś starych dywanów, wykładzin itp... Ma ktoś do oddania :p ?
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Beton to najgorsze co może być, zarówno jeśli chodzi o wygłuszenie jak i wyciszenie. U nas w sali jest ciężka kamienna podłoga i nawet dywany niewiele dają.

Chodzi Ci o taką zwykłą szaro-brązową tekturę, z jakiej się kartony robi?
 

hipekk

Nowicjusz
Dołączył
30 Grudzień 2005
Posty
447
Punkty reakcji
2
Wiek
35
Miasto
Lublin
Tak, o to właśnie chodzi. Mam dostęp do dużej ilości dużych pudeł po prostu :)
 

rosberg

Nowicjusz
Dołączył
26 Listopad 2009
Posty
50
Punkty reakcji
1
"gąbka" rowniez moze Ci sie przydac, ale koszty tez sa wysokie natomiast mozna poszukac gabki ktora nie jest profesjonalna a rownie skuteczna :)
 

arwen

Nowicjusz
Dołączył
17 Sierpień 2007
Posty
81
Punkty reakcji
0
Dziękuje za pierwsze odpowiedzi :)

jaccobs chodzi nam głownie o wyciszeniu w tym sensie aby to co gramy nie wydobywało sie po za sale i odwrotnie - to co grają w obok nie dostawało się do nas (jest to szereg sal ..). (A co do uwagi na temat umiejscowienia tematu - przemawia to za tym że to miejsce jest odpowiednim dla tematów związanych z akustyka,nagłośnieniem itp ;) ).

SzYmoniX z tego co czytałem to te wytłaczanki to dość szeroko rozpowszechniony mit. Z tego co czytałem w EiS te wytłaczanki są prawie "przeźroczyste" dla dźwięku (a mit wziął się stąd że, kształtem podobne są do profesjonalnych mat wyciszających - jednak te wykonane są z innego materiału dlatego działają tak jak powinny).
Pomysł z wykładzinami i dywanami mi się podoba - tylko skąd je wytrzasnąć :p.


wytłaczanki nie są do wyciszenia, tylko do rozproszenia dźwięku, i w tej materii sprawują sie bardzo dobrze - tu chodzi o nierowne powierzchnie, zeby dźwięk się rozpraszał i nie odbijał.

ja robiłam w życiu dwie sale i pierwsza z nich wyglądała tak:

styropian + wytłaczanki, efekt - dość dobry, budynek betonowy, a przy zamkniętych drzwiach spokojnie można było gadać na korytarzu;

druga: styropian + wykładzina na ścianach (można kupić w leroy merlin np, są już takie za 5-7zł/m2) - efekt podobny.


teraz robię trzecią salę i tu spróbujemy metody lekkie kołdry + wykładzina (ew. grube zasłony, welurowe itp, jak kotary w teatrze). i być może styropian pod to, jakby było za mało.

kołdry można tanio kupić w ikea np, kołdra 200x200cm kosztuje chyb 13zł. wystarczy.
montaż prosty, bo się montuje solidne karnisze dwurzędowe wysoko pod sufitem i na nich zawiesza na żabkach kołdry i wykładzinę / kotary. generalnie chodzi o ty, żeby ich powierzchnia też była pofalowana (jak firanka) bo to też rozprasza dźwięk - system wieszania na karniszach czy szynach firankowych ułatwia tu sprawę.
 

Kamila86

Nowicjusz
Dołączył
9 Lipiec 2014
Posty
3
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
Wrocław
Ja wyciszałam przed sezonem salę na wsi, gdzie organizujemy z mężem różne imprezy okolicznopściowe i ważne było by nie przeszkadzało i gościom w pensjonacie sąsiadom. Próbowaliśmy ze styropianem i do przykrycia ciężkie kotary,ale efekt nie był zadowalający, bo ludzie się skarżyli:/ Zdecydowaliśmy się zrobić to porządnie i zamówiliśmy panele akustyczne
Ja wyciszałam przed sezonem salę na wsi, gdzie organizujemy z mężem różne imprezy okolicznopściowe i ważne było by nie przeszkadzało i gościom w pensjonacie sąsiadom. Próbowaliśmy ze styropianem i do przykrycia ciężkie kotary,ale efekt nie był zadowalający, bo ludzie się skarżyli:/ Zdecydowaliśmy się zrobić to porządnie i zamówiliśmy panele akustyczne na stronie esmsystem.com.pl i one dopiero nam pomogły w wyciszeniu. Do tego ładnie wyglądają i mam nadzieję, że nam posłużą.
 
Do góry